Şimdi Ara

Dark (2017-2020) | Netflix (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
971
Cevap
30
Favori
76.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MrKoenig

quote:

Orijinalden alıntı: WISDOM

bence 1920'ye de gitmedi 2052'ye de. 2019'a gitti.
    zaman yolculuğunun işleyiş şekli: 1953-1986-2019 /33 yıl ileri veya 33 yıl geri/

son bölüm Jonas Mikkel için 1986'ya gidiyor. Helge saldırıyor ve Noah'la Jonas'ı odaya kapatıyorlar. duvar kağıtlarından da anladığımız üzere Jonas 1986'da kalıyor.
    yine son bölüm makine nükleer santrali patlatıyor. bu da 1986 yılında oluyor çünkü Jonas kendisiyle konuşuyor kapıdan. 1986'daki patlamanın ardından alternatif bir gelecek oluşuyor.
    son sahnede odadaki portala dokununca geleceğe gidiyor zaten gittiği yerdeki kız da onun geçmişten geleceğini biliyor ki şöyle diyor: "Welcome to the future" + Helge de 1953'ten 1986'daki duvar kağıtlı odaya geliyor yani 33 yıl ileri.

Eğer ki 2052'ye gittiyse. Future Jonas 33 yıl sonra yani 2085'ten geçmişe gidip 2019'a dönüyor

Aslında dizideki saatçi amcanın dediğine kulak vermek gerekiyor burada.
    Diyor ki, "alles ist miteinander verbunden", yani herşey birbirine bağlıdır, gelecek geçmişe bağlıdır ancak geçmiş de geleceğe bağlıdır.

Zaten dizide geçmişe gidip de birşeyi değiştirebilen yok, bunun sebebi ise zaten geçmişe yolculuk yapmadan önce de yaşadıkları bugünün, geçmişi değiştirilmiş bugün olmasından kaynaklı.
    Mesela Ulrich 2019 yılında, henüz dizinin başındayken, Helge'yi kulağı yaralı ihtiyar olarak biliyor. Hayatı boyunca onu öyle bilmiş, ama aslında o yaraya kendisinin sebep olduğundan haberi yok. 2019'un ilerleyen vakitlerinde geçmişe gidip, çocukluğunda Helge'ye saldıracağını bilmiyor. Ama saldıracağı için, günümüzde de onu yaralı olarak görüyor.
    Burada saatçi amcanın dediği devreye giriyor işte, geçmiş de geleceğe bağlı aslında.

O yüzden dizide, geçmişe dönüp birşeyleri değiştirdiklerinde, gelecek en ufak derece bile değişmiyor. Hatta Ulrich hapse girdiğinde, bunun amiri 1953 gazetesinde bunun fotoğrafını buluyor. Aslında kendisi geçmişe gitmeden de o gazeteyi bulsaydı, gazetede kendini görecekti, çünkü gelecek geçmişi etkiliyor.

İşte bu yönüyle, tüm zamanda yolculuk konseptli dizi-filmlerden ayrıştırıyor kendini. Kimse hiçbirşeyi değiştiremiyor, tabi Jonas'ın kendisiyle konuştuğu sahnede, herşeyin tekrar ettiğini, hiçbirşeyin değiştirilemediğine değinmesini iyi okumak gerekli.

Hatta Helge kendine arabayla çarptığında kendini öldüremeyeceği %100 ihtimal. Çünkü kendini öldürebilecek olsa, gelecekten gelip kendine arabayla çarpamayacağı için, orada paradoksal bir durum şeklinde her ihtimalde, gençlik hali sağ kalıyor.

