Şimdi Ara

Diz Kapağı Kırılması & Yaşadıklarım, Yaşayacaklarım.. Günlük Anlatım. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
177
Cevap
7
Favori
114.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok fazla agrilarim oluyor gece uymuyor denilebilir. 90 95 derecede takıldım kaldım fazlası canımı çok yakıyor 95 dere den sonradini goremiycem diye çok korkuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ylzy

Çok fazla agrilarim oluyor gece uymuyor denilebilir. 90 95 derecede takıldım kaldım fazlası canımı çok yakıyor 95 dere den sonradini goremiycem diye çok korkuyorum.

Çok geçmiş olsun,

ağrılarınızın bu kadar olmaması gerekir diye düşünüyorum. Doktorunuza başvurdunuz mu acaba ? Evet belli bir açıdan sonra dediğiniz gibi oluyor. ama en basit yöntem olarak çalışmaya başlamadan önce ayağınızın altına bi leğen alıp elinizde bez sıcak su ile ovun dizinizi sonra da ailenizden yada arkadaşlarınızdan yardım isteyip yavaş yavaş onların baskı uygulamasını sağlayabilirsiniz. Canınız çok yanacak ama sabredip iyi olacağınız günü düşünün. Eminim üstesinden gelip eski sağlığınıza kavuşacaksınızdır.
  • Böyle bir yazı oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Ama nekadar zorlarsam zorliyim olmuyor sanki dizimi tekrar tekrar kiriyolar gibi oluyor. Dediginiz gibi legen yerine küvet de denedigimde daha az canım acıyor. Gevsiyor. Ama çıkınca yeniden bi gerilme oluyor doktorum bu ağrıların olabileceğini söyledi lakin bence bukadari fazla gece uyutmuyor çok egzersiz yapınca yada çok zorlayinca. Sizin tam iyileşme süreniz ne oldu acaba? Birde bayan olduğum içinmidir ki bukadar acıyı hissetmem yada dayanamaMAM.

• quote:

Böyle bir yazı oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Ama nekadar zorlarsam zorliyim olmuyor sanki dizimi tekrar tekrar kiriyolar gibi oluyor. Dediginiz gibi legen yerine küvet de denedigimde daha az canım acıyor. Gevsiyor. Ama çıkınca yeniden bi gerilme oluyor doktorum bu ağrıların olabileceğini söyledi lakin bence bukadari fazla gece uyutmuyor çok egzersiz yapınca yada çok zorlayinca. Sizin tam iyileşme süreniz ne oldu acaba? Birde bayan olduğum içinmidir ki bukadar acıyı hissetmem yada dayanamaMAM.

Doktorum 21 gün süre vermiş ve bende 16-17 günde açmıştım diye hatırlıyorum. Konu da paylaşmışımdır yanlış olmasın. Düzgün yürümem 1-2 ayımı almış, koşu ise bir sene sonra olmuştu. Gün için de belli saatler de ayağımı zorlardım. Leğeni o yüzden söylemiştim çünkü sürekli ayağınıza sıcak su temas ediyor ve gerilme biraz da olsa azalıyor. En kötü sıcak havlu da işe yarar diye düşünüyorum. Özellikle dediğiniz gibi belli bir açıdan sonra gücünüz yetmez. Yalan yok dayanamazdım ama sabrederdim. Ailem ve arkadaşlarım yardıma gelirdi ve onlar ayağımı iterlerdi yavaş yavaş, bende acısına dayanmaya çalışırdım.

İlk başlar daha kolay sonrası çok zor oluyor ama zorluğu geçtiğiniz az herşey o kadar kolaylaşıyor ki..

• quote:

Orijinalden alıntı: dhgorkem

quote:

Böyle bir yazı oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Ama nekadar zorlarsam zorliyim olmuyor sanki dizimi tekrar tekrar kiriyolar gibi oluyor. Dediginiz gibi legen yerine küvet de denedigimde daha az canım acıyor. Gevsiyor. Ama çıkınca yeniden bi gerilme oluyor doktorum bu ağrıların olabileceğini söyledi lakin bence bukadari fazla gece uyutmuyor çok egzersiz yapınca yada çok zorlayinca. Sizin tam iyileşme süreniz ne oldu acaba? Birde bayan olduğum içinmidir ki bukadar acıyı hissetmem yada dayanamaMAM.

