Şimdi Ara

dђ ғіат аlвeа такımı (725. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.349
Cevap
73
Favori
1.659.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 723724725726727
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 0_IceMaN_0

Bi süre önce lpg taktıracağımdan bahsetmiştim ve sonunda 2 hafta kadar önce taktırdım.

İlk olarak aracım 1.2 16 valf 2004 model 113000 km civarı. Uzun araştırmalar sonunda yaşadım şehirde bu işi en iyi yapan yerin bi lovato bayisi olduğunu buldum ve o kiti taktırmakta karar kıldım. Gittim oraya fiyat olarak 1.300 tl istediler peşin olarak 1200 e kadar düşülebiliyor. Daha sonra randevu veriliyor.(gittiğimde 5 gün sonraya verildi taktırmak için gittiğimde 20-25 gün sonralardan bahsediliyodu ve hepside sıralı sistem yani bu ara tüpe baya bi hücum var.) Neyse bi gün içinde takıldı daha sonra bilgisyara bağlanıyor gaz ayarları yapılıyor o şekilde bi yol testi yapılıyor ayarlar manuel olarak isterseniz değiştirilebiliyor. taktırdıktan sonra araçta bi tekleme sorunu başgösterdi ilk kalkış ve 2. viteste aşırı hissediliyordu sonra tekrar gittim oraya bizim araca lpg memesi olarak 1.6 aracın ki takılmış sorun bundanmış tekrar bilgisayar bi manuel ayarlama kısıldı ayarlar. Daha sonrada araç güçten düşer gibi old yine gittim adam yine ayar falan olayına girecekti dedim hemen sen bu araca uygun memeyi tak dedim ayarla uğraşmayalım dedim öle değiştrdik tekrar yol testi falan yaptık. Şu an araç gayet iyi bunun dışında bi sorun yaşamadım performans olarak benzinle hemen hemen aynı denebilir. Yanlız daha yakıtı ölçme fırsatım olmadı hep düzensiz yakıt aldım. O konuda bi şey diyemicem ama sanki az biraz fazla gibi geldi. Onun için lpgli kullanan arkadaşlar yakıt tüketimlerini söylerlerse en azından ne yakması gerktiğini bilirim. Bide hangi gazı kullanıyorlar. Yakında şehirler arası bi yolculuğa çıkıcam o zaman yakıt konusu net bi şeklde yazarım.

1300 tl lik bir farkı kaç km giderek kapatabilirsin bunu hesapladınmı
    örneğin 50 bin km yol yapınca toplamda 15 milyarlık benzin yakmışsan lpg ile gitmişsen 13.700 tl lik benzin yakman lazımki aradaki fark 1300 tl olsun sonuçta 50 bin km yapman gerekir gibi hesap yap
    örnekte 50 bin yazdım çünkü yıllık bir araba 20 bin km yol yaparsa 20 bin x km de 30 kuruş benzin=6 milyarlık benzin yakar

• quote:

Orijinalden alıntı: osmannn94

quote:

Bi süre önce lpg taktıracağımdan bahsetmiştim ve sonunda 2 hafta kadar önce taktırdım.

İlk olarak aracım 1.2 16 valf 2004 model 113000 km civarı. Uzun araştırmalar sonunda yaşadım şehirde bu işi en iyi yapan yerin bi lovato bayisi olduğunu buldum ve o kiti taktırmakta karar kıldım. Gittim oraya fiyat olarak 1.300 tl istediler peşin olarak 1200 e kadar düşülebiliyor. Daha sonra randevu veriliyor.(gittiğimde 5 gün sonraya verildi taktırmak için gittiğimde 20-25 gün sonralardan bahsediliyodu ve hepside sıralı sistem yani bu ara tüpe baya bi hücum var.) Neyse bi gün içinde takıldı daha sonra bilgisyara bağlanıyor gaz ayarları yapılıyor o şekilde bi yol testi yapılıyor ayarlar manuel olarak isterseniz değiştirilebiliyor. taktırdıktan sonra araçta bi tekleme sorunu başgösterdi ilk kalkış ve 2. viteste aşırı hissediliyordu sonra tekrar gittim oraya bizim araca lpg memesi olarak 1.6 aracın ki takılmış sorun bundanmış tekrar bilgisayar bi manuel ayarlama kısıldı ayarlar. Daha sonrada araç güçten düşer gibi old yine gittim adam yine ayar falan olayına girecekti dedim hemen sen bu araca uygun memeyi tak dedim ayarla uğraşmayalım dedim öle değiştrdik tekrar yol testi falan yaptık. Şu an araç gayet iyi bunun dışında bi sorun yaşamadım performans olarak benzinle hemen hemen aynı denebilir. Yanlız daha yakıtı ölçme fırsatım olmadı hep düzensiz yakıt aldım. O konuda bi şey diyemicem ama sanki az biraz fazla gibi geldi. Onun için lpgli kullanan arkadaşlar yakıt tüketimlerini söylerlerse en azından ne yakması gerktiğini bilirim. Bide hangi gazı kullanıyorlar. Yakında şehirler arası bi yolculuğa çıkıcam o zaman yakıt konusu net bi şeklde yazarım.

