Şimdi Ara

E-Kitap Hakkında Herşey | E-Kitaplar - E-ink Cihazlar - Çeviriciler (131. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.825
Cevap
159
Favori
127.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 129130131132133
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Haplo

Haftalardır e-ink teknolojisine sahip bir e-kitap okuyucu almak için araştırma yapıyorum. Okuma özelliğinin yanı sıra yanında notlar da tutabileceğim bir cihaz arıyordum. Vardığım sonuç tam bir hayal kırıklığı.

Aradığım özelliklere sahip en yakın cihaz "reMarkable" adındaki cihaz oldu. Tabi, SD kart yuvası dahi olmayan hafızası kısıtlı bu cihazın yurtdışında 630 Euro gibi bir fiyattan satılmasını aşırı buldum.

Akıllı teknolojilerin evinizdeki tost makinesine kadar ulaştığı bu dönemde, e-kitap okuma ve elektronik not tutma teknolojilerinin ne kadar geriden geldiğini görünce üzülmeden edemiyorum. Bir sosyolog değilim ve bir araştırma da yapmadım fakat bunun böyle olmasının ardında bir neden düşünürsek, okuyan ve yazan popülasyonunun yalnızca izleyen ve dinleyen popülasyona oranla çok düşük olmasından sebep buluyorum. Sanırım üzüldüğüm nokta da bu...

Görünen o ki okur-yazar bireylerin gelişmiş bir tablet/telefon ve bilgisayara, henüz gelişememiş e-kitap okuyuculardan daha fazla ihtiyacı var. Okumak, araştırmak ve not tutmak için kitap, kağıt ve kalem ile birlikte gelen çalışma odası ve çalışmalarınızı yığabileceğiniz büyükçe bir masa ihtiyacı henüz bitirilebilmiş değil.

Hocam bence e-Okuyucuların rağbet görmeme nedenleri:

- Basılı kitap fetişi (dokunacağım, koklayacağım falan)
    - O kadar para verilip alınan e-Okuyucuya yine basılı kitap fiyatı kadar ödeyip içerik satın alma düşüncesi
    - Telefon ve/veya tablet de aynı işi görüyor düşüncesi

Bu arada bahsettiğiniz cihazı ilk kez duyuyorum ve çok beğendim. Cihaz yurt dışında dediğiniz gibi 630 Euro'ya satılıyor. Ancak satın alma bölgesi ABD olursa 600 Dolar'a düşüyor ki arada 500 TL kadar (neredeyse standart e-Okuyucu parası) ciddi bir fark oluyor. Almayı düşünüyorsanız ABD üzerinden almanızı tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pulstar -- 8 Ekim 2017; 12:35:16 >

