Şimdi Ara

Durgun olan inşaat sektörü ve batan müteahhitler. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
2
Favori
8.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ComputerScientist

Fiyatları belirleyen faktörler belirli faktörler vardır. Şehir merkezine yakınlığı, alt yapısı, deniz manzarası, bulunduğu bölgenin gelişmişliği gibi...

Dediğiniz mevkiiyi bilmiyorum açıkçası, fakat bir ev için o para çok çok fazla. Merak etmeyin bu inşaat, emlak balonunun patlamasına çok az bir zaman kaldı..

Ayrıca belirtmek isterim müteahhit değilim sadece yapı denetim işiyle uğraştım bir süre

O kadar borclandik bir ev sahibi olabilmek icin birden ev fiyatlari 2 kat dusecek mi simdi hocam? Kazik mi yemis olacagiz biz. Ev fiyatlarinin ciddi duzeyde dusmesi icin toprak fiyatlarinin ciddi duzeyde dusmesi lazim. Bunun icinde istikrarsizlik yani Allah gostermesin ulkenin batmasi cokmesi ekonomisinin zayiflamasi lazim Allah korusun boyle bir tablo olusursa zaten yasanabilecek noktadan coktan cikariz o zamanda kimsenin derdi ev alalim olmaz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Fevzi_aldemir

Su veren itfaiye hortumunu...

• Her önüne gelen mutahit kimliğine burunurse bu is olmaz . Bizim pideci bile bu işe girmiş .Abi nerelerdesin çoktandır goremedim seni diyorum inşaat işine girdim mutahitlik yapıyorum diyor. Konut fiyatları son 3 senedir asiri derecede balon bir büyüme yaşadı . Bulunduğum muhitte bile 250- 350 bim fiyat cekiyorlar ki varoşlarda oturuyorum . Bana göre bu işin ehli olanlar yapsın gerisi batsin da demek istemiyorum fakat herkes kendi iyi bildiği işi yapsın diyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muaz1984 -- 19 Ocak 2017; 9:11:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inşaat sektörü nasıl toparlansın ki önüne gelen biraz parası olan bina yapıyo ya bizim burda 11-12 bin nufüs var tam tamina 20 ye yakın aynı anda inşaat yapılıyor küçücük kasabayız gelişen bi yeriz fakat bu kadarı fazla yani kaldırmıyacak yakında birileri taklaya gelecek kimisi kötü yapıyor 3 sene içinde binalar dökülüyor bizde yapıyoruz 5 sene önce yaptiğimiz binada daha hiçbişey yok ne boya atması ne bi şikayet gayet iyi durumda başka bi abi yapıyor elektrikçi onunkiler dökülüyor bizim dairelerden ucuz 10-15 bin ama dökültükten sonra hiçbi anlamı olmuyor 2 sene içinde bizimde burda aldı araba bi tanesi elektriçinin ortaği jettası vardı adamın gitti merce c180 benzinli en düşük versiyonu aldı ya gücün yoksa niye alıyosun o makinayı çok süreceğini sanmıyorum taklaya gelecek yani çok belli gücü olanda olmayanda almaya çalışıyor lüks araba bizim durumumuz daha iyi oldugu halde 60-70 bin liralık arabayla geziyoruz adam 140-150 binlik arabaya biniyor parası olmadıgı halde o 520yi alan adam para kazandıgını sandı o yüzden direk arabayı çekmiş altına 2-3 inşaat yaptıktan sonra almak mantıklı 1. binada daha gidip araba almaya gerek yok bizim 4. bitti 1 sene oldu daha alalı arabayı adam 1 senede 2 araba değiştiriyor sonra battı oluyor kazandıklarından çok yiyiorlar çaputcular parayı tutmayı bilmeyenler batıyor batsınlar rahatlar biraz ortalık gereğinden fazla var çünkü

• Öncelikle babam müteaddit (çekirdekten) ve onunla çalışıyorum. Hemen şuan ki sektörün analizini yapayım.

-Ülkenin alım gücünün aşırı derece düşmesi
    -Ülkenin malum durumu
    -Her önüne gelenin (fabrikacasınından tutta marketçisine kadar) inşaatçı olması ve bunların tek bir inşaatta milyoner olacaklarını sanmaları
    -Bu kadar adamın sektöre gelmesi, bunların binaları rastgele; hesapsız ve plansız yapmaları, binaya yaptıktan sonra batmaları ve bunu çok ucuza satıp diğer inşaatçıları zora sokmaları
    -Devletin inşaat sektörünü lokomatif olarak görmesi (ki yalan yok, devlet destek vermese sektör batabilir)
    -Piyasada haliyle her taraftan inşaatçı gelmesi ve bunların piyasayı gereksiz yere şişirmesi var

Sonuçta, sadece sektörde bu 'çakallar' yerine çekirdekten kalan adamlar kalsa, inşaat sektörü bu kadar balon olmayabilirdi (tabi devletin gazını unutmamak lazım)

• Piyasalarad arz fazlası var.

