Şimdi Ara

Egzos emisyon ölçümü yapılmazsa ne olur ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
16.231
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 14 mart 2006 trafiğe çıkışlı aracım o km almıştık 3 senede bir egzos emisyon ölçümü yaptırma klazımmış sonrasında ise 2 senede bir yapılması gerekiyor imiş ama ben şuana kadar hiç yaptırmadım sanırım geçen sene mart ayında yaptırmam gerekiyor idi ama ben bilmiyordum sorum şu ?

1 sene geçmiş üzerinden yaptıracak olsam ceza yermiyim yoksa 1 sene daha bekleyip o zmanmı yaptırmam doğru olur(ceza yememem için)

• Muayeneden önce yaptırmanız yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

Muayeneden önce yaptırmanız yeterli.

muayenem 2011 mart ayında doluyor o zman yaptıracak olsam ceza falan yemem yani dimi bu açıklamanız eni sevindirdil
  • Emisyon kontrolünü resmi kurumlar dışında yetkili servisler ve birçok özel servis de yapıyor. Buraların kayıt görme, önceki emisyon kontrolünüzü görme şansı yoktur. Muayene öncesinde gider, ilk egsoz muayenenizi yaptırır, o şekilde TUV muayenesine gidersiniz.

Ancak ben riske girmem derseniz de masrafınız değişmeden hemen gidip egsoz kontrolünüzü yaptırabilir, seneye de hala bir sene geçerliliği olan egsoz muayene bandrolünüzle TUV muayenesinden geçersiniz.
  • bilgi olsun bir hafta kadar egzos pulu vermiyecek yetkili servisler

bende yaptıracaktım 2-3 yetkili servisi aradım genel bir durum olduğunu bakanlığın yeni bir düzenlme üzerinde calıştığı vs.vs.vs birşeyler dediler hepsi
  • quote:

Emisyon kontrolünü resmi kurumlar dışında yetkili servisler ve birçok özel servis de yapıyor. Buraların kayıt görme, önceki emisyon kontrolünüzü görme şansı yoktur. Muayene öncesinde gider, ilk egsoz muayenenizi yaptırır, o şekilde TUV muayenesine gidersiniz.

Ancak ben riske girmem derseniz de masrafınız değişmeden hemen gidip egsoz kontrolünüzü yaptırabilir, seneye de hala bir sene geçerliliği olan egsoz muayene bandrolünüzle TUV muayenesinden geçersiniz.

anladım sayın o.b.k değerli yorumlarınız için tşk ederim
  • TUC e gitmedn önce telefonla sorun egzos şart olmayabilir.

Ben 2 ay önce muayene yaptırmıştım egzos eminsyon pulu istemediler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _1301217_

TUC e gitmedn önce telefonla sorun egzos şart olmayabilir.

şimdi istiyorlar ya yeni kanun gelmiş 1 ocaktan itibaren
  • quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2
    quote:

Orijinalden alıntı: _1301217_

TUC e gitmedn önce telefonla sorun egzos şart olmayabilir.

şimdi istiyorlar ya yeni kanun gelmiş 1 ocaktan itibaren

Evet 1 ocak'tan itibaren ağır kusur sayılıyor. Yani geçemiyorsunuz muayeneden.

http://www.tuvturk.com.tr/content/default.aspx?cid=65

• quote:

Muayeneden önce yaptırmanız yeterli.

bende yoktu ve muayeneden sorunsuz geçti geçen ay

sanırım yeni protokol imzalaması gerekiyor herkes

tuvikin bazı istasyonları imzalamış

ama istanbulda yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JackDaniels -- 10 Ocak 2010; 22:54:56 >
  • Trafikte Kontrol edilmiyor edildiğini sayalım Cezası nekadar acaba Sırf bu yüzden ceza keserlermi
  • Ben yakalanırsa ceza kesiliyor diye biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brujeria35

Trafikte Kontrol edilmiyor edildiğini sayalım Cezası nekadar acaba Sırf bu yüzden ceza keserlermi

valla abzı ekipler sırf bu iş için çevirme yapıyor

geçen senek icezalar

Egzoz Muayene Egzoz Emisyon ölçümü 2009 yılı ücreti

21 TL (KDV Dahil)

Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası

646 TL

Egzoz Gazı Emisyonu Yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip ise cezası

1.293 TL
  • cezası yok, emisyon ölçümü ile ilgili kurum orman bakanlığı yani trafik polisi egsoz pulunu kontrol etmez. ehliyet, ruhsat sigorta ve mtv. belge olarak hepsi bunlar. yeni yönetmelikle muayene için yaptırmış olmak şartmış. gecikme cezası falan olmaması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cervinff -- 10 Ocak 2010; 23:01:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

quote:

Orijinalden alıntı: Brujeria35

Trafikte Kontrol edilmiyor edildiğini sayalım Cezası nekadar acaba Sırf bu yüzden ceza keserlermi

valla abzı ekipler sırf bu iş için çevirme yapıyor

geçen senek icezalar

Egzoz Muayene Egzoz Emisyon ölçümü 2009 yılı ücreti

21 TL (KDV Dahil)

Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası

646 TL

Egzoz Gazı Emisyonu Yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip ise cezası

1.293 TL

21 TL için 650 TL lik cezayı göze almak saçmalık olur.

• Arkadaşlar bunu okuyun..

2004 model Civic aldık 1 ay kadar oluyor. Alan kişi hiç fenni muayne egzos muaynesi hiçbirşey yaptırmamış bu zamana kadar alırken muaynesini yaptırdı vergisi ödedi falan öyle aldık arabayı ama egzos muaynesini unutmuştuk.

Cumartesi günü babam götürmüş arabayı 22 lira muayne parası 4 lirada hiç yapılmadığı için kart (şu üzerinde tarih yazan varya onu kastediyorum) için verdi 26 liraya yaptırdık muayneyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumnik

cezası yok, emisyon ölçümü ile ilgili kurum orman bakanlığı yani trafik polisi egsoz pulunu kontrol etmez. ehliyet, ruhsat sigorta ve mtv. belge olarak hepsi bunlar. yeni yönetmelikle muayene için yaptırmış olmak şartmış. gecikme cezası falan olmaması lazım.

Pratikte tek yaptırımı muayeneden geçememek.
  • bende perşembe günü yaptırdım çok basit birşeymiş parasıda ucuz yani 22 lira muayne 4 lira muayne kartı
  • ben geçen sene muayeneye girerken egzoz ölçümü yaptırmamıştım problem olmadı,şimdi kanun değiştiyse bilemem tabi. pahalı ve zahmetli birşeyde değil 25 tl ve 5 dakikalık iş, trafikte yakalanınca cezası tuzlu diye biliyorum.
  • Eskiden egsoz emisyon ölçümü muayene için şart değildi. Arkadaşların dediği gibi 2010 ile değişti, artık zorunlu.
    Ancak bilinenin aksine trafik kontrol yaparak egsoz emisyon ölçümü olmayanlara ceza kesebiliyor. Evet doğrudur, yetki Çevre ve Orman Bakanlığı'ndadır, ancak bakanlık her yıl genelde yayınlar ve genelge ile kontrol ve ceza kesme yetkisi trafiğe de verilir. 20 TL için riski almaya değer mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keskin76 -- 11 Ocak 2010; 9:39:27 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.