Şimdi Ara

Ehliyet sınavı (yardım/destek) hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
25.654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yakın zamanda ehliyet alan arkadaşların yardımını istirham ediyorum.

Az önce kurstan aradılar, 27-28 Ocak hafta sonu sınav varmış. Şu ana kadar 3 ders aldım (toplamda 10 saat kadar araba sürdüm). Kursun arabası otomatik İ20, tertibatlı (Gaz sol ayağa alınmış).

Direksiyon sınavında özellikle nelere dikkat etmeliyim. En çok kafama takılan 4 lü sinyallerin kullanım yerleri.

Hocanın anlattığı kadarıyla

- Geri geri giderken,
    - L park esnasında
    - 2 Duba arasına park ederken 4 lüleri yakmak gerekiyor.

Peki mesela yokuş kalkış için sağa çek dediklerinde, sağ sinyali verip sağ şeritte durduğumda da 4 lüleri yakmalımıyım? Eğer yanması gerekiyorsa, hadi kalkış yap dediklerinde 4 lüleri kapatıp, sol sinyal verip öyle mi kalkmalıyım?

Buna benzer aklınıza gelen detaylarda uyarır/bilgilendirirseniz sevinirim.

• 2-3 hafta önce aldım ehliyeti öncelike

Yokuşta sağ sinyali verip durduğunuzda sağ sinyal yanmaya devam etmeli çıkarken solu yakacaksınız

Park, L park ve geri geri gitme esnasında ben dörtlüleri yakmadım siz yinede yakın söylediklerine göre yakmalısınız

Bunlar dışında günlük kullanım gibi kullanın sadece kurallara uyarak başarılar..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yoluş kalkışta sol sinyal verip çıkın hocam çok abartılacak birşey yok küçük şeyleri göz ardı edebiliyor hocalar

• quote:

Orijinalden alıntı: iCrush

Yoluş kalkışta sol sinyal verip çıkın hocam çok abartılacak birşey yok küçük şeyleri göz ardı edebiliyor hocalar

Ankara İncek'te gireceğim sınava, MEB yetkilileri çok acımasız diyor hoca. Kırmızı ışık ihlali, sinyal unutma, dubaya değme durumlarında hemen bırakıyorlar dedi.

Geçtiğimiz pazar sınav vardı, bir kursun hocası şu ana kadar 5 kursiyer girdi, 4 ü kaldı diyince gözüm korktu.

Tertibatlı ehliyetten dolayı tolerans gösterirler mi dedim hocaya ama normal sürücü adaylarından hiç bir farkın olmayacak, tüm koşullar senin için de geçerli dedi.

En çok korktuğum sinyal ve 4 lü kullanımı.

@oooxxx

Teşekkürler, bu işime yaradı. Yokuş kalkış için sağa çektiğimde, 4 lüleri kullanmayacağım o zaman. Kalkışta sol sinyal sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 16 Ocak 2018; 16:28:48 >

• Sağa sinyal verdin,durdun. Durunca 4lüleri yak. Çıkış yapacağın zaman kapat sola sinyal ver çık. L park sırasında da yak.L parkta ve normal parkta sol aynanı da kontrol edersin, gelip biri soldan çıkan arabanın ucuna patlamasın.. Park ederken ben durmaya yakın bastım dörtlülere, zaten bana kalırsa tamamen durmadan basmak daha iyi. Yokuşta sağa çek dediklerinde sinyali ver sağa yanaş durmaya yakın 4'lüyü yak. Kalkış yaparken 4lüyü kapat sol sinyali ver. Benim yanımdaki hoca park yapmaya giderken benim yerime yakmıştı 4lüleri Geri geri geldiğinde, normal devam edecekken de sol sinyali ver unutma. vsvs halledersin hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökhan G. -- 16 Ocak 2018; 16:46:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökhan G.

