Şimdi Ara

DR PLAKALAR HAKKINDA..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
70
Cevap
0
Favori
19.304
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle Takvm yazarlarıdnan NİHAT SIRDAR'IN yazısı ile konuya başlamak istiyorum

34 DR ...

İstanbul trafiğinde son zamanlarda çokça DR plakalı arabalar dolaşmaya başladı.
    Belli ki plaka sırası DP'den sonra bu harf serisine gelmiş.
    Peki DR plaka serisi ayrılıp sadece mesleği doktor olanların aracına verilemez mi?
    Bu daha doğru olmaz mı?
    Dünyanın birçok ülkesinde doktorların araçlarına verilen plakalarda sağlık görevlisi olduğunu belirten işaretler vardır.
    Bildiğim kadarıyla bizde de DR plakalar eskiden sadece doktorlara verilirdi.
    Ancak İstanbul için sadece 999 adet var olabilen bu plakalar yeterli olmuyordu.
    Birçok doktor arkadaşım normal plakalarla arabalarını kullanıyordu.
    Bir afet durumunda, yardım ihtiyacı olduğunda veya aracı kullanan doktorun acilen hastaneye yetişmesi gereken durumlarda bu plaka bir avantajdır.
    Bu nedenle doktorlara bu plaka verilir.
    Ancak İstanbul'da yeni DR serisi verilirken bu ayrıntıyı birisi unutmuş.
    Deprem bekleyen bir şehirde atlanacak bir ayrıntı mıdır bu acaba?

Evet kesinlikle amaç bu olmalı ancak durum suistimal ediliyor
    aslında genel olarak gördüğüm dr plaka sürücüleri doktor ancak okadar alakasız insanlarda dr alıyorki anlamak zor
    Ayrıca doktorlardan sadece 999 tanesi dr plaka alabliyor
    Sanırım istanbul dahil DR'den sonra 4 rakamda kullanılılamıyor
    yani herşehirde sadece 999 tane ile sınırlı
    Fakat bazı doktorlarda özellikle dr plaka almıyor dikkatimi buda çekti
    Mesela örnek olarak verecek olursak
    benim dişçi var 96da vectra alırken dr plakasını aldı ozamanda bu yana a4 aldı vede geçen sene a6 aldı plaka hiç değişmedi , buraya kadar güzel gayet
    fakat aracı bu sene yine değiştirdi q7 aldı vede bu sefer dr plakayı taktırmadı
    sebebini yazmaya gerek yok herkes anlamıştır zaten
    Bu tarz inanılmaz çok araçtada dr plaka kullanılmıyor
    Plaka yetersiz olmasından öte bu şekilde esk,i plakayı bile devam ettirmeme durumları çok oluyo
    Arkadaşın abisi var istanbulda doktor
    clk cabrio aldı yeni oda aynı şekilde eski plakasını devam ettirmedi

amaç belli ama sizinde yorumlarınızı almak isterim arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desiya -- 9 Nisan 2008; 0:39:33 >

• bizim apartmanda bir komşunun mavi cooper s i var. cerrahmış sanırım plakasıda 34 DR ve hatırladığım kadarıyla son bölüm 4 rakam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HazzaR -- 9 Nisan 2008; 23:43:17 >
  • Forumda son birkaç günde epey plaka topiği açıldı epey spekülasyon oldu ,
    sonuncu da sanırım DR ' ler .. Biz ikinci el aldık aracı yani müdür aracı idi bizimki 8000km de aldık borusandan .
    Plakamız DR ve doktor değiliz. Eğer bu konuda herkes hassas olsaydı eminim bizde alırken plakayı bir doktora vermek isterdik
    iş bize bile kalmazdı borusan bize o aracı satmadan o plakayı alırdı üstünden ki bizimki 2.el oldugundan baştan beri muameleci vermezdi o plakayı bızım araca ..
    Sonuc olarak bınıyoruz bır sorun yok . Ayrıca sonu dört rakam şöyle gidiyor 2 farklı sayı var. Yani plakamız 34 DR XYYY

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuf -- 9 Nisan 2008; 0:44:25 >
  • demekki 4 rakam veriliyormuş beyler anlamış olduk
    herneyse konu karışık biraz
    ama kimisi haksız yere dr plaka alıyor (bilerek alınanlardan bahsediyorum yada galerilerin devletin buna bir çare bulunamamasından.. ) kimisi ise keyfinden almıyor

Mesela dr plaka araçların bence bir kademe üstünlükleri olmalı
    mesela ben geçen sene avusturyadayken,babam bursada sağlam bir kaza yapmış arabanın ön kısım gitmiş tamamen
    hemen yanımda bir iki araba durdu diyo biz doktoruz yardım edelim gibilerinden geldile diyo
    arabaları yolun ortasında duruyo dedi birini plaka dr diğeri değil dedi
    adamlarda dr plaka bilncine alışamadıkları için vede kimisi alışık olup dr görmediği için neden doktor aracını oraya park edip yardım diyo gidip 30 metre ileri koyamıyormuymuş diye arkadan kornalar küfürler
    çok sert kaza ama babamda birşey yok allahtan insanın canımı acısın bu dengesiz tipleremiz kızsın bilemiyor
    bence bu gibi sebeplerden dolayı dr plakalar sadece doktorlarda kalmalı olmalı vede insanlara bu bilinç aşılannmalı
    bu doktorun cayenne cipi varsa bile sonuçta o bir doktor amaç farklı olmamalı
    ha o cayenne cipli doktorda ben kaza yaptığımda durabilir ama belki bir ihtimal
    dr plakalara üstünlüğün yanında zorunlulukta getirilmeli bence

