Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (3 Mobil) - 4 Masaüstü3 Mobil
5 sn
41.251
Cevap
286
Favori
4.247.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 ay
 • Cevaplayan Üyeler 4412
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 5
 • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 8 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 4
 • Favoriye Eklediklerim 286
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • disintegration (4148 mesaj) Biray İzmir (1931 mesaj) Zebza (1778 mesaj) maxfocus (1446 mesaj) sserin (1250 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (12407 mesaj) Mobil (3644 mesaj) Tablet (242 mesaj) (1 mesaj) Mini (87 mesaj) Uygulama (23 mesaj)
 • @
16 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  44903 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Bütün Türkiye'mize merhaba...

  Burada kombi önerisi adı altında, iyi bir tesisatta olması gereken herşey tartışılacak ve önerilerde bulunulacaktır..

  Doğalgazlı ısınma sistemleri.  öncelikle bunu şöyle bir benzetmeyle açayım, bir sistem aynı vücudumuzdaki gibi kalp-damar-organ mantığıyla çalışır, yani kalp kombi, damar boru , organ da petek dediğimiz radyatörlerdir.

  tabi bir de beyin dediğimiz kontrol organı vardır ki ben bunu bu işi yapan varsa mühendis ve ustalar yani dizaynörler olarak kabul ediyorum.  velhasıl hangi kombiyi alalım la birlikte, hangi boruyu kullanalım hangi peteği hangi miktarda takalım mantığı daha önemlidir.  siz mersedes kombi bile alsanız, bunu ehliyetsiz beceriksiz bir ustanın elinde heba edeceksinizdir.  aynı kombiye bazen yerden yere vurulduğunu bazen de göklere çıkarıldığı okumaktasınızdır, işte bu şansın ve kalitenin yanında TOTAL SİSTEM in bir olgusudur.  kalp ne kadar iyi olsada kollestrolden damar iyi değilse felç oluyor insanlar, öncelikle borudan başlayalım.  BORU SİSTEMLERİ:

  1-klasik demir borular.

  eski binalarda,kamu binalarında ve merkezi sistemlerde, sağlamlığıyla ön plana çıkan demir borular, aynı zamanda ısıtma etkisi ile de kullanışlı olmakla birlikte,gerek ustaların artık kalmayışı, gerekse nemli ortamda dış kısımlarını (içte pas olmaz) paslanıp çürümesi nedeniyle, artık evlerde kullanılmamaktadır.

  2-pprc borular.

  plastik su borusu,mavi yeşil boru ile 1994 ten sonra kullanılmaya başlandı,ancak su için üretildikleri için,kısa sürede uzamalar ve şişmeler ile patladılar ve evleri mahvettiler bu yıllarda tekrar demire dönüş oldu, ancak pratik zekalı üreticiler boru dış kısmına (iç değil) buzdolabı folyosu gibi folyo sararak , şişmeyi engellediler, uzamalar da nispeten azaldı. bu sefer de delikli folyolu, düz folyolu boru tartışıldı, delikli folyolu boru güneş ışığını içeri alıp, boru içindeki suyu bozduğu çamurlaştırdığı ve içine oksijen giren bu boruların başta kombi olmak üzere radyatör ve sistemi çabuk paslandırdığı görüldü, müteahhitlerin normal su borusundan yaptırdıkları alt yapılarında ana sorunu paslandırmaya yol açmasıdır, günümüzde cam elyaflı yani 2.el cam hamurunun plastik arasına zerk edilmesiyle elde edilen borularda da bu olayın olduğu konuşulmaktadır.Tüm yeni boru çeşitleri,pratik plastik boru döşeyicisine kolaylık için çıkarılmaktadır, ortadan yekpare folyosu bulunan ürünler en iyisidir, ancak %30 daha pahalıdır.

  3-yerden besleme (kollektörlü) pprc boruları

  oksijen geçirimine sahip olması pas açısından en dez avantajlı kısımdır, fiyatı pahalı oksijen bariyerli boruyu da kullana yok gibidir, metresi 30-50 kuruşa bulunabildiğ ve inşaat esnasında 1-2 saatte özentisiz olarak yapıldığı için ve ustalık istemediğnden dolayı müteahhitlerin tercihidir.asıl para tutan kollektör ve rad.bağlantı çubukların zaten daire sahibi üstlenmektedir.kollektörler daire merkezine yakın sa ve kombinin yanındaysa standart pprc sis. göre daha iyi sonuç verir ancak, kalitesiz boru patlarsa çare yok gibidir.

  4-akıllı (süper) boru adı altında önce kalde şirketinin getirdiği sonra çin in de işe karıştığı üzeri plastik kaplı ince alüminyum kangal borular, dirsek kaynatılmadığı için işçiliği basit ve 1 günde teslim olması açısından uygundur, ancak bükme zorluğu nedeniyle, işçilik kısmında ustaları zorlar, günümüz ustası keskin bükemediği bu boruları apartman direklerini zedeleyip, hatta demir arasından geçirerek işini görmektedir, deprem ülkesi olan Türkiyeye ne kadar uygun olduğu tartışma konusudur, kapı altı geçişlerde çok berbat görüntü kirliliği oluşturur, ancak bükmeleri sağlıklı bir işte enerji iletiminde pprc den iyidir demir boru ayarında sayılabilir.

