Şimdi Ara

Diz Kapağı Kırılması & Yaşadıklarım, Yaşayacaklarım.. Günlük Anlatım. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
177
Cevap
7
Favori
114.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 Sene önce banada araba çarpmıştı sağ dizimedenk gelmişti, çsrptıltan sonrada fırıldak gibi döndürdüydü, şiddetli çarpmaydı ama dizimde ne kırık nede çatlak olmuştu, şükrediyorum ve kırılmamasını bol süt §rünü tüketmeme bağlıyorum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çokça teşekkür ederim iyi ki böyle bi konu açılmış , insan motive oluyor ... evet bacağımı bükmeye başladım ama tam değil merdiven kısmı çok zorluyor inip çıkamıyorum... inşaAllah eskisi gibi olurum en kısa zamanda ...
  • Alçı sonrası dönem alçılı geçirdiğimiz süreden daha zorlu oluyor herhalde, benim haftaya 1 ay olacak, doktor umarım alır alçıyı da, işte yürüyebilmem ne kadar zaman alır, şimdi bile bileğimde ağrı var, bu herhalde yere basmamaktan oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: Jordan Henderson

Alçı sonrası dönem alçılı geçirdiğimiz süreden daha zorlu oluyor herhalde, benim haftaya 1 ay olacak, doktor umarım alır alçıyı da, işte yürüyebilmem ne kadar zaman alır, şimdi bile bileğimde ağrı var, bu herhalde yere basmamaktan oldu

Hepinize çok geçmiş olsun,

Ayağınızı yere basmamaktan ziyade bacağınızda kaslar çalışmadığı yani hareketsiz kaldığı için kireçlenme oluyor. Normal bir durum. Alçı sonrasında ki süre daha zor ve acılı oluyor ama tekrar eskisi gibi olabilmek sizin elinizde olduğu için pes etmeyin. Tekrar eski sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

İyi günler

• herkese geçmiş olsun
    benim alçım alınalı bir ay 10 filan oldu yürümem gayet düzeldi ama hala dizim bükülmüyo doktorum gelişmeyi beğenmedi 20 gün süre verdi hala istediği gibi olmazsa fizik tedavi vericeğini söyledi
    eğzersizler dayanılmaz ağrı veriyo normalde yürememde problem yokken egzersizlerden sonra ağrılardan ayağıma zor basar hale geldim ve açıkcası egzersizi bırakdım
    benim diz kapağımda parçalı kırık oluşmuştu ve vidalar var bu vidalarında daha sonra ameliyatla alınacağını öğrendim iyice moralim bozulmuştu
    ama doktorum bu süreçler geçtikden sonra dizimin normale dönceğini hatta futbol oynayabileceğimi bile söyledi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ErsinBoz

herkese geçmiş olsun
    benim alçım alınalı bir ay 10 filan oldu yürümem gayet düzeldi ama hala dizim bükülmüyo doktorum gelişmeyi beğenmedi 20 gün süre verdi hala istediği gibi olmazsa fizik tedavi vericeğini söyledi
    eğzersizler dayanılmaz ağrı veriyo normalde yürememde problem yokken egzersizlerden sonra ağrılardan ayağıma zor basar hale geldim ve açıkcası egzersizi bırakdım
    benim diz kapağımda parçalı kırık oluşmuştu ve vidalar var bu vidalarında daha sonra ameliyatla alınacağını öğrendim iyice moralim bozulmuştu
    ama doktorum bu süreçler geçtikden sonra dizimin normale dönceğini hatta futbol oynayabileceğimi bile söyledi

Çok geçmiş olsun, Doktorunuza katılıyorum. Futbolu geçiyorum ciddi ağırlık antrenmanları bile yapıyorum şuan rahatlıkla.

En zorlu süreçtesiniz canınızın yanması kesinlikle moralinizi bozmasın ve sizi pes ettirmesin. Çok abartıya kaçmadan her gün belli saatler de ayağınızı zorlayabilirsiniz..

Bir an önce iyileşmeniz dileğiyle.