• bence resmi plaka haricindekiler trafikde bir önem arzetmiyor.
    doktorların dr avukatların av subayların sb alması çokda gerekli ve hayati önem taşımıyor.
    ben trafikde dr plaka gördüğüm zaman camlarındada amblem varmı diye bakıyorum.
    zaten pek çok sağlk kuruluşunun ya stikerı var yada araç önemliyse görevli kartı bulunuyor.
    ben daha önceki aracımı doktordan almıştım dr plaka idi hiç bir fayda ve zararını görmedim.
    yoruma açık ama ben doktorların illa dr plakası alması gereklidir tezine karşıyım.
  • şunuda eklemek isterim günümüzde halen vatandaşımız ambulansa yol vermeyi bilmiyor dr plakayı kimse takmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: geremy

şunuda eklemek isterim günümüzde halen vatandaşımız ambulansa yol vermeyi bilmiyor dr plakayı kimse takmaz.

Bende KUZU KURDUN YOL DOBLONUN............................ diyen birinin dwediklerini pek kaale alacaklarını sanmam
    Şakası bir yanada haklısın aslında ama yavalş yavaş düzelecek
    artık bakıyorum insanlar yavaş yavaş yaya geçitlerinde duruyorlar
    olur olu r15-20 sene sora oturur herşey merak etme
    dediğin gibi doktorların bende genelde görevli kartlarına bakıyorum ama neyse işte
    herkes görüşünü belirtsin belkşi bilmediğimiz başka şeylerde çıkar
  • quote:

şunuda eklemek isterim günümüzde halen vatandaşımız ambulansa yol vermeyi bilmiyor dr plakayı kimse takmaz.

bu konuda eskisinden daha iyi olduğumuzu düşünüyorum...
    artık nerede görsem ışık falan dinlemeyip ambulansa yol açılıyor....
    yeri geliyor karşı şerit bile duruyor...

ama tabi bazı gerizekalılar anlamıyormu vermiyormu anlamıyorumda...

eskiye nazaran sanki daha iimiş gibi şimdi...
  • şu an bildiğim kadarı ile bir kaza anında orada doktor bulunuyorsa müdahale etmek zorunda eğer müdahele etmediği tespit edilirse ceza alır.
    günümüzde gösteriş merakı insanımızda oldukça fazla belkide en çok araçlarımıza para harcıyoruz bu bir gerçek
    ayrıca bize has özelliklerden biriside plaka.
    harflere rakamlara yeri geliyor dünyalar kadar para ödeniyor başka millette varmıdır.
  • devletimiz doktora dr plakayı vermeli.
    doktorda bunu park ayrıcalığı,radar ayrıcalığı,kırmızı ışık ayrıcalığı olarak kullanmamalı.
    trafikde traktördeki çiftci ile bakan aynı olmalı.
    ben çok şahit oldum vatandaş diyorki polis bana ceza kesemez bu plaka önemli
    neyse konu dışına fazla çıkmayalım diğer arkadaşlarında fikirlerini alalım.
  • quote:

şu an bildiğim kadarı ile bir kaza anında orada doktor bulunuyorsa müdahale etmek zorunda eğer müdahele etmediği tespit edilirse ceza alır.
    günümüzde gösteriş merakı insanımızda oldukça fazla belkide en çok araçlarımıza para harcıyoruz bu bir gerçek
    ayrıca bize has özelliklerden biriside plaka.
    harflere rakamlara yeri geliyor dünyalar kadar para ödeniyor başka millette varmıdır.

var var heryerde plaka manyaklığı var
    avusturyada almanyada özel plakalar işin insanlar uğraşıyor ama böyle deli paralar dönmüyo ondan eminim
  • bizim ülkemiz düzelmezzzzzzzzzzzzz
  • Dr neysede ben burada ECZ plaka vectra gördüm ve koptum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: k2fg9

Dr neysede ben burada ECZ plaka vectra gördüm ve koptum.