• Merhaba arkadaşlar,
    Kindle new touch 2016 kullanıyorum.Kindle'dan bilgisayarıma aldığım notları clippings.io'dan word dosyası olarak indirince,çoğunlukla bir paragrafın bir kaç kere yazılmış olduğunu görüyorum.Daha sonra çıktı almak istediğimde bunların hepsini düzeltmem gerekiyor ve çok zamanımı alıyor.Neden böyle oluyor?Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler.
  • Pulstar kullanıcısına yanıt
    Araştırırken benzer özelliklere sahip bir cihaz daha gördüm. Marka olarak "Good e-Reader" seçmişler, aynı isimli bir blogları ve bir de youtube kanalları var; uzun zamandır e-Book Reader haberleri ve karşılaştırmalı videoları yayınlıyorlarmış anladığım kadarıyla. Geçen yıllarda da Kickstarter ve Indiegogo üzerinden bu e-Reader projesini başlatmışlar. Aynı özelliklere sahip iki adet modelleri olduğu görülüyor; bunlardan biri 13.3" büyüklüğünde, diğeri ise 6.8" büyüklüğünde. 13.3" olanın Amazon.com üzerinden satıldığı görülüyor lâkin 6.8" büyüklüğünde olanı kendi blogları hariç satılan bir yer görmedim. Kendi bloglarındaki satış bölümü ise çok amatörce görünüyor ve hiç güven vermiyor. Cihazların her ikisi de Android çalıştırıyormuş; yani Google Store'a bağlanıp uygulama indirilebiliyormuş. Bu şekilde market üzerinde beğendiğiniz herhangi bir PDF okuyan programı indirip kullanabiliyormuşunuz. Fiyatlarına gelince 13.3" büyüklüğünde olanın 700 dolar satış fiyatı vardı, ben pahalı buldum; lâkin 6.8" büyüklüğünde olan 200 dolar satış etiketiyle uygun fiyatlı görünüyordu. Ama dediğim gibi Amazon üzerinden satışı yok ve siteleri de alışveriş için pek güven vermiyor. Youtube'da falan incelediğimde ise kendi kanalları dışında herhangi birinin alıp da inceleme yaptığı bir video ile karşılaşmadım, bu durum da bir başka güvensizlik yaratıyor. Yalnızca "H.S. Kim" adındaki Youtube kanalında 13.3" modeli ile ilgili 7 ay öncesine ait kısa bir adet video koymuş fakat bu inceleme videosu değil, aksine bir şikayet videosu; açıklamasında yazılı olan satırlarda ise fabrika ayarlarına geri döndükten sonra appstore'un çalışmaya başladığını lâkin herhangi bir indirme gerçekleştirmediğini yazmış. İnternette araştırdığımda ise bir yerde müşteri hizmetlerinin çok kötü olduğu, geri dönüş yapılmadığı, 13.3" olan cihazın çok yavaş çalıştığı (inceleme videolarında gayet hızlı çalışıyor), ve 6.8" modelinin Kickstarter projelerinde topluluk tarafından kaynak sağlanmasının başarılı olup olmadığı ve üretilip üretilmeyeceği konusundaki spekülasyonları içeriyordu. Aynı sitede bu iki modelin de Netronix firmasına ait olduğu, hatta Kobo'nun da ürünlerini Netronix'den aldığı belirtiliyordu. Bir başka sitede ise Onyx Boox Max'ın da Sony kopyası Netronix üretimi olduğu söyleniyor. Öğrendiğim kadarıyla iki cihaz arasındaki ayrım Good e-Reader'ın Android, Kobo'nun ise Linux işletim sistemine sahip olması. Sanıyorum ki bu ayrım sebebiyle Kobo'nun herhangi bir modelinde stylus ile çizim yapma ve not alma işlemi gerçekleştiremiyoruz. Bu arada Netronix'e ait 13.3" ve 6.8" fiyatlarının 520 dolar ve 135 dolar olduğunu gördüm. Madem bu e-Reader'ları Netronix firması üretiyor, ben de gidip Netronix marka e-Reader alayım diye düşündüm lâkin o iş de öyle yürümüyormuş; Netronix'den verebileceğimiz minimum sipariş tutarının 3000 adet olduğunu öğrendim. Donanımhaber'den 3000 kitap kurdu bir araya gelip üzerine DH logosu bastırarak sipariş verebiliriz.

Son olarak e-Book Reader konusunda herhangi bir yenilik, fuarda tanıtılacak ve tezgâha çıkacak yeni bir ürün var mı diye araştırma yaptım fakat bütün araştırmalarım sonuçsuz kaldı. Piyasadaki çoğu model 2016 yılı ve öncesine ait; 2017 başlarında görücüye çıkan marka modeller ise yalnızca Onyx Boox Max Carta (740 dolar), reMarkable (630 euro) ve her ne kadar bir e-Reader olmasa da yalnızca PDF görüntüleyen Sony DPT-RP1 (Amazon'da 700 dolar, Türkiye'de 5000 TL -yuh-) olarak görünüyor. Öyle cart curt e-reader satın alamayacağım için bu gidişle 2016 model bir Kobo Aura One alıp birkaç yıl inzivaya çekileceğim galiba.

Kaynakça:
    1)https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_e-readers
    2)http://www.netronixinc.com/products.aspx?ID=1
    3)https://www.youtube.com/watch?v=-YZWnVb5vaA
    4)http://blog.the-ebook-reader.com/2016/12/27/video-of-netronixs-13-3-inch-and-6-8-inch-e-ink-ereaders/
    5)https://the-digital-reader.com/2016/12/21/hands-netronix-13-3%E2%80%B3-520-6-8%E2%80%B3-135-e-ink-notepad/
    6)https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=285702

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haplo -- 13 Ekim 2017; 12:12:12 >

• kindle paperwhite 3'e yeni bi update gelmiş arkadaşlar.
    https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201756220

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkamgen -- 13 Ekim 2017; 13:4:47 >
  • Amazon hepsiburada yı satın alma olasılığı var. Ebook lar ve reader ları getirtirmi türkiye ye dersiniz? Kobo ya rakip olabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: speedycruiser

Amazon hepsiburada yı satın alma olasılığı var. Ebook lar ve reader ları getirtirmi türkiye ye dersiniz? Kobo ya rakip olabilir.