Sağa sinyal verdin,durdun. Durunca 4lüleri yak. Çıkış yapacağın zaman kapat sola sinyal ver çık. L park sırasında da yak.L parkta ve normal parkta sol aynanı da kontrol edersin, gelip biri soldan çıkan arabanın ucuna patlamasın.. Park ederken ben durmaya yakın bastım dörtlülere, zaten bana kalırsa tamamen durmadan basmak daha iyi. Yokuşta sağa çek dediklerinde sinyali ver sağa yanaş durmaya yakın 4'lüyü yak. Kalkış yaparken 4lüyü kapat sol sinyali ver. Benim yanımdaki hoca park yapmaya giderken benim yerime yakmıştı 4lüleri Geri geri geldiğinde, normal devam edecekken de sol sinyali ver unutma. vsvs halledersin hocam

Tam olarak aradığım bilgiler, çok sağolun.

• quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Orijinalden alıntı: iCrush

Yoluş kalkışta sol sinyal verip çıkın hocam çok abartılacak birşey yok küçük şeyleri göz ardı edebiliyor hocalar

Ankara İncek'te gireceğim sınava, MEB yetkilileri çok acımasız diyor hoca. Kırmızı ışık ihlali, sinyal unutma, dubaya değme durumlarında hemen bırakıyorlar dedi.

Geçtiğimiz pazar sınav vardı, bir kursun hocası şu ana kadar 5 kursiyer girdi, 4 ü kaldı diyince gözüm korktu.

Tertibatlı ehliyetten dolayı tolerans gösterirler mi dedim hocaya ama normal sürücü adaylarından hiç bir farkın olmayacak, tüm koşullar senin için de geçerli dedi.

En çok korktuğum sinyal ve 4 lü kullanımı.

@oooxxx

Teşekkürler, bu işime yaradı. Yokuş kalkış için sağa çektiğimde, 4 lüleri kullanmayacağım o zaman. Kalkışta sol sinyal sadece.

Sınavlara giren komisyonla muhabbetim geçmişti. En çok kalma oranı Ankara'da, İstanbul'da ise oran çok düşük olduğu için uyarı verilmiş. Seni korkutmak falan değil amacım, sadece biraz daha dikkatli ol diye söylüyorum.

Rampa kalkışı için durduğunda 4'lüleri yakmayı unutursan sıkıntı olmaz. Sağ sinyal açık durduğunda da kabul ediyorlar diye biliyorum. Sen yine de yak, yeni yönetmelikte 4'lüler yakılıyor mu bilmiyorum . Park ederken heyecan yapma. Ne kadar rahat ve konforlu sürersen komisyon sana o kadar kolaylık sağlar, bazı hatalarını göz ardı eder. O yüzden rahat ol. Zaten altın kural heyecan, stres yapmamak. Zaten otomatik alıyorsun.

En sakin olman gereken yer paralel park. En ufak temasta seni indirirler. Acele etme. Çabuk yapana C ehliyet falan hediye etmiyorlar .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Gözünüzü çok korkutmayın hocam siz hata yapmamak için çok dikkat ettikçe dahada zorlanırsınız inadına hata yaparsınız sakin olun.
    dubayadeğdirme kırmızı ışık istop ettirme bunlar en büyük hatalardan bunlarda kolay kolay olacak şeyler değil sadece sakin olun yeter.
    ben ehliyet sınavını sorunsuz geçtikten sonra arabayı alıp çarşıya gidecektim düz yolda arabayı 5 kere istop ettim 1 kere heyecan yapınca birdaha düzelmiyorda sakin olmak çok önemli
  • Sakin ol hocam hiçbir şey olmaz sen düzgünce kurallara uygun kullandıktan sonra kim neden bırakacakmış? İlk çıkış yaparken ve dönüşlerde sinyali unutma, benim bildiğim yokuş duruşunda dörtlü yok, sağ sinyal ve kalkarken sol sinyal yeterli. Park içinde sana belli yere gelince direksiyonu tam döndür vs. Kurstan söylemiş olmaları lazım aynı o şekilde yaparsın ya da Youtube'da zafer hoca var onun videolarını izle, yan ayna tam duba hizasına gelince duracaksın ve direksiyonu tam döndüreceksin vs. vs. Anlatıyor o da yardımcı olur, kolayca geçersin. Bizim millet abartmayı çok seviyor hiç ekstrem bir durum yok hele bir de otomatik olduğundan stop etme, yokuşta kaçırma sorunun da olmaz kolayca alırsın. Hayırlı olsun şimdiden kazasız belasız sürüşler inşallah.

