Şimdi Ara

Diyanet'ten olay yaratacak yeni fetva: Sol elle şeytanlar yemek yer (17. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
380
Cevap
1
Favori
15.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
79 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: canermm

quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Cezdim34

"Sol elle yemek yenemez" denmiyorki aşırı tepki veriliyor. İnancımızın en güzel örneği, uygulaması tıpkı bizim gibi insan olan Peygamberimizdir. Mümkünse sol elle tuvalet sonrası vücut temizliği yapılır, sağ elle de yemek yenilir. Ama bu illa sağ elle yemek yiyeceksin anlamına gelmez. Genel hayat kurallarıdır; dinimizin güzelliğidir, hemen hmen her alanda standartlar vardır. Şimdi sağdan gidilir, apartmanda komşuyla karşılaşınca bir merhaba dersin gibi... Peygamberimiz birbirimizle konuşmaya selamlaşmaya önem vermiştir. Birlikten kuvvet doğar atasözündeki gibi örneğin Bir karar verirken birden çok kişiye danışılması istişare edilmesi tavsiye edilmiştir. Örnekler artırılabilir.

İyi ama ben senin dinine inanmıyorum sol elime kirli muamelesi yapmandan da hoşlanmıyorum ve benim gibi düşünen çok insan var.

Bu nasıl birlik bu nasıl kuvvet ? Diyebilirsin ki "sen nifak tohumu sokuyorsun birlikteliğimize". Kesinlikle yanılıyorsun.

Ben de senin sağ elinin pis olduğunu iddia edip tokalaşmaktan o elinle tuttuğun şeyi tutmaktan imtina göstersem sen ne yapacaksın, nasıl hissedeceksin ?

Boşuna dememişler "din nefret suçudur" diye, resmen ayırımcılık yapıp. Biz ahlaklıyız, biz şunu şöyle yapıyoruz çünkü temizlik bunu gerektirir gibi saçma ve akıl dışı şeylerle bu devirde karşımıza çıkıyorsunuz.

Tamamda benim dinime inanmıyotsan neden benim dinim hakkında yorum yapıp bunu üzerine alınıyorsun. Bizim dinimizle alay ediyorsun.

Öncelikle alay etmiyorum akıl süzgecinden geçirmek alay etmek değildir.

Bütün eğitim hayatın boyunca İslam eğitimi zorla verildi, hiç boşuna mahkemeye git deme almak isteyene servis yapın zorla insanların çocuklarına bir şeyleri empoze etmeyin, vergimizi bu gibi kurumlara aktarıyor devlet oysa ben bir kez bile camiye gitmedim hiç bir zaman gitmeyeceğim de, daha sayısız benzer örnek verebilirim.

Bu bizim dinimiz siz ne karışıyorsunuz çok basite indirgenmiş bir yaklaşım. Neredeyse her apartmanın giriş katına bir mescit zorunlu hale gelmek üzere Türkiye'de.

Tam da bu sebeple gençler arasında dinsizlik hızla artıyor. Neyi dayatırsanız o itici gelir ve tepkiye sebep olur.

Türkiye'de Hristiyan ruhani bir lider de var, hatta Musevilerin de var ve eminim ki onlar da bu ayarda fetvalar kendi cemaatlerine veriyordur eğer İslam dayatılmasa ve boğazımıza sokulmasa bana ne diyanetin fetvasından isterse ayağınızla yiyin desin.

Biz baska ulkelerde yasiyoruz galiba. Benim şirketimde çalışanların çoğu mescit istedi sirket istemeye istemeye yaptirdı. Amerikan firması olduğumuz için yurt disindan gelmis arkadaslarda var. Inan senin rahatsiz oldugun kadar onlar rahstsiz olmuyor. Adamlar bir kere saygili ezan okunurken kendisi birsey dinliyorsa kulakligini cikariyor. Geleli iki yil olmuş iki yilda nelere saygi gostermesi gerektigini ogrenmisler. Sizde bu yok akil suzgecinden gecirmekle alakali bir sey degil bu. Sana yanlis gelen bize dogru gelebilir. Din hassas bir konu süzgeçten kendin için geçirip islamin sana uygun olmadigina karar vermissin tamam buna kimsenin itirazı yok. Ama birak diyanet sana yapmamis o fetvayi. Hristiyan bir din adami kendi dinleri hakkinda birsey soyleyince biz nekadar yanlis diyormmuyuz takip ediyormuyuz etmiyoruz. Cunku benim inandigim.bir din degil buna yanlis demek inananlara saygisizlik. Ayrica diyanet islam demek degildir. Açıkcasi takipte etmem. Ama yinede soyledikleriniz ve yorumlariniz cok yanlis.

