Şimdi Ara

Ekran Kartı Fırınlama! (33. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
695
Cevap
24
Favori
121.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben aynı işlemleri notebook anakarta yapmak istiyorum.
    Aradım ancak detaylı bir açıklama bulamadım.
    Merak ettiğim bir detay var : işlem esnasında 200 derece bir fırına malzemeyi koyuyoruz ama!!!
    Asıl soru şu ; Fırına koyduktan sonra fırın 200 derece de çalışmaya devam mı ediyor 7, 8 dakika boyunca? Yada....
    Anakart veya ekran kartı fark etmez, 200 derece ısıyı yakaladıktan sonra 0 dereceye alıp ( yani kapatıp ) 200 derecelik fırında 7 - 8 dakika beklemesi olayı mı kapalıi, ısınmıyorken.
    Yardımcı olabilir misiniz?
  • s.a beyler.
    Benim ekran kartım 2 hafta önce mefta. Beyaz yatay çizgiler var ve kendi driveri yüklüyse zaten windows başlatılıyor ekranından sonra mavi ekran verip resetlemek zorunda kalıyorum hiç açılmıyor yani eğer başka bi ekran kartı driveri varsa benim ekran kartı masa üstüne kadar açıyor fakat çözünürlük 800*600. Yani ekran kartı yokmuş gibi düşünün.
    Bu arada ekran kartım asus direct cuII GTX580 2011 in son çeyreğinde aldım ve hiç overclock yapılmadı.
    Sıcak hava tabancası var. Fakat ekran kartının nerdeki lehimlerinde çatlak vardır ki oraya hava tutayım ?
    işlemcinin altına mı nereye?
    yoksa direk fırınlayam mı?
    yoksa bir bilgisayarcıya verip en fazla ne yapabilirler yapsalarda bizim yapacağımızı yapıp geçici mi çalışır?
    yoksa yeni bir ekran kartımı alayım.
    Birde bu sorunun neden kaynaklandığını bilirsek iyi olur sonuçta yeni alacağımız ekran kartını eski sisteme takacaz onunda başına gelmesin.
    bu arada böyle durumlarda ekran kartının biosunu güncellemek işe yarayabiliyormuş. Driverini demiyorum bios yanlış anlaşılmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordthrall -- 9 Kasım 2016; 16:16:18 >
  • teşekkürler işime yarayacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba

Benim laptop ekran kartında mikro çatlak var galiba

Tamirciye gönderdim ekran kartının altına bir sıvı sıktı sonra 350 derece ısı verdi

Sorun düzeldi gibi oldu ama 15 dk gta 5 oynayınca beyaz çizgiler belirmeye ekran pixel lesmeye başladı

Tamirci tam yapamadi galiba

Ben fırınlama yapiyimmi yoksa saç kurutma makinesini kullanarak ekran kartını ısıtıyımmı

• Asus Gtx 560 ekran kartımı az önce 200 derecede 10 dk ısıtlmış fırına fırın torbası (kötü kokudan dolayı) ve alimünyum folyadan destekler ile 7 dakikalığına verdim. Soğumasını bekleyip fanını monteledim ve tataaa :) Bakalım ne kadar götürecek beni 5 yıllık ekran kartım, buradan güncellerim.
  • Öncelikle merhabalar;

Sorunu anlatmam biraz uzun olacak. Başlangıçta özetle söylemek gerekirse sürücüleri kurduğumda Windows yeniden başladığında siyah ekran alıyorum ancak güvenlik modunda Aygıt Yöneticisi' nden ekrank kartımı devre dışı bıraktığımda tekrar normal görüntü ile başlıyor Windows ancak takdir edersiniz ki ekran kartı kullanan herhangi bir programı, oyunu çalıştıramıyorum.

Ayrıntısı ile bahsetmek gerekirse :

Mayıs ayında LYS hazırlığından dolayı biraz nefes almak için bilgisayarıma GTA V yüklemiştim. (Geçmişte de çok defa oynayıp sildim.) Windows 7 Ultimate 64 Bit kuruluydu ve sürücüler günceldi. Birkaç gün oynadım ve sorunu yaşadığım gün bilgisayarda aniden ekran yeşil-sarı arası bir renkte dikey çizgiler çıktı, aynı zamanda da "cıızzzzz" gibisinden bir ses gelmeye başladı. Klasik mavi ekran sesi gibi. Klavye ve mouse kitlendi. Dolayısıyla kasadaki reset tuşuyla bilgisayarımı yeniden başlattım ve Windows logosundan sonra simsiyah bir ekranla karşılaştım, imleç de gözükmüyordu.

