Şimdi Ara

Dacia Duster gaza basıyorum hızlanmıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
9.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, 2015 model 60.000 km'de Dacia Duster kullanıyorum bir sorunumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

arabadan her hangi bir sebepten dolayı (vites değişimi, viraja yaklaşma, öndeki aracı takip ederken vs.) ayağımı gazdan çekip ve tekrar gaz verdiğimde araba hızlanmıyor. 3-5 saniye kendi ataletiyle gidiyor daha sonra birden hızlanıyor. bunuda sürekli yapmıyor. oranlarsak 50km'lik kullanımın 30 km'si bu şekilde. diğer 20 km'sinde hiç sıkıntı olmuyo. gaz veriyorum normal şekilde gidiyor.

örneğin:
    2. viteste 2500d/d ile giderken 3. vitese atıyorum ve hafif gaz veriyorum. araba 3-5 saniye kadar kendi ataletiyle gidiyor verdiğim gaza tepki vermiyor. 3-5 saniye sonra birden hızlanıyor. öyle olduğu zaman gazı sonuna kadarda bassam dahi hiç gaz almıyor motor. yine düz yolda giderken ayağımı gazdan çekip tekrar gaz verdiğimde yine aynı hadise oluyor 2-3 saniye gaz almıyor daha sonra birden hızlanıyor. hiç uyarı-ikaz ışığı yanmıyor. bununla alakalı servise 4 kere müracaat ettim. bir sonuç alamadım. bilgisayara bağlıyorlar tüm parametreler normal deyip geri gönderiyorlar. 20 gün önce motor yağı ve tüm filtreler serviste değiştirildi sorun yine aynen devam ediyor. EGR valfinin temizlenmesini istedim servisten 60 bin km EGR'ye birşey olmaz dediler temizlemediler. yanı ayağımı gazdan çekip tekrar gaz verdiğimde kısa bir süre gaz almıyor motor. sonra birden hızlanıyor. küçük viteslerde bir süre tıkanıp daha birden hızlandığı zaman mıcırlı yolda patinaj dahi çekiyor ve turbonun sesi duyuluyor. yardımınıza ihtiyacım var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dinamit_ -- 3 Ekim 2017; 14:0:51 >

• 1- Baskı balata'dan olabilir.

2- Turbo'dan olabilir.

3- Uygun vites aralığında aracı kullanmamış olabilirsiniz.

Not : Usta değilim.
  • mannical M kullanıcısına yanıt
    baskı baltadan olmadığını biliyorum. balatam çok iyi durumda.
    uygun vitesde kullanmamışta olamam. çünkü her zaman yapmıyor bu sorunu. sorunsuz olduğu zaman arabam çok tatlı oluyor. sürerken keyif veriyor. sorun olduğu zaman arabanın içindekilerde farkediyor sorunu zaten. bende acemi değilim az çok arabaların dilinden anlarım.
    inşallah turbo ilede alakalı değildir.
  • Servis bir şey olmaz demiş ama EGR valfinden olabilir.
  • Gaz pedalı elektronik kontrol ettinizmi?
  • yakıtta pislik olabilir turbodan olabilir yada sensörlerde bişey vardır bence başka bir renault servisine gidin ve sorun çözülmesse iade istediğinizi belirtin renault a mail yollayın mecbur yapacaklar
  • symbolcu S kullanıcısına yanıt
    kontrol etmedim. nasıl kontrol edilir?
  • ECO açık mı?
  • dinamit_ kullanıcısına yanıt
    Yani bilgisayarda hata veriyormu?Hata vermesede bir kez sökülüp bakılmasında fayda olabilir.Ondada bir şey çıkmazsa çıkma bir araç beyni ile deneyin.
  • Alphace A kullanıcısına yanıt
    tavsiye üzerine son bir haftadır ECO kapalı biniyorum. problem deva ediyor.
  • Uzun yola çıkmadan hemen önce 1 depoya 1 kutu würth, liqui moly, berner kullanmanı tavsiye ederim.
    Benim de şüphem turbo. Eco modu açıkken aynı tepkiyi alıyorum. Eco, turbo basıncını kısıyor.
    Turbo hortumu bir kontrol ettirin.
  • geçmiş olsun forumda model sayfalarına yazın bakalım bu sorunlarla karşılaşan varmı..
    veya şikayet var.comdan takip edin.
    ilk sizmisiniz.
    illaki çözümler üreten olmuştur böyle bir sorun varsa
  • TEPEE PREMİUM PACK kullanıcısına yanıt
    magane kullanan arkadaşta benim sıkıntım çok benzeri olmuş. gaz pedalı potansiyometresi değişerek sorun çözülmüş. 3 günür eco modu kapalu kullanıyorum çok %90 azaldı gibi. test devam ediyorum. bir süre daha bu şekilde kullanıp eco'yu açacam. bakalım olacakmı tekrar
  • eğer 3-5 sn hızlanmıyor ama devir saati yukarı çıkıp aşağı iniyorsa baskı balata kaçırıyor.

yukarıda yazdığım değilse gaz pedalın elektronik olduğu için sıkıntı var fabrika garantisinde araca baktır.
  • dediğiniz tepkiyi araç 2500 devrin altında yapıyorsa yani araç 2500 devre kadar nazlanarak hızlanıyorsa devir saati 2500 i bulunca şahlanıyorsa araçta bir problem yok bu motorun karakteristik özelliği
    vites düşürüp yapıştıracaksınız
  • Hocam bu yaşadıklarınızda ECO açık mıydı ?
  • ECO açık kullanıyorum hep. geçen hafta kapatıp denedim yine yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crepis

dediğiniz tepkiyi araç 2500 devrin altında yapıyorsa yani araç 2500 devre kadar nazlanarak hızlanıyorsa devir saati 2500 i bulunca şahlanıyorsa araçta bir problem yok bu motorun karakteristik özelliği
    vites düşürüp yapıştıracaksınız

böyle karaktermi olur yaw. yapmadığı zaman çok harika oluyo araba. ama yapınca berbat oluyor 50km kullanımın 30km'si sorun yaşıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sissil

eğer 3-5 sn hızlanmıyor ama devir saati yukarı çıkıp aşağı iniyorsa baskı balata kaçırıyor.

yukarıda yazdığım değilse gaz pedalın elektronik olduğu için sıkıntı var fabrika garantisinde araca baktır.

motor gaz yemiyor hocam. motor gaz yiyiyorda araba hızlanmıyor değil. gaz pedalını kullanmadan hız sabitleyici açıkkende yapıyor. yinede pedalla alakalı olabilirmi ?
  • dinamit_ kullanıcısına yanıt
    Her tip motorun kullanılması gereken devir aralığı yani motorun en verimli tork ürettiği aralık farklıdır, devir 3500-4000 e yaklaşınca vites artırarak kullanmayı dener misiniz büyük ihtimalle sorun yaşamayacaksınız.

Arabayı yeni mi aldınız ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okanhh -- 18 Ekim 2017; 13:45:44 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.