Doktorum 21 gün süre vermiş ve bende 16-17 günde açmıştım diye hatırlıyorum. Konu da paylaşmışımdır yanlış olmasın. Düzgün yürümem 1-2 ayımı almış, koşu ise bir sene sonra olmuştu. Gün için de belli saatler de ayağımı zorlardım. Leğeni o yüzden söylemiştim çünkü sürekli ayağınıza sıcak su temas ediyor ve gerilme biraz da olsa azalıyor. En kötü sıcak havlu da işe yarar diye düşünüyorum. Özellikle dediğiniz gibi belli bir açıdan sonra gücünüz yetmez. Yalan yok dayanamazdım ama sabrederdim. Ailem ve arkadaşlarım yardıma gelirdi ve onlar ayağımı iterlerdi yavaş yavaş, bende acısına dayanmaya çalışırdım.

İlk başlar daha kolay sonrası çok zor oluyor ama zorluğu geçtiğiniz az herşey o kadar kolaylaşıyor ki..

Merhaba,

28 Haziran gunu motor kazasinda diz kapagi (patella) kemigi coklu kirik meydana geldi... sag el tarak kemigide kirildi, orasi amelyat edildi vida ve mini plak takildi, cok ciddi degil oradaki durum bence...

Bence diyorum cunki epey kirik hikayem var. Bu konu basligini actiginiz icin tesekkur ederim. Doktorum diz kapagi kirigim parcali olmasina ragmen amelyati gerekli gormedi,parcalar birbirinden ayrilmadigi icin ekstra bir amelyat yeni bir travma olur ve iyilesme surecini etkiler dedi. Benim diz kapagi kirigim acik kirik yani diz kapagi uzerindeki deri kalkti baya acilmisti orasi dikildi.....

Doktorum daha onceden tanidigim ve sevdigim bir abimiz,kendisine guvenirim. Ayagimdaki alciyi 3.5 hafta tutacagini soyledi ve 3.5 haftadan sonra cikarabilecegini bildirdi. Diz kapagi kiriklarinin konservatif (amelyatsiz) tedavisinde alci suresi cok uzun olmuyormus.

25 Temmuz gibi ayak alcim cikacak, doktor MRI isteyebilir yumusak dokularda (tendon,kas,yan ve capraz baglar...vs) hasar varmi diye... Eger yumusak dokularda bir problem yoksa direk egzersiz/fizik tedavi surecine basliyacagim.

Gelismeleri buraya yazacagim... oldukca aktif ve spor yapan birisiyim, tekrar dalis yapmayi, tirmanis yapmayi hayal ediyorum.

Bir kac sorum olacakti:
    - Diz alciniz ne kadar kaldi ?
    - Diz kapagi kiriginizin turu ?
    - kazadan ne kadar sure sonra normal yurumeye basladiniz ?
    - kazadan ne kadar sonra normal kosuya basladiniz ?

cevaplariniz icin simdiden tesekkurler....

• clupus C kullanıcısına yanıt
    Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun.

*Alçım 6 hafta boyunca kalmıştı. (Bilekten kasığa kadar)
    *Patella kırığıydı diye hatırlıyorum ama kapak komple dağılmış platin ile tutturmuşlardı.
    *6 hafta alçı sonrasında 20-25 gün fizik tedavi (Alçı süresi uzun olduğu için kireçlenme ve kas kaybi daha fazla oldu bu da fizik tedavi sürecini uzattı) derken 2.5 - 3 ayı bulmuştu diye hatırlıyorum.
    * Platinlerden dolayı çok deneme fırsatım olmamıştı ama ilk denemem 17-18. Ay da olmuştu sanırım. Platinlerden çıktıktan sonra ise sadece uzun süre uyumadığım da yada hiç dinlenmeden araba kullandığımda (24 saatten fazla) diz kapağım da ağrı oluyor.

Tekrardan geçmiş olsun. Bir an önce iyileşmeniz dileğiyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dhgorkem

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun.