Elin Amerikalısına hayat güzel elbette, ben 38 yaşındayım kendimi bildim bileli dinin sosyal yaşamdaki etkisi sürekli artıyor ve benim de uymam sopanın ucu gösterilerek "rica" ediliyor.

Burası tek laik ve nüfusunun çoğu Müslüman ülke, laiklik İslâm'ı yaşamaya engel değil ama İslâm egemen olduğu taktirde ne olacağı komşularımızda örnekleriyle mevcut.

Öyle birşey olduğu taktirde sizin tuzu kuru Amerikalı iş arkadaşlarınız soluğu havalimanında alır ama bana başka yaşayacak yer yok, tek seçenek sürünmek olur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • o değilde şeytan bir tane değil mi durduk yere milyonlarca şeytan yaratmışlar
  • xperia70 kullanıcısına yanıt
    Şeytanlar aç mı kalsın!

Onlar da sol elini kullanıyor senin gibi...

Diye bu sol elle yemek yiyen herkesin şeytan olduğu anlamına gelmez.

Sağ elle yemek sünnettir. Bu sebeple dikkat eden ekstra sevap point alıyor.

Yemeyenler günah kazanır diyemeyiz. Sağ eli olmayan ne yapacak!

Ama sağ el varsa onunla yemek yemeye çalışması lazım insanın.

Hatta solak olanlar için sol elini iple bağlayıp bir süre mecbur bırakarak sağ elle yemeye alıştırmak da sünnettir, Peygamber efendimiz (sav ) yapmıştır bizzat bazı sahabelere.

Uğraşmak lazım sevap kazanmak için değil mi. Sen çok uğraşırsan çok kazanabilirsin. Uğraşmayan da kendi bilir.

Şeytan gibi bizim de gözümüz var diye gözümüzü mü kullanmayalım?!!!...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 7 Şubat 2018; 5:59:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Freakk F kullanıcısına yanıt
    Şeytan aslında cindir, bazı cahillerin bildiği gibi melek değildir.

Ve cin birden çok vardır. Bunların bir kısmı şeytanın yardımcısı olmayı seçmiş yani şeytanlaşmıştır. Bunların tamamını düşünerek şeytanlar denir.

• Adamlar uzaya araba yolluyor, yolladıkları roketleri tekrar kullanilabilir şekilde geri getiriyor, bizimkilerin derdine bak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Üstad çok uğraştım babamdan dayak bile yedim :) sağ el yemek yemek için olmadı yoksa kim istemez sevap kazanmayı değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

Sayın Hocam din dersinde arap olmadığum hatta arapça bilmediğim halde din hocasının zorla arapça sure okutması ve bunu arapça şeklinde sesli olarak okutuğunda yapamadım arap değilim ki olmuyor hoca tokat atmıştı o günden sonra ben ve 5-6 kişi Din dersine girmedik önce dersten kaçtık sonra okula dilekçe verip din dersinden muaf olduk.
    Din dersinin insana katabileceği hiç bir şey yok.arapça sure okutur peygamber falan anlatır o kadar başka bir şey yok çok gereksiz bir ders insana verdiği hiç bir şey yok.
    Hoca tokat atmayıp adam gibi hocalık yapsaydı belki din dersinden kaçmazdım inanıyorum ki okulların genelinde din dersi böyledir.hoca müfredata uymaz saçma sapan şeyler anlatır.

İş yerine mescit konusu çok önemli değil olsada olur olmasada olur kimseye zararı olmaz.

Tamamda arkadaş kime göre mescit olmazsa zararı olmaz bu senin düşüncen sen inanmadığın için bu şekilde düşüyorsun.
    İnanan biri için çok yararı var. Bu düşüncelerden kurtulun arkadaş.

Bana yanlış gelen sana doğru, sana yanlış gelen bana doğru olabilir.

Şuan din gereksiz bir şey diyerek senin din hocanın yaptığının aynısını yapıyorsun. Saygısızlık.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Cezdim34

"Sol elle yemek yenemez" denmiyorki aşırı tepki veriliyor. İnancımızın en güzel örneği, uygulaması tıpkı bizim gibi insan olan Peygamberimizdir. Mümkünse sol elle tuvalet sonrası vücut temizliği yapılır, sağ elle de yemek yenilir. Ama bu illa sağ elle yemek yiyeceksin anlamına gelmez. Genel hayat kurallarıdır; dinimizin güzelliğidir, hemen hmen her alanda standartlar vardır. Şimdi sağdan gidilir, apartmanda komşuyla karşılaşınca bir merhaba dersin gibi... Peygamberimiz birbirimizle konuşmaya selamlaşmaya önem vermiştir. Birlikten kuvvet doğar atasözündeki gibi örneğin Bir karar verirken birden çok kişiye danışılması istişare edilmesi tavsiye edilmiştir. Örnekler artırılabilir.