Falan falan, yani dizi underrated şuan benim gözümde, çünkü anlattıkları çok muazzam şeyler. Özellikle Jonas'ın kendisiyle konuştuğu sahnedeki sonsuz döngüyü farketmişsinizdir. Kendisine diyor ki, bu konuşmayı ben de yaptım, ama senin tarafında kilitli taraftaydım geçen sefer. Sen de ileride benim durduğum yerde kendi gençliğine konuşacaksın. Ee o zaman her Jonas büyüdüğünde kendi gençliğine sesleneceği için bu sahne 33 senede bir sonsuza kadar tekrarlanacak demektir bu. Tarih ise hiç şaşmadan hep 1986'yı gösterecektir. Yani her 33 senede bir 1986 yılı yaşanacak ve büyük Jonas küçüğüne bu konuşmayı yapacaktır. Ee peki o zaman ilk Jonas nasıl oldu? İlk Jonas dünyaya geldiğinde, ona konuşmayı yapacak büyük Jonas nereden çıktı? İşte buraları da beyin yakan kısımlar. Ve diziyi eşsiz kılan kısımlar.

Üzerine daha çok yorum yapılır da, bu kadarla yetinelim şimdilik.

geçmişe gidip geleceği değiştirme diye bir şey yok evet. zaten olan olmuş bir loop'un içindeler.
    saydığın örneklerden de biliyoruz bunu.

benim anlatmak istediğim şey son bölümdeki makineyle birlikte nükleer santralin patlamasıyla yaratılan alternatif bir gelecek. makineyi kullandığı tarih 1986 yani santral da o tarihte patlıyor. ardından olan her şeyin değişmiş olma ihtimali var alternatif bir zaman dilimine geçildiyse

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MrKoenig

quote:

bence 1920'ye de gitmedi 2052'ye de. 2019'a gitti.
    zaman yolculuğunun işleyiş şekli: 1953-1986-2019 /33 yıl ileri veya 33 yıl geri/

son bölüm Jonas Mikkel için 1986'ya gidiyor. Helge saldırıyor ve Noah'la Jonas'ı odaya kapatıyorlar. duvar kağıtlarından da anladığımız üzere Jonas 1986'da kalıyor.
    yine son bölüm makine nükleer santrali patlatıyor. bu da 1986 yılında oluyor çünkü Jonas kendisiyle konuşuyor kapıdan. 1986'daki patlamanın ardından alternatif bir gelecek oluşuyor.
    son sahnede odadaki portala dokununca geleceğe gidiyor zaten gittiği yerdeki kız da onun geçmişten geleceğini biliyor ki şöyle diyor: "Welcome to the future" + Helge de 1953'ten 1986'daki duvar kağıtlı odaya geliyor yani 33 yıl ileri.

Eğer ki 2052'ye gittiyse. Future Jonas 33 yıl sonra yani 2085'ten geçmişe gidip 2019'a dönüyor

Aslında dizideki saatçi amcanın dediğine kulak vermek gerekiyor burada.
    Diyor ki, "alles ist miteinander verbunden", yani herşey birbirine bağlıdır, gelecek geçmişe bağlıdır ancak geçmiş de geleceğe bağlıdır.

Zaten dizide geçmişe gidip de birşeyi değiştirebilen yok, bunun sebebi ise zaten geçmişe yolculuk yapmadan önce de yaşadıkları bugünün, geçmişi değiştirilmiş bugün olmasından kaynaklı.
    Mesela Ulrich 2019 yılında, henüz dizinin başındayken, Helge'yi kulağı yaralı ihtiyar olarak biliyor. Hayatı boyunca onu öyle bilmiş, ama aslında o yaraya kendisinin sebep olduğundan haberi yok. 2019'un ilerleyen vakitlerinde geçmişe gidip, çocukluğunda Helge'ye saldıracağını bilmiyor. Ama saldıracağı için, günümüzde de onu yaralı olarak görüyor.
    Burada saatçi amcanın dediği devreye giriyor işte, geçmiş de geleceğe bağlı aslında.

O yüzden dizide, geçmişe dönüp birşeyleri değiştirdiklerinde, gelecek en ufak derece bile değişmiyor. Hatta Ulrich hapse girdiğinde, bunun amiri 1953 gazetesinde bunun fotoğrafını buluyor. Aslında kendisi geçmişe gitmeden de o gazeteyi bulsaydı, gazetede kendini görecekti, çünkü gelecek geçmişi etkiliyor.

İşte bu yönüyle, tüm zamanda yolculuk konseptli dizi-filmlerden ayrıştırıyor kendini. Kimse hiçbirşeyi değiştiremiyor, tabi Jonas'ın kendisiyle konuştuğu sahnede, herşeyin tekrar ettiğini, hiçbirşeyin değiştirilemediğine değinmesini iyi okumak gerekli.