  5-Bakır borular

  Bütün dünyada kombi-radyatör arası bağlantı, bakır borudan yapılmakla birlikte ülkemizde usta bulamama, bakırın her gün değer kazanması yüzünde sayılı firma tarafından yapılmaktadır.en iyi iletkendir, zaten bütün imal edilen kombiler bakırdan yapılmaktadır,yani bakırla ilgili bir sıkıntı anlatan kişi mantiken kombi almamalıdır. 20 ton basınca dayanır, kesinlikle eğilmez , çivi çakarak anca delinir ki, bunu nereye yapsanız (pprc) od delinir zaten :D

  ısıyı odaya da yaydığı için ısınma süresi %80 hızlanır.100 mtlik bir boru sisteminde sıcaklık 14-16 saniyede son noktaya kayıpsız ulaşır, plastikte dirsek ve te ler yüzünden bu 10 dakkaları bulur ve bazen sıcaklık yarıya düşer (son peteklerin ısınmama şikayeti), netice de bakır en iyisidir, ancak plastikten 4 misli pahalıdır, daire başına 600-800 TL arası fark eder, ancak %25-35 arası kombi daha az çalışır, yani bu tasarruf demektir ve vilayetine göre 1 sezonda bile amorti eder, tek dez avantajı sıradan usta yapamaz zanaatkar ister.  RADYATÖRLER

  1-Alüminyum radyatörler.

  en iyi ısı ileticisidir, ancak standart panelden 3-5 misli pahalıdır, enerji verimliliği ilkesine göre %10 tasaarruf yapar ancak daha uzun ebatlardadır, yerden beslemeye çok uygundur, bakır alüminyum düşmalığı nedeniyle bakır boru sistemlerine koruyucu konmadan (katalizör) kullanılmasa iyi olur.

  2-döküm radyatörler.

  eski kalmış sistemlerdir çğunlukla merkezi sistemlerde kullanıldı ki kalın döküm demir geç soğuduğu için gece kapamalarında ısısı devam etmekteydi, mecbur kalınırsa fazla su içerdiği için kombi kullanımlarında %20 fazla yakmayı ve içindeki kumların tesisatı tıkayabileceği handikabının düşünüldüğü durumlarda kullanılabilir, fiyatı panelin 2 katıdır ve çok ağırdır, sağlam duvar ve kaslı halterci usta ister.

  3-panel radyatörler.

  ısının en pratik aktarılma organlarıdır 0.8-1.1 mm saçtan yapılır, bunlara hatve denir ki, standart radyatörlerde 33 mm aralıklarla yapılır(su kanalları), sadece demirdöküm de 25 mm yani daha sık kanallı panel plus serisi de vardır. yeni hesap metodlarıyla 1 mt. panelin 1300-1550(ddöküm) kcal-h olduğu kabul edilmektedir.panelin kalitesini saç kalınlığı-ısı miktarı ve boyası belirler.  RADYATÖR VANALARI

  müşteri açısından pek sorulmasa da iyi bir rad. vanası otoban girişindeki gişe gibidir denilebilir, otobanınız kaç şeritli olsa da gişe sayısı kadar arabaya hitap edecektir.işte petekleri büyük de koysanız, dar girişli vanalar o peteğin gücünü yarıya düşürür, ECA nın rve serisi buna en iyi (kötü manada) örnektir.ayrıca 2 vana mantığı da yanlıştır, doğrusu gidişe bir vana, dönüşe de reglaj (yani özel dönüş vanası) koymaktır. 2 gidiş vanasını hem gidişe hem dönüşe bağlamak yakıtı arttırır müşteriye zarar verir.kombi altı vanalar da aynı mantıkla dar olursa kombi içinde su hapsolur kaynar ,kombi sık sık devreye girer çıkar, yani ömrü azalır, dar geçişli filitreler, tıklaı filitrelerde aynı hatayı yapar, doğrusu metal vana ve filitredir, yakıtınızı %5-20 azaltır)  KOMBİLER

  1-KLASİK KOMBİLER

  bacalıları bütün şirketlerce kabul görmediği için hermetik yani dışardan hava alıp, aynı borunun iç kısmından alan, eski tabirle balkon veya dış duvara konan kombilerdir. mantıksal anlamda hiç bir kombi %60-80 den fazla verim veremez ama katologlarda alt ısıl değere göre ideal şartta %93 verdiği yazılmaktadır.Çevreye salınan CO emsyonları nedeniyle Kyoto protokü gereği yerlerini Yoğuşmalı kombilere bırakacaklardır.ingiltere Almanya,Fransa da 2012 başında artık kullanılmayacaktır, ülkemizde ise halen %90 oranında takılmakla birlikte 3-4 sene sonra yerlerini yoğuşmalı makinalar alacaktır.tek eşanjörlü (her markada var) modeller yanında %90 ı çift eşanjörlüdür.Baca motoru devir ayarlı olan, 3 yollu vanası motorlu olan modeller gazı daha verimli ve sessiz yakmaktadır.  2-YOĞUŞMALI KOMBİLER

  2004 senesinde, bacadan çıkan yüksek sıcaklıkta ve su buharı ağırlıklı atık duman gazının ısısından yararlanma fikriyle icat edilmişlerdir, ilk icat edilen kombilere 3 eşanjörlü veya yarı-yoğuşmalı kombiler denmektedir.demirdöküm sargon, baymak lambert,bosch condens 2000 serileri bu çeşittendir ve temel mantığı eski kombinin çevrilmesi ilkesidir. Baca çıkışını zorlaştırarak eşanjör üzerinde dumanı yoğuşturur,verim %8-10 artar. (%92 lik bir kombiye %102 denmesinin sebebi)

  2010 başında premix kombiler ile yeni nesil kombiler çıkmıştır, bunlar dairesel bir eşanjör içinde 360 derece brülöre dışarda karbüratör mantıyla gaz ile havayı en idealde karıştırıp, pompa ile yanma hücresine verir, %107-109 ile verim verir yani %18 civarında ucuza ısınma sağlar,%110 max verim olup sıfır duman çıkışı demektir, bu mantıkla TAM yoğuşmalı bir kombiden duman çıkışı olmaz denebilir, ısı olduğu gibi suya geçmektedir.Hava kirliliği olmaz.  Yoğuşma ne demek?

