Şimdi Ara

DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.449
Cevap
90
Favori
890.402
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 776
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 155
 • Ortalama Mesaj Aralığı 3 gün 21 saat 39 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
 • Favoriye Eklediklerim 90
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Mertkan (155 mesaj) garib kul (28 mesaj) dostum kertenkele (23 mesaj) eflatoon (18 mesaj) doomtrack (16 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (49 mesaj) Mobil (10 mesaj) Mini (1 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
 • @
5 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili Arkadaşlar,

  Aşağıdaki satırlarda genel olarak fotoğraf çekim teknikleri, diyafram ayarları, enstantane ayarları, ISO ayarları ve hatta kar fotoğrafları çekim ip uçları gibi önemli noktalara değinerek, sizleri bu konularda biraz daha aydınlatmaya çalışacağım. Fotoğraf çekmeye yeni başlayan ya da bu konuda kendisini biraz daha geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için çok faydalı olacağına inanıyorum.


  GENEL FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

  -Fotoğraf çekerken öncelikle fotoğraf makinesini iki elimiz ile tutmalıyız. Ayrıca kollarımızın dirseklerimizden vücudumuza yapışık olmasını sağlamalıyız. Deklanşöre basmadan önce derin bir nefes almalıyız. Bunlar fotoğraf makinemizi titretmeden ya da titretmeyi minimum’a indirerek fotoğraf çekmemizi sağlayan temel önlemlerdir. Mümkünse bir duvar ve benzeri bir yere yaslanmak suretiyle, duvardan destek alarak da çekimlerimizi gerçekleştirebiliriz.

  -Özellikle portre fotoğrafları çekerken, arka planın sade olmasına özen göstermeliyiz. Böylece hem konuyu ön plana çıkartmış, hem de fotoğraf makinemizin doğru yere odaklanmasında büyük kolaylık sağlamış oluruz. Arka planda kadraj içerisine giren, ilgi odağının dağılmasını sağlayan objeler varsa ve başka bir şekilde kadrajlamamız mümkün değilse, bu sefer de net alan derinliğini kısarak (diyaframı açarak f:2,8 ya da f:4 gibi) çok daha etkileyici fotoğraflar çekebiliriz.

  -Bazı fotoğrafların göze çarpan ve onları çarpıcı kılan yanları vardır. Bu sebeplerden biri de fotoğraftaki güçlü kompozisyondur. Fotoğraftaki kompozisyonun basit tanımını; “Kadraj içerisindeki objeleri, göze hoş şekilde seçmek ve düzenlemek” şeklinde yapabiliriz. Öyleki bazı anlarda fotoğraf makinemizin küçük hareketleriyle çok değişik kompozisyonlar yakalayabiliriz.

  Genel olarak çoğumuzun, fotoğraf çekerken yaptığı bir hataya değinmek istiyorum, o da konuyu kadrajın tam ortasına yerleştirmektir. Bu şekilde çekilen fotoğraflar daha az hareketli ve çok daha az dikkat çekici olurlar. Bunun önüne geçmek için, çekeceğimiz kareyi aklımızdan yatay ve dikey olarak üç eşit parçaya bölelim. Bu çizgilerin kesiştiği noktalar iyi bir kompozisyonda ilgi merkezinin yerleşeceği en doğru dört noktayı gösterir. Bu noktalra fotoğrafçılıkta “dört altın nokta” denir. Manzara fotoğrafları çekerken de ufuk çizgisinin bu çizgilere paralel ve kadrajın üçte birini dolduracak şekilde yerleştirmeliyiz. Ufuk çizgisinde oluşacak eğrilik kesinlike istenmeyen bir durumdur.

  Dört Altın Nokta


  Bir örnek, köpeğim Aspirin
  Benden bir kaç fotoğraf daha


  ISO-ASA AYARI

  Şimdi de ISO - ASA ayarları hakkında biraz bilgi vermeye çalışayım; ISO: fotoğraf filmlerinde, ışığa duyarlılık derecesini belirleyen standart ölçüm sistemidir.

  Kullanımından örnekler verecek olursak:

  -Uzun pozlama yapmayacağımız ve alan derinliğini kaybetmek istemediğin zaman ISO ayarlarını yükseltebiliriz.