İyi ama ben senin dinine inanmıyorum sol elime kirli muamelesi yapmandan da hoşlanmıyorum ve benim gibi düşünen çok insan var.

Bu nasıl birlik bu nasıl kuvvet ? Diyebilirsin ki "sen nifak tohumu sokuyorsun birlikteliğimize". Kesinlikle yanılıyorsun.

Ben de senin sağ elinin pis olduğunu iddia edip tokalaşmaktan o elinle tuttuğun şeyi tutmaktan imtina göstersem sen ne yapacaksın, nasıl hissedeceksin ?

Boşuna dememişler "din nefret suçudur" diye, resmen ayırımcılık yapıp. Biz ahlaklıyız, biz şunu şöyle yapıyoruz çünkü temizlik bunu gerektirir gibi saçma ve akıl dışı şeylerle bu devirde karşımıza çıkıyorsunuz.

Tamamda benim dinime inanmıyotsan neden benim dinim hakkında yorum yapıp bunu üzerine alınıyorsun. Bizim dinimizle alay ediyorsun.

Öncelikle alay etmiyorum akıl süzgecinden geçirmek alay etmek değildir.

Bütün eğitim hayatın boyunca İslam eğitimi zorla verildi, hiç boşuna mahkemeye git deme almak isteyene servis yapın zorla insanların çocuklarına bir şeyleri empoze etmeyin, vergimizi bu gibi kurumlara aktarıyor devlet oysa ben bir kez bile camiye gitmedim hiç bir zaman gitmeyeceğim de, daha sayısız benzer örnek verebilirim.

Bu bizim dinimiz siz ne karışıyorsunuz çok basite indirgenmiş bir yaklaşım. Neredeyse her apartmanın giriş katına bir mescit zorunlu hale gelmek üzere Türkiye'de.

Tam da bu sebeple gençler arasında dinsizlik hızla artıyor. Neyi dayatırsanız o itici gelir ve tepkiye sebep olur.

Türkiye'de Hristiyan ruhani bir lider de var, hatta Musevilerin de var ve eminim ki onlar da bu ayarda fetvalar kendi cemaatlerine veriyordur eğer İslam dayatılmasa ve boğazımıza sokulmasa bana ne diyanetin fetvasından isterse ayağınızla yiyin desin.

Biz baska ulkelerde yasiyoruz galiba. Benim şirketimde çalışanların çoğu mescit istedi sirket istemeye istemeye yaptirdı. Amerikan firması olduğumuz için yurt disindan gelmis arkadaslarda var. Inan senin rahatsiz oldugun kadar onlar rahstsiz olmuyor. Adamlar bir kere saygili ezan okunurken kendisi birsey dinliyorsa kulakligini cikariyor. Geleli iki yil olmuş iki yilda nelere saygi gostermesi gerektigini ogrenmisler. Sizde bu yok akil suzgecinden gecirmekle alakali bir sey degil bu. Sana yanlis gelen bize dogru gelebilir. Din hassas bir konu süzgeçten kendin için geçirip islamin sana uygun olmadigina karar vermissin tamam buna kimsenin itirazı yok. Ama birak diyanet sana yapmamis o fetvayi. Hristiyan bir din adami kendi dinleri hakkinda birsey soyleyince biz nekadar yanlis diyormmuyuz takip ediyormuyuz etmiyoruz. Cunku benim inandigim.bir din degil buna yanlis demek inananlara saygisizlik. Ayrica diyanet islam demek degildir. Açıkcasi takipte etmem. Ama yinede soyledikleriniz ve yorumlariniz cok yanlis.

Elin Amerikalısına hayat güzel elbette, ben 38 yaşındayım kendimi bildim bileli dinin sosyal yaşamdaki etkisi sürekli artıyor ve benim de uymam sopanın ucu gösterilerek "rica" ediliyor.

Burası tek laik ve nüfusunun çoğu Müslüman ülke, laiklik İslâm'ı yaşamaya engel değil ama İslâm egemen olduğu taktirde ne olacağı komşularımızda örnekleriyle mevcut.