  bilimsel olarak gizli ısıda denilen, su buharının tekrar soğuması ile açığa çıkan enerjiden yaralanmaktır.yoğuşma ise buharın sıvıya dönmesine verilen isimdir.klima ve buzdolabında gördüğümüz gibi ısı bir yeri soğuturken diğer tarafı (dış ünite)ısıtmak şeklinde yer değiştirmektir.o halde buharın soğuması başka bir şeyin ısınma ile olmaktadır ki bu da sudur.  kombiler 700 derece sıkaklıkta bir alevin yanması ile 120-140 derecede CO2ve su karışımını duman olarak atar, kombi bu sırada 90 derece ayardadır (max kapasite) ve alev boyu en yukardadır, kombi kısıldığında alev azalır, baca sıcaklığı da düşer, baca boyunu uzatmak da dumanı oyalar ve soğutur. Yeni nesil tam yoğuşmalı kombide baca sarmal şeklinde uzunn bir borudur ve 80 derec civarında yanan kombi de damla damla da olsa yoğuşma başlar, yani baca gazı 100 ün altına inmiştir, 55 derecelik kombi ısısında hemen hemen hiç duman kalmaz ve tüm duman suya (asitli ) dönüşür ve verim tavan yapar.  ancak bu durumda 55 derece ile ev ısıtılır mı sorusu ortaya çıkar. Olaydaki mantık çok basittir. Eğer max verim alacaksan 55 derece de ısınacak gibi radyatörü büyük tut, yani boruyu metal yap ev rahat ısınsın, peki radyatörleri zaten döşeli bir ev düşünün ve kombiyi 50 derece de çalıştırın, bu ev Erzurum da mı daha iyi ısınır, İzmir de mi ?, cevap tabi ki daha ılıman olan İzmir dir.Yani Yoğuşmalı kombiler oransal olarak en iyi ortamı Ege ve Akdenizde bulurlar ve oralarda %100 başarılı olurlar, başka bir deyişle ılıman iklim kombisidir, denilebilir.  Ancak bilimsel dayanağı olmadan bazı ok bilmiş pazarlamacı arkadaşlar bu kombileri sert iklim kombisi diye tanıtmaktadırlar.doğrusu radyatörü 50 derece de dizayn etmektir.ancak belki şöyle bir hesap yapmak daha doğrudur.  Bakır borulu bir ortamda (rad.ler 50 derecede çalışıyorken)  izmir de 150 yakacak bir dairede tam yoğuşmada %30+20 tasarruf ile 75 TL yakıt parası gelecekse  erzurumda 300 tl yakması beklenen aynı dairede %30+5 tasarruf ile 200 TL yanacaktır.  tasarruf 100 TL olduğu için doğuda fazladır, ancakkk 150 TL deki 75 TL anlamında batıda daha uygundur.

  TASARRUF SİSTEMLERİ

  TERMOSTATİK VANALAR

  en ideal tasarruf şeklidir, dikey konmaz,civalı olanlar daha uzun ömürlüdür, %5 tasarruf sağlar, oda sıcaklığına bağlı olarak ısınmış odanın peteğini kapatır, bu haliyle ısınmamış oda çalışmaya devam edecektir.10-30 derece arası ayar imkanı verir, Avrupada zorunludur.

  ODA TERMOSTATLARI

  pratik çözümlüdür, oda ısınınca kombiyi durdurur, ancak yanlış hesap edilen diğer odalarda kötü sonuçlar verir, yani salon ısındı, kombi kapandı,ancak çocuk odası daha ısınmamıştı ise durum kötü olmaktadır, tersine kolay ısınan bir oda da ise oda hamam haline gelmesine rahmen hala kombi çalışmakta olacaktır. Hiç bir tasarruf düşünülmeyen sistem için iyi,termostatlı vanaya göre kötüdür.

  ayrıca kombinin yeri %20-50 yakıt ısrafı yaptırabilir.balkonda altı üstü açık küçük bir dolaba yerleşmiş, boruları sokakta bir kombi %40 fazla yakabilmektedir.Borular gömülü ve izoleli ayrıca kabin en az 40x130x60 olmalıdır.  mümkünse kombi ev içinde ve merkeze yakın yerde olmalıdır. sokağa bakan BANYO ideal kombi yeridir. Ancak gaz dağılımı için yer varsa en iyisi MUTFAK tır.  tecrübeli ekibi olan bir firma ise en iyi seçimdir.  unutmayın mercedes iyi bir araba ama ehliyetsiz şöför onu kullanamaz.  saygılar.  < Bu konunun sahibi Guest iken Guest tarafına aktarılmıştır -- Tem 25 2016 7:36PM > • doğalgaz konusundaki her türlü yazım fotom reklam yapıyor diye birileri tarafından senelerdir şikayet ediliyor, Allah aşkına buradan benden kim kombi sipariş etti, kimin 500 km dışardaki evine işçi görderdim, kime radyatör taktım, işi şu şekil yapıyoruz 8 yıl servis görmedi, siz de işi bilen ustanızdan bunu isteyin lafı reklam değil, bedava hocalık öğretmenlik, ülkesine ve milletine saygıdır, o zaman yazmayalım , bu forumunda bu konusunu kapatalım gitsin, ne olur 3 milyon kez görüntülenmiş, m,llete DH yi googdan aratırken tanımış, belki de DH ye sayemizde reklam paraları akmış, yazıktır ve günahtır, emeğe saygısızlık edenleri Allaha havale ediyorum..

  hak edenlere saygılar sunarım....
  Başlığa bakıyorum DOĞALGAZ KOMBİ ÖNERİSİ.
  İçeriğe bakıyorum, bilgi, bilgi, tecrübe, geyik, geyik, geyik, geyik, bilgi, bilgi, geyik, geyik, geyik, geyik, ..............devam edip gidiyor.
  Milletin işi gücü var. Burada derdine çare arıyor. Sayfalar dolusu yazıyı içeriğinde bilgi var mı diye okutmak zorun da mısınız?
  Birileri sırf eğlenmeye gelmiş. Zerre kadar faydası yok kimseye.
  Bir çok kişi de onlara uyup cevap yetiştirmek zorunda hissediyor.
  Cevap verdiğiniz sürece eğlendiriyorsunuz. Bırakın arkadaşlar ya. Ciddi yazıların dışındakilere cevap yazmayın artık. Bakın forumda kimler vardı, her türlü bilgilerini paylaşıyorlardı. Sayıları kaça düştü.