Bu noktadan sonra Windows onarma, format atma, Güvenli Modda sürücü silip yükleme, ekran kartını çıkarıp temizleme gibi bazı çözüm yolları denedim ancak hiçbiri işe yaramadı. Ekran kartımın yanında gelen CD' deki geçmiş sürücüleri barındıran yazılım ile de denedim ve sonuç aynı oldu : siyah ekran.

Benim anakartım onboard grafik kartı içermiyor. Dolayısıyla monitörüm hala ekran kartıma bağlı ve görüntü veriyor(dxdiag üzerinden baktığımda AMD ATOMBIOS vga gözüküyor) bu yüzden her ne kadar sorun donanımsal gibi gözükse de bir umut ekran kartımı çöpe atmadan sorunu çözebileceğim inancını taşıyorum çünkü yeni bir ekran kartını karşılayacak maddi durumum yok. Bu yüzden son çare olarak gözüme güvenilir gelen bu foruma başvurmak ve öneri almak istedim.

Sistemim şöyle :

Win7 Ultimate x64
    AMD FX 6300
    MSI 970A-G46
    SAPPHIRE HD 7850 2 GB OC
    GSKILL 2x 4GB RAM

Sistemimi yaklaşık 4 sene önce topladım. Bu zamana kadar hiçbir donanımsal sorunla karşılaşmadım, sadece zaman zaman mavi ekranlar olabiliyordu. Ekran kartı fırınlama yapmalı mıyım ? Ya da başka bir öneriniz var mı bu konuda ? Ayrıca ekran kartı fırınlama işlemi sadece mikrodalga fırınlarda mı yapılabiliyor, bu konuda bir bilgim yok. Evimde mikrodalga yok, normal baklava börek yapılan ev fırınlarından var. Yardımlarınızı bekliyorum.
  • Merhabalar, geforce 8400gs laptop ekran kartını 190 derece fırında 5 dakika firinladim. Düzeldi.

• Eline sağlık detaylı güzel anlatmışsın.
  • 33 sayfa yorumu okumadım yazan olduysa kusura bakmayın.Ekran kartım iyi vaziyetteyken birden windows açılırken reset atmaya başladı formattan sonra sürücüyü kurunca görüntü gidiyordu.Yeni ekran kartı aldım.1Sene onu kullandım sonra tekrar sattım kenarda duran kartı düzelmiştir belki diye (türk kafası :D) tekrar taktım bu sefer sistem açılıyor ama görüntü vermiyordu.Ezebere giderek siyah ekrandan spotfyden muzik flan acabiliyodum.Kart çalışıyodu görüntü vermiyodu.Bu taktiği deniyim dedim.Harbiden işe yaradı şuan görüntüde veriyor ve sağlam kart.Sadece çizgi sorunu için değil genel sorun içinde denemekte fayda var ölüyü diriltiyor dedikleri bu heralde :D.Ne kadar gider bilmem ama güzel bi uygulama :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: logat

33 sayfa yorumu okumadım yazan olduysa kusura bakmayın.Ekran kartım iyi vaziyetteyken birden windows açılırken reset atmaya başladı formattan sonra sürücüyü kurunca görüntü gidiyordu.Yeni ekran kartı aldım.1Sene onu kullandım sonra tekrar sattım kenarda duran kartı düzelmiştir belki diye (türk kafası :D) tekrar taktım bu sefer sistem açılıyor ama görüntü vermiyordu.Ezebere giderek siyah ekrandan spotfyden muzik flan acabiliyodum.Kart çalışıyodu görüntü vermiyodu.Bu taktiği deniyim dedim.Harbiden işe yaradı şuan görüntüde veriyor ve sağlam kart.Sadece çizgi sorunu için değil genel sorun içinde denemekte fayda var ölüyü diriltiyor dedikleri bu heralde :D.Ne kadar gider bilmem ama güzel bi uygulama :D

Evet işe yarar ama malesef kesin çözüm değil geçici :'(

• Merhaba benim Dell laptop ta bu şekilde olmuştu. Ekran çizgi çizgi oluyordu sonra tamamen görüntü gitti. Anakarti firimlasam sonuç alır mıyım acaba? Yada fon makinesi ile ısıtsam ? Yardımcı olabilecek var mi

