DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
VW TİGUAN HAKKINDA HERŞEY
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
51
Cevap
0
Favori
32.888
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 sonraki >>>
Giriş
      9098 Mesaj
      01 Ekim 2008 19:01:36
      Küçük SUV sınıfında Türkiye pazarında kendine yer edinmeye çalışan ancak yollarımızda görmeye alışmadığımız Vw Tiguan hakkında forumda birçok konu olmakla birlikte yeterince güncel ve bilgi içeren konulara ulaşamadığım için kısa bir derleme ile Tiguan hakkında herşeyin paylaşılması için bu konu açmayı uygun gördüm.

Öncelikle şunu söyleyelim Tiguan; Audi Q7, Opel Antara, Chevrolet Captiva, Kia Sorento gibi araçların rakibi değil. Bu aracın rakipleri Honda CR-V, Hyundai Tucson, Kia Sportage gibi modeller…

Tiguan’nın uzunluğu 4425mm, genişliği 1810mm, yüksekliği 1685mm, dingil mesafesi ise 2605mm. Bu rakamlar küçük değerler gibi görünsede iç mekan genişliğinin yeterli olduğundan bahsediliyor.
      Bu ölçüleri ile Tiguan Honda CR-V’den 11 cm daha kısa 1 cm daha dar ve 1 cm daha yüksek.
      Jeep Compass ile karşılaştırıldığında ise Compass’tan 2 cm daha uzun ve 5 cm daha yüksek, genişlikleri ise aynı.
      Kia Sportage ile kıyaslandığında ise Sportage’dan 10cm daha uzun, 1 cm daha geniş ve 1 cm daha alçak.
      Son olarak Suzuki Grand Vitara ile karşılaştırdığımızda Suzuki’den 4.5 cm kısa, 1 cm alçak ve genişlikleri yine aynı…

Bu karşılaştırmalara bakıldığında Tiguan’nın çokta küçük boyutlarda olmadığını anlıyoruz.

Türkiye’de iki motor seçeneği bulunan Tiguan’ın 1.4 TSI 150hp ve 2.0 TDI 140hp motor seçenekleri ile tercih edebiliyoruz.
      Her iki motorda diğer Vw araçlardan tanıdık motorlar.
      Motorların teknik verileri aşağıda,

Türkiye’de 3 farklı donanım seçeneği ile satışa sunulan Tiguan
      Track@Field versiyonu fiyat/performans açısından tatmin edici görünüyor. Fun@Function versiyonu ise gerçekten dolu ama fiyatıda yukarıya çekiyor.
      En düşük fiyata Tiguan almak isteyenler ise Sport@Style seçeneğini tercih edecekler.
      Bu arada fiyatın en düşük tutulduğu birde yalnızca 4x2 seçeneğinin olduğu belirtmek gerekiyor.

Donanım listesine göre fiyat listesi ise aşağıda…

Aracın test verilerine bakıldığında 1.4lt TSI 150hp motorun araca yettiği söylenebilir.
      0-100= 9,7 sn
      0-130=14,7 sn
      60-100(5.vites)=10,5sn
      80-120(6.vites)=14,6sn
      Bu değerler 1.6 lt standart binek araçların bile kıskanacağı değerler.
      Aracın test yakıt tüketimi ise 9,2lt verilmiş.

1545kg’lık bir araç için abartılı bir değer olmadığını düşünüyorum.
      Bu arada 100-0 mesafesi ortalama 38 metre çıkmış ki bu değer bu ağırlıktaki bir araç için gerçekten iyi.

Daha önce okuduğum konularda bagaj hacminin küçük olduğu konusunda eleştiriler gördüm.
      Aracın bagaj hacmi 505lt ve bu hacim 1510lt’ye kadar çıkabiliyor.

Rakiplerinin bagaj hacimlerine baktığımızda
      Kia Sportage; 325/805
      Suzuki Grand Vitara; 398/758
      Honda CR-V; 442/955
      Jeep Compass; 436/1277
      BMW X3; 480/1560

Görünen o ki bu konuda Tiguan eleştiriyi haketmiyor.

İç mekanda diğer Vw araçlardan tanıdık elemanlar bulunduran Tiguan’nın konsolu özgün bir iç tasarıma sahip değil ancak yeterince ergonomik görünüyor.