  Geyik yapmak isteyenler geyik sitelerine gitsin. Eğlensin. Şimdi bana sataşacaklar. Ben cevap yazmayacağım. Burayı kirletmeyeceğim. Bu yazdığımı bile istemeden yazıyorum.
  Yeter artık.

  Herkese bilgi paylaşımlı ciddi forumlar dilerim.
  bircan bey reklam yapabilir ne olmuş.adam binlerce mesajla herkese bıkmadan usanmadan yardımcı olmuş ..burada.Bazı insanlar bildiği veya anladığı bir konuyu başkasına anlatmaktan ,ögretmekten çok zevk alır.
  bircan bey de böyle birisi.ama ben bircan beye hiç bir şey sormadım.bircan beyi tanımam etmem..onu da söyliyeyım bu arada..
  ben istemediğim halde forumun her sayfası reklam.ben buna bir şey diyormuyum.ben her sayfa açtıgımda reklam görmek zorundamıyım.benım rızam alınıyor mu bu konuda.bana neden zorla reklam izletiyorsunuz.
  konu amacından saptı biraz..
  TOPLAM KALİTE

  Ben burada bir çeşit malzeme ve iyi işçilik konularını anlatıp, yakıtın %50 ye yakın düştüğünü ve/veya iç sıcaklığın %15-20 arttığını, kombi ömrünün 5-6 yıldan 15-20 yıla çıkan yerler olduğunu, anlatmaya çalışıyorum, her yazıya 2 dakka ayırsam 2 yıldır uyumadan yazıyorum demektir, yarısının sildirildiğine de herkes şahittir.

  1-kombi yeri seçimi:
  ev uzunsa merkeze konur, en üst katsa banyoya kilere konur, millet ne yapıyor DİREK BALKONA..Sonuç kombi arıza bölümüne bkz.

  2-radyatör seçimi, q=k x F x (tiç-t dış) formulü ile hesaplanır, kuzey-güney kat farkları dikkate alınır, kombiye olan uzaklığa göre arttırılır eksiltilir. HALI SEÇİMİ GİBİ M2 DEN PETEK HESABI YAPILMAZ. sonuç:her oda yanlış rakkamlarla ısınır, kombi 50 dereceden yüksek yakarak yakıtı katlar ve kısa zamanda BO-ZU-LUR.

  3-KOMBİ ALTI VANA VE FİLİTRE SEÇİMİ:
  maliyet tutmasın diye içeriğine bakmadan plastik oruya plastik olarak direk kaynatılır, eskiden boısch kombiler plastik montaj yapılırsa garanti dışı kalırdı, gerekli tedbir alınmalı yazardı, tedbir şuydu, hiç değilse kombiden çıkan ilk 1 metre metal olsun ki çok ısınan bu bölgedeki plastik sortunları oluşmasın, plastik vana ve filitreler dardır, çabuk tıkanır,METAL VE TAM GEÇİŞLİ OLMALARI GEREKİR.

  4-RAD.VANASI SEÇİMİ
  Radyatör vanası gidişe gidiş dönüşe dönüş veya reglaj tipi olmalıdır. GK markası tam geçişli bu vana hariç diğer markaların gidiş yani kafalı vanaları dönüşe takılmamalıdır.
  özellikle ECA marka vana tam açılmadığı için kullanılmamalıdır, rve modeli ise tam bir fiyasyodur. Sonuç:az ısınan petek neticesi kombi ateşini arttırarak yakıt artması

  5-izopan ve yalıtım
  kombi dolapları ve boruları dış ortamda olan malzemeler izoleli olmalı, hava teması önlenmelidir, rad.lerin arkasından hava geçişi izopan ile önlenmeli, bu şekilde petek arkasından duvarın emdiği ısıdan tasarruf edilmelidir.

  6-oda termostadı homojen ısınan evlerde kullanılmalıdır, evlerde odalar arası fark oluyorsa, her odaya termostatik vana takılarak, dolaşan suyun yönlendirilmesi ve miktarı azalacağı için tasarruf yapmak kaçınılmazdır.  bunlara dikkat edilirse en az %30 tasarruf sağlarsınız,
  tesisatta bakır seçimi, rad. kombi arası yolu kayıpsız ve 8 misli hızla olmasına sebeptir, sırf boru değiştirerek, daha iyi ısınan evler %20-25 yakıt düşmesi elde edilmiştir.çaplar da büyük seçilmelidir.

  yoğuşmalı kombi özellikle ılıman iklimlere ve küçük evlere daha uygundur, minimum güçleri az olduğu için küçük evlerde standart makinadan 50 derecede çalışırsa %20-25 daha az yakar.Büyük evlerde tasarruf oranı azalsa da çok yakan bu evlerde %15 bile tasarruf olsa iyi rakkamlara tekabül edecektir.  sonuç:ülkenize ve cebinize katkı için ön yatırımları fazla yapmalısınız, daha sonra rahat edeceksiniz, sırf ekonumiye can vermek için 5 yılda bir kombi 10 yılda bir tesisat her yıl temizlik bakım yaptıracak olanlar zaten bunları yapmayanlardır.


  saygılar.
  kerimcem eksilenmene gelince

  Bu bölüme dahil olduğun günden beridir senin tabirin ile reklamcı Bircan beyle uğraşman ayrıca bakır tesisat kötülemede göstermiş olduğun üstün caba neticesinde Ektiğini Biçmek diyebilirmiyiz ? yani kısaca USLUP'ta bir sorun olma olasılığı varmı sence ?