• quote:

Orijinalden alıntı: Nymphetaminê

Merhaba benim Dell laptop ta bu şekilde olmuştu. Ekran çizgi çizgi oluyordu sonra tamamen görüntü gitti. Anakarti firimlasam sonuç alır mıyım acaba? Yada fon makinesi ile ısıtsam ? Yardımcı olabilecek var mi
    https://www.youtube.com/watch?v=JYm3zv03sBE&index=83&list=PL2-_NM6OUFY5bLgGhYxwTWmaKZR22BXwV
  • quote:

Orijinalden alıntı: ynahit

https://www.youtube.com/watch?v=JYm3zv03sBE&index=83&list=PL2-_NM6OUFY5bLgGhYxwTWmaKZR22BXwV

Alıntıları Göster
     Ekran Kartı Fırınlama!

5 dklik fön makinesi işlemi sonrası oldu valla

• quote:

5 dklik fön makinesi işlemi sonrası oldu valla

Alıntıları Göster
    Ne güzel, ben de saç kurutma makinesiyle arkadasın HD6870 ini hayata döndürdüm ve ekran kartımı alana kadar idareten kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ynahit -- 22 Nisan 2018; 16:5:28 >
  • quote:

Ne güzel, ben de saç kurutma makinesiyle arkadasın HD6870 ini hayata döndürdüm ve ekran kartımı alana kadar idareten kullandım.

Alıntıları Göster
    Normalde fırınlayacaktım ama fön makinesi ilede düzeltenleri gördüm. Bi deniyim dedim iyide ısı veriyordu fön makinesi. İnşallah uzun süre idare eder
  • quote:

Normalde fırınlayacaktım ama fön makinesi ilede düzeltenleri gördüm. Bi deniyim dedim iyide ısı veriyordu fön makinesi. İnşallah uzun süre idare eder

Alıntıları Göster
    Fırınlamada, ısınmasını istemediğiniz yerler de ısınıyor hatta yanıyor.
  • quote:

Fırınlamada, ısınmasını istemediğiniz yerler de ısınıyor hatta yanıyor.

Alıntıları Göster
    Hocam 1 ay anca dayandı yav eskisi gibi oldu yine. Acaba tekrar ısıtsam düzelir mi ki? Ne dersiniz hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: hapocod

video çok iyi ordaki anlatan senmisin?
    çok iyi işe yaramış tebrikler
    Vay be heyhay ne günlerdi . O zamanlar liseydim hep bilgisayar toplama konularında gezerdim. Ailem almadı bilgisayar şimdi işe girip ben kendi bilgisayarımı kendim toplayacağım
  • quote:

Hocam 1 ay anca dayandı yav eskisi gibi oldu yine. Acaba tekrar ısıtsam düzelir mi ki? Ne dersiniz hocam?

Alıntıları Göster
    Reballing yani lehim topu değiştirme gereken işlemi biz ısıtarak atlatmaya çalışıyoruz. Çipin altındaki lehimler defalarca ısınıp soğuyarak bir süre sonra iletim özelliğini iyi yapamaz duruma geliyor yani bozuluyor. Tekrar ısıtma deneyebilirsiniz, masraf yapıp tamire vermeye değer mi yoksa gittiği yere kadar gitsin mi ona siz karar vereceksiniz. Altına laptop soğutucu ayarlarsanız iyi olur, kullanırken fazla ısınmasın.
  • quote:

Reballing yani lehim topu değiştirme gereken işlemi biz ısıtarak atlatmaya çalışıyoruz. Çipin altındaki lehimler defalarca ısınıp soğuyarak bir süre sonra iletim özelliğini iyi yapamaz duruma geliyor yani bozuluyor. Tekrar ısıtma deneyebilirsiniz, masraf yapıp tamire vermeye değer mi yoksa gittiği yere kadar gitsin mi ona siz karar vereceksiniz. Altına laptop soğutucu ayarlarsanız iyi olur, kullanırken fazla ısınmasın.

Alıntıları Göster
    Yarın deneyecem hocam tekrar ısitip inşallah çalışır. Laptop soğutucu var almıştım iyisinden . Ama ona rağmen ısıları dusuremedim. 50-60 arasında geziyordu hem gpu hem cpu. Oyunlarda daha çok yükseliyordu. Termal pad termal macun yeniledim yinede çok etkisi olmadı. Benim laptooda Dell insoiron n5010 gpuda pad kullanılıyor.

• 
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.