Bak bu iyi işte babamda annemde eczacı.Dr plaka alamadık en azından ecz plaka araba alalım havamız olsun tabi takan olursa.
  • Valla 1 2 aya arabayı değiştirecem inşallah. "19 BRK 86" yada "19 BRK 03" istiyorum.Kaça patlar bana acaba ?
  • bir defa dr plaka aldım doktor olduğum halde bir daha verselerde almam
    çünkü memlekette 2 tık tık bir şıktan para kazanan meslek grubu olarak geçiyoruz
    ve hiç birşeyi haketmiyoruz parayı avantadan kazanıyoruz intibaı var

insan oğlunun ölmeyenini siz hiç gördünüzmü ?
    ben şahsen görmedim

adam 70 -80 yaşına gelmiştir yıllarca sigara klesterol şu bu
    o gün geçirir bir heart attack
    e neden öldü bu kurtarın babamı anamı

vurmadılar mı cerrahpaşanın bir GKDC hocasını
    kalp olmuş tavandaki ampul gibi zerre kasılmıyor..e kurtarın babamı
    oh ne ala

insulin tedavisi alıyordur
    anlamaz bilmez anlatsan dinlemez
    insulini yapmaz gelir 800- 900 şekerle ..e kurtarın beni

ha şimdi dr plaka alsan
    gider altındaki orta sınıf dandik aracı ile basar 190-200 u
    yapar bir kaza
    yolda o anda dr plakalı aracınla tesadüf sen geçiyorsundur
    kafa kol dağılmıştır trafik canafarının
    plakan dr ..e kurtar bizi
    ya ne yapiim deyince dövmeye kalkarlar

bu memlekette DR plaka alınmaz alınmaz :)

• dr plakalı aracı suistimal edecek insanda çok
    üniversite bitirmek doktor olmakta hiçbirşeyin garantisi değil bunuda çok iyi biliyorum
    3 yıl evvel bombacı çıkmadımı bizim meslekten
    iki gün evvel intern doktorlar pkk ya sağlık desteği vermedilermi diyarbakırda
    ha desen bu memleketin durumu şöyle böyle katlanamıyorum gidiyorum desen fazıl say gibi
    bu kezde recm cezasına tutarlar
    bu memlekette değil dr plaka takmak ..adını bile söylemeyeceksin adını
  • plaka plakadır bence aracın tanınması içindir sahibinin tanınması için kimlik kartı vardır,
    işçi, memur, hizmetli, mühendis, köylü, çiftçi, herbirine ayrı plaka verilirse trafiktede insanlar arasında sınıf ayrımı yapılmış olur,

bu kısım konuyla alakasız olacak ama
    dr kısaltması yapıyoruz ama doktorlarımız okullarından mezun olduğunda tıp doktoru unvanıyla mezun olur ve bakanlık onları tabip unvanıyla atama yapar uzman olanlara uzman tabip der, diş doktorlarımızda diş tabibidir, sağlık ocağı tabipliği, ... hastanesi baştabipliği, türk tabipler birliği, .... tabip odası askeriyede felan tabip denir hv.tbp.yzb., ama söylerken biz doktor diyoruz ilginç bişey dikkatimi çekti , sadece sicillerindeki kısaltmalarında kullanıyor dr
  • Nedir bu doktorların girdikleri her yerde sıfatlarını ortaya koyma cabası.

Basit bir kompleks diyip geçiştirebilirmiyiz ?

Açılın ben doktorum...

Yol verin öncelik tanıyın park yerı saglayın. Sebep ?

Doktor o :) Hey maşallah.
  • quote:

Orjinalden alıntı: attractivegipsy
    Nedir bu doktorların girdikleri her yerde sıfatlarını ortaya koyma cabası.
    Basit bir kompleks diyip geçiştirebilirmiyiz ?
    Açılın ben doktorum...
    Yol verin öncelik tanıyın park yerı saglayın. Sebep ?
    Doktor o :) Hey maşallah.

o saydıkların işin daha teknisyenlik kısmında
    işin ustası olacak işin sırrını öğrenecek neyin ne olduğuna neden nerede nasıl olduguna kafa patlatacak
    felsefesini anlayacak

zaten bunları öğrenince ( aslında bu öğrenilmez farkedilir beyinde anlaşılmaya başlar ve sonunda kendi ensesini görür )
    sonrada hekim olup hakim olacak kendisine .
    dip not :
    arapcada 3 harf tutuyorsa aynı anlamda kullanılabilir
    bu iş sobottadan anatomi öğrenmeye benzemez
    insanın sırrını çözmek gerekir ki bu her adamın harcı değil
    şimdi madem burası otomobil genel
    örneği buradan verelim
    hiç otomobil görmemiş bir insanın önüne dort tane lastik atsan
    siyah yumuşak üzeri desenli kötü kokulu yuvarlak nesne der
    bir oto tamircisinin önüne atarsan
    pirelli der good year der eni boyu çapı şu der
    ama kendini bilen bir adamın yorumu
    insanın ileri doğru yönelmiş avlanmaya yönelik yaşam mucadelesinin ilk çağlardan başlayıp günümüze gelen mobilize olma isteğinin pir parçası der
    daha da öteside var
    onları boşver
    o yol isteyenler ben doktorum diyerek sürekli mesleğin ağırlıgını omuzlarında yük edenler daha 4 lastiğe bön bön bakanlar
    onların gidecek çok yolu var bu hayatta
    bu hayatta önce insan olmalı .. mesleği apolet gibi sürekli omuzda plakada taşımaktansa yeri geldiğinde ayaklarının altında çiğneyebilmeli diye düşünüyorum..a.gypsi

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.