*Alçım 6 hafta boyunca kalmıştı. (Bilekten kasığa kadar)
    *Patella kırığıydı diye hatırlıyorum ama kapak komple dağılmış platin ile tutturmuşlardı.
    *6 hafta alçı sonrasında 20-25 gün fizik tedavi (Alçı süresi uzun olduğu için kireçlenme ve kas kaybi daha fazla oldu bu da fizik tedavi sürecini uzattı) derken 2.5 - 3 ayı bulmuştu diye hatırlıyorum.
    * Platinlerden dolayı çok deneme fırsatım olmamıştı ama ilk denemem 17-18. Ay da olmuştu sanırım. Platinlerden çıktıktan sonra ise sadece uzun süre uyumadığım da yada hiç dinlenmeden araba kullandığımda (24 saatten fazla) diz kapağım da ağrı oluyor.

Tekrardan geçmiş olsun. Bir an önce iyileşmeniz dileğiyle.

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Benim parcali kirik fakat eklem butunlugunu muhafaza ettigi icin doktorum herhangi bir implant yerlestirmeyi gerekli gormedi, konservatif metod denilen alci ile, tipki sizinde kullandiginiz ayak bileginden kasigima kadar uzanan boru tipi bir alci.

Benim kazamda diz kapagi ustunde acik yara oldu, yani acik kirik aslinda. Buda riskli bir durum teskil ediyor enfeksiyon acisindan, umarim kazasiz belasiz atlatirim.

Normal yurumeye ne zaman basladiniz peki hatirliyormusunuz ? Birde su anda halen implant'lar mevcut mu ?

Daha onceki mesajlarinizdan okudugum kadari ile sizde spor ile ugrasiyorsunuz, gunluk 150km bisiklet turu iyilesme surecinden sonra oldukca iyi bir performans.

• clupus C kullanıcısına yanıt
    Alçı ve fizik tedavi süremi de göz önüne aldığım da 2.5- 3 ay sonraydı diye hatırlıyorum.

Bu süreçlerden sonra kas kaybı olduğu için bacağınızı yormadan ve zarar vermeden spor yapıp kas kaybını telafi edebilirsiniz. Ben öyle yapmıştım.
  • 31 gün önce trafik kazası geçirdim sağ diz kapağım kırıldı ameliyat oldum tellerle sabitlediler kırığı. Dizin oynamaması için diz sabitleyici stend dizlik taktılar şimdi 0.30 derece açıldı dizlik dizimi 30 derece oynatabiliyorum önümüzdeki hafta 30 derece daha açacaklar bu süreçte dizim kasılıyor açılmayı engelliyor zorlanıyorum hangi fizik tedavi yöntemleri önerirsiniz yangi krem veya harreket falan?

• ylzy Y kullanıcısına yanıt
    Abim telefon numarası verirmisin bende aynı kırıklar oluştu soracaklarım varda?

• Bende amelyat olmadi, acik kirik vardi ama alci ile tedaviyi uygun gordu doktorum, kendiside guvendigim bir doktordur.

Fizik tedavi konusunda imkan var ise mutlaka bir FTR klinigine gitmeni oneririm, hemde evde yapacagin egzersizler hemde Fizik tedavi ile daha iyi sonuc alacagini tahmin ediyorum.

Bugun alcim cikti, dizin durumu korkunc hic bukemiyorum, sanirim ilk gunde bu normal. Yarin fizik tedavi doktorum ile randevum var, ona gore egzersizlere baslayacagim... Hic bukemiyorum dedigim sanirim 5-10 derece bukuyorum, korkunc agrili, nasil tekrar ayaga kalkarim kara kara dusunuyorum.
  • Herkese Selamlar,

28 Haziran 2016 gecirdigim kazadan sonraki durum ozetle asagidaki gibidir :

- Patella coklu acik kirik, yani dizin ustundeki deri komple kalkti kazada, orasi dikildi, acik kiriklarin iyilesme suresi kapali kiriklara oranla daha uzun ve komplikasyon cikma olasiligi daha yuksektir.

- Konservatif yontem kullanilarak tedavi edildi dizim, yani silindir alci ile ayak bileginden kasiga kadar bacagin hareket etmesi engellendi.

- Toplam alci suresi 27 gundu, dikisler ve alci alindi, bir iki gun sonra Fizik Tedaviye basladim.

- Fizik Tedavi'de >>> Soguk kompres ile baslayip TENs/EMS ile devam ediyoruz, sonrasinda Ultrasound ile yumusatilmaya calisiliyor, sonrasinda egzersizlere geciyorum.