Talep edilenden daha fazla yapıldı her şey.

Şu anda da elde kalanlardan dolayı fiyat indirimleri başladı. Ama öyle hemen başlamayacak tabii ki.

Ev alanların çoğu önümüdeki 7-8 yılı kredi olarak doldurmuş vaziyette. İlla ki talep olacak ama arz fazlası sebebiyle işler istenilen seviyelerde değil.

Önümüzdeki 2020'ye kadar büyük bir konsolidasyon yaşanacak sektörde.

Ev fiyatları da bu yılın 2. yarısında ciddi anlamda düşecektir yoksa kimse elindeki evi satamayacak.
  • beter olsunlar

• nüfus artıyor ve eve ihtiyaç duyan insan sayısı artıyor, ihtiyaç artarak da devam edecek, ama talep azalarak gidiyor. ihtiyaç/talep orantısızlığı fiyatların alım gücünü ne kadar aştığını gösteriyor.

son senelerde ev artık hisse senedi gibi oldu. amacı şaştı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • inşaat sektörü, emlak-konut bazında artık eskisi gibi değil, büyük müteahhitler hala güzel paralar kazanabiliyor ancak bunun da sayılı senelerle ömrü biçili. Mahalle arası müteahhitlerde işler daha can sıkıcı, bizim 1 yıllık apartmanın müteahhitinden örnek verirsek, 8 dairenin 2 sini satabildi. kiraya vermem diyen adam kiracı bile bulamıyor.

kentsel dönüşüm ayagına işten anlayan anlamayan, bakkalından emlakçısına kadar herkes müteahhitliğie soyundu. arz artarken talep azalıyor millette para yok çünkü. ne olacaktı ya? :)
  • Benim çevremde çoğu kişi müteahhitci oldu kimileri eskiden beri yapıyor(şuan durumu iyi ve sıkıntısı yok) kimiside son 3-4 senedir yapıyor ve bazılarıda 4-5 kişi yapıyor kurbana girer gibi ben müteahhitim diyor ama sonuçta bakıyorum adama oda kazanıyor yani kazanmış bir şekilde...Ha çok iyi olanlarda var ada bazında vs alıyorlar durumları çok iyi.Benim babamda bir arkadaşıyla yapıyor adam belediyede üst pozisyonda biri hani ne yaparsa yapsın en güzelini yapıyor o adam bile oturdugu yeri çok iyi bilmesine rağmen satamıyor 2-3 senedir(satıyor fakat daha ucuza ve tek tük) şimdi bu saatten sonra nasıl yol izlenmeli veya ne yapılmalı sizce?
  • Maksimum 50 bin liraya mal ettikleri evleri 250 300 den satmaya kalktiklari icin batmaya mahkumlar.Ekonomi zaten kotu.Milletin ev alacak parasi da yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

Öncelikle babam müteaddit (çekirdekten) ve onunla çalışıyorum. Hemen şuan ki sektörün analizini yapayım.

-Ülkenin malum durumu
    -Her önüne gelenin (fabrikacasınından tutta marketçisine kadar) inşaatçı olması ve bunların tek bir inşaatta milyoner olacaklarını sanmaları
    -Bu kadar adamın sektöre gelmesi, bunların binaları rastgele; hesapsız ve plansız yapmaları, binaya yaptıktan sonra batmaları ve bunu çok ucuza satıp diğer inşaatçıları zora sokmaları
    -Devletin inşaat sektörünü lokomatif olarak görmesi (ki yalan yok, devlet destek vermese sektör batabilir)
    -Piyasada haliyle her taraftan inşaatçı gelmesi ve bunların piyasayı gereksiz yere şişirmesi var

Sonuçta, sadece sektörde bu 'çakallar' yerine çekirdekten kalan adamlar kalsa, inşaat sektörü bu kadar balon olmayabilirdi (tabi devletin gazını unutmamak lazım)

Binalar yapılırken devlet görevlileri tarafından deprem yönetmeligine uygunlugu veya sağlamlığı denetleniyor mu genelde? Yoksa laf olsun diye mi kontroller yapılıyor. Yönetmeliğe uyulmadığı için sonlandırılan inşaatlar oluyor mu mesela?