Öyle birşey olduğu taktirde sizin tuzu kuru Amerikalı iş arkadaşlarınız soluğu havalimanında alır ama bana başka yaşayacak yer yok, tek seçenek sürünmek olur.

He şu "burasıda iran olacak" korkusu sizdede var sanırım. Yapmayın yahu sizin bu korkunuzu ortadan kaldırmak için tüm müslüman türk vatandaşlarının din değiştirmesi veya deist veya ateist olması gerekir. Neden islam dinine inananların sizden daha düşük seviyede olduğuna veya sizin daha medeni daha çağdaş olduğuna inandırdınız kendinizi.

Her neyse bu korkuyu kolay kolay aşamayız buradaki son mesajım olsun.
  • Diyanet bu önemli fetva için bütçesinden 10 milyon TL harcamış.

• Diyanet inanlar icin hadise dayanarak bir sey yazmis.

Dikkat edelim INANANLAR IÇIN yazmiş.

• Yakında açık alanda sol elle yedigimizde para cezası da yeriz maazallah.

• parantezin içinde özellikle müslümanlığın dedim, islam yani "indirilmiş olan dinimiz" ayrı bir konu; zaten benim özet geçtiğimi açmışsın..
    quote:

Şunuda sana söyliyeyim türkiyede sanıldığı gibi müslüman yüzdesi 90 larda falan deği emin ol türkiyedeki müslüman yüzdesi %5 altında

maalesef bu görüşünle aynı fikirde değilim. keza kimin müslüman olduğuna ne sen nede ben nede başkası karar verebilir/ hüküm kılabilir (Allah'a şirk koşmuyorsan).. Hristiyanlık reformlarla bunu aştı "din Allah ile kul arasındadır kimse karışamaz" denilip adamlar ortaçağ karanlığından çıktılar..
    biz kabul edemedik işte bunu ! hala milletin kılmadığı namaza / takmadığı başörtüsüne karışır olduk...
  • Artık dinide değiştirip yozlaştırdılar. Ortaçağ avrupa' sına döndük.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dürüstİnsan

Kardeş geç bunları dağları aşmakmış bilmem ne... Doğru düzgün anlat işte. Neden koskoca Tanrı veya peygamber insanın sol eliyle yemek yememesini ister? Bence İslam dini arap coğrafyasında yayılmaya başladığı için olabilir. Çünkü oralarda insanların çoğu eliyle yemek yiyordu. Çıplak elleriyle dışkıları silenler de olduğu için ve o zamanın şartlarında günümüzdeki gibi tuvalet kağıdı, sabun veya çeşitli temizleyici mamüller olmadığından bu normal gözükebilir. Ama artık öyle durumlar yok. Çatal, kaşık, sabun, tuvalet kağıdı ve taharet musluğu gibi şeyler var. Elinle yemek yemeye veya eline pislik sürmene gerek yok. 2-3 günde bir duş alıyorsun. O yüzden günümüzde bu tip şeylerle ancak arap kültürüyle yaşamış olan insanlar yapar. Hadi ben böyle düşünüyorum. Sen bana mantıklı şekilde anlatabilir misin sol elle yemek yememe meselesini?

Soruna cevap olur mu bilmem, kısaca...islam öncelikle teslimiyet demektir...biz müslümanlar kuran ve peygambere iman eden, kuranda ve peygamberde (ki kuranı yaşayışıyla uygulamadaki örneğidir) buyrulanları yapmak, nehyedilenlerden de kaçınmakla yükümlüyüz...bizler bu yükümlülükleri sadece emredildiği için yaparız, hikmeti elbet vardır (yada yoktur) bunu sorgulamayız...örneğin biz domuz etini pis olduğu için değil, allah haram kıldığı için yemeyiz...sol ele gelecek olursak, sebebi ne olursa olsun peygamberimiz sol el ile yemek yemeyi yasaklamıştır (ki allahın izni dışında bir hükmü uygulamaz)...daha da ötesini sorgulamayız, uygularız...insan hayatında ve sağlığında etkisi vardır yoktur isteyen araştırır...isteyen dikkat eder sünnet sevabı alır, istemeyen yapmaz sevaptan mahrum kalır, olay bundan ibaret, dediğim gibi bundan önemli imani konular varken böyle bir meseleyle insanların aklını kurcalamak, vaktini almak asıl olayı görmemizi engelleme çabasıdır, asıl olay dediğim imanın şartları ve gerektirdiği şeylerdir...elhasıl imtihana tabi olduğumuz şu dünyada kuran ve sünnet hükümlerine göre sorumlu tutulacağız, öyle bir imtihan ki hem kolay hem zor...kolay olanı sorular ve cevaplar ortada, zor olanı ise bunları kabullenmek ve uygulamaya geçirmek...
  • Bunun nesi olay gayet düzgün bir açıklama yapılmış. Bu kadar abartmanın anlamı nedir? Evet mümkünse sol elle yemek yenmemelidir. Ayrıca ben de solağım fakat yemeği sol elle yemem. Tuvalette taharetlenirken sol el kullanıldığından yemek yerken sağ elimizi kullanmamız daha iyidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salvatuon