Lpg olayı hep aklımın bi köşesindeydi az çok hesap yapıyordum. İnternetten ne kadar tassarıf olur gibi falan araştırdğımda 20000-30000 arasında çoğu araçta amorti ediyor gibi hesapladım. Son benzin zamlarıyla gaza geldim gittim taktırdım. Zaten benzin depsunada zamlardan önce fullemiştim dedim baya bi benzin almayız. inş iyi yapmışızdır.
    örneğin 50 bin km yol yapınca toplamda 15 milyarlık benzin yakmışsan lpg ile gitmişsen 13.700 tl lik benzin yakman lazımki aradaki fark 1300 tl olsun sonuçta 50 bin km yapman gerekir gibi hesap yap
    örnekte 50 bin yazdım çünkü yıllık bir araba 20 bin km yol yaparsa 20 bin x km de 30 kuruş benzin=6 milyarlık benzin yakar

• Lpg olayı hep aklımın bi köşesindeydi az çok hesap yapıyordum. İnternetten ne kadar tassarıf olur gibi falan araştırdğımda 20000-30000 arasında çoğu araçta amorti ediyor gibi hesapladım. Son benzin zamlarıyla gaza geldim gittim taktırdım. Zaten benzin depsunada zamlardan önce fullemiştim dedim baya bi benzin almayız. inş iyi yapmışızdır.
  • quote:

Lpg olayı hep aklımın bi köşesindeydi az çok hesap yapıyordum. İnternetten ne kadar tassarıf olur gibi falan araştırdğımda 20000-30000 arasında çoğu araçta amorti ediyor gibi hesapladım. Son benzin zamlarıyla gaza geldim gittim taktırdım. Zaten benzin depsunada zamlardan önce fullemiştim dedim baya bi benzin almayız. inş iyi yapmışızdır.

adamlar çok acemiymiş ama. boyle yanlış meme takmalar felan. bende iyi bir usta bakıyorum. oyle güzel montaj yapacak. atiker düşünüyorum arabayı satamazsak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: odrin34

quote:

adamlar çok acemiymiş ama. boyle yanlış meme takmalar felan. bende iyi bir usta bakıyorum. oyle güzel montaj yapacak. atiker düşünüyorum arabayı satamazsak...

Öyle oldu valla hocam. Demek ki araştırma daha sağlam yapılamlı :)

• quote:

quote:

biz onun hesabını yapmıştık önceki sayfalarda da vardır hatta...yalnız şunu söylemeliyim her 10000 kmde aşağı yukarı 500 lira tasarruf oluyo gibi.ee 1500 liraya mal olduysa tüp işi 3 yılda amorti eder gibi görünüyo.
    bende düşünmüştüm bi aralar taktırmayı ama fazla arabaya binmedigim için yani yılda 10000 km yapan birisi olmadıgım için tüp taktırmayı kendimde tasarruflu görmedm.4-5 yılda anca amorti ederdim :) o yuzdn zaten ozamana kadar arabayı degiştirir bi dizel araba alırım gibi geliyo :)

• quote:

Orijinalden alıntı: shacks

quote:

quote:

biz onun hesabını yapmıştık önceki sayfalarda da vardır hatta...yalnız şunu söylemeliyim her 10000 kmde aşağı yukarı 500 lira tasarruf oluyo gibi.ee 1500 liraya mal olduysa tüp işi 3 yılda amorti eder gibi görünüyo.
    bende düşünmüştüm bi aralar taktırmayı ama fazla arabaya binmedigim için yani yılda 10000 km yapan birisi olmadıgım için tüp taktırmayı kendimde tasarruflu görmedm.4-5 yılda anca amorti ederdim :) o yuzdn zaten ozamana kadar arabayı degiştirir bi dizel araba alırım gibi geliyo :)

km hesabını yaparken benzinle gidilen km de hesaba katmak lazım 10 bin km de 500 tl tasarruf olabilir ama
    sanki hiç benzin alınmıyor gibi düşünmemek lazım birde benzinle gidilen 10 bin km hesabı yapıp ikisini bir düşünmek lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: werty_tr

sagolun arkadaşlar. ben ankaradayım, aracı bakım için götürebileceğim bir servis öneriniz varmı.

