Şimdi Ara

(Dönüş Eklendi-1000 KM)Civic Otomatik LPG Güzel Uzun Yol Tüketimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar tekrar merhaba. Dönüş yolunda daha düzgün bir şekilde yakıt tüketimini tuttum. Akşam 11 gibi yola çıktık yine iki kişi. Ankara'da hava iyi olduğundan klima açma ihtiyacı olmadı. Bu yüzden yol boyunca hiç klima açılmadı. Bu sefer sadece 110 km hıza sabitledim Birkaç ani hızlanma ve birkaç rampada yüksek devir dışında yolun yaklaşık %95'ini bu hızda gitmişimdir.
    Yakıta gelirsek, Ankara'dan depo dolu olarak çıkıp direk pompa hesabı yaptırdım. İlk molayı Tuanna dinlenme tesislerinde verdik; moladan sonra oradaki shellden 2.20 liraya doldurttum depoyu. 221,8 km yol gitmiştim; 35,48 TL'lik lpg aldı. Bundan sonra bir küçük ihtiyaç molası hariç hiç durmadan Mersin'e kadar devam ettim. 279 küsür km sonra, artık vardığımızda Mezitli, Mersin'de Milangazdan litresi 1.99 liradan 37,01 TL'lik lpg aldı. Yani toplam 500 kilometreyi 35,48 TL+ 37,01 TL= 72,49 TL'ye gitmiş olduk. 280 kilometrelik kısımda daha az yakmasının sebebini neredeyse 15 kilometreyi bulan aşağı eğilimli yokuş diye tahmin ediyorum. Gidiş yolunu da 85 lira olarak hesaplarsak, araç 1000 kilometrede 85+72,49=157,49 TL yaktı. Dizel bir araçla araçla hemen hemen aynı değerleri tutturmak mutlu etmedi değil Bu da dönüş yolunda bilgisayarın gösterdiği yakıt tüketimi:  (Dönüş Eklendi-1000 KM)Civic Otomatik LPG Güzel Uzun Yol Tüketimi
    Umarım faydası dokunmuştur araçla ilgilenenlere, bilgi almak isteyenlere. Bir de bu cruise-controlu kim akıl ettiyse elleri dert görmesin; iyi ki akıl etmiş
    -Edit sonu-
    Arkadaşlar merhaba, herkese iyi bayramlar öncelikle
    Aracımız 2014 model 20 bin küsür kilometrede otomatik vites lpgli honda civic.
    Bayram için akrabaları ziyaret için Mersin-Ankara yaptık.
    Yola çıkmadan önce depoyu 3-4 gün önce doldurmuştum(yaklaşık 51-52 liraya doluyor) ve 55-60 km kadar şehir içinde kullandım. Kalan depoyla da yola çıktık. Saat gece 1 civarıydı. 2 kişiydik; bir tane küçük valiz vardı o kadar. İlk 1 saat klima açıktı; kalanında kapalı. Zaten Mersin'den çıktığımız için ve gece olduğu için gerek kalmıyor. Özellikle Pozantı tarafı temmuz ayında bile 13-14 derece oluyor; bildiğiniz üşüyor insan. Her neyse Mersin-Ankara yolu genel anlamda çok düzgün bir yol. Sadece ara sıra uzun yokuşlar oluyor o kadar. Yani yol ya otoban ya duble yol. Gece olduğu için hızlı kullanmadım; %90 hız sabitleyiciyle gittim 97-110 km arası.
    Ankara'ya vardığımızda yola çıkmadan önceki depomuz yani yaklaşık 40 lira ve yol üstünde 2.40 liradan aldığımız 56 liralık yakıt(normalde 2 liraya alıyoruz) harici başka yakıt almadık. Aldığımız 56 liralık yakıttan da -lpg deposuna göre- 6 litre yakıt kalmıştı tekrar doldurmadan önce. Ankara'ya varmaya yakın ne kadar yaktığını kontrol etmek için tekrar doldurttuğumuzda(2.26 TL'den) 280 km yol yapmıştık ve depo 43 liraya doldu. Yaklaşık 15-16 kuruş gibi bir rakam çıkıyor yanılmıyorsam. Biraz karışık olduğunun farkındayım ama toplamda 85 lira civarına Mersin-Ankara(500 km) yol yaptık. Neredeyse bir dizel kadar az yaktı araç; sevinmedik değil yani ne diyeyim Gidişte fotoğraf çekemedim ama dönüş yolunda çekeceğim ve konuyu da editleyeceğim. Herkese tekrar iyi bayramlar; iyi yolculuklar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interestedintech33 -- 21 Temmuz 2015; 8:55:13 >

• 2000 model passat 1.6 otomatik ile 80 liralık lpg (1,99 tl) alıyorum ve istanbul e-5 dur kalk trafiğinde tam 300 km gidebiliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel değerler. Ben de Cruze ile 900 km yol yapacağım. Ne yakacağını çok merak ediyorum.