  Fanları derken bir bakıma doğru söz kullanmışın dolaylı yoldan ben ve benim gibi arkadaşlar var öyle lakin biz ona kısaca FAN değilde yardım ve önerileri karşılığında bir nevi MİNNET BORCU diyerek olayı noktalasak
 • Yarbay
  4066 Mesaj
  Kombide en baba 2 Marka vardır. Buderus ve Viessmann
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

  Kombide en baba 2 Marka vardır. Buderus ve Viessmann
  demirdöküm ün aden modeli şiddetle tavsiye ederim  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nadii -- 3 Nisan 2006; 22:26:41 >
 • Yarbay
  11382 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: nadii

  demirdöküm ün aden modeli şiddetle tavsiye ederim

  Alıntıları Göster
  Kombi benim de derdim

  Hangi marka olmalı

  Petekler özellikleri nelerdir?

  Borualr metal mi, plastik mi olmalı vb

  Dünya kadar soru var aklımda?
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: TiSKE

  Kombi benim de derdim

  Hangi marka olmalı

  Petekler özellikleri nelerdir?

  Borualr metal mi, plastik mi olmalı vb

  Dünya kadar soru var aklımda?

  Alıntıları Göster
  Kombi konusunu bende çok araştırdım, bugüne kadarda 3 kombi kullandım. Sırasıyla Alarko, Demirdöküm Aden ve şu an kullandığım Valliant  Öncelikle evinizin durumunu tespit edin ve buna göre alıcağınız kombinin kalorisini belirleyin, benim evim güney cephe de ve ısı yalıtımı olduğu için 17 lik bir kombi yeterli oldu. Daha önceki evimde 20 lik kombiyle bile zor ısınıyordum.

  İkinci önemli husus kombinin çift eşanjörlü olmasına dikkat edin, bu sayede peteklere giden su ayrı musluğa giden su ayrı ısınıyor. Daha önce kullandığım Demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü değildi ve banyo yaparken petekler soğuyordu. Şimdi demirdöküm de yeni kombilerini çift eşanjörlü yapmaya başladı.

  Servis ağının gelişmiş olması da önemli, Demirdöküm ün servisinden çok memnundum, sorun olduğunda hemen geldiler. Şu an ki Valliant kombimden memnunum ama servisinden o kadar memnun kalmadım, kombinin ilk açılışı için hem söyledikleri günde gelmediler hemde eksik iş yapıp gittiler.

  Boruların plastik olması demir olmasından daha iyidir, plastik boru demire göre daha çabuk ısındığından ısı kaybını önlüyor. Eğer evinize boru tesisatı yeni döşenecekse boruları izocamla kaplayın %20 enerji tasarrufu edersiniz.

  ECA kombileri de listene al derim, kullananlar çok memnun.
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: xtolga

  Kombi konusunu bende çok araştırdım, bugüne kadarda 3 kombi kullandım. Sırasıyla Alarko, Demirdöküm Aden ve şu an kullandığım Valliant  Öncelikle evinizin durumunu tespit edin ve buna göre alıcağınız kombinin kalorisini belirleyin, benim evim güney cephe de ve ısı yalıtımı olduğu için 17 lik bir kombi yeterli oldu. Daha önceki evimde 20 lik kombiyle bile zor ısınıyordum.

  İkinci önemli husus kombinin çift eşanjörlü olmasına dikkat edin, bu sayede peteklere giden su ayrı musluğa giden su ayrı ısınıyor. Daha önce kullandığım Demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü değildi ve banyo yaparken petekler soğuyordu. Şimdi demirdöküm de yeni kombilerini çift eşanjörlü yapmaya başladı.

  Servis ağının gelişmiş olması da önemli, Demirdöküm ün servisinden çok memnundum, sorun olduğunda hemen geldiler. Şu an ki Valliant kombimden memnunum ama servisinden o kadar memnun kalmadım, kombinin ilk açılışı için hem söyledikleri günde gelmediler hemde eksik iş yapıp gittiler.

  Boruların plastik olması demir olmasından daha iyidir, plastik boru demire göre daha çabuk ısındığından ısı kaybını önlüyor. Eğer evinize boru tesisatı yeni döşenecekse boruları izocamla kaplayın %20 enerji tasarrufu edersiniz.

  ECA kombileri de listene al derim, kullananlar çok memnun.

  Alıntıları Göster
  quote:

  Orjinalden alıntı: xtolga  Kombi konusunu bende çok araştırdım, bugüne kadarda 3 kombi kullandım. Sırasıyla Alarko, Demirdöküm Aden ve şu an kullandığım Valliant  Öncelikle evinizin durumunu tespit edin ve buna göre alıcağınız kombinin kalorisini belirleyin, benim evim güney cephe de ve ısı yalıtımı olduğu için 17 lik bir kombi yeterli oldu. Daha önceki evimde 20 lik kombiyle bile zor ısınıyordum.

  İkinci önemli husus kombinin çift eşanjörlü olmasına dikkat edin, bu sayede peteklere giden su ayrı musluğa giden su ayrı ısınıyor. Daha önce kullandığım Demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü değildi ve banyo yaparken petekler soğuyordu. Şimdi demirdöküm de yeni kombilerini çift eşanjörlü yapmaya başladı.

