Şimdi Ara

Dünyada 8 milyon canlı türü varken neden sadece insan aklı selim bir canlı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
6.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • insanlar kendi türünden ırkları bile sürekli katletmiş başka türlerin akıllı olmasını ister mi sence. bu rekabet ortamında kendine en yakın rakipleri katletmiş insan. yunusların zekalarını araştır çok gelişmiş zekaları var çünkü denizle pek alakası yok insanın. ki deniz ortamı zeka geliştirmeye en uygun olmayan ortam olmasına rağmen insan dışında bütün kara canlılarını geçebilmiş.
  • insan aklı selim bir canlı
  • Şempanzeler, bonobo maymunları insana yakın zekaya sahipler. Aynı veya yakın zekaya sahip 2 tür olsa birisi diğerini yok ederdi diye tahmin ediyorum. Neandertal'ler buna örnek bana göre
  • Aklı selim :) Senin baktığın yerden öyle görünüyorsa ne mutlu sana

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kim buna akıl sahibi olduğunu söyledi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çünkü, evrim denilen Tanrı böyle istedi.

• Başta maymun yada balık nasıl olur diye düşünüp bunlar gerizekalı diyordum.

Sonra mı ? Okumaya başladım, meğer anlamak için okumak gerekiyormuş.

Sana naçizane tavsiyem okuman, çünkü şuan bilmediğin birşey hakkında konuşmaya çalışıyorsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aklı ve zekayı karıştıran mı dersin, Afrikalı ile Elon musku karşılaştıran mı dersin... Hep boş cevaplar

• “Belirlenimciliğin hiçbir ölçüsünün, kendisini özgür bir canlı olduğu düşüncesinden vazgeçiremeyecek olması bile tek başına, insanı bir yaradılış şaheseri kılmaya yeterlidir.”

• Hepsinin kendince aklı var. Kendi aralarında iletişim kuruyorlar. Bazıları alet olarak taş filan kullanıp kalın kabuklu tohumları, midyeleri kırıp besleniyor. Bizim haritasız bulamayacağımız yerlere göç ediyorlar.

Bu düzeni sağlayabilenler güçlü olanlar yaşamını sürdürmüş. Diğerlerinin nesli tükenmiş. Belki insanda çeşitli türlerde vardı bizim sınıf yaşamını sürdürebildi.

Bu kadar canlı türü nasıl oluştu kimse bilmiyor. Evrim saçma geliyor bana bi tesadüfle oluşan tek hücreli canlının milyonlarca yılda insan, bitki, balık yada kuş olması. Bi yaratıcı var desek onu kim yarattı. Gerçi çoğu hayvanın kaba tasarımı aynı 4ayak 1baş iç organları koruyan kaburga hepsini birleştiren omurga. Böcek sınıfında serbest çalışılmış bi standart kalıp yok

Aklımızın almayacağı çok şey var. İnsanlar bu işlerle düşünüp yorulmasın diye din bulmuşlar hem insanları korkutup rahat yönetmişler. Zenginleri fakirlerden korumuşlar. Din karşıtlarıda evrimi bulmuşlar kafalarındaki sorular için. Bi parça kemikle dünyanın varsayımını yapıyorlar.

Okuyanları benim konumada bekliyorum Mucize istiyorum

• Dünyada 7 milyar insan varken neden ben?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: haqueim

evrimi mantıklı bulanlar---> einstein, bill gates, carl sagan vs bilim adamları

evrimi saçma bulanlar----> cübbeli ahmet, kadir mısırlı, laiklik elden gidiye dayı, köy tavuğu vs cahil cühela tayfa
    Bigbangden once ne vardi? Veya bigbangin olusmasini saglayan sey ne? Aciklama.... Not found

• Birincisi insan aklıselim değildir aşırı kusurlu ve iki yüzlü bir yaratıktır. Fakat zekası ve hikaye yazabilme kabiliyetiyle diğer canlılardan daha sosyal ağlar kurar gücünün temelide buradan gelir. Niye bir tane daha yok dersen eğer olursa biri diğerini yok ederde o yüzden. Homo sapiensin kendi öncüllerini yok etmesi gibi ki onlar homo sapiens kadar gelişmiş değillerdi. Ayrıca evrim denilen hadise öyle iki günlük bir hadise değildir. Belkide şu an dünyanın bir yerinde bizden daha gelişmiş olan bir canlı türü evriliyordur?

• quote:

Orijinalden alıntı: EnergyHill

Bigbangden once ne vardi? Veya bigbangin olusmasini saglayan sey ne? Aciklama.... Not found

Alıntıları Göster
    haklısın kardeşim sen laiklik elden gidiye dayıyı takip et o stephen hawkingden iyi bilir.lan senin gibi adama bişey yazsak kaynak versek kıymeti harbiyesi olacakmı.laiklik elden gidiye dayı gibi adamsın sen onun gibi takıl
  • Bağnaz ve hemen saldırma moduna geçen ergen ateist gençlik ben de agnostik bir insanım fakat arkadaşın sorduğu soru aslında o kadar mükemmel bir soru ki.