Son olarakta aracın güvenliği ile ilgili bir kaç paylaşım ekleyelim. Euro Ncap'ta Tiguan 5 yıldız alarak güvenliğinide kanıtlamış bir araç.
      34 puanla 5 yıldız almış araç tüm bölgelerde sürücü ve yolcu için marjinal üstü koruma sağlamış.

Birde çarpışma testi videosu ekleyelim.

Genel eleştiri olarak direksiyon sisteminin yüksek hızlarda sertleşmemesi verilmiş. Bununla birlikte 1.4 TSI motorla birlikte DSG şanzıman seçeneğinin olmaması büyük bir eksiklik. DSG şart diyorsanız 2.0TDI tercih etmek zorundasınız.Bu durumda da başlangıç fiyatı ile dikkat çeken Tiguan’nın fiyatı hızla yukarıya çıkıyor.

Araçla ilgili övgü, eleştiri ve paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Dikkat; Bu bir test değil çeşitli kaynaklardan yapılan bir derlemedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi supremum -- 1 Ekim 2008; 19:02:52 >||:||

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//
    • Yarbay
      12629 Mesaj
      01 Ekim 2008 19:09:23
      Bilgiler için teşekkürler Bende Opel Antara hakkında konu açmayı planlıyorum inş gerçekleşir. Opsiyonları neler ve fiyatları hakkında bilgin var mı ? Aracı çok beğendim yalnız iç mekan hep aynı diğer yerleri güzel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GöKHaN 35 -- 1 Ekim 2008; 19:06:13 >

• DH Yönetici
      9098 Mesaj
      01 Ekim 2008 20:10:53

quote:

Orjinalden alıntı: GöKHaN 35

Bilgiler için teşekkürler Bende Opel Antara hakkında konu açmayı planlıyorum inş gerçekleşir. Opsiyonları neler ve fiyatları hakkında bilgin var mı ? Aracı çok beğendim yalnız iç mekan hep aynı diğer yerleri güzel.

Rica ederim. Antara için konuyuda sizden beliyoruz o halde.
      Aracı ilk olarak forum dışında bir sitede gördüm. Sonrasında forumda arama yaptım ama 2006 ve 2007 yılına ait konulara rastladım. Konuların içinde geçerliğini yitirmiş linkler ve fotoğraflar vardı. O yüzden hakkında araştırma yapıp bu konuyu açtım.
      Açıkçası 32000 euro başlangıç fiyatı ile cezbedici bir araç.
      Yalnız 32000 euroluk araçta 4x4 özelliği yok ve baz donanım biraz yetersiz görünüyor.
      Ancak 35000 euroluk donanım ve 4x4 özelliği açıkçası iyibir fiyat gibi geldi.
      Vw'nin sitesi dahil opsiyon fiyatları açıklanmamış. Sadece 3 donanıma göre fiyatlar var.
      Açılır tavan, deri döşeme, görüntülü ekran gibi özellikler ne kadardır bilmiyorum ve bulamadım.

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//
    • Yarbay
      12629 Mesaj
      01 Ekim 2008 20:20:12

quote:

Orjinalden alıntı: supremum

Alıntıları Göster

Rica ederim. Antara için konuyuda sizden beliyoruz o halde.
      Aracı ilk olarak forum dışında bir sitede gördüm. Sonrasında forumda arama yaptım ama 2006 ve 2007 yılına ait konulara rastladım. Konuların içinde geçerliğini yitirmiş linkler ve fotoğraflar vardı. O yüzden hakkında araştırma yapıp bu konuyu açtım.
      Açıkçası 32000 euro başlangıç fiyatı ile cezbedici bir araç.
      Yalnız 32000 euroluk araçta 4x4 özelliği yok ve baz donanım biraz yetersiz görünüyor.
      Ancak 35000 euroluk donanım ve 4x4 özelliği açıkçası iyibir fiyat gibi geldi.
      Vw'nin sitesi dahil opsiyon fiyatları açıklanmamış. Sadece 3 donanıma göre fiyatlar var.
      Açılır tavan, deri döşeme, görüntülü ekran gibi özellikler ne kadardır bilmiyorum ve bulamadım.

