Şimdi Ara

DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
407
Cevap
85
Favori
25.456
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aynen öyle. Öve öve bitiremediğim bir dondurmacı vardı şehir dışında. Hatta yaşadığım yere ortak dondurmacı açmayı düşünüyordum. Geçen gittim yedim ev yapımından sonra sınıfta kaldı gözümdeDONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nicki napacan N kullanıcısına yanıt

Benım aldığım makinede soğutma seviyesi görünmüyor iptal mi etsem bilemedim 2lt diye aldık ama lt yazıyor 1:5 lt yazıyor sanki eski model gibi çözemedim 8k vermek azıcık üzdü

• Cuisinart kompresörlü makine ile yapıyorum makineyi boş çalıştırmak gerekiyor mu bir de en fazla makineyi kaç saat çalıştırabilirim ?

• Boş çalıştırmaya gerek yok. Ben 3lt sütü 4 seferde dondurma yapıyorum. Bir sıkıntı yaşamadım. Fazlasına da gerek olmadığını düşünüyorum.

• Nicki napacan N kullanıcısına yanıt

Ben 2.2 lt kadar sütü 3 kerede yaptım

buzlanma vs olmadı ama krema işi pahalıya geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TulparHAN -- 3 Ağustos 2022; 22:0:10 >
  • Ben artik tarifleri oturttum.

cikolatali icin

35 gr kakao

80 gr bitter cikolata ( callebaut kullaniyorum )

400 ml sut

200 gr krema

100 gr toz seker.

1 tatli kasigi hakiki salep

yapilisi

sutu 85 dereceye kadar kaynatin ve 4-5 dk pisirin.

sekerin yarisini salep ile yarisini kakao ile karistirin.( dokerken topaklanmayi engellemesi icin )

salepli seker karisimini yavasca sute dokun.

6-7 dk hafif kivam alana dek 85 dereceyi gecmeyecek sekilde pisirin.

atesi yariya dusurerek kakaoyu atin.

3-4 dk daha pisirin

atesi kapatin.

cikolatayi dokun icine,eriyecektir zaten.karistirin iyicene.

soguk kremayi dokup yine iyice karistirin.

buzdolabinda 1 saat beklesin.

dolaptan cikarip iyicene karistirin ve makineye atin,40 dk da hazir.

limonlu icin

500 ml sut

100 gr krema

2 limon

100 gr seker

1 tatli kasigi salep

yapilisi

limon harci icin

limonu beyaz kismina dek ince bir rende ile rendeleyin dis kabugunu

icine 1 yemek kasigi toz seker atip biraz yogurun.

2 limonun suyunu karisima sikin ,karistirip bir kenara ayirin

dondurma harci icin

sutu 85 dereceye kadar kaynatin ve 4-5 dk pisirin.

toz sekeri salep ile karistirin topaklanmayi engellemek icin.

salepli seker karisimini yavasca sute dokun.

6-7 dk hafif kivam alana dek 85 dereceyi gecmeyecek sekilde pisirin.

karisimi oda sicakligina 30 dk-1 saat kadar bekletin,ardindan buzdolabina kaldirin sogusun 1 saat daha.

limon harcini suzgecten gecirin.sivi kismini dolaptan cikardiginiz dondurma harcina dokun ve iyicene karistirin.

tum karisimi makineye atin 40 dk da hazir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shafter -- 7 Ağustos 2022; 20:24:7 >

• https://www.youtube.com/watch?v=kkHEpy7PlJM
    Meraklısına

• Shafter kullanıcısına yanıt

merak ettim sizin tariflerinizde süt miktarı 300-400ml arasında oluyor? bunun sebebi makinenin kapasitesinden dolayı mı bukadar süt ile yapıyorsunuz yoksa başka bir nedeni var mı?

• McCarty kullanıcısına yanıt

Hocam ben standart olarak artık şu tarifi kullanıyorum.

Çikolata ve Sade dondurma yapıyorum meyveli denemedim.

Sahlepim azaldı güvenilir satan bir yer bulamadım ve çok pahalı oldu sanırım o yüzden 5 gr kadar kullanıyorum.