Ben de çok düşündüm bunu, neden her şeyin en üst seviyesinde insan denen varlık var. Neden o kadar evrilen milyonlarca canlı türünden, insana benzer bilinçte ve zekada başka formda canlı oluşmadı da neden insan.

Evet evrimi inkar etmek, inanılmaz derecede ilkel bir durum fakat bu durumun, yani arkadaşın sorduğu sorunun çok özel bir yanı var.

Olay güçlü olanın adapte olup da hayatta kalabilmesi değil, bunu başaran milyonlarca canlı var zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi break the cycle -- 4 Aralık 2018; 17:42:18 >
  • kara ördek yoktur önermesinin doğruluğunu ispatlamak için bütün ördekleri incelemen gerekir,evrende sadece dünyada yaşam olduğunu ve bunun doğrultusunda evrende sadece insanın "aklı selim" olduğunu nereden biliyoruz,hâl ola ki şu da var evrende aklı selim olan başka canlıların da olması için üzerinde yaşanabilecek bir gezegenin veya küme halinde bulunan bir doğal oluşumun varlığı gerekli midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rootkeri -- 4 Aralık 2018; 17:58:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Senin gelismislikten kastina bagli, evrim dedigin seviye atlamali, az gelismis cok gelismis seklinde bir sey degil, bulundugun ortamda hayatta kalabilme uzerinedir.

Bizden cok once de yasamis olan, hala yasayan ve bir gun neslimiz tukense bile yasamayi surdurme olasiligi olan canlilar var. Biz level 100 olduk, baska hicbir canli olmadi gibi seyler dusunmek anlamsiz o yuzden.

Ayni mantigi bir maymun neden kopekten daha zeki, kopek neden fareden daha zeki, fare neden bocekten daha zeki gibi de kurabilirsin. Ayni sekilde neden ucabilen canlilar varken biz ucamiyoruz, neden suyun icinde yasayabilen canlilar varken biz yasayamiyoruz, neden yemek yemeden yasayabilen canlilar varken biz yasayamiyoruz seklinde de kurabilirsin, ama kurmak anlamsizdir, cunku bu yuzden farkli turleriz zaten.

Bu tarz konular neredeyse her zaman silindigi icin uzun uzun yazmak istemiyorum, ama zaten bu soruyu ogrenmek icin sorduguna da inanmiyorum, son cumlen art niyet kokuyor, ki zaten bir tartisma cikarmak, kendi dogrunu kabul ettirmek icin degil de cidden ogrenmek icin bu konuyu acsan internette on binlerce kaynak var bunla ilgili, okuyamam, arastiramam diyorsan cok guzel belgeseller de var, ozellikle ingilizce biliyorsan yillarca araliksiz ogrenebilecegin kadar fazla bunlar.
    verdiğin örnek saçma olmuş.. insan aklını kullanarak şuan uçabiliyor veya suyun altındada yaşayabiliyor.. yani diğer canlıların yaptıklarını insanoğlu aklını kullanıp araç gereç yaparak sağlayabiliyor.. diğer canlı türleri insanın yaptıklarının hangisini yapabiliyor..?

• quote:

Orijinalden alıntı: haqueim

haklısın kardeşim sen laiklik elden gidiye dayıyı takip et o stephen hawkingden iyi bilir.lan senin gibi adama bişey yazsak kaynak versek kıymeti harbiyesi olacakmı.laiklik elden gidiye dayı gibi adamsın sen onun gibi takıl

Alıntıları Göster
    1.cisi ergen dostum ben sana duzgunce yaziyorum sen atarli giderli konusuyorsun kendime gel 2. Olarak beni tanimiyorsun o takip ettigin einstein ne demis bi bak bakalim. 3. Olarak ben muhafazakar insan degilim hatta muhalefetim ama sen sen haric herkesi o dayi gibi saniyorsun. Merak etme bende guluyorum o dayiya 4.cusu sordugum sorunun kaynagini veremezsin cunku aciklamasi yok bilim adamlari aciklayamamis baska kimin kaynagini atacaksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnergyHill -- 4 Aralık 2018; 18:8:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tropeus77

verdiğin örnek saçma olmuş.. insan aklını kullanarak şuan uçabiliyor veya suyun altındada yaşayabiliyor.. yani diğer canlıların yaptıklarını insanoğlu aklını kullanıp araç gereç yaparak sağlayabiliyor.. diğer canlı türleri insanın yaptıklarının hangisini yapabiliyor..?

Alıntıları Göster

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.