Aracın başlangıç fiyatı güzelde 1.4 tsı motora dsg şart.

• Yarbay
      12629 Mesaj
      01 Ekim 2008 20:23:48
      tiguan opsiyon fiyatları euro
      metalik renk 600 (1.4 tsi) ,700 (2.0 tdi)
      panoramik cam tavan 1550 , 1820
      bi-xenon 1570 , 1830
      karartılmış arka ve arka yan camlar320 , 375
      RCD510 radyo-cd-mp3 çalar ve 6lı cd değiştirici 485 , 565
      vienna deri döşeme 2990 , 3500
      RNS510 navigasyon 2580 , 3020

Opsiyonlar ve fiyatları Euro

• Yarbay
      6345 Mesaj
      01 Ekim 2008 21:29:31
      güzel paylaşım eline sağlık

• Yarbay
      14847 Mesaj
      01 Ekim 2008 22:41:23
      bu stradale'de duranın önünden geçiyorum sürekli. burnu çok çirkin aslında afedersin hıyar gibi

• DH Yönetici
      9098 Mesaj
      01 Ekim 2008 22:45:18

quote:

tiguan opsiyon fiyatları euro
      metalik renk 600 (1.4 tsi) ,700 (2.0 tdi)
      panoramik cam tavan 1550 , 1820
      bi-xenon 1570 , 1830
      karartılmış arka ve arka yan camlar320 , 375
      RCD510 radyo-cd-mp3 çalar ve 6lı cd değiştirici 485 , 565
      vienna deri döşeme 2990 , 3500
      RNS510 navigasyon 2580 , 3020

Opsiyonlar ve fiyatları Euro

Metalik renk alınır. Diğerleri tamamen kişisel zevke kalmış.
      Ancak sonuçta 36000 Euro gibi bir fiyata orta donanım seçeneğinde bir Tiguan alınabiliyor.

Yine rakipleri açısından değerlendirdiğimizde özellikle Tiguan'nın 1.4 motorundan dolayı yıllık yaklaşık 1000 ytl civarı vergi avantajı var. Yaklaşık 300 litre yakıt yapar. Bu da nereden baksanız 3000-3500 km arası yol demek.

Kia Sportage tek donanım paketiyle satılıyor fiyatı 65000 ytl.
      Hyundai Tucson fiyatları yine 57-65bin ytl arası
      Honda CR-V yaklaşık 77 bin lira.
      Suzuki Grand Vitara fiyatıda 60-73bin ytl arasında değişiyor.

1.4 TSI motor SUV kategorisinde bile farkını ortaya koyuyor. Tiguan 1.4 motoru ile yukarıdaki araçlardan kesinlikle daha performanslı.

• DH Yönetici
      9098 Mesaj
      01 Ekim 2008 22:47:15

quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

bu stradale'de duranın önünden geçiyorum sürekli. burnu çok çirkin aslında afedersin hıyar gibi

Coşkun araç benim çok hoşuma gitti o yüzden ciddi ciddi araştırdım. Keşke yakınlarda bir yerde olsaydıda gidip inceleyip test edebilseydim.
      Yakından görenler burnunu beğenmemişler genelde. Forumdaki eski konularda da öyle okumuştum.
      Demek sende beğenmedin.

• Yarbay
      14847 Mesaj
      01 Ekim 2008 23:08:15

quote:

Alıntıları Göster

Coşkun araç benim çok hoşuma gitti o yüzden ciddi ciddi araştırdım. Keşke yakınlarda bir yerde olsaydıda gidip inceleyip test edebilseydim.
      Yakından görenler burnunu beğenmemişler genelde. Forumdaki eski konularda da öyle okumuştum.
      Demek sende beğenmedin.

yanlız abi şöyle bişey var. bunlarda 2 farklı tampon seçeneği var. bir arazi tamponu bir de şehir tamponu. stradale'deki muhtemelen arazi tamponu o yüzden çirkin duruyor olmalı. bir de araba 5 basamak yukarda duruyor. tam vw logosu hizasında görüyorum arabayı şehir tamponlusunu gidip yerinde incelemek lazım diye düşünüyorum.

• Yarbay
      12629 Mesaj
      01 Ekim 2008 23:12:32

quote:

Alıntıları Göster

Demek sende beğenmedin.

