Şimdi Ara

diyot ısınması normal mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3
Cevap
0
Favori
3.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar şimdi 2 adet power supply aldım 12v1 8amper 12v2 14 amper veriyo bu şekilde 2 tane power supply aldım.bunları birbirine bağlamak için evde ararken 2 diyot buldum diyotların amperleri yetiyo sistem düzgün çalışıyo fakat diyotlar öyle bir ısınıyorki 1dk bile kullanmadan elimi değdim parmağıma diyotun şekli çıktıbu diyotların bukadar ısınması normal mi 1dk. bile kullanmadan birde bir diyotta küçük bir lehim var o eriyip kokuyo diye düşünüyorum ben koku başka bir yerden geliyo olabilirmi(bazıları lehim erimez diyebilir ama okadar ısınıyo parmağımda diyotun şekli var)?sorularım bunlar yardımcı olacak tüm arkadaşlara şimdiden teşkkürler
    saygılar tufan

• Tabii ki de bu normal değil.

Sakalımız yok ki lafımız dinlensin.Sana demiştim yanlış hatırlamıyorsam MBR3045PT kullanabilirsin diye.Her akımı yeten diyot uymaz ki.Voltajının da uyması gerekli.Diyotlar zaten ısınırlar ama bazıları soğutucuya bağlanmalıdır.

Anlattığın gibi bir ısınma varsa kesinlikle diyot yetersiz geliyordur.

Düzenleme: Israrla schottky diyot tavsiye etmemin nedeni hem az ısınması hem de az voltaj düşürmesidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 9 Ocak 2008; 19:10:18 >

• Eger diyoddan 10A akim gecirirsen diyod 5..7W kadar guc harcar. Bu da 8W havyaya yakin isi uretecek demektir.

Shotky diyod kullanirsan bu gucu 2..3W seviyelerine cekebilirsin. Diyodlari sogutucuya baglaman da cozum olacaktir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.