- Su anda 110+ derece kadar kapatabiliyorum dizimi, kazadan beri 40 gun gecti. Henuz sicak kompress uygulamadim.

Bu konuda tavsiye edildigi uzere Chondurax krem veya tablet+krem alacagim diz icin, faydasi olacagini dusunuyorum prospektus'den anladigim kadari ile.

• Bu konuyu Başlattıgınız ıcın cok tesekkur ederım...Daha 1 bck ay kadar oldu doktror aksak kalabılırısın dedı (femur başı, femur cısım kırıgı ve patella parcalı kırıgım var) en başından snuna kdar okudum yazıyı artık doktorun aksak kalabılırsın sozune ınanmıyorum sayenızde kendı elımde oldugunu hatırladım herseyın.. evet acıya cok dayanamayan bı yapım var ancak tekrar eskısı gıbı kosmyı ve sporumu yapmayı dusunerek ..dıycemkı yalvarsamda devam edın fızı tedavıye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasirozn

Bu konuyu Başlattıgınız ıcın cok tesekkur ederım...Daha 1 bck ay kadar oldu doktror aksak kalabılırısın dedı (femur başı, femur cısım kırıgı ve patella parcalı kırıgım var) en başından snuna kdar okudum yazıyı artık doktorun aksak kalabılırsın sozune ınanmıyorum sayenızde kendı elımde oldugunu hatırladım herseyın.. evet acıya cok dayanamayan bı yapım var ancak tekrar eskısı gıbı kosmyı ve sporumu yapmayı dusunerek ..dıycemkı yalvarsamda devam edın fızı tedavıye.

Öncelikle geçmiş olsun.

Zamanında açmış olduğum bu konunun bana ve sizlere yardımcı olmasından dolayı çok mutluyum. Çok zor bir süreç onunda farkındayım ama Canınız yansada acısıda moralinizi bozmamanız ve pes etmemenizi sizden rica edeceğim. Kendinizi aşırı derecede zorlamadan doktorunuzun dediği gibi çalışarak en iyi durumlara geleceğinize eminim. Bu süreci hepimiz yaşadık ve kendimize güvenerek inanarak güzel sonuçlar elde ettik. Ara ara gelişmelerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim, tekrardan geçmiş olsun

• Merhabalar, öncelikle kırıkğı bulanan arkadaslara acil şifalar diliyorum, bundan 16 gun once sol bacak diz kapagım kırıldı ortadan 2cm lik kırılmıs ortadan oldugu için ameliyata almadılar, alçı yaptılar, 14 gun yurumeye calıstım baktım bacagımı basabiliyorum fakat sol bacak kasım zayıflamıs agrı yapıyor, doktorum 2. haftada alçıyı cıkarttırdı suan 16 gunumdeyım dizlik taktırdı ve 30 dereceye sabitledi suan ayagımı basabiliyorum sol bacak kasımda hafif agrı ve yürürkende diz kapagımda haiff agrılar oluyor. Dizlik takan oldumu ? Ortalama iyileşme sürecim ne olabilir fikriniz varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mkalender -- 10 Eylül 2016; 17:47:03 >
  • Arkadaslar merhaba...

5 gun once trafik kazasi gecirdim.birsey yok dediler yolladilar....ancak kazadan 2 gun sonra dizim agridigi icin gittigimde rontgende gorulmemis birde mr cekelim dediler ve bir iki tane kucuk kirik var dedi doktor. Kasigima kadar ayagimida kapatacak sekilde full alciya alindi...15 gun diracak dedi sonra fizik tedavi....

*Uzun sure duz tuttugumda (yatar vaziyette) topuk ve bilek kisminda yanma hissediyorum ama oyle boyle degil..uykumdan uyandiriyor...ayaga kalkip durdugumda geciyor..bu normalmidir ?

*alcim ole cok siki siki degil ayagim icinde dans etmiyor ama cok az oynatabiliyorum bu normalmi? Ozellikle kasik kisminda baya elim girecek kadar bosluk var kadeh gibi?mudahele gerektirimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sert-aç

Arkadaslar merhaba...

5 gun once trafik kazasi gecirdim.birsey yok dediler yolladilar....ancak kazadan 2 gun sonra dizim agridigi icin gittigimde rontgende gorulmemis birde mr cekelim dediler ve bir iki tane kucuk kirik var dedi doktor. Kasigima kadar ayagimida kapatacak sekilde full alciya alindi...15 gun diracak dedi sonra fizik tedavi....

