Şimdi Ara

Duster ECO-G (LPG) Detaylı Test

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
2.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Modeli: 1.6 ECO-G 115 Hp 4X2
    Yılı: 2019
    KM'si: 1000

Araç Hakkında:
    2018 yılında yenilenen Dacia Duster 2019 yilinda yeni emisyon standartlarıyla birlikte motor gamında bir dizi değişikliğe gitti. Bu değişime fabrikasyon LPG seçenegi de eklendi. Yurt dışında GPL, Bi-Fuel gibi etiketlendirilen LPGli Duster, ulkemiz pazarina ise ECO-G olarak sunuldu.

Tasarım
    ECO-G Duster'ların görünüm olarak diğer Dusterlardan bir farki bulunmuyor. Aracin bu farkini yansitan herhangi bir sticker veya logo yok. Ancak Comfort donanimli bir Eco-G Duster'ı, LPGsiz bir Comfort paket Duster'dan jant tasarımına bakarak ayirt edebilirsiniz. Delikli tip, gri renk standart bir celik jant sunuluyor. Bu jant, diger Duster modellerinde sunulmuyor.

Motor
    Duster ECO-G şuan için 1.6 lt.hacimli Renault-Nissan'dan tanıdığımız H4M kodlu bir motorla sunuluyor (Mart 2020den itibaren 1.0 Turbo motor LPGli olarak sunulacak). Bu motor benzinde 115hp/156Nm, LPG ile 109 hp/144Nm güç üretiyor. Bu motora fabrika montaj hattında Landirenzo marka sıralı kit takılıyor. Boylece araç fabrikasyon lpgli oluyor ve ilk muayane tarihi 3 yıl olarak trafiğe çıkıyor. Bu motorun LPGye uyumu icin ve LPGden kaynaklı subap sorunu yasanmamasi istenerek, subap materyalleri vb parcalarda bazi iyilestirmeler yapılmış. LPGsiz Dusterlarda ise bu modifikasyonlar bulunmuyor. Bu nedenle LPGsiz bir Duster alıp, sonradan LPG taktirmayi düşünenlerin bu subap konusuna dikkat etmesi gerekiyor.

Duster ECO-G'nin bakım aralıkları 20bin kmde bir (LPG için erken filtre degisimi öngörülmüyor) yapılıyor.

Aracın benzin ve lpg seçimi klasik bir yakıt seçici anahtar ile yapılıyor. LPG seviyesi de bu anahtar uzerindeki ledlerden takip ediliyor. LPG geçiş sıcaklığı 30 derece olarak ayarlanmış.

Performans
    Duster ECO-G adi üstünde ekonomik ve çevreci bir otomobil. Bu nedenle herhangi bir performans vaadi bulunmuyor. Ancak günlük kullanimda ve sakin sürüşler de sahibine yeterli performansı sunabiliyor.
    0'dan 100 km hıza LPG yakitiyla 12.6 sn'de ulaşıyor. Son hiz verisi de 169 km/s.
    Devir aralıkları ise 5. viteste;
    2000 d/d 81 km/h
    2500 d/d 101 km/h
    3000 d/d 121 km/h
    3500 d/d 141 km/h
    4000 d/d 161 km/h

LPG detayları ve Tüketim
    Duster ECO-Gnin LPG dolum yeri benzin depo kapağı içinde ve ekstra bir dolum aparati söküp takmaya gerek kalmaksızın rahatlıkla LPG dolumu yapılabiliyor.

Duster ECO-nin yol bilgisayarı benzin ya da lpgye ilişkin bir tüketim verisi paylaşmıyor. Ancak pompadan pompaya ölçüm yaparak gercek tüketiminizi hesaplıyorsunuz.
    Duster ECO-G'nin 42 lt hacimli, %80 dolumla 33 lt LPG alabilen bir tankı bulunuyor. Tank, aracın dışında olduğundan bagajda herhangi bir daralma söz konusu değil, ayrica tank koruyucu bir muhafaza içinde ve multivalf ve bakim elemanlari kapali ve kapaklı bir bölümde. Tank yol yuzeyine (yere) oldukca yuksek bir mesafede ve ısı elemanlarına uzakta ve amyant bir yalitim malzemesiyle de arasinda bir izolasyon var.

Duster ECO-G'nin tabanından geçen LPG ile ilgili elemanları (kablo, hortum vs) koruyucu muhazafalarla gizlenmis ve bu durum fabrikasyon LPG'nin en önemli ayricaliklarindan biri. Aracın alti bir yere değdiginde veya aracin altına birsey carptiginda kafaniz rahat oluyor.

Gelelim Duster ECO-G'nin yakıt tüketimine.
    Fabrika verilerine göre sabit hizda sehir disinda 7.7 lt LPG tuketen Duster ECO-G, İstanbul'dan Ankaraya 2 yetişkin olarak gerceklestirdiğimiz seyahatimizde pompa hesabina gore 8.5 lt LPG tuketti.
    LPG fiyatlari ilden ile farklilik gösterdiği icin (3 TL ile 3.50 TL arası) lira bazinda tüketim kilometrede 25 kuruşla 30 kuruş arasında değişebiliyor. Duster ECO-G'de ECOMOD fonksiyonu da yer alıyor ayrıca stop&start sistemi de aktif edilebiliyor. Sehiricinde 100 kmde 10-11 lt civarında bir LPG tüketimi gerçekleşiyor. Duster ECO-G bu verilerle LPG fiyatının diger akaryakıt ürünlerinden düşük olması sebebiyle oldukça ekonomik bir otomobil oluyor.

Duster ECO-Gyi herhangi bir tek yakıtlı (benzinli) verisyonuna göre avantajlı kılan unsur, şüphesiz fabrikasyon LPG'li olması. Bu durum ECO-G kullanıcılarının, sonradan LPG dönüşümü yapılmış bir araca göre bazı avantajlara sahip olmasını sağlıyor.
    Bunlar aşağıdaki tabloda karşılaştırmalı olarak yer alıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carsever -- 20 Mayıs 2020; 22:47:4 >

• Elinize sağlık 👍
    Takip..
  • Elinize, emeğinize sağlık. Yazılı incelemeleri beğeniyorum, video incelemeden daha doyurucu geliyor.
  • açıklayıcı ve doyurucu bir inceleme olmuş, emeğiniz için teşekkürler.
  • Böyle incelemelerin hastasıyım, elinize sağlık.
  • Elinize sağlık, çok güzel inceleme olmuş.
  • Elinize, emeğinize sağlık. 1.0 eco g martta kesin satışa çıkar mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GangstaBop

Elinize, emeğinize sağlık. 1.0 eco g martta kesin satışa çıkar mı acaba?
    Avrupada satisina baslandi. Bizde ne kadar erteleyebilirler ki?
    En fazla ellerindeki 1.6 Eco-Glerin bitmesini bekleyebilirler.
    Ama o da uzun surmez bence.
  • Carsever kullanıcısına yanıt
    Fiyat ne olur sizce? Ötv indirimi falan yaparlarsa peynir ekmek gibi gider bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: GangstaBop

Fiyat ne olur sizce? Ötv indirimi falan yaparlarsa peynir ekmek gibi gider bence
    Fiyati 120bin TL olacagi soyleniyor.
  • Neden lpg otomatik versiyonu yok hala anlamıyorum... Bunun mantığını bilen birisi cevaplar mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: meddah58

Neden lpg otomatik versiyonu yok hala anlamıyorum... Bunun mantığını bilen birisi cevaplar mi?
    Otomatik hicbir versiyonda yok
  • Aynı markanın dacia sandero stepway eko-g incelemesinide ben yapayım :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.