Şimdi Ara

Deterjan Gözü temizliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
81.758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çamaşır makinemizin deterjan gözü zaman içinde leş gibi oldu. Ne kadar dikkat edersek edelim, kalıntılar iyice çirkinleşti ve siyah küf benzeri bir tabakaya dönüştü.

Bunu gıcır gıcır temizlemek için bir sıvı, ilaç, doğal karışım var mı?

• quote:

Orjinalden alıntı: ksiyasal

Çamaşır makinemizin deterjan gözü zaman içinde leş gibi oldu. Ne kadar dikkat edersek edelim, kalıntılar iyice çirkinleşti ve siyah küf benzeri bir tabakaya dönüştü.

Bunu gıcır gıcır temizlemek için bir sıvı, ilaç, doğal karışım var mı?

Her 25 yıkamada bir deterjan gözünü çıkarıp normal deterjanla elde yıkayın ama elle ugraşmak istemezeniz bir kovaya sıcak suyu doldurun içine iyi bir deterjanı sıkın makul ölçüde atın içine 1-2 saat dursun,

her 6 ayda bir çamaşır makinenizi boş vaziyetde yarım ölçek deterjanla 90 derece çalıştırın,buda çamaşır makineniz için gerekli zaten kulanma kulavuzunda yazar.
  • Ben deterjan gözünü bulasik makinasina attim, orda 45-50 derece civarinda yikadim, tertemiz oldu. Ancak makinaya (ve de kullanilan plastige) göre degisebilir. Sorumluluk kabul etmem
  • valla bizimki kaya gibi olduğu için gidip servisten yeni bi göz aldım
  • Gözün temizliği kolay da makina yuvasını nasıl temizleyeceğim?

Esas o dert...
  • quote:

Gözün temizliği kolay da makina yuvasını nasıl temizleyeceğim?

Esas o dert...

Dogru söylüyorsun, orasini artik scotchbrite ile ellere kuvvet :-)
  • gerçekten sıkıntılı bir durum ,deterjan ve suyun olduğu yerde kirlililk söz konusu, arkadaşlarında belirtiği gibi bende aralıklarla temzliyorum, iç kısmınıda iç yapıya uygun bir fırça aldım onunla temizliyorum,fazla ara vermemek lazım
  • Arkadaşlar benden size tavsiye;
    çamaşırlarınıza yumuşatıcı kullanmayın.makineye yağ gibi yapışıyor.
    Ayrıca, makine yumuşatıcıyı durulamanın son safhasında aldığı için çamaşırlarda kimyasal yumuşatıcı madde kalıntısı kalıyor.
    Yumuşatıcı kullanmanın hiçbir gereği yok bence..
    Yumuşatıcı kullanmadığım için, makinenin deterjan gözü kısmı tertemiz, ilk günkü gibi..
  • Evet, benim de gördüğüm kadarı ile yumuşatıcı duman etmiş.

ama hiç kullanmayınca da çamaşırlar keçe gibi sertleşmiyor mu?
  • Bulaşık makinesine atıyorum ben sonuç mükemmel
  • quote:

Evet, benim de gördüğüm kadarı ile yumuşatıcı duman etmiş.

ama hiç kullanmayınca da çamaşırlar keçe gibi sertleşmiyor mu?

Sağlık açısından, kanserojen yumuşatıcı kimyasalı`nın verdiği yumuşaklık yerine, biraz daha sert, su durulanmış çamaşır kullanmaya tercih ederim..
    Yumuşatıcı kullanılmış çamaşırlar, hiç kullanılmasa dahi 4-5 ay sonra leş gibi kokuyor.İsterseniz deneyin..
  • quote:

Gözün temizliği kolay da makina yuvasını nasıl temizleyeceğim?

Esas o dert...

Püskürtmeli bir şişeye su ve çok az deterjan ekleyin. Bolca iç kısmına sıkın. Sert uçlu diş fırçası ile üstte bulunan su girişlerini; uzun çöp şiş/kürdan ile kanal yuvalarını temizleyin. İlk temizlik zor olur, sonrasında sık sık temizlerseniz rahat edersiz. Yumuşatıcı gözünü maksimum doldurmayın. Yumuşatıcıyı su ile seyreltmekte deterjan gözüne yapışmasını engelliyor.
  • Bizim makinenin deterjan gözü çıkmıyor ki:(( Eski bir Arçelik.
  • Çekmeceyi sonuna kadar çektikten sonra yukarı kaldırma hareketi ile beraber hızlıca çekin. Deterjan çekmecesi sökülmeyen bir çamaşır makinesi yoktur.