• Benimde dizim kirildi fizik tedaviye gittim fakat ağrılara dayanamadım terapide ayağımdan çatir cutur sesler gelene kadar bastırıyor dayanamadım yarıda bıraktım kendim evde sürekli uğraşıyorum dayanabildigim yere kadar zorlayıp çekiyorum dizim biraz daha açıldı ama suan tıkandım siz neler yaptınız nasıl actiniz dizinizı düzenli hareketle açılirmi illa terapide ki gibi çok mu bastırmak gerekiyor dize

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kadercann

Benimde dizim kirildi fizik tedaviye gittim fakat ağrılara dayanamadım terapide ayağımdan çatir cutur sesler gelene kadar bastırıyor dayanamadım yarıda bıraktım kendim evde sürekli uğraşıyorum dayanabildigim yere kadar zorlayıp çekiyorum dizim biraz daha açıldı ama suan tıkandım siz neler yaptınız nasıl actiniz dizinizı düzenli hareketle açılirmi illa terapide ki gibi çok mu bastırmak gerekiyor dize

Çok geçmiş olsun,

Dayanmanız gerekiyor, kırılan bölgeyi sıcak su ile masaj yapıp hemen peşinden siz yada size yardımcı olacak kişilerle yapabilirsiniz. Fizik tedaviye gerek kalmadan siz de açabilirsiniz yeter ki acıya dayanın.

Sizden rica konuyu baştan sona okumanızdır, faydalı bilgiler vardır.
  • Cevap verdiğiniz için teşekkürler yazdıklarınızi okumuştum bana cesaret verenede yazdıklarıniz oldu siz kendiniz bukebildiyseniz bende azimle bukerim dıye düşündüm çok uğraşıyorum suan bile sıcak su torbası koydum kısa zamanda bayagi ilerlettım dayanabildigim kadar bastiriyorum gevşedigini hissediyorum ama sonuna kadar zorlayamiyorum bir yerden sonra dayanılmaz oluyor. Umarım zorladık ca gevşeme devam eder

• quote:

Orijinalden alıntı: dhgorkem

quote:

Alçı sonrası dönem alçılı geçirdiğimiz süreden daha zorlu oluyor herhalde, benim haftaya 1 ay olacak, doktor umarım alır alçıyı da, işte yürüyebilmem ne kadar zaman alır, şimdi bile bileğimde ağrı var, bu herhalde yere basmamaktan oldu

Ayağınızı yere basmamaktan ziyade bacağınızda kaslar çalışmadığı yani hareketsiz kaldığı için kireçlenme oluyor. Normal bir durum. Alçı sonrasında ki süre daha zor ve acılı oluyor ama tekrar eskisi gibi olabilmek sizin elinizde olduğu için pes etmeyin. Tekrar eski sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

İyi günler

Alçı çıktı 1-2 saat kadar önce ve baktım ve ne göreyim ayağım aşağıya doğru inmiş sallanıyor öyle kendi kendine yukarı çıkaramıyorum ancak elimle kendim kaldırabiliyorum, şimdi yere koydum belki şekli düzelir diye bilmiyorum ne olacak halim, alçıya alındığı ilk gün değneklere alışamamıştım, ilk gün hep tek ayak zıplayarak gidiyordum, şimdi de ayağım havada gitmeye alışmışım basamıyorum

• quote:

Cevap verdiğiniz için teşekkürler yazdıklarınızi okumuştum bana cesaret verenede yazdıklarıniz oldu siz kendiniz bukebildiyseniz bende azimle bukerim dıye düşündüm çok uğraşıyorum suan bile sıcak su torbası koydum kısa zamanda bayagi ilerlettım dayanabildigim kadar bastiriyorum gevşedigini hissediyorum ama sonuna kadar zorlayamiyorum bir yerden sonra dayanılmaz oluyor. Umarım zorladık ca gevşeme devam eder

Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim.

Gün geçtikçe kolaylaşması gerekirken daha zorlaşıyor biliyorum özellikle belli bir yerden sonra artık ayağınızı da çekemez oluyorsunuz ama gerekirse bir kişinin yardımı ile yapabilirsiniz. Ben dahil bir çok kişi başardı ve emin olun sizde başaracaksınız.

Sürekli daha iyi olabileceğinizi tekrardan eski sağlığınıza kavuşacağınız o günü düşünerek motive olabilirsiniz.

