Şimdi Ara

Debriyaj yukardan kavrama sorunu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
5.674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2000 model clio 1,6 rxt araba aldım bi hafta önce. zaten acemiyim, bi de bu aracın debriyajının çok yukardan kavraması beni iyice zorluyor, düz yolda ve hafif rampada geri kaçırmıyorum ama debriyaj o kadar yukarda kavrıyor ki ben gaza uzun süre basmak zorunda kalıyorum, neredeyde debriyaj pedalının kalkışı bitmek üzereyken kavrıyor, arabadan anlayan arkadaşlar da öyle dedi.

bu durum clioların kronik sorunu mudur, çözümü var mıdır, biraz ortalarda kavrasa benim çok işime yarar, ortada bi yerde kavrama noktasını bulurum yokuşta filan rahat kalkarım ama o kadar yukarda olunca iyice tedirgin oluyorum.

debriyajı eskimişse bana kaça patlar ortalama maliyeti.

• aliriza81 kullanıcısına yanıt
    Baskı balata bitmiş. 500 civarı +/-100 lira bir fiyat tahmin ediyorum.
  • Hocam cliolar yukarda kavrar diyolar. Balata bitmis mi nasil anlariz
  • quote:

Orijinalden alıntı: aliriza81

Hocam cliolar yukarda kavrar diyolar. Balata bitmis mi nasil anlariz
    5. viteste kaldırmaya çalışma olayı vardı.detayını bilen abiler aydınlatır.
  • quote:

merhaba.

2000 model clio 1,6 rxt araba aldım bi hafta önce. zaten acemiyim, bi de bu aracın debriyajının çok yukardan kavraması beni iyice zorluyor, düz yolda ve hafif rampada geri kaçırmıyorum ama debriyaj o kadar yukarda kavrıyor ki ben gaza uzun süre basmak zorunda kalıyorum, neredeyde debriyaj pedalının kalkışı bitmek üzereyken kavrıyor, arabadan anlayan arkadaşlar da öyle dedi.

bu durum clioların kronik sorunu mudur, çözümü var mıdır, biraz ortalarda kavrasa benim çok işime yarar, ortada bi yerde kavrama noktasını bulurum yokuşta filan rahat kalkarım ama o kadar yukarda olunca iyice tedirgin oluyorum.

debriyajı eskimişse bana kaça patlar ortalama maliyeti.

Hocam size sanayi yolu göründü.Debriyaj balatası bitik gibi anlattıklarınıza göre.Aracınızda debriyaj ayarı yapılabilir sanırım.Ayar yapılırsa bir müddet daha idare eder..

• Bu debriyajina da baktirmistim alirken ustelik. Gene masraf cikti :(
  • Takip kac para kadar tutar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wol4onak

Takip kac para kadar tutar
    debriyaj hidrolikte olabilir,albeanın öyle mesela baya yukarı yakın kavrıyor alıştım artık
  • aliriza81 kullanıcısına yanıt
    Acemi olduğunuzu söylüyorsunuz, debriyajı sıfır durumda bile olsa, insan ilk başta acemiyken debriyajı 1-2 senede ya da çok daha kısa sürede bitirebilir, normaldir. Ayağı debriyaj üstünde tutmayın, uzun süre debriyaja basmayın, boşa alıp bekleyin, patinaj çekmeyin, yokuşta el freni ile kalkın, arabayı kaldırırken bağırtmadan az gazla kaldırın, hareket ederken debriyajı uzun süre meşgul etmeyin amaani de çekmeyin. Sokak aralarında yüksek vitesle dönüşler yapmayın, 1. vitesle dönün. Bunlara dikkatle 2. baskı balata setiniz daha uzun ömürlü olur. Onu da bir tüketirsiniz ama 3. de artık sorun kalmaz.

Tabi her arabanın marka modeline göre de değişir. Bazı araçlar siz düzgün de kullansanız balatayı çabuk tüketirler buna da yapacak fazla bir şey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lord Sparhawk

Acemi olduğunuzu söylüyorsunuz, debriyajı sıfır durumda bile olsa, insan ilk başta acemiyken debriyajı 1-2 senede ya da çok daha kısa sürede bitirebilir, normaldir. Ayağı debriyaj üstünde tutmayın, uzun süre debriyaja basmayın, boşa alıp bekleyin, patinaj çekmeyin, yokuşta el freni ile kalkın, arabayı kaldırırken bağırtmadan az gazla kaldırın, hareket ederken debriyajı uzun süre meşgul etmeyin amaani de çekmeyin. Sokak aralarında yüksek vitesle dönüşler yapmayın, 1. vitesle dönün. Bunlara dikkatle 2. baskı balata setiniz daha uzun ömürlü olur. Onu da bir tüketirsiniz ama 3. de artık sorun kalmaz.

Tabi her arabanın marka modeline göre de değişir. Bazı araçlar siz düzgün de kullansanız balatayı çabuk tüketirler buna da yapacak fazla bir şey yok.
    Önce sanayide tanıdık iyi bir usta bul, o bir tecrübe turu atsın biraz kullansın o sana daha net fikir verecektir.Baskı balata bitik değilse kavrama ayarını biraz alçaltır daha iyi kavrama noktası sağlar,şayet bitik derse el mahkum değiştireceksin.