Eğer düzenli temizlik yapılırsa taşlaşma durumu olmuyor. İşin sırrı her çamaşırdan sonra çekmeceyi aralayın ki içindeki nem kurusun, böylece sonraki deterjan dolduruşunuzda göz kuru olur ve deterjan yapışmaz. Deterjan artığı gördüğünüzde de söküp yıkayın ve kurulayıp yerine takın. Çekmece yuvasındaki delikleri düzenli aralıklarla kulak temizleme çubuğu ile temizleyin. En azından ayda bir yuvayı bezle bir güzel silerseniz zorlu pislikler birikmeyecektir.

Taşlaşma olduysa porçöz iyi geliyor. Arkadaşıma aldığım 2. el makinede çok kötü taşlaşmalar vardı, porçöz döktüm ve bıçakla kazıyarak temizledim. Sıfır gibi oldu.

• ya kırılırsa?
  • Candoğan Bey,hazır sizi yakalamışken birşey sorayım.
    Arçelik 8144 bj
    Samsung WD7704C8C
    Siemens WM12S761TR
    Bosch WAS24761TR

Hangisi? Samsungun airwashlı,silvernanolu ve kurutmalı olması beni cezbediyor. Ama Siemensin de Miele'den sonra en iyi çamaşır mk markası olması cezbediyor. Ama Arçelik'in de özellikleri süper:) Kafayı yiyecem valla artık. Ne dersiniz? Lütfen başka model/marka önermeyin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kirazzade

Candoğan Bey,hazır sizi yakalamışken birşey sorayım.
    Arçelik 8144 bj
    Samsung WD7704C8C
    Siemens WM12S761TR
    Bosch WAS24761TR

Hangisi? Samsungun airwashlı,silvernanolu ve kurutmalı olması beni cezbediyor. Ama Siemensin de Miele'den sonra en iyi çamaşır mk markası olması cezbediyor. Ama Arçelik'in de özellikleri süper:) Kafayı yiyecem valla artık. Ne dersiniz? Lütfen başka model/marka önermeyin.

Bu model kodlarını forumda aratırsanız detaylı karşılaştırma yaptığım açıklamalarımı bulabilirsiniz.

Samsung'u önermiyorum.

Arçelik buhar jeti ve sessizlik ile ön planda.
    Siemens/Bosch ise yük sensörü, leke çıkarma, su bulanıklık sensörü, süper hızlı programlar vs gibi özellikleri ile ön planda. Yani sensörleri ve programlama alternatifleri gelişmiş bir cihaz.

Bence tercihinizi Arçelik-Beko(LG) ve Siemens/Bosch arasında yapmalısınız.

• Samsung 3in1 oldugu için ilgimi çekmişti. Hem airwash hem silver nano hem de kurutmalı. Ama forumda uzun zamandır sizi ve diğer arkadaşları takip ediyorum. Siemens ön planda Ayrıca Samsungun Kurutması D sınıfı:( Onu eledim tamam. Onu eleyince Siemens yada Boschtan birini alacak idim ama bu sefer de Arçelik 8144BJyi görüp vuruldum:) Fakat o da 1400 devir. Ne gerek var dedim. Tamam devri düşürülebiliyor ama ne bileyim. Off ne zor işmiş karar vermek:) Bu arada Arçelik için 1500 TL taksitli fiyat verilyor. Bosch yada Siemens alırsam 1300-1400 fiyat.
  • Ayrıca Arçelik 8144BJ'de buhar jeti özelliği de var. Samsungun Airwash özelliği gibi sanırım. Üstelik Siemens A-A-B fakat Arçelik A-A-A sınıfı. Sanırım Arçelik alıcam:)

http://www.arcelik.com.tr/popup/8844index.html

Şu güzelliğe bakın:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kirazzade -- 23 Mart 2009; 11:16:49 >
  • evet yumuşatıcıya hayır
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.