Vw bayilerinde tiguan yok mu ? Yada test aracı olarak ?

• Yarbay
      14847 Mesaj
      01 Ekim 2008 23:16:28
      abi hatta şimdi senin eklediğin fotoğraflara baktım. ilki şehir tamponlu. alttaki yani galerideki arazi tamponu.

• Yarbay
      12629 Mesaj
      01 Ekim 2008 23:23:00
      quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

abi hatta şimdi senin eklediğin fotoğraflara baktım. ilki şehir tamponlu. alttaki yani galerideki arazi tamponu.

Track & Field Arazi tamponlu
      Sport & Style Şehir tamponlu
      Fun & Function Şehir tamponlu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GöKHaN 35 -- 1 Ekim 2008; 23:19:18 >

• DH Yönetici
      9098 Mesaj
      01 Ekim 2008 23:24:11
      quote:

Alıntıları Göster

Vw bayilerinde tiguan yok mu ? Yada test aracı olarak ?

Ardahan'da Vw bayisi değil herhangi bir araç bayisi bile yok.
      Kasım ortasına doğru Erzurum'a gideceğim orada varsa bakabilirim ancak.

Coşkun haklısın ya. Yaklaşma açısını iyileştirmek için ön tamponlardan biri biraz daha farklı yapılmış.
      Cadde versiyonu daha güzel duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi supremum -- 1 Ekim 2008; 23:23:50 >||:||

• Yarbay
      2288 Mesaj
      01 Ekim 2008 23:25:36
      Ben Tiguan'ı daha Türkiye'de yokken hergün görüyordum.Demiştim ilk vay anasını adam bulmuş almış.Sonra bir baktım Alman plakalı

• Yarbay
      5553 Mesaj
      02 Ekim 2008 01:09:06
      Vw ne zaman vazgeçecek şu direksiyondan???

Makina Mühendisi
      Elektrik-Elektronik Mühendisi
    • Yarbay
      3197 Mesaj
      02 Ekim 2008 20:53:10
      güzel bir çalışma ve bilgi olmuş teşekkür ederiz
      7 koltuklu ve biraz daha uzunu çıkacak diye de haberler dolaşıyor fakat henüz resmi açıklama yok
      bildiğim kadarıyla

SKODA SUPERB 2013 1.6 TDI DSG
    • Yarbay
      2301 Mesaj
      03 Ekim 2008 11:00:09
      Bayilerde bile ne yazıkki tam anlamıyla bilgi yok bu araç hakkında. Bayinin sahibinin kendisine aldığı aracı inceleme fırsatım oldu. Cam tavan vardı ve 2.0 dizeldi araç. Süremedik tabiki ama içini dışını iyice inceledim. Bence dış görünümü önden çok etkileyici vama arkası ise bir o kadar sıradan duruyor. Cam tavana hasta oldum önünde perde var perde otomatik açılıyor ve tavan oldugu gibi cam neredeyse. Açıldıgında aracın içi çok ferah oluyor.

Extra donanımlı olan araç müzik donanımı vardı bunda, ses çok güzel olsa da cihazda kullanılan renkli ekran bir o kadar kötü idi. 256 renk ve bütün pixeller görünüyor. İnanılmaz kötü...

Bu araç dsg değildi. Hiçbiyerinde dsg ibaresi yoktu ve yanlış bilmiyorsam Tiguan'da DSG seceneği yok...Normal tiptronik var.

Araç deri döşeme değildi ve ben kullanılan gri/siyah döşeme kumaşını hiç beğenmedim. İnanılmaz basit duruyordu. Kumaşın terletmediğini savundular bana ama ne olursa olsun kötü idi. Kalitesiz hissi veriyordu.

Bagajı bana küçük geldi, ama arka koltuklar öne-arkaya hareketli öne alındığında bir miktar ferahlama olabiliyor.

Aracın kokpiti kötü durmuyor sert plastik değil ama o direksiyon bu araca yakışmıyor ve inanılmaz basit duruyor.

Çok büyük umutlarla bakmaya gittim ama açıkcası beni etkileyemedi bu araç. Yani nasıl desem, VW bu segmentte yoktu ve bizde varız demek için gibi yapılmış bir araç gibime geliyor. Bu aracın tek güzel yanı fiyatı bence, 55.000 ytl gibi bir fiyata alınabilecek bir mini suv, vergi dilimleride uygun ve performansı da bir o kadar güzel.