• BatuKır B kullanıcısına yanıt
    Hocam bu yazdığım şehir dışı, uzun yol tüketimi ve sakin kullanım. Normal Mersin şehir içinde 50 lirayla ancak 250(+- 15) km yapıyor bizim araç da.
  • demek uzun yola çıksam 500 km rahat gider

• Ya sizin araçlar çok yakıyor ya da benim araç çok az yakıyor. Bir depoyla şehir içi 400 km yapıyorum(34 lt) kuruş hesabına gelince uzun yolda 13-14 kuruş şehir içinde 17-18 kuruş. Araç 1.33 corolla manuel.

• ceykıb kullanıcısına yanıt
    soğutma sistemi parçaları değişince tüketimin azalacağını düşünüyorum
    araç benzinde koku yapmıyor ama lpg de özellikle rölantide gaz kokusu egzosttan
    yakmadan atıyor

• ceykıb kullanıcısına yanıt
    Hocam bizim depo 25-26 litre alıyor. Bir de otomatik vites rahat 2 litre fazla yakıyor manuele göre.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gayet güzel tüketim değerleri Benzinli arabalar uzun yolda bile 30 krş civarı yakar oldu, lpg gerçekten ekonomik.

• lpg'li alınacaksa alınacak en iyi seçeneklerden biri civic'tir...

Ama turbo motorlu arabalarda özellikle uzun yol tatmini.ani ara hızlanma tepkilerinin tadını vermiyor...

Kim ne derse desin vermiyor...
    Keşke verse.

Neyse...

Honda'nın lpg ye özel bazı ufak değişiklikler ile tam uyumlu biraz daha muntazam sonradan yapılma gibi olmaması bile tercih sebebi. Daha az sağın solun değilmesi babında...

15-16 kuruş meselesi ise Maaşallah YBR 125 GİBİ desem yanlış söylemiş olmam.

YBR 125 ( yamaha 125 tek silindir. 120 kg civarında bir motordur)

• attci kullanıcısına yanıt
    Hocam kesinlikle haklısınız turbo olmayınca yokuş yukarı çıkmak hakikaten sorun. Eski aracımız 1.3 95 beygir asta j daha iyiydi yokuşlarda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interestedintech33 -- 19 Temmuz 2015; 16:51:13 >
  • interestedintech33 kullanıcısına yanıt
    Cidden yakıt tüketiminiz harika. 2000 model manuel 1.6 skoda octavia kullanıyorum şehiriçi klima açık lpg ile 90 liraya 375 şehir dışı klima açık 90 liraya 100km hızı geçmeden 560km gittim. Civic araştırma listemdeki araçlardan birisi. 1.6 dream mi sizin araç acaba?

• attci kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle ybr 125 gibi :) honda pcx 125 kullanıcısıyım 100 kmde 2.2lt ortalama tüketimim var :) civic alırsam motoru satarım artık

• CekomastikSilikon kullanıcısına yanıt
    Elegance model hocam. Daha önce inceleme gibi bir şey yazmıştım belki yardımcı olur size.

Dream otomatik hakkında ne düşünüyorsunuz hocam peki? Pişman olur muyum dream modele yönelsem?

• CekomastikSilikon kullanıcısına yanıt
    Hocam bence kesinlikle 2500 daha verip premium alın baya donanım farkı var.

Sitedeki fiyat listesinde 2500 tl farkla göremedim üst paket. Eğer dediğiniz gibi 2500tl gibi bi fark var ise premiumu düşünürüm elbette

Kampanyalı fiyatı baz alarak söyledim gerçi :)

• Hocam sitede 2500 gibi bir fark var. Bana da az geldi ama artık 60 binlere çıktıktan sonra 3-4 daha bakmayın donanımlı arabaya binin.

• quote:

Orijinalden alıntı: CekomastikSilikon

Kesinlikle ybr 125 gibi :) honda pcx 125 kullanıcısıyım 100 kmde 2.2lt ortalama tüketimim var :) civic alırsam motoru satarım artık

Motor satılmaz kardeşim.
    Motor özgürlüktür.
    Sanki atım gibi...püfür püfür...

Sen yine civic al. Motor dursun...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.