1 lt süt

200 gr krema

5 gr sahlep

180 gr şeker

"110 gr Bitter Çikolata - Nestle 1927"

"35 GR Kakao"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TulparHAN -- 10 Ağustos 2022; 22:56:4 >
  • McCarty kullanıcısına yanıt

makinemin haznesi en fazla 600-700 gram malzeme almakta.

• Salepten gına geldi yumurtadan da nefret ederim bu ikisi olmadan yapan var mı endüstriyel ürün (krem şanti vanillin vs ) olmadan ?
    Sütün üstünde biriken yağı biriktirdim rondodan geçirince süt kaymağı oluyor sütle karıştırıp denesem mi kaymaklı dondurmayı bilemedim güzel olmayınca hemen atma huyum var 😁
    Yapan bilen varsa rica

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • abboww kullanıcısına yanıt

Dondurmadan salep tadı mı alıyorsunuz ?

Dondurmadan salep tadı almamanız gerekiyor. Salep fazla ekliyorsunuz sanırım veya salep saf değildir.

• abboww kullanıcısına yanıt

Xanthan Gum;

renksiz, kokusuz ve tatsızdır. çeşitli şeker türlerinin spesifik bakterilerle fermentasyona girmesi sonucu elde edilir. tam olarak doğal diyemeyiz ancak laboratuvar ortamında üretilen diğer kıvam artırıcılara nazaran daha sağlıklıdır.

kullanım alanı oldukça geniştir. hazır gıdalarda, süt ürünlerinde, dondurmalarda, diş macunu imalatında, glutensiz ekmekte ve daha bir çok üründe kullanılır. eskiden yumurta beyazıyla yapılan kıvam artırma işlemlerinin bir çoğu artık xantham sakızı dediğimiz bu maddeyle yapılmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgoktug -- 23 Ağustos 2022; 12:1:16 >

Makinanin performansi nasildir ? Kullanan varsa yorumlari paylasabilir mi ?

• Amazondan çok ucuz olduğu için aşağıdaki makineyi almıştım (390TL idi) :

DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER
    DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLERamazon
    Dondurma makinesi 2 l, dondurma hazırlayıcı, dondurma hazırlayıcı, yemek dondurma makinesi, tarif defteri dahil, zamanlayıcı (5 ila 45 dakika), kompresörsüz, paslanmaz çelik, LCD gösterge, dondurma yoğurt, sorbe ve donmuş için
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B09N1DRLVP/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o08_s00?ie=UTF8&psc=1

Deneme-yanılmalardan sonra iki tane tarif geliştirdim, başarılı sayılır. Diğer malzemeler evde bulunur ama Kahve Dünyası Salep kullanılıyor tariflerde (teneke kutu, 400gr).

DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER

Tarif 1 : Frozen Yoğurt - yarım yağlı krema ile

- 1 paket 200ml %18 yağlı krema

- 1 kaşık saf fıstık ezmesi

- 100 gram toz şeker

* tamamı iyice çırpılıyor, üzerine aşağıdakiler ekleniyor

- 2 tatlı kaşığı kahve dünyası salep

- 1 paket şekerli vanilin

- 380 gram tam yağlı yoğurt (%4 yağlı)

- 180 gram süt (%3 yağlı)

* bütün malzeme iyice çırpılacak

* sonra karışım buzluğa konup 30 ile 45 dakika arası soğutulacak, çıkarılınca yeniden çırpılacak (bu aşamayı atlasanızda olur eğer kullandığınız tüm malzeme zaten soğuk ise).

Makine çalıştırılıp dönmeye başlayınca karışım yavaş yavaş tamamen içine aktarılıyor. 35 dakika, zaten ondan sonra koyulaştığından dönmeyi bırakacaktır. 30 dakikada içine istediğiniz malzemeyi ekleyebilirsiniz (damla çikolata veya normal çikolata veya fındık vs..), sadesi de oldukça iyi. Yapınca hemen tüketebilirsiniz ama buzlukta 1 gün durduktan sonra daha lezzetli olacaktır.