  Servis ağının gelişmiş olması da önemli, Demirdöküm ün servisinden çok memnundum, sorun olduğunda hemen geldiler. Şu an ki Valliant kombimden memnunum ama servisinden o kadar memnun kalmadım, kombinin ilk açılışı için hem söyledikleri günde gelmediler hemde eksik iş yapıp gittiler.

  Boruların plastik olması demir olmasından daha iyidir, plastik boru demire göre daha çabuk ısındığından ısı kaybını önlüyor. Eğer evinize boru tesisatı yeni döşenecekse boruları izocamla kaplayın %20 enerji tasarrufu edersiniz.

  ECA kombileri de listene al derim, kullananlar çok memnun.

  benim kullandığım demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü senin dediğin gibi değil ama borular konusunda sana katılıyorum borular ısıtılarak ekleme yapılıyor ilerde oluşabilecek arızalar çabuk giderilir, ama bakır boru öyle değil bir yerden patlak verdiğinde kesecen diş çekecen vs. vs. uzun iş yani plastik boru en ideali...
 • Binbaşı
  1067 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: nadii

  quote:

  Orjinalden alıntı: xtolga  Kombi konusunu bende çok araştırdım, bugüne kadarda 3 kombi kullandım. Sırasıyla Alarko, Demirdöküm Aden ve şu an kullandığım Valliant  Öncelikle evinizin durumunu tespit edin ve buna göre alıcağınız kombinin kalorisini belirleyin, benim evim güney cephe de ve ısı yalıtımı olduğu için 17 lik bir kombi yeterli oldu. Daha önceki evimde 20 lik kombiyle bile zor ısınıyordum.

  İkinci önemli husus kombinin çift eşanjörlü olmasına dikkat edin, bu sayede peteklere giden su ayrı musluğa giden su ayrı ısınıyor. Daha önce kullandığım Demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü değildi ve banyo yaparken petekler soğuyordu. Şimdi demirdöküm de yeni kombilerini çift eşanjörlü yapmaya başladı.

  Servis ağının gelişmiş olması da önemli, Demirdöküm ün servisinden çok memnundum, sorun olduğunda hemen geldiler. Şu an ki Valliant kombimden memnunum ama servisinden o kadar memnun kalmadım, kombinin ilk açılışı için hem söyledikleri günde gelmediler hemde eksik iş yapıp gittiler.

  Boruların plastik olması demir olmasından daha iyidir, plastik boru demire göre daha çabuk ısındığından ısı kaybını önlüyor. Eğer evinize boru tesisatı yeni döşenecekse boruları izocamla kaplayın %20 enerji tasarrufu edersiniz.

  ECA kombileri de listene al derim, kullananlar çok memnun.

  benim kullandığım demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü senin dediğin gibi değil ama borular konusunda sana katılıyorum borular ısıtılarak ekleme yapılıyor ilerde oluşabilecek arızalar çabuk giderilir, ama bakır boru öyle değil bir yerden patlak verdiğinde kesecen diş çekecen vs. vs. uzun iş yani plastik boru en ideali...

  Alıntıları Göster
  @xtolga kullanıcı olduğu için tavsiyelerini düşünmelisin.bize doğal gaz yeni geliyor valliant seçeneğini düşünüyorum.servis mekana göre değişebilir.önemli olan kullanacağımız kombinin verimi kalitesi
  |
  |
 • Teğmen
  153 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: TenRose

  @xtolga kullanıcı olduğu için tavsiyelerini düşünmelisin.bize doğal gaz yeni geliyor valliant seçeneğini düşünüyorum.servis mekana göre değişebilir.önemli olan kullanacağımız kombinin verimi kalitesi

  Alıntıları Göster
  Ben Makina Mühendisiyim ve Doğalgaz Taahhüt işi yapmaktayım. Sizlere Tavsiye edeceğim kombiler viessmann buderus ( delta modeli hariç ) ve Vaillant ın Almanyadan gelenleri. Vaillant Türkiye ye özel kombi de üretiyor, aldanmayın. bu tür seçimlerde ilk yatırım maliyetınden kaçınmayın çunku bu sıze faturada avantaj sağlıyor. Tesisatınız yenı yapılacaksa eğer deneyımlı bir ustaya yaptırınız. Bakır tesisat kireç sorunu olan illerde sorun çıkartır, plastik tesisatı tavsiye ederim. Plastik tesisat döşenirken dirsek sayısının toplamda 60 ı geçmemesi konusunda ustayı uyarın. İşçiliği kolaylaştırıp hemen gitmek için çok dirsek kullanırlar. Bilhassa bu konuya dikkat edın çunku en baba kombiyi de alsanız tesisat duzgun değilse hem ısınamazsınız hem de faturanız çok gelir. Evinizin metrekaresi, cephesi, mustakıl veya apartman olup olmadığı, .apartman ıse kaçıncı katta olduğu ve evde yalıtım olup olmadığı konularına cevap vererek kombinin kapasitesini ve radyatörlerin seçimini yapabilirz.Son olarak ben evımde Viessmann kombi kullanıyorum ve çok memnunum. umarım yardımcı olmuşumdur.
 • Yarbay
  4066 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: kurt0146

  Ben Makina Mühendisiyim ve Doğalgaz Taahhüt işi yapmaktayım. Sizlere Tavsiye edeceğim kombiler viessmann buderus ( delta modeli hariç ) ve Vaillant ın Almanyadan gelenleri. Vaillant Türkiye ye özel kombi de üretiyor, aldanmayın. bu tür seçimlerde ilk yatırım maliyetınden kaçınmayın çunku bu sıze faturada avantaj sağlıyor. Tesisatınız yenı yapılacaksa eğer deneyımlı bir ustaya yaptırınız. Bakır tesisat kireç sorunu olan illerde sorun çıkartır, plastik tesisatı tavsiye ederim. Plastik tesisat döşenirken dirsek sayısının toplamda 60 ı geçmemesi konusunda ustayı uyarın. İşçiliği kolaylaştırıp hemen gitmek için çok dirsek kullanırlar. Bilhassa bu konuya dikkat edın çunku en baba kombiyi de alsanız tesisat duzgun değilse hem ısınamazsınız hem de faturanız çok gelir. Evinizin metrekaresi, cephesi, mustakıl veya apartman olup olmadığı, .apartman ıse kaçıncı katta olduğu ve evde yalıtım olup olmadığı konularına cevap vererek kombinin kapasitesini ve radyatörlerin seçimini yapabilirz.Son olarak ben evımde Viessmann kombi kullanıyorum ve çok memnunum. umarım yardımcı olmuşumdur.