  -Akşam üzeri az ışık altında dışarıda çekim yapmak istiyoruz, 1/125 enstantanenin altına da inmek istemiyoruz, çünkü titreşime karşı hassasiyet artabilir. Bu sebeple enstantaneyi 1/125 ayarlayıp diyaframı sonuna kada açıyoruz (f:2,8 –f:3,7 gibi) ve ISO'yu 50 olarak ayarlıyoruz. Fakat sonuç bize karanlık geliyor, o zaman aynı enstantane ve diyafram ayarıyla ISO'yu 200'e getirip çok daha iyi sonuç alabiliyoruz. (Verdiğim değerler ortam şartlarına göre değişiklik gösterebilir)

  -Yine dışarıdayız ve öğle vakti 50 ISO ile bir kuş fotoğrafı çekeceğiz, diyafram f:4 ya da f:5 enstantane ise 1/1000. Çekimiş olduğumuz fotoğrafa baktığımızda kuşun net, hareketli kanatlarının ise flu/blur olduğunu görüp enstantaneyi 1/2000'e çıkartmak istiyoruz ama ışık yeterli değil, işte o zaman ISO'yu 400 olarak ayarlayıp enstantaneyi 1/2000'e çıkartabiliriz ve istediğimiz sonuca ulaşmış oluruz.

  ISO ayarlarını yükseltmenin avantajları olduğu gibi dez avantajları da vardır. ISO yükseldikçe grain ya da noise (fotoğrafta kirlilik/kumlanma) da artar, bunun sebebi CCD’ye fazla voltaj giderek CCD’nin ısınmasıdır. Gece yapılan çekimlerde düşük iso ve kısık diyafram kullanılır, bunlar detayları ortaya çıkartmak için gereklidir. Fakat bu esnada hızlı enstantane ayarından ziyade düşük enstantane ayarı ve kesinlikle tripod+self timer kullanmak gerekir.


  KAR FOTOĞRAFLARI

  Kar fotoğrafları çekerken en çok pozlama konusuna dikkat edilmesi gerekir. Makinelerin ışık ölçerleri %100 beyaz üzerinden değil de %18 gri üzerinden ışık ölçerler. Bu sebeple makinein otomatik poz değerleriyle bir kare çekildiğinde, kar genellikle gri ya da açık mavi (griye yakın) çıkabilir. Karın beyaz çıkmasını sağlmak için en az bir ya da iki stop fazla pozlamak gerekir.

  1 ila 1.5 stop fazla pozlarsak, kar üzerindeki detaylar da alınır. Ancak gölgeler ve koyu nesneler üzerindeki detaylar kaybedilir.

  2 stopluk ilave pozlama tam anlamıyla beyaz , ancak detaysız bir kar görüntüsü verir. Bu defa da koyu alanlardan daha fazla detay alınır.

  Kar için yapılacak manuel beyaz ayarı ise; normalde Kodak'ın %18'lik gri renk kartı üzerinen yapılır. Fakat yanımızda bu kart yoksa (daha önce başka bir topic’de de yazdığım gibi) elimizin üst kısımından alacağımız değer bizi doğru sonuçlara götürür. Elimizden değer alırken, elimizin kadrajı tam anlamıyla doldurmasına ve elimzin üzerine kendi gölgemizin düşmemesine de dikkat etmeliyiz.

  Kar üzerindeki bir yaprağı ya da çiçeği çekerken de spot ölçüm yapmakta fayda vardır. Lapa lapa yağan kar için de flash kullanmak yağan kar tanelerini arka plandan ayırıp keskin çizgiler ile net bir şekilde yakalamamızı sağlar. Tipi şekline yağan kar için düşük enstantane ve flash ile çok farklı etkiler yaratabiliriz

  EV YAPIMI LIGHT BOX

  Genellikle still-life tarzı ya da close-up fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsanız. Light box kullanmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Fakat Light box’lar pahalı olduğu için, evinizde sizin de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir light box yapabilirsiniz. Light box ile ışığın daha yumuşak ve dengeli bir biçimde objeye/objelere çarpmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca obje/objeler için çok farklı fonlar da yaratabilirsiniz. Sanırım aşağıdaki fotoğraf, ev yapımı light box için çok daha açıklayıcı bir örnek olacak.


  Ev Yapımı Light Box
  DİYAFRAM VE ENSTANTANE-

  Diyafram ayarı objektif içerisindeki diyaframın veya iris'in hangi dereceye kadar açık kalacağının belirlenmesidir. Objektifler en fazla düzeyde ışık toplayabailmek için dizayn edilmişlerdir. Diyafram gözümüzdeki iris gibidir; güçlü ya da parlak ışık altında kısılır, az ışık altında ise genişler. Objektif içinden gelen ışığın bir kısmının engellemek için diyafram kapatılabilir veya durdurulabilir. Diyafram ayarı ile aynı zamanda bir portre veya macro fotoğraflardaki alan derinliğini de değiştirebiliriz.

