Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Dokunulmazlığa karşı Osmanlı dan bir olay

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
26
Cevap
1
Favori
493
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Dokunulmazlığa karşı Osmanlı dan bir olay
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    128 Mesaj
    Ayasofya tamir edilirken bir Ermeni usta, camii tutan kolonlardan bazılarını izinsiz kestirir , bunu öğrenen Kanuni'nin emriyle, Ermeni usta cezalandırılır.Ermeni şikayetçi olur Kadı, ikisini de huzuruna çağırır. Kanuni ve usta, kadının karşısında ayakta beklemektedirler. Kadı ustayı haklı bulur ve ceza olarak da "Kısas!" kararı verir. Yani Kanuni de aynı şekilde cezalandırılacaktır. Ermeni usta, adalete hayret eder ve:-Madem dininiz bu kadar adil, hem davamdan vazgeçiyorum hem de Müslüman oluyorumDavadan sonra Kanuni, kadıya:-Eğer ben padişahım diye benim lehimde bir karar verseydin, seni bu kılıcımla öldürürdümKadı, oturduğu minderin altından bir hançer çıkarır ve :-Sultanım siz de eğer 'ben padişahım' diye kararıma itiraz etseydiniz ben de bu hançeri sizin kalbinize saplardım.
    ..

Kaynak:wikiquote.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AVARE. -- 15 Aralık 2012; 16:32:42 >

|
    |
    |
    |
    İbretlik paylaşım
    |
    |

████ Darağacında Olsak Bile Son Sözümüz Fenerbahçe.
  • Yarbay
    5599 Mesaj
    Kesin yalandır o egodaki kimse böyle bişiy yapmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    intel i7 2600k 5.5 ghx,phenom 965 4.69,i7 4770k 4.5ghz/asus maximus VI formula,asus maximus ıv extreme,gıgabyte 870a-ud3,gigabyte z97x gaming g1/msı gaming 780 ti,TİTAN X,zotac 1080gtx amp ext sli /gskill 8gb 1600mhz cl7/corsair h90 sivi sogutma/cm haf942/cooler master silent pro gold 1200w
  • Teğmen
    247 Mesaj
    kim uyduruyor bu hikayeleri çok merak ediyorum
    |
    |
    eger konuyu acmasaydiniz ben de bu tornovidayi size saplardim.
    Yalan hikayelerde bizim tarihimizin üzerine yok.
    |
    |

Orijinalden alıntı: PS3!BF3!

Uydurma diyorsunuz da, Neden gayrimüslimler kendi dinlerinin kadıları yerine Osmanlı kadılarının davalarına bakmalarını istiyordu?

Bunlar böyledir bilmeden konuşurlar anca....

|
    6294 Mesaj
    hahahaha. Kurtlar vadisi osmanlı.
    5703 Mesaj
    hepsi ateist olmuş deseler inanırdınız ama
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: AVARE.

quote:

Orijinalden alıntı: PS3!BF3!

Uydurma diyorsunuz da, Neden gayrimüslimler kendi dinlerinin kadıları yerine Osmanlı kadılarının davalarına bakmalarını istiyordu?

Bunlar böyledir bilmeden konuşurlar anca....

Adam görmüş beyler.

|
    |
    Adamların işi gücü dalga hiç bişey bilmeden anca saçmalıyorlar.
    Tarihini unutan milletler yok olmaya mahkumdurlar.M.K.ATATÜRK

Orijinalden alıntı: AVARE.

Gerçekten şer odakları başarmş adamlar unutturmuş tarihimizi.
    Adamların işi gücü dalga hiç bişey bilmeden anca saçmalıyorlar.
    Tarihini unutan milletler yok olmaya mahkumdurlar.M.K.ATATÜRK

kadıları veya osmanlı adeletini sorgulayan yok bu konuda , kendi kendinize bişeler anlayıp onlara cevap yazıyosunuz

ilginç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yakup13 -- 15 Aralık 2012; 15:43:56 >
    |
    |
    Türkiyede Tarih öğretiliyor zannede durun siz.
    |
    |

Osmanlı'nın yükseliş dönemi sonuna kadar daha doğrusu Kanuni Döneminin ortasına kadar, ülkenin yönetimi tamamiyle Weberyen bir tarzdadır. Yani adeta bir makine gibi işlemektedir devlet. Hiçbir duygusal karara yer yoktur ve kanunlar neyi gerektiriyor ise onlar yapılmaktadır. Yönetici sınıfında olanlar ise kendilerini adalet dağıtıcıları olarak görmekteydiler. Kanuni'nin kendisini ''Allah'ın yeryüzündeki gölgesi'' olarak tanımlaması da bundan ötürüdür.

Lakin sonrasındaki yozlaşma ile rüşvet ile iş gördürme hareketleri bu sisteme çomak sokmuştur. Bunun en güzel örneği ise Şikayetnamedir. Gayet güzel bir şekilde Osmanlı'da taşra yönetimlerinin nasıl yozlaştığını, ülkenin ekonomik yönden gelişmesinin nasıl zararlar getirdiğini gösterebiliyor bu eser.

Yani yok Kanuni kendini kadının önünde suçluyum asın beni diye parçalamış ama ibret alan gayrimüslim imana gelmiş gibi serin hikayeler üretmek saçma. Araştırıldığında neyin ne olduğu zaten ortaya çıkıyor.
    |
    |

''Umuyorum ki beni hatırlarsınız. Eniştenizi yakından tanıdığım gibi kız kardeşinizi de iyi tanırdım ve en az sizin kadar ben de onların yasını tutmaktayım. Ancak söylenildiği gibi ölmüş değilim, tıpkı sizin yiğeniniz gibi. Hayatta kalmasını sağlamak için onu gizlemiştik lakin gizlenme dönemimiz sona erdi. Ejder, hakkı olan taht ve babası ile annesinin intikamı için Westeros'a geri döndü. Kardeşinizin hatrına yüzümüzü size döndük. Bizi yalnız bırakmayın..''
    Sör Uzun Duncan ile Egg'in Westeros'taki maceralarını okumak istiyorsan TIKLA.

• Çavuş
    92 Mesaj
    padişah hepsini uykusunda öldürtür. Hikaye bitti dağılın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    |
    |
  • Binbaşı
    1466 Mesaj
    bu şekilde uydurma hikayeleri piyasaya sürerek osmanlı devletinden nefret ettirdiler.
    |
    |
Sayfa:
Reklamlar
üniversite
google reklamları
SEO
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,313
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.