  Alıntıları Göster
  Benim kombim Viessmann Vitopend100 Teknik işlere vakıf biri olduğum için uzun ve ince elemeler sonucunda bu marka ve modeli seçtim. Öneririm aldığımdan beri tık demeden çalışıyor.

  http://www.viessmann.de/turkey/tr_home.nsf/htmlmedia/produktauswahl.html

  quote:

  Orjinalden alıntı: kurt0146  Ben Makina Mühendisiyim ve Doğalgaz Taahhüt işi yapmaktayım. Sizlere Tavsiye edeceğim kombiler viessmann buderus ( delta modeli hariç ) ve Vaillant ın Almanyadan gelenleri. Vaillant Türkiye ye özel kombi de üretiyor, aldanmayın. bu tür seçimlerde ilk yatırım maliyetınden kaçınmayın çunku bu sıze faturada avantaj sağlıyor. Tesisatınız yenı yapılacaksa eğer deneyımlı bir ustaya yaptırınız. Bakır tesisat kireç sorunu olan illerde sorun çıkartır, plastik tesisatı tavsiye ederim. Plastik tesisat döşenirken dirsek sayısının toplamda 60 ı geçmemesi konusunda ustayı uyarın. İşçiliği kolaylaştırıp hemen gitmek için çok dirsek kullanırlar. Bilhassa bu konuya dikkat edın çunku en baba kombiyi de alsanız tesisat duzgun değilse hem ısınamazsınız hem de faturanız çok gelir. Evinizin metrekaresi, cephesi, mustakıl veya apartman olup olmadığı, .apartman ıse kaçıncı katta olduğu ve evde yalıtım olup olmadığı konularına cevap vererek kombinin kapasitesini ve radyatörlerin seçimini yapabilirz.Son olarak ben evımde Viessmann kombi kullanıyorum ve çok memnunum. umarım yardımcı olmuşumdur.

 • Teğmen
  153 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

  Benim kombim Viessmann Vitopend100 Teknik işlere vakıf biri olduğum için uzun ve ince elemeler sonucunda bu marka ve modeli seçtim. Öneririm aldığımdan beri tık demeden çalışıyor.

  http://www.viessmann.de/turkey/tr_home.nsf/htmlmedia/produktauswahl.html

  quote:

  Orjinalden alıntı: kurt0146  Ben Makina Mühendisiyim ve Doğalgaz Taahhüt işi yapmaktayım. Sizlere Tavsiye edeceğim kombiler viessmann buderus ( delta modeli hariç ) ve Vaillant ın Almanyadan gelenleri. Vaillant Türkiye ye özel kombi de üretiyor, aldanmayın. bu tür seçimlerde ilk yatırım maliyetınden kaçınmayın çunku bu sıze faturada avantaj sağlıyor. Tesisatınız yenı yapılacaksa eğer deneyımlı bir ustaya yaptırınız. Bakır tesisat kireç sorunu olan illerde sorun çıkartır, plastik tesisatı tavsiye ederim. Plastik tesisat döşenirken dirsek sayısının toplamda 60 ı geçmemesi konusunda ustayı uyarın. İşçiliği kolaylaştırıp hemen gitmek için çok dirsek kullanırlar. Bilhassa bu konuya dikkat edın çunku en baba kombiyi de alsanız tesisat duzgun değilse hem ısınamazsınız hem de faturanız çok gelir. Evinizin metrekaresi, cephesi, mustakıl veya apartman olup olmadığı, .apartman ıse kaçıncı katta olduğu ve evde yalıtım olup olmadığı konularına cevap vererek kombinin kapasitesini ve radyatörlerin seçimini yapabilirz.Son olarak ben evımde Viessmann kombi kullanıyorum ve çok memnunum. umarım yardımcı olmuşumdur.  Alıntıları Göster
  Doğru bir seçim yapmışsınız. Vitopend 100 saatte 600 lt su verıyor, çift eşanjörlü, Ve Almanya Allendorf ta paketlenıp oyle gelıyor Turkıyeye. İnşallah önumuzdekı ay bende fabrıkaya gezmeye gıdecegım. Bu kombıye bır oda termostatı alırsanız faturanız bıraz daha düşecektir. Sorularınızı cevaplayabılırım. Viessmann konusunda hyer turlu teknık bilgiye sahibim.
  |
  |
 • quote:

  Orijinalden alıntı: kurt0146

  Doğru bir seçim yapmışsınız. Vitopend 100 saatte 600 lt su verıyor, çift eşanjörlü, Ve Almanya Allendorf ta paketlenıp oyle gelıyor Turkıyeye. İnşallah önumuzdekı ay bende fabrıkaya gezmeye gıdecegım. Bu kombıye bır oda termostatı alırsanız faturanız bıraz daha düşecektir. Sorularınızı cevaplayabılırım. Viessmann konusunda hyer turlu teknık bilgiye sahibim.