Muslumanlar olarak resmen ortacag karanligini yasiyoruz.

Müslümanlar olarak ortaçağ karanlığında yaşamanız sorun değil de, müslüman olmayanlara da ortaçağ karanlığını yaşatıyorsunuz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sred -- 7 Şubat 2018; 10:13:48 >
  • diyaneti kapatsak ne kadar tasaruf ederiz sonucta din para degil gonul isi

• tavakspor kullanıcısına yanıt
    Beklediğim gibi cevap verdin ama neyse herkes nasıl istiyorsa öyle yaşar..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tavakspor

quote:

Orijinalden alıntı: Dürüstİnsan

Kardeş geç bunları dağları aşmakmış bilmem ne... Doğru düzgün anlat işte. Neden koskoca Tanrı veya peygamber insanın sol eliyle yemek yememesini ister? Bence İslam dini arap coğrafyasında yayılmaya başladığı için olabilir. Çünkü oralarda insanların çoğu eliyle yemek yiyordu. Çıplak elleriyle dışkıları silenler de olduğu için ve o zamanın şartlarında günümüzdeki gibi tuvalet kağıdı, sabun veya çeşitli temizleyici mamüller olmadığından bu normal gözükebilir. Ama artık öyle durumlar yok. Çatal, kaşık, sabun, tuvalet kağıdı ve taharet musluğu gibi şeyler var. Elinle yemek yemeye veya eline pislik sürmene gerek yok. 2-3 günde bir duş alıyorsun. O yüzden günümüzde bu tip şeylerle ancak arap kültürüyle yaşamış olan insanlar yapar. Hadi ben böyle düşünüyorum. Sen bana mantıklı şekilde anlatabilir misin sol elle yemek yememe meselesini?

Soruna cevap olur mu bilmem, kısaca...islam öncelikle teslimiyet demektir...biz müslümanlar kuran ve peygambere iman eden, kuranda ve peygamberde (ki kuranı yaşayışıyla uygulamadaki örneğidir) buyrulanları yapmak, nehyedilenlerden de kaçınmakla yükümlüyüz...bizler bu yükümlülükleri sadece emredildiği için yaparız, hikmeti elbet vardır (yada yoktur) bunu sorgulamayız...örneğin biz domuz etini pis olduğu için değil, allah haram kıldığı için yemeyiz...sol ele gelecek olursak, sebebi ne olursa olsun peygamberimiz sol el ile yemek yemeyi yasaklamıştır (ki allahın izni dışında bir hükmü uygulamaz)...daha da ötesini sorgulamayız, uygularız...insan hayatında ve sağlığında etkisi vardır yoktur isteyen araştırır...isteyen dikkat eder sünnet sevabı alır, istemeyen yapmaz sevaptan mahrum kalır, olay bundan ibaret, dediğim gibi bundan önemli imani konular varken böyle bir meseleyle insanların aklını kurcalamak, vaktini almak asıl olayı görmemizi engelleme çabasıdır, asıl olay dediğim imanın şartları ve gerektirdiği şeylerdir...elhasıl imtihana tabi olduğumuz şu dünyada kuran ve sünnet hükümlerine göre sorumlu tutulacağız, öyle bir imtihan ki hem kolay hem zor...kolay olanı sorular ve cevaplar ortada, zor olanı ise bunları kabullenmek ve uygulamaya geçirmek...

cümlede "sebebi ne olursa olsun" sözünü dikkatsizce yazmışım, adamın sağ eli yoksa yada felçli ise tabiki sol elle yiyecek...
  • Diyanet kritik keskin ve net konularda açıklama yapmıyor.
    ---------
    Diyanetin yaptığı tek şey..
    Abdest nasıl alınır
    Namaz nasıl kılınır
    Güsül abdesti nasıl olur
    Orucu neler bozar
    ---------

http://www.mynet.com/haber/guncel/adnan-oktar-hakkinda-sok-iddia-3686684-1
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.