Tarif 2 : Kakaolu dondurma - yarım yağlı krema ile

- 1 paket 200ml %18 yağlı krema

- 1 kaşık saf fıstık ezmesi.

- 30 - 50 gram arası toz kakao (tercihinize bağlı, 40 gramla deneyebilirsiniz).

- 100 gram toz şeker

* tamamı iyice çırpılıyor kakaolu puding kıvamına gelene kadar, üzerine aşağıdakiler ekleniyor

- 2 tatlı kaşığı kahve dünyası salep

- 1 paket şekerli vanilin

- 380 gram tam yağlı süt (%3 yağlı)

- 180 gram tam yağlı yoğurt (%4 yağlı)

* bütün malzeme iyice çırpılacak

Sonrası Tarif 1 ile aynı, makinenin çalışma süresi 40 dakika oldu bu tarifte.

NOTLAR : Kalori sorunu yok ise tam yağlı krema kullanılabilir veya fıstık ezmesi kullanılmayabilir. Tercihe göre şeker miktarı azaltılabilir, süt ve yoğurt oranlarıyla oynalabilir. Yoğurdu sulanmamış kısımdan ekleyin. Dondurucudan dondurmayı çıkardıktan sonra 10 dakika bekleyip sonra servis yaparsanız tam kıvamında dondurma servisi olur. Görsellik için dondurma servis kaşığı kullanın.

• Salepli içecek tozu ile dondurma yapmakta ne bileyim..salep oranı muhtemelen %10 yoktur o tozda..

Edit;https://gidadedektifi.com/2018/11/02/kahve-dunyasi-salepli-icecek-tozunu-icerigini-arastirirken-icerikteki-degisimi-tespit-ettik/

Salep oranı % 0.4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shafter -- 2 Eylül 2022; 14:35:20 >

Dondurmaya salep veya xanthan gum kıvam vermesi, dondurucuya koyduğunuz zaman taş gibi donmaması için katılıyor, başka bir işlevi yok.

Benim kullandığım salep içecek tozunda salep oranı %2 ve ayrıca guar gum denen kıvam verici de içeriyor. O nedenle seçtim. Isterseniz saf salep veya xantham gum da kullanılabilirsiniz.

• Bende 2 gündür hem sade hem de çikolatalı denedim.

ilk izlenimim 140gr şeker benim damak tadıma göre çok fazla geldi yedikçe biraz miğdemi baydı (fazla tatlı).

Krema da fazla geldi bana göre, çok fazla kremsi dondurma dan biraz sapmış gibi geldi bana ve sahlep tadı bariz geliyor.

Özetleyecek olursak aslında dondurma güzel oldu kıvamı herşeyi.

Ama bir dahakine sefere şekeri 90gr düşürmeyi, kremayı azaltmayı yada hiç koymayıp yumurta sarısı ile devam etmeyi palanlıyorum.

Sanırım benim damak zevkim daha çok gelato :)

• Merhaba gelişigüzel tarif yaptım 1 lt yağlı süt 7gr öğütülmüş saf salep
    Bitter çikolata antep fıstık
    Sütü akıllı pişirici ile yavaş pişirme modunda kaynatmadan suyunu buharlaştırdım 1 lt sütten ysrım litreden biraz fazla kaldı üstte birikensüt kaymaklarını toplayıp blenderda çekip krema elde ettim (önceki topladıklarımla 1 bardak krema çıktı ) bu kremayı kaynattığım süte geri ilave ettim böylece süt imansız kalmadı ve krema tadı enfes oldu salepli karışıma vanilya özütü ekledim soğutup iki kısma ayırdım bir kısmı sade yaptım diğerine erittiğim bitter pul çikolata ve antep fıstığını ekledim dolapta soğutup makineye attım ve soft dondurma elde ettim hiç buzlanma yok yaptığım en güzel dondurma bu oldu 🙂DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER DONDURMA YAPMA MAKİNESİ KULLANICILARI / TARİFLER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abboww -- 13 Eylül 2022; 1:30:29 >

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.