  Macro'larda Alan Derinliği ve Diyafram Ayarı
  MODE: M-Manuel Mode

  Alan derinliği macro'larda çok büyük önem taşımaktadır. Bir objeyi macro olarak fotoğrafını çekeceğimiz zaman zoom ayarlarını yaptıktan sonra sadece objemizin mi net olacağına yoksa obje ve arka planın mı net olacağına yani alan derinliğine karar vermeliyiz. Bunu diyafram ayarı ile oynayarak yapabiliriz. Büyük diyafram açıklığı(Ör: f:2.8-f:3.0) alan derinliğini azaltır ve objenin net arka planın blur-bulanık çıkmasını, küçük diyafram açıklığı (Ör: f:8.0-f:7.6) alan derinliğini arttırır objenin ve arka planın net çıkmasını sağlar.

  Burada çok dikkat edilmesi gereken bir yer daha vardır ki o da enstantane hızıdır. Diyafram ayarı ile oynadığımız zaman lens-sensor'e düşecek ışık miktarı da değişeceğinden ona göre enstantaneyi hızlandırmak ya da yavaşlatmak gerekebilir. (Bunu çekmiş olduğum örnek fotoğraflarda çok daha açık olarak görebilirsiniz.) Fakat makinenizde "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim. O zaman siz diyafram ayarını değiştirdiğinizde makine otamatik olarak enstantaneyi değiştirecektir.

  Örnek: 1
  Burada küçük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini arttırdım. Böylece hem obje hem de arka plan net olarak kadrajlandı.

  f:7/6
  s:1sec

  Örnek 2:
  Burada ise büyük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini azalttım. Böylece sadece obje net, arka plan blur-bulanık olarak kadrajlandı.

  f:3
  s:1/4sec

  ENSTANTANE (Perde Hızı - Ötrücü - Obturator)


  Diyafram göz bebeği ise, enstantane göz kapağının açılıp kapanmasıdır. Fotoğraf makinemizin içinde bulunan sensörün veya filmin üzerine düşen ışığın süresini ayarlayan sistem, fotoğrafın ne kadar zaman diliminde çekileceğini de belirler. Enstantane yaprak adı verilen metalden yapılmış perdedir. Deklanşöre basıldığında seçilen zamana göre perde-enstantane açılır film ya da sensör üzerine ışık üzerine düşer ve perde kapanır. Işık koşullarına ve hareket özelliklerine göre bir fotoğraf ya çok kısa ve ya uzun zaman süresinde çekilebilir. Işığın film üzerine düştüğü süreye "Pozlandırma" adı verilir. Güçlü ışıklarda az, zayıf ışıklarda uzun pozlandırma yapılır. Yine hareketi dondurmak için az, flulaştırmak için uzun pozlandırma söz konusudur. Düşük pozlandırma sürelerinde (özellikle gece manzara fotoğrafı çekimlerinde) perde daha uzun süre açık kalacağı için, fotoğraf makinemiz titreşime karşı aşırı hassasiyet gösterir. Bu gibi durumlarda kesinlikle tripod kullanılmalıdır.

  MODE: S (Shutter – Deklanşör Hızı)

  Fotoğraf makinesinde bu ayar seçildiğinde, çekim yapmadan önce enstantane ayarını kendimiz yapabiliriz. . Fotoğraf makinesi limitleri dahilinde uygun diyafram ayarını kendisi ayarlayacaktır. Deklanşör – enstantane hızı düşürüldükçe hareketli nesneleri dondurabiliriz. Deklanşör hızını düşürdükçe yani daha hızlı bir çekim modu seçtikçe ışık yeterli olmadığı taktirde, kadraj kararacaktır.
  Burada enstantane hızı 1 saniye olarak ayarlandı. Fotoğrafa bir hareket hakim durumda

  Burada ise enstantane hızı 1/250 sn olarak ayarlandı. Su damlacıklarında bir uzama gözlenmekte.

  Burada ise, enstantane hızı 1/1000 sn olarak ayarlandı. Su damlacıkları rahatlıkla seçilebiliyor.

  Son olarak, burada ise enstantane hızı 1/2000 olarak ayarlandı. Su damlacıkları çok daha net.
  Bana ulaşan mail'ler ve PM'ler sonucunda böyle bir çalışma yapmaya karar verdim. Umarım vermiş olduğum bu bilgiler işinize yarar ve çok daha başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bol fotoğraflı günler dilerim, ışığınız bol olsun  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 29 Mayıs 2005, 16:58:09 >
  |
  |
 • Yarbay
  5877 Mesaj
  mertkan teşekkür ederiz faydalı olacaktır.
  devamını bekliyoruz.
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: albati

  mertkan teşekkür ederiz faydalı olacaktır.
  devamını bekliyoruz.