• Kocaeli de yaşıyorum,20 yıllık apartman olduğu için ve ev hanesi arttığı için yeni ev bakıyorduk.

Kârını da koyarsan 150 bin edecek evleri 300-350 bin arasında satıyorlar.

Vazgeçtik ev aramaktan balon gibi şişti piyasa.İstanbul,Ankara'yı hayal edemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kassady

quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

Öncelikle babam müteaddit (çekirdekten) ve onunla çalışıyorum. Hemen şuan ki sektörün analizini yapayım.

-Ülkenin malum durumu

Binalar yapılırken devlet görevlileri tarafından deprem yönetmeligine uygunlugu veya sağlamlığı denetleniyor mu genelde? Yoksa laf olsun diye mi kontroller yapılıyor. Yönetmeliğe uyulmadığı için sonlandırılan inşaatlar oluyor mu mesela?

Devlet görevlileri ?

Devlet ile bir tek ruhsat ve vergiler için görüşüyoruz başka bir takılmamız olmuyor ama biz işimizi her zaman sağlama alıp düzgün bina yapıyoruz.

• Su veren itfaiyenin hortumunu..

• Müteahhit mercedes yerine renoya binerse batmaz.
  • inşaatçılar da batacaksa o zaman doların 3'ten 4'e çıkışına boşuna müsaade edildi demektir.

devlet sırf emlak satışı aksamasın diye tüm ülke ekonomisini feda ediyor, yani insanımızın alım gücünün ölmesine, firmaların-esnafların batmasına müsaade ediliyor emlak satışı aksamasın diye, ama bakıyosun öte yanda inşaatçılar batıyoruz diyolar.

abi boşuna mı tüm ülke el ele verip inşaatçılara çalıştık? boşuna mı dövizin artışına müdahale etmedik? boşuna mı 60binTL lık otomobilin 80binTL ya çıkmasına müsaade ettik? tüm sektörlerde her şeye yansıdı bu fiyat artışları. bunların hepsi sırf inşaatçı sorun yaşamasın, insanlar ev almaya devam etsin diye yapıldı.

faizi düşürürseniz millet düşük faizle ev alır, inşaatçı bayram yapar, ama enflasyona göre düşük faiz verdiğiniz için yatırımcı kaçar. hükümetimizin inşaatçıyı kollama politikası gereği ülkemiz uzun süredir enflasyondan daha düşük faiz (negatif faiz) veriyor. yabancı yatırımcı kaçıyor. bu inşaatçı kollama politikası nedeniyle türk lirası dünyanın açık ara en çok değer kaybeden para birimi oldu uzun süredir.

dikkat, dünyanın en değer kaybeden parası diyorum! 1 numara! yabancı yatırımcı aptal mı senin negatif faizine yatırım yapsın? ceremesini türk insanı çekiyor.

inşaatçıyı kollamak için yapılanlar sadece bunlar da değil. önce ev alanlara devlet katkısı verileceği durumu ortaya çıktı (inşaatçılar bunu 1 günde fiyata yansıtırlar) ama bu henüz yürürlüğe girmedi diye biliyorum. şimdi de minimum %30 olan peşinat zorunluluğu önce %20 ye sonra da %10 - %0 a indirilecek diye gündemde. sırf millet daha rahat ev alsın diye. inşaatçı bunu da fiyata yansıtır.

ben 31 yaşındayım. ülke geçmişinde neler olmuştur bilmem ama merak ediyorum inşaatçının devlet tarafından böyle el üstünde tutulduğu başka bir dönem olmuş mudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 4 Şubat 2017; 20:16:22 >

• Piyasa çok kötü satış yapamayan müteahhitler eldeki avuçtaki son parayı gazete ve tv reklamlarına verip boşa tüketiyorlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla hic acimiyorum muteahhitlere falan. Caddebostan sahilleri hep koca koca binalar. Hic kimse de oturmuyor. Sirf paragozluk ugruna berbat ettiler sahilleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: ComputerScientist

Fiyatları belirleyen faktörler belirli faktörler vardır. Şehir merkezine yakınlığı, alt yapısı, deniz manzarası, bulunduğu bölgenin gelişmişliği gibi...

Dediğiniz mevkiiyi bilmiyorum açıkçası, fakat bir ev için o para çok çok fazla. Merak etmeyin bu inşaat, emlak balonunun patlamasına çok az bir zaman kaldı..

Ayrıca belirtmek isterim müteahhit değilim sadece yapı denetim işiyle uğraştım bir süre

Balon patlasa bile bu çakallar malzemeden çalar yine kar ederler

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.