• quote:

Orijinalden alıntı: novinovi

Önce sanayide tanıdık iyi bir usta bul, o bir tecrübe turu atsın biraz kullansın o sana daha net fikir verecektir.Baskı balata bitik değilse kavrama ayarını biraz alçaltır daha iyi kavrama noktası sağlar,şayet bitik derse el mahkum değiştireceksin.

Alıntıları Göster
    Renault'ların debriyajı genelde yukarda kavrar.Aynı arabadan bende kullandım yukarda kavrıyor alışman lazım.

• quote:

Bu debriyajina da baktirmistim alirken ustelik. Gene masraf cikti :(

10gün daha sabredin. Memlekete geliyorum, ben aracı bakıma sokacağım o sırada size de yardımcı olurum.
    Bu arada alırken araç kaç km'de idi. Söylediğim servise isterseniz beraber gideriz, orada neyi var yok bulurlar, bi şeyi yoksa @novinovi da söylediği gibi ayar yaptırırız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: novinovi

Alıntıları Göster
    araç kullanmayı iyi bilen deneyimli bi dostundan rica et araçla bi tur atsın 5. viteste kaldırmayı deneyin aracı eğer araç stop ederse baskı balata sağlamdır ayarı arkadaş resimde göstermiş ordan ayarlattır bi tamirciye, eğer araç stop etmeden kalkarsa o zaman değiştirirsin baskı balatayı ustalara çok güvenmeyin nerdeyse hepsi çakal yolmak için yer arıyorlar ustalara acemi olduğunu hissettirme 5 dk iki vidalık bi işlem en fazla 10 tl siftah atarsın diğer türlü 500 tlye yakın masraf çıkar

• quote:

Orijinalden alıntı: Sadece Sürücü

quote:

Bu debriyajina da baktirmistim alirken ustelik. Gene masraf cikti :(

10gün daha sabredin. Memlekete geliyorum, ben aracı bakıma sokacağım o sırada size de yardımcı olurum.
    Bu arada alırken araç kaç km'de idi. Söylediğim servise isterseniz beraber gideriz, orada neyi var yok bulurlar, bi şeyi yoksa @novinovi da söylediği gibi ayar yaptırırız.

150 bin km idi dostum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkan_2120

araç kullanmayı iyi bilen deneyimli bi dostundan rica et araçla bi tur atsın

Bugünkü gezintimiz esnasında aracın debriyajını denedim. Normalde Renault araçların debriyaj kavrama noktası normale göre 1 cm. daha yukarıda olabilir. Ancak bu aracın sanırım bakımda baskı balatası da değiştiğinden basımı hem sertti hem normalden yukarıda kavrıyor. Muhtemelen bir sanayicide debriyajın biraz aşağıya indirilmesi sorunu çözecektir. Onun dışında kullanımı gayet rahat bir araç, ben herhangi aksi bir durumla karşılaşmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cliffsalih -- 31 Mayıs 2014; 20:15:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cliffsalih

quote:

Orijinalden alıntı: serkan_2120

araç kullanmayı iyi bilen deneyimli bi dostundan rica et araçla bi tur atsın

Bugünkü gezintimiz esnasında aracın debriyajını denedim. Normalde Renault araçların debriyaj kavrama noktası normale göre 1 cm. daha yukarıda olabilir. Ancak bu aracın sanırım bakımda baskı balatası da değiştiğinden basımı hem sertti hem normalden yukarıda kavrıyor. Muhtemelen bir sanayicide debriyajın biraz aşağıya indirilmesi sorunu çözecektir. Onun dışında kullanımı gayet rahat bir araç, ben herhangi aksi bir durumla karşılaşmadım.

P.tesi gunu ilk iş ona baktircam dostum.
  • Debriyajın yukarıda kavramasından ziyade kendi aracım da dahil eski renaultların debriyaj mesafesi uzundur.
  • Benim clio 1 de de en yukarıda kavrıyor, sorduğumda bunlarda normal dedi. Debriyajın bittigini en basit şekilde devir yükselirken hızın aynı oranda artmamasıyla anlarsın, özellikle yokuşlarda
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kasto_37

Benim clio 1 de de en yukarıda kavrıyor, sorduğumda bunlarda normal dedi. Debriyajın bittigini en basit şekilde devir yükselirken hızın aynı oranda artmamasıyla anlarsın, özellikle yokuşlarda

Hocam bu dediginden bisey anlamadim. :)) nasil hizlanmasindan anliycam :) acemiyiz malum :))

Yarin bi gostereyim tamirciye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliriza81 -- 1 Haziran 2014; 12:04:41 >
  • Diyelim ki 3-4 kişisin arabada, dikçe bir yokuş çıkıyorsun. Gaza yüklendiğinde arabanın devir saati yükselir ama hızın aynı oranda artmaz, hatta iyice bitti ise hızın azalır.
    En iyisi güzel güvenilir bir ustaya baktır, için rahat olsun
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.