  Alıntıları Göster
  Arkadaşlar bende kombi alacağım. Aklımda viessmann var. Hangi modelini almalıyım. Ayrıca yoğuşmalı mı almalıyom gibi sorular var aklımda. Bu konular hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz ?
  |
  |
 • Teğmen
  153 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: temel_kabasakal

  Arkadaşlar bende kombi alacağım. Aklımda viessmann var. Hangi modelini almalıyım. Ayrıca yoğuşmalı mı almalıyom gibi sorular var aklımda. Bu konular hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz ?

  Alıntıları Göster
  ben yardımcı olabılrım de evınızı bıraz nalatmanız gerek. sıze nasıl bır model olacağını soyleybılırım
 • Teğmen
  100 Mesaj
  arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkürler

  baymak aldım plastik boru az dirsekli döşettim ve yarın taşınıyorum

  test edip inşallah iyi sonuçlar alıcaz ..
  |
  |
 • Yarbay
  3545 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: İ10

  arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkürler

  baymak aldım plastik boru az dirsekli döşettim ve yarın taşınıyorum

  test edip inşallah iyi sonuçlar alıcaz ..
  quote:

  Orjinalden alıntı: İ10  arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkürler

  baymak aldım plastik boru az dirsekli döşettim ve yarın taşınıyorum

  test edip inşallah iyi sonuçlar alıcaz ..

  Bina da ısı izalosyonu yoksa petekler ile duvar arasına köpük veya amyant tabak koyun (duvara bitişik olacak, peteğe değil) böylece arkadaki duvarı ısıtmaktan kurtulursunuz, ısı tasarrufu olur
  |
  |
 • Yarbay
  2007 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Akinci

  quote:

  Orjinalden alıntı: İ10  arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkürler

  baymak aldım plastik boru az dirsekli döşettim ve yarın taşınıyorum

  test edip inşallah iyi sonuçlar alıcaz ..

  Bina da ısı izalosyonu yoksa petekler ile duvar arasına köpük veya amyant tabak koyun (duvara bitişik olacak, peteğe değil) böylece arkadaki duvarı ısıtmaktan kurtulursunuz, ısı tasarrufu olur

  Alıntıları Göster
  ALARKO dan şaşmayın.! 2 tane model var pahalı olanı kesinlikle alın diyorum..

  Bana güvenin...
  |
  |
 • Yarbay
  2007 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: _bertuğ_

  ALARKO dan şaşmayın.! 2 tane model var pahalı olanı kesinlikle alın diyorum..

  Bana güvenin...

  Alıntıları Göster
  1. Terciğinizi ALARKO

  2. Terciğinizi Demirdöküm olarak değerlendirin...

  İkisininde servisi çook yaygın....

  Birde Alarko Kombi çok nadir arıza çıkarıyor hatta uzun yıllar hiç arıza çıkarmıyanlarda var...
  |
  |
 • Er
  10 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: _bertuğ_

  1. Terciğinizi ALARKO

  2. Terciğinizi Demirdöküm olarak değerlendirin...

  İkisininde servisi çook yaygın....

  Birde Alarko Kombi çok nadir arıza çıkarıyor hatta uzun yıllar hiç arıza çıkarmıyanlarda var...

  Alıntıları Göster
  BAYMAK GAYET GÜZEL 3 SENEDEN BERLİ SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: BY_CD

  BAYMAK GAYET GÜZEL 3 SENEDEN BERLİ SORUNSUZ ÇALIŞIYOR

  Alıntıları Göster
  Arkadaşlar herkes kendi kombisini tavsiye ederse yeni alacaklara pek faydamız dokunmaz, kullandığımız kombilerde iyi yada kötü yanlarını aktarırsak, daha faydalı olacağımıza inanıyorum.  kurt0146, Valliant kombiler hakkında dediklerine dikkat çekmek istiyorum, Valliant ın Türkiye için bazı modelleri Macaristanda üretiliyor buna dikkat edin. Bende alırken böyle birşey duymuştum, bu işi eper araştırdım. Almanyada üretilenleri tercih ederim. Almanyada üretilmeyenler başka bir isim altında Valliant garantisiyle satılıyor.
  |
  |
 • Yarbay
  14849 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: xtolga

  Arkadaşlar herkes kendi kombisini tavsiye ederse yeni alacaklara pek faydamız dokunmaz, kullandığımız kombilerde iyi yada kötü yanlarını aktarırsak, daha faydalı olacağımıza inanıyorum.  kurt0146, Valliant kombiler hakkında dediklerine dikkat çekmek istiyorum, Valliant ın Türkiye için bazı modelleri Macaristanda üretiliyor buna dikkat edin. Bende alırken böyle birşey duymuştum, bu işi eper araştırdım. Almanyada üretilenleri tercih ederim. Almanyada üretilmeyenler başka bir isim altında Valliant garantisiyle satılıyor.

  Alıntıları Göster
  [Deleted by Admins]
  |
  |
 • quote:

  Orijinalden alıntı: kurt0146

  ben yardımcı olabılrım de evınızı bıraz nalatmanız gerek. sıze nasıl bır model olacağını soyleybılırım

  Alıntıları Göster
  quote:

  Orjinalden alıntı: kurt0146  ben yardımcı olabılrım de evınızı bıraz nalatmanız gerek. sıze nasıl bır model olacağını soyleybılırım

  Ev 5 katlı binanın 5. katı Güneye cephe 125 m2. Kombi hakkında kulaktan dolma bilgilere sahibim. Herkes bişeyler söylüyor. Herkes bir marka söylüyor. Kimi buderus kimi viessmann kimi bosch kimi başka bişey diyor. Aklımda şu an viessmann önde. Ama hangi modelini alacağım bilmiyorum. Ayrıcalı yoğuşmalı mı olacak yoğuşmasızmı o da ayrı bir dert.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
En ucuz kedi maması fiyatları
backlink paketleri
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.