Diğer markalarla kıyaslandığında kesinlikle alınır, Hyundai, Kia gibi araçlara göre çok daha güzel ama detaya girmedikçe gecerli bu durum. Ama CRV deki kalite bunda yok bunu da bilmeniz gerekli diye düşünüyorum. Ama fiyatına göre bakarsanız 4 4 lük..

Satın alma durumlarnı sordum, Mart ayından önce teslim edemiyoruz dediler. Bu durumda gayet ilginç...

Detaylı inceleme videosu..Rusça ama genede fikir verecektir...

http://www.vimeo.com/1802058

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLoWeR -- 3 Ekim 2008; 14:05:24 >

Canon 6D | EF 24-70 2.8 L | EF 50 1.8 | EF 100mm 2.8 L | EF 135 2 L
      FujiFilm X-A1 | 16-50 kit
      www.myfotografi.com
    • Yarbay
      7938 Mesaj
      03 Ekim 2008 11:04:32
      İç ve Dışta ufak makyajlara gidilirse çok daha iyi satış değerleri elde eder

Öte yandan ben bu tip araçlara nedense hala ısınamadım

Sanki otomobilin amortisörlerini yükseltip jip gibi yapmak istemişler gibi geliyor her gördüğümde tamamen kendi görüşümdür.

Badass Nova
    • Yarbay
      12629 Mesaj
      03 Ekim 2008 11:37:19

quote:

Orjinalden alıntı: BLoWeR

Bayilerde bile ne yazıkki tam anlamıyla bilgi yok bu araç hakkında. Bayinin sahibinin kendisine aldığı aracı inceleme fırsatım oldu. Cam tavan vardı ve 2.0 dizeldi araç. Süremedik tabiki ama içini dışını iyice inceledim. Bence dış görünümü önden çok etkileyici vama arkası ise bir o kadar sıradan duruyor. Cam tavana hasta oldum önünde perde var perde otomatik açılıyor ve tavan oldugu gibi cam neredeyse. Açıldıgında aracın içi çok ferah oluyor.

Extra donanımlı olan araç müzik donanımı vardı bunda, ses çok güzel olsa da cihazda kullanılan renkli ekran bir o kadar kötü idi. 256 renk ve bütün pixeller görünüyor. İnanılmaz kötü...

Bu araç dsg değildi. Hiçbiyerinde dsg ibaresi yoktu ve yanlış bilmiyorsam Tiguan'da DSG seceneği yok...Normal tiptronik var.

Araç deri döşeme değildi ve ben kullanılan gri/siyah döşeme kumaşını hiç beğenmedim. İnanılmaz basit duruyordu. Kumaşın terletmediğini savundular bana ama ne olursa olsun kötü idi. Kalitesiz hissi veriyordu.

Bagajı bana küçük geldi, ama arka koltuklar öne-arkaya hareketli öne alındığında bir miktar ferahlama olabiliyor.

Aracın kokpiti kötü durmuyor sert plastik değil ama o direksiyon bu araca yakışmıyor ve inanılmaz basit duruyor.

Çok büyük umutlarla bakmaya gittim ama açıkcası beni etkileyemedi bu araç. Yani nasıl desem, VW bu segmentte yoktu ve bizde varız demek için gibi yapılmış bir araç gibime geliyor. Bu aracın tek güzel yanı fiyatı bence, 55.000 ytl gibi bir fiyata alınabilecek bir mini suv, vergi dilimleride uygun ve performansı da bir o kadar güzel.

Diğer markalarla kıyaslandığında kesinlikle alınır, Hyundai, Kia gibi araçlara göre çok daha güzel ama detaya girmedikçe gecerli bu durum. Ama CRV deki kalite bunda yok bunu da bilmeniz gerekli diye düşünüyorum. Ama fiyatına göre bakarsanız 4 4 lük..

Satın alma durumlarnı sordum, Mart ayından önce teslim edemiyoruz dediler. Bu durumda gayet ilginç...

Dynaudio ses sistemi mi vardı ? Bide arka da kol dayama var mı ?

Reklamlar
-x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.