Nerede yaşadığını söylesen daha iyi olurdu.Ama İstanbul-Ankara gibi bir yerde yaşıyorsan etrafta yetkili servisten bol birşey yoktur.Birkaç servise telefonla ulaş aracının kilometresini modelini söyle bakım için nekadar gerektiğini sor.Hangisi en uygun fiyatı verirse oraya git.

Sanayide bir yere gideceksen tanımadığın bilmediğin ehil olmayan kimselerden uzak dur.Etrafında arabası olanların tecrübelerinden yararlan.Kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: br251

Tüp taktırmayı düşünen arkadaşlara fikir olsun diye yazıyorum.

1.2 16v Albea zamanında fabrika çıkışlı LPG li olarak satıldı.Fabrikanın vertdiği LPG tüketim değerleri:

1.2 16v 80HP 114Nm tork (Albea Benzinli):Şehir İçi:5.7Lt. Şehir dışı:9.4Lt. Ort:7.0Lt(100km de)

1.2 16v 76HP 110Nm tork (Albea LPG): Şehir içi:12.9Lt. Şehir dışı:7.8Lt. Ort:9.7Lt.(100km de) (LPG de bir miktar güç kaybı yaşandığı için 76Hp ve 110 nm tork oluyor yoksa motorlar aynı motor)

Bu verilere dayanarak bir hesap yaparsak.LPG:2.30TL Benzin:4.10TL

Şehir dışında benzinli Albea 100km de: 23.37TL yakar.Yani km de 230krş.

Şehir dışında LPG li Albea 100km de: 17.94TL yakar.Km de 179krş.

Şehir içinde 100km de Benzinli: 38.54TL LPG li: 29.67TL yakar.

Ortlama ve Şehir dışı tüketimde 5 TL fark var.Şehir içinde ise 9 TL.

Şehir dışında 500 km yol giderseniz.LPG ile benzine göre 25TL daha az ödersiniz.Sıralı sistem LPG yerli 1.000TL yanacı:1500 TL ortlama+Ruhsata işletme+Tüv muayene ücreti.

Hesap ortada LPG belli oranda tasarruf sağlıyor ama Yılda 5.000 km yaparsanız kazancınız 250 TL.10.000 km yaparsanız 500TL daha az ödüyorsunuz.10.000km yapan adam lpg kitine yaptığı masrafı 2.5-3.5 yılda çıkarır.Ama yılda 20.000 yaparsanız.Yerli kitin parası 1 yılda çıkar.Çok kullanan arkadaşlara LPG veya dizel şart....

LPG meselesi tekrar çıktığı için önceki mesajımdan alıntı yaptım.Fabrika verileri ışığında yapılmış bir hesaptır.1.2 16 v için yapılmış görünsede 1.4 benzinli motordada buna benzer değerler söz konusu olacaktır.Hesaba sıralı sistemlerdeki benzin tüketimi dahil edilmemiştir.

• 2.5 yıl yada 3.5 yılda lpg masrafı çıkıyor ama birde arabayı 3 veya 4 sene sonra satma durumuda var aslında alırken lpg li almak lazım
    benzınlı alıp lpg ye cevırıp satmak ne kadar saglıklı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osmannn94 -- 30 Mart 2011; 11:32:26 >
  • quote:

quote:

Tüp taktırmayı düşünen arkadaşlara fikir olsun diye yazıyorum.

1.2 16v Albea zamanında fabrika çıkışlı LPG li olarak satıldı.Fabrikanın vertdiği LPG tüketim değerleri:

1.2 16v 80HP 114Nm tork (Albea Benzinli):Şehir İçi:5.7Lt. Şehir dışı:9.4Lt. Ort:7.0Lt(100km de)

1.2 16v 76HP 110Nm tork (Albea LPG): Şehir içi:12.9Lt. Şehir dışı:7.8Lt. Ort:9.7Lt.(100km de) (LPG de bir miktar güç kaybı yaşandığı için 76Hp ve 110 nm tork oluyor yoksa motorlar aynı motor)

Bu verilere dayanarak bir hesap yaparsak.LPG:2.30TL Benzin:4.10TL

Şehir dışında benzinli Albea 100km de: 23.37TL yakar.Yani km de 230krş.