*Uzun sure duz tuttugumda (yatar vaziyette) topuk ve bilek kisminda yanma hissediyorum ama oyle boyle degil..uykumdan uyandiriyor...ayaga kalkip durdugumda geciyor..bu normalmidir ?

*alcim ole cok siki siki degil ayagim icinde dans etmiyor ama cok az oynatabiliyorum bu normalmi? Ozellikle kasik kisminda baya elim girecek kadar bosluk var kadeh gibi?mudahele gerektirimi?

Geçmiş olsun inşallah bir an önce iyileşirsiniz.

Doktorunuza sormanız daha doğru olacaktır en azından sorduğunuz şeyleri yaşamamıştım. Bileğinizdeki yanma belki alçının ağırlığı yüzünden bileğinizde oluşan baskıdandır.

Tabi dediğim gibi her ihtimale karşılık doktorunuzu mutlaka arayın. Tekrardan geçmiş olsun

• Öncelikle tüm arkadaşlara geçmiş olsun. Tam 3 ay önce motosiklet kazası geçirdim. Sol dizimde diz kapağı kırığı, sağ dizimde pastorelateral köşe yaralanması (dış yan bağ kopması) oluştu. Böbrek ve dalak ameliyatlarımdan dolayı ayaklarım 6 hafta atelde kaldı. Ve 6 hafta önce sol dizimden ameliyat oldum. Patella çok parçalı kırık olduğu için komple çıkartılmış. Alt ve üst tendonlar birbirine dikilmiş. Bugün yani ameliyattan 6 hafta sonra alçı ( bilekten kasık altı baldıra kadar) çıkartıldı. Ayağım toplamda 12 hafta sabit kaldı. Bugün alçı çıktı ve dizim bükülmüyor. Doktor, ekiple görüşüp uygun fizik tedavi belirleyeceğiz. Dizi açmanın başka yolu yok dedi. Diz kapağı, patellanın çıkartılması hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmıdır aramızda ? Üzerine basabiliyorum ancak diz mekanizması bu duruma henüz alışık değil ve quadriceps kaslarım çok zayıflamış durumda. Dizim sürekli geriye gitme eğiliminde. Ve bükülmüyor. dhgorkem arkadaşım çok yol katetmişsin. Tebrikler. Umarım bende senin gibi başarılı olurum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: pursik

Öncelikle tüm arkadaşlara geçmiş olsun. Tam 3 ay önce motosiklet kazası geçirdim. Sol dizimde diz kapağı kırığı, sağ dizimde pastorelateral köşe yaralanması (dış yan bağ kopması) oluştu. Böbrek ve dalak ameliyatlarımdan dolayı ayaklarım 6 hafta atelde kaldı. Ve 6 hafta önce sol dizimden ameliyat oldum. Patella çok parçalı kırık olduğu için komple çıkartılmış. Alt ve üst tendonlar birbirine dikilmiş. Bugün yani ameliyattan 6 hafta sonra alçı ( bilekten kasık altı baldıra kadar) çıkartıldı. Ayağım toplamda 12 hafta sabit kaldı. Bugün alçı çıktı ve dizim bükülmüyor. Doktor, ekiple görüşüp uygun fizik tedavi belirleyeceğiz. Dizi açmanın başka yolu yok dedi. Diz kapağı, patellanın çıkartılması hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmıdır aramızda ? Üzerine basabiliyorum ancak diz mekanizması bu duruma henüz alışık değil ve quadriceps kaslarım çok zayıflamış durumda. Dizim sürekli geriye gitme eğiliminde. Ve bükülmüyor. dhgorkem arkadaşım çok yol katetmişsin. Tebrikler. Umarım bende senin gibi başarılı olurum.

Geçmiş olsun hocam. Dizi bükme açınız 0 derece mi? Bastığınız zaman dizinizi kilitlemeniz quadriceps zayıflığından dolayı zor olabilir.

• Şuanki bükme açısı max 4-5 derece. Sonrası dayanılmaz bir acı veriyor. Patella alındığı için, doktor : koşup zıplayamayacağımı, max 80-90 derece bükebileceğimi, çömelemeyeceğimi söyledi. Bunlar beni çok üzdü açıkçası.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.