Edit: L park, geri gitme ve paralel park esnasında dörtlüleri yakmanız gerekiyor yazmayı unutmuşum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferucci -- 16 Ocak 2018; 19:53:43 >
  • Arkadaşlar hepiniz sağolun, inanın yazdığınız müspet yazılar dahi moral verdi. Kendime güvenim arttı. Teşekkürler. Sınav sonucunu bildiririm.
  • Arkadaşlar merhaba,

Dün direksiyon sınavına girdim. her şey yolunda gitti, çok şükür sınav müspet sonuçlandı.

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Hayırlı olsun hocam

Teşekkür ederim, heyecan yapmayınca her şey yolunda gitti. Hatta paralel park sonrası komisyon başkanı tebrik de etti. Son 1 haftayı epey stresli geçirmiştim ama sınav tahminimden kolay geçti.

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    En önemlisi kendine güvenmek, gerisi halloluyor.

• Sinavda arabayi stop.ettirme her turlu gecersin birde kakacagin zaman sinyal ver donuste sinyal ver bu kadar

• Arkadaşlar bugün kurstan sertifika ve diğer belgelerimi aldım. İnternetten randevu alıp emniyete gidin dediler. Netten baktığım zaman en erken randevu 25.03.2018 tarihine veriliyor.

Doğrudan müracaat edip yaptıramaz mıyım işlemleri? Çok mu kalabalık olur? Ankara da son dönemde yaptıran varsa, hangi saatler sakin olur?
    Yer: ANKARA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 5 Şubat 2018; 15:36:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Arkadaşlar bugün kurstan sertifika ve diğer belgelerimi aldım. İnternetten randevu alıp emniyete gidin dediler. Netten baktığım zaman en erken randevu 25.03.2018 tarihine veriliyor.

Doğrudan müracaat edip yaptıramaz mıyım işlemleri? Çok mu kalabalık olur? Ankara da son dönemde yaptıran varsa, hangi saatler sakin olur?
    Yer: ANKARA

Doğrudan gidip yaptırabilirsiniz fakat şube sabah açılır açılmaz gitmeniz lazım. Sıra alıyorsunuz çünkü. Randevululardan sonra vakit kalırsa tek tek alıyorlar. En azından benim gittiğim şubede öyleydi.
    Not:Ankara'da değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9888 -- 5 Şubat 2018; 15:58:46 >
  • Aşağıdaki gibi yazıyor Emniyetin sitesinde. Bi akşam gidip şansımı deneyeceğim artık.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kurumsal Web Sitesi İçerisinde müdürlüğümüzün vermiş olduğu hizmetler kapsamında SÜRÜCÜ BELGESİ MÜRACAAT İŞLEMLERİ saatlerinde aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde düzenleme yapılmıştır.
    ​​
    HAFTA İ​Çİ​​​​​​​

​08:00 - 17:00 (RANDEVULU)
    ​17:00 - 19:00 (RANDEVUSUZ)​

CUMARTESİ

09:00 - 18:00 (RANDEVULU VE RANDEVUSUZ)
  • Arkadaşlar sistemi günlük (her saat) takip etmek lazımmış. Dün sistem açıldı, bugün sabaha randevumu almıştım ve az önce tüm işlemleri hallettim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.