Hatta Helge kendine arabayla çarptığında kendini öldüremeyeceği %100 ihtimal. Çünkü kendini öldürebilecek olsa, gelecekten gelip kendine arabayla çarpamayacağı için, orada paradoksal bir durum şeklinde her ihtimalde, gençlik hali sağ kalıyor.

Falan falan, yani dizi underrated şuan benim gözümde, çünkü anlattıkları çok muazzam şeyler. Özellikle Jonas'ın kendisiyle konuştuğu sahnedeki sonsuz döngüyü farketmişsinizdir. Kendisine diyor ki, bu konuşmayı ben de yaptım, ama senin tarafında kilitli taraftaydım geçen sefer. Sen de ileride benim durduğum yerde kendi gençliğine konuşacaksın. Ee o zaman her Jonas büyüdüğünde kendi gençliğine sesleneceği için bu sahne 33 senede bir sonsuza kadar tekrarlanacak demektir bu. Tarih ise hiç şaşmadan hep 1986'yı gösterecektir. Yani her 33 senede bir 1986 yılı yaşanacak ve büyük Jonas küçüğüne bu konuşmayı yapacaktır. Ee peki o zaman ilk Jonas nasıl oldu? İlk Jonas dünyaya geldiğinde, ona konuşmayı yapacak büyük Jonas nereden çıktı? İşte buraları da beyin yakan kısımlar. Ve diziyi eşsiz kılan kısımlar.

Üzerine daha çok yorum yapılır da, bu kadarla yetinelim şimdilik.

geçmişe gidip geleceği değiştirme diye bir şey yok evet. zaten olan olmuş bir loop'un içindeler.
    saydığın örneklerden de biliyoruz bunu.

benim anlatmak istediğim şey son bölümdeki makineyle birlikte nükleer santralin patlamasıyla yaratılan alternatif bir gelecek. makineyi kullandığı tarih 1986 yani santral da o tarihte patlıyor. ardından olan her şeyin değişmiş olma ihtimali var alternatif bir zaman dilimine geçildiyse

O son sahneyi de şöyle anladım ben, bu loop'lardan birisinde papazın bahsettiği gibi Jonas zaman makinesini sonsuza dek kapatıcam derken, aslında ilk o başlatıyor bu olayları. O patlama sahnesi zaman makinesinin ilk oluştuğu sahne. O enerjiyle muhtemelen istemeden de olsa tünele girip geleceğe gitti diye düşünüyorum ben.

• Hazır bu kadar çorba olmuşken Jonas son hamlesiyle alternatif evrenlerin kapısını açsın, farklı evrenlerdeki aynı karakterler birbirleriyle karşılaşsın, sonra oradaki geçmiş ve gelecek halleri de birbirleriyle karşılaşsın, her şey birbirine girsin.
  • Zaten dizinin senaryosu harika da; oyunculuğu, müziği, görüntü yönetmenliği, yarattıkları merak, gerilimi süper seviyede. İyi ki de Almanlar yapmış diyorum. Amerikanlar yapsa kim bilir hangi klişeleri dolduracaklardı(senaryo anlamında demiyorum).
  • Mindhunter ve Dark son zamanlarda izlediğim muhteşem ötesi diziler. Aferin Netflix o kadar para alıyorsun ama güzel dizi yapıyorsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lakers45 kullanıcısına yanıt
    Mindhunter ı sevenler manhunt: unabomber ı da sevmiş hocam. Mindhunter ı izlemedim ama manhunt güzel dizi öneririm onu da

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla dizi efsane de beyin felan bırakmadı