  Rica ederim Okan hocam, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  378 Mesaj
  benim makinemde de bu f değerleri 2 seçenek olarak F2.6 ve F4.9 olarak belirlenmiş, açıkçası şu ana kadar ne için kullandıklarından haberim yoktu. 2.6 yı seçtiğim vakit focusladığım yakındaki obje dışındakiler bulanık mı çıkacak anlamına geliyor?
  |
  |
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili @buzzer,

  Kullanmış olduğun fotoğraf makinesinde seçeceğin en büyük diyafram açıklığı (örnekte olduğu gibi) macro modunda alan derinliğini azaltacağından, odaklanan noktanın gerisine blur verecektir. Ama diyafram ayarını değiştirirken enstantaneye dikkat etmen lazım. Yanlış ayarlanmış enstantane ile çok karanlık kareler elde edebilirsin. Makinende "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim.
  |
  |
 • Binbaşı
  1137 Mesaj
  Beyler Kodak CX7330 da bunların yada buna benzer ayarların ne kadarı yapılır lütfen yardımcı olun!!!
  |
  |
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: Crime

  Beyler Kodak CX7330 da bunların yada buna benzer ayarların ne kadarı yapılır lütfen yardımcı olun!!!

  Makine içerisinde manuel mode ya da diyafram öncelikli mode varsa (yanılmıyorsam Kodak 7330 içerisinde bu mode'lar yok) alan derinliğini kendin ayarlayabilirsin. Aksi durumda her şeyi makineye bırakmaktan başka çaren kalmıyor.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 17 Kasım 2004, 1:08:42 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  367 Mesaj
  Güzel topic. Eline sağlık.
  |
  |
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: vwvw

  Güzel topic. Eline sağlık.

  Teşekkür ederim. Umarım macro ile ilgilenen tüm arkadaşlara faydalı olabilmişimdir.
  |
  |
 • Çavuş
  70 Mesaj
  eline sağlık.umdugun gibi makroyla ilgilenenlere(misal ben)yardımı dokunacaktır..saolasın...
  |
  |
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @Puzo

  Teşekkürler puzo, çektiğin macro fotoğrafları "makrolar buraya" başlıklı konu altında bizlerle paylaşırsan çok mutlu oluruz.
  |
  |
 • Onbaşı
  39 Mesaj
  Mertkan çok teşekkürler,

  Canon A95 Almak istiyorum ve ondada senin çektiğin denemeler gibi 1/2000 çekim yapabiliyor ve o çekim hızını bende yakalayabileceğim için çok sevindim
  |
  |
 • Yüzbaşı
  745 Mesaj
  Bayaa ilginç fotoğraflar. Bu manuel ayarlar son DSC P120 de de var mı?
  |
  |
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @kivancaras
  Rica ederim umarım faydalı olabilmişimdir.

  @gsemre
  Sony DSC-P120 1/2000sn enstantane hızına sahiptir, üzerinde manuel kontroller varsa bu ayarları rahatlılkla yapabilirsin.
  |
  |
 • Binbaşı
  1137 Mesaj
  mtkn3 diyafram olayını gerçekleştirdiğin makinenin marka/modeli nedir?
  |
  |
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @Crime,
  Kullandığım makine Nikon 8700
  |
  |
 • Yüzbaşı
  745 Mesaj
  Hocam manuel ayarlar yoksa 1/2000 olarak mı kaydediyor? Ya da nasıl?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gsemre -- 27 Kasım 2004, 22:23:07 >
  |
  |
 • Yarbay
  3672 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @gsemre
  Manuel ayarlar yoksa alan derinliğine sen karar veremezsin, enstantaneye gelince de, makine o an için en uygun enstantaneyi kendisi ayarlar.
  |
  |
 • Binbaşı
  1137 Mesaj
  mtkn3 teşekkür ederim.ne kadardır bu mak.fiyatı???Biraz özelliklerinden bahsetsene???
  |
  |
 • Yüzbaşı
  745 Mesaj
  Teşekkürler. Peki makinada bu manuel ayarlar olup olmadığını nasıl anlayacağım?(yani makinayı almadan) Kimse tam bilgi vermiyor.

  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
vp satın al
pubg mobile uc
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,438
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.