HB yi satın alırlarsa ismi Amazon.tr olarak değişir mi acaba?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: J.Valjean

quote:

Orijinalden alıntı: speedycruiser

Amazon hepsiburada yı satın alma olasılığı var. Ebook lar ve reader ları getirtirmi türkiye ye dersiniz? Kobo ya rakip olabilir.

HB yi satın alırlarsa ismi Amazon.tr olarak değişir mi acaba?

Mümkün olabilir. Güzelde olur. Amazonla ebook olayı ayrı bir olay olur canlılık gelir.

• Haplo kullanıcısına yanıt
    Hocam 13.3" de çok büyük.

Bu büyüklükte kitap okunmaz. Ekran renkli olmadığı için dergi de okunmaz.

Ancak akademik dökümanlar ve zevke göre çizgi roman falan okunabilir.

Bence 8" idealdir.

Bir de çok büyük paralar dönüyor. Ben doğrusu bu kadar para vermek yerine o paranın yarısına 8"-10" arası Android tablet ve gerekli uygulamaları satın almayı tercih ederim.

Daha önce şuraya yazmıştım:https://eksisozluk.com/entry/69156728
    Eyvallah hocam, 13.3" gerçekten büyük. Kobo Aura One'ın 7.8" lik boyutunu başarılı buldum yalnız SD kart slotu olmaması o cihazın en büyük dezavantajı. Kobo Aura One'ı bir Dropbox veya Google Drive gibi servislere bağlayabiliyormuşuz fakat bu da internet gerektiren bir işlem. Android tablet ve telefonların da her gün şarj edilmeye ihtiyaç duyması en büyük dezavantajları. Bir süre beklemek ve yeni modelleri görmek faydalı olacaktır sanırım.
  • Inşallah öyle bir şey olmaz. Zira Türkiye ye gelirse Amazonu da kaybederiz. Zaten tek kaldı. Ortama mecbur ayak uyduttururlar. Örnek steamAral işbirliği...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 13.3" pdf içindir, yoksa bir anlamı yok. Elimdeki cihazı sattığıma biraz biraz pişman oluyorum gibi ama sonra Türkçe içerik azlığına bakınca geçiyor.

• Haplo kullanıcısına yanıt
    Ocak ayından beri aura one kullanıyorum, çok memnun kaldım cihazdan. Sd kart girişi olsa iyi olur tabi ki ama inanın ben eksikliğini hiç hissetmedim. Her gün okuyorum şarjı iki hafta kadar gidiyor. Şarj için usb bağladığımda da istediğim kitapları atıyorum. Olur ya çok acil bir kitap atmanız gerekirse de telefondan wifi açarak kısa sürede halledersiniz.
    Bence buna takılmamak lazım, iyi okumalar.
  • Kobo aura one da yada kobo da gogle play yüklenebilir mi?aslında amacım trkcell dergilik uygulaması üzerinden dergi okumak mümkün mü?

• Amazon Kindle ppw lar epub u destekliyor mı? Desteklemiyorsa destekleyen e reader önerir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Enfiye -- 23 Ekim 2017; 11:56:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enfiye

Amazon Kindle ppw lar epub u destekliyor mı? Desteklemiyorsa destekleyen e reader önerir misiniz?

Hocam Kindle Epub desteklemiyor.

Kobo destekliyor.

Peki Kindle nasıl kitap yükleniyor.

• Enfiye kullanıcısına yanıt
    Calibre programını kurun. ePub kitapları calibre programına tanıtın. Sonra istediğiniz kitaba sağ tıklayıp cihaza gönder diyin. Kindle formatına çevirip gönderir. Programı kurarken cihaz modelinizi seçin yeter

• quote:

Orijinalden alıntı: pistachios

Calibre programını kurun. ePub kitapları calibre programına tanıtın. Sonra istediğiniz kitaba sağ tıklayıp cihaza gönder diyin. Kindle formatına çevirip gönderir. Programı kurarken cihaz modelinizi seçin yeter

Teşekkürler hocam

• Arkadaşlar iyi günler. Bende bir e kitap okuyucusu almak istiyorum fakat ne alacağımı bilmiyorum. Fazla pahalı olmayan kaliteli bir şey önerir misiniz? Teşekkürler.
  • SevgilisiOlanMan kullanıcısına yanıt
    Sıfırları pahalı şu an. kobo 500, kindle 400-600 tl. ikinci el sağlam bi cihazı 150-250 arası alın daha iyi. ikinci el kindle yeter bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C42498A97 -- 9 Aralık 2017; 0:12:2 >
  • 
Sayfa: önceki 129130131132133
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.