Unutmayın çok abartıya kaçmadan zorlamaya ve dayanmaya devam edin. Her şey sizin elinizde.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dhgorkem

quote:

İyi günler

Alçı çıktı 1-2 saat kadar önce ve baktım ve ne göreyim ayağım aşağıya doğru inmiş sallanıyor öyle kendi kendine yukarı çıkaramıyorum ancak elimle kendim kaldırabiliyorum, şimdi yere koydum belki şekli düzelir diye bilmiyorum ne olacak halim, alçıya alındığı ilk gün değneklere alışamamıştım, ilk gün hep tek ayak zıplayarak gidiyordum, şimdi de ayağım havada gitmeye alışmışım basamıyorum

Geçmiş olsun. Sabrederek ve çaba göstererek üstesinden gelebilirsiniz bence

• Ben umutsuz vaktim galiba fizik terapide çok korktuğum için kimseye tutturamiyorum kendimde belki gereği kadar bastiramiyorum çok uğraşıyorum ama yetmiyor demekki canlı canlı bukulmeye nasıl dayanıçam bilmiyorum uyuşturup bukseler keşke. Hep belki bastırdıkca bastırdıkca gevşer diye düşünüyordum bilmiyorum olacak mı. Bunu başaranlari gerçekten tebrik etmek lazım

• Iki ayağımı da yere koyuyorum aynı şekilde, alçıdan çıkan ayağım morarıyor kısa sürede, ayaktayken de öyle, nasıl geçecek bu?

• quote:

Iki ayağımı da yere koyuyorum aynı şekilde, alçıdan çıkan ayağım morarıyor kısa sürede, ayaktayken de öyle, nasıl geçecek bu?

Bu durum normal değil bence, en kısa süre de doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

• quote:

Ben umutsuz vaktim galiba fizik terapide çok korktuğum için kimseye tutturamiyorum kendimde belki gereği kadar bastiramiyorum çok uğraşıyorum ama yetmiyor demekki canlı canlı bukulmeye nasıl dayanıçam bilmiyorum uyuşturup bukseler keşke. Hep belki bastırdıkca bastırdıkca gevşer diye düşünüyordum bilmiyorum olacak mı. Bunu başaranlari gerçekten tebrik etmek lazım

Çok olumsuz düşünüyorsunuz ve kendinzi aceleye getiriyorsunuz. Size verilen süre zarfında yavaş yavaş bilinçli bir şekil de mutlaka ilerleme kaydedeceksinizdir. Kizaten geldiğiniz noktayı da göz önünde bulundurursanız, işte size motivasyon.

Her şey sizin elinizde bunu unutmayın. Başkalarının sizi düşünmeden canınızı yakmasındansa sizin aralıklarla yakmanız daha makul.

Biraz dayanın biraz dinlenin böyle böyle sıcak su ve masajlarla derken bir bakmışsınız her şey istediğiniz gibi..

• Çok teşekkür ederim söyledikleriniz içimi rahatlattı sıcak suyla masajın da çok yararını goruyorum

• Dostum bana bu konu ile ilgili dönermisiniz bnde bir kırık geçirdim ciddi soracak larım var size aramanızı bekli cem 0544 652 42 53 doğan çelik çok teşekkür ederim şimdiden

• Merhaba 50 gun once trafik kazası sonucunda patella kirigi oldu tendonlar falan filan baya bi kötü yapmışım bacağı. Diz kapagimda 20 dikiş 2 vida ve tel var suan açı oturdugumda 90 dereceyi buluyor. Sıcak su diyorsunuz fakat bunu gün aşırı yapmak çok zor nasıl yapılabilir. Onerebileceginiz krem yağ hareket ne varsa acigim bütün bilgilere suan fizik tedavimin 1.haftasindayim ve inim inim inliyorum cok agliyorum tedavide. Ve ne zaman eski halime donebilirim ve nezaman gulebilirim gezebilirim artik

• Selamlar, herkesin yazdığını tek tek okuyamadım fakat dizinizi hareket ettirememenizin nedeni kireçkenme değil, kontraktür ve skar doku oluşumudur.Diziniz uzun süre alçıda kaldığı için kaslarda atrofi(küçülme) olması normaldir.Bunun nedeni ise kasın kullanılmamasıdır(alçıdayken). Fakat uzun süre alçıda kalacaksa alçıda elektrot girebilecek kadar küçük delikler açılarak elektroterapi uygulanarak kaslar çalıştırılır(atrofiye uğramasını önlemek için)(duruma göre değişebilir).Alçı çıktıktan sonra muhtemelen izometrik egzersizlere de başlanır, gerekli araç gereç kullanılır. Kısacası cerrahi sonrası kesinlikle fizik tedavi yapılması gereklidir. Bunun yanında oluşabilecek başka komplikasyonlar da dikkatle takip edilmelidir.İşinde iyi bir fizyoterapist bulup fizik tedaviye başlamanızı öneririm.
    Geçmiş olsun

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.