Bu Yasin ile turuncu saçlı çocuğa ne oldu? Neden onlar da kaçırıldı?
    Hadi digerleri birbiriyle bağlantılı kişiler de bunlar alakasız. Yoksa bağlantıya felan bakmıyor mu kaciracaklari kişileri seçerken?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenerliso -- 17 Ocak 2018; 2:50:38 >
  • fenerliso kullanıcısına yanıt

yasin ve erik şimdilik noah'ın makinesinden geçen başarısız denekler ama ikinci sezon altından başka şeyler de çıkabilir tabii.
    aslında kaçırdığı kişilerde şöyle bir alaka olabilir
    mads'in babası tronte karısını aldatıyor
    mikkel'in babası ulrich karısını aldatıyor
    eric'in babası jürgen hapçı
    yasin'in babasını bilmiyoruz, belki onda da vardır bi kötülük

öylesine aklıma geldi bunlar tamamen alakasız muhtemelen
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

yasin ve erik şimdilik noah'ın makinesinden geçen başarısız denekler ama ikinci sezon altından başka şeyler de çıkabilir tabii.
    aslında kaçırdığı kişilerde şöyle bir alaka olabilir
    mads'in babası tronte karısını aldatıyor
    mikkel'in babası ulrich karısını aldatıyor
    eric'in babası jürgen hapçı
    yasin'in babasını bilmiyoruz, belki onda da vardır bi kötülük

öylesine aklıma geldi bunlar tamamen alakasız muhtemelen

Bence Jonas 2052ye gitti, 1920 olsa o helikopterler silahlar olmaz, hatta santral zaten 1953te bile yoktu ama dizinin sonunda santrali gördük bombalanmışti büyük ihtimalle. Bide insanlar zaman yolculugunun olabilecegini de biliyorlarsa bu mutlaka gelecekten bir yıl. Neyse bakalim artik 2. sezon :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Normalde dizileri hemen tüketmem ama 4 günde bitirdim 1. sezonu. 2. sezonu bekliyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diziyi bitirdim çok güzeldi ama kafamda baya soru var 2 ama son dönemde izledigim sağlam dizilerdendi

• Acayip bir başlangıç oldu.

• 2 günde bitirdim, biraz 12 monkeys biraz stranger things tadı vardı. ama apayrı bir dizi olmuş.

zaman yolculuğu içeren diziler/fimler ilerledikçe mantık hatalarıyle doluyor. Ama bu dizide gelecekten geçmişe gidildiği zaman yapılanlar geleceği değiştirmiyor, zaten bunlar yaşanmış oluyor. yukarıda arkadaşta yazmış diğer yapımlardan farklı bir hal alıyor böyle olduğu için. 2.sezon da pek bozulacağını düşünmüyorum bu yüzden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenerliso

Valla dizi efsane de beyin felan bırakmadı

Hadi digerleri birbiriyle bağlantılı kişiler de bunlar alakasız. Yoksa bağlantıya felan bakmıyor mu kaciracaklari kişileri seçerken?

Ulrich in geçmişe gittiğinde inşaat alanında bulunan 2 ceset yasin ile erik
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: bladeGny

quote:

Orijinalden alıntı: fenerliso

Valla dizi efsane de beyin felan bırakmadı

Ulrich in geçmişe gittiğinde inşaat alanında bulunan 2 ceset yasin ile erik

Aslinda ben onlarin neden kaçırıldığını merak ediyorum.
    Kacirilanlar hep bu ailenin soyunda ama onlar degil ya da bir baglantilari felan mi var acaalba bilemiyorum yani..

• diziyi iki gün önce iki günde bitirdim uzun zamandır izlediğim en iyi diziydi bazı hataları vardı fakat gerek sinematografisi olsun gerek hikaye işleyişi olsun gerçekten kaliteli bir yapımdı
  • Dizi efsane yolunda ilerliyor. Maksimum 4 sezon olursa iyi olur.

• takip edeyim sağol arkadaşım.

• Son zamanlarda büyük heveslerle birden fazla diziye başlamıştım ve çoğunu yarıda bırakıyordum ya da ite kaka bitirmeye çalışıyordum. O dizilerden sonra Dark ilaç gibi geldi bünyeye bir solukta bitirdim. Lost'tan sonra izlediğim en gizem dolu ve sürükleyici diziydi. Net. Kararsız kalan varsa düşünmeden başlasın.
  • ilk bölümü izlerken uyuya kaldım..:( kendimi zorlayıp devam etmelimiyim
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.