Şehir dışında LPG li Albea 100km de: 17.94TL yakar.Km de 179krş.

Şehir içinde 100km de Benzinli: 38.54TL LPG li: 29.67TL yakar.

Ortlama ve Şehir dışı tüketimde 5 TL fark var.Şehir içinde ise 9 TL.

Şehir dışında 500 km yol giderseniz.LPG ile benzine göre 25TL daha az ödersiniz.Sıralı sistem LPG yerli 1.000TL yanacı:1500 TL ortlama+Ruhsata işletme+Tüv muayene ücreti.

Hesap ortada LPG belli oranda tasarruf sağlıyor ama Yılda 5.000 km yaparsanız kazancınız 250 TL.10.000 km yaparsanız 500TL daha az ödüyorsunuz.10.000km yapan adam lpg kitine yaptığı masrafı 2.5-3.5 yılda çıkarır.Ama yılda 20.000 yaparsanız.Yerli kitin parası 1 yılda çıkar.Çok kullanan arkadaşlara LPG veya dizel şart....

LPG meselesi tekrar çıktığı için önceki mesajımdan alıntı yaptım.Fabrika verileri ışığında yapılmış bir hesaptır.1.2 16 v için yapılmış görünsede 1.4 benzinli motordada buna benzer değerler söz konusu olacaktır.Hesaba sıralı sistemlerdeki benzin tüketimi dahil edilmemiştir.

• bence arabasına lpg taktırmayı düşünen ve elinde bunun masrafına yetecek kadar parası olan herkes taktırmalı. hiç düşünmeyin ne kadar zamanda amorti edeceğinizi. hatta isterse amorti etmesin bile. lpg taktırırsanız hiç değilse kafanız rahat olur arabaya binerken. km de 40-45 kuruş yakan bir arabaya binmek insanı moral olarak yıpratır ama 22-23 kuruş makul bir rakam bence.

ayrıca amorti hesabını benzinde yaptığınız km ye göre yapmayın. lpg taktırınca yaptığınız km en az %50 artar benden demesi.

taktırın gitsin.
  • Selam
    Aracımda aırbag hatası alıyorum Yol bilgisyarında airbag hatası yazıyor fakat airbag calısması için herhangi bir sey yapmadım patlamadı dun yoktu bugun sabah calıstırdım hata aldım servisi aradım getirin bakalım dediler dogal olarak :) varmıdır daha once basına gelen kimse neden yapar sizce 2011 albea
  • Arkadaşlar merhaba,hafta sonu kısmetse aşağıda verdiğim ilandaki Albea Multijeti alıyorum.İlandaki araba hakkında yorumlarınızı alabilirmiyim

http://www.arabam.com/ikinciel/ilan/detay/2894977
  • quote:

Orijinalden alıntı: YSF_023

Arkadaşlar merhaba,hafta sonu kısmetse aşağıda verdiğim ilandaki Albea Multijeti alıyorum.İlandaki araba hakkında yorumlarınızı alabilirmiyim

Taksi çıkaması veya şirlet aracı değilse alınabilir. Araç gerçekten temiz ise fiyatı da uygun gibi geldi bana.Ama yinede iyice bi usta baksın gerçektten temiz derse al.
  • quote:

Arkadaşlar merhaba,hafta sonu kısmetse aşağıda verdiğim ilandaki Albea Multijeti alıyorum.İlandaki araba hakkında yorumlarınızı alabilirmiyim

2006 MODEL COOK AMA COOK TEMIZ ALBEA 1,3MULTIJET DYNAMIC IKI BUCUK PARCASINDA LOKAL BOYA BULUNMAKTA KAZA DARBE KESINLIKLE YOKTUR BIR HAFTA ONCE MALATYA OTO FIAT YETKILI SERVISINDE UC BIN TL TUTARINDA A'DAN Z'YE TUM BAKIMLARI YAPILMISDIR FATURASI MEVCUTTUR BALATALR DISKLER FILITRELER POMPALAR RADYATOR YAG DEBRIYAJ ZINCIRI DIREKSIYON POMPASI AKUSU V.S YANI AKLINIZA GELECEK HERSEY SIFIR DEYISTIRILDI... 4 LASTIK BRISTONE 4 MEVSIMLIK 3 AY ONCE TAKILDI 600TL.. 04.01.2013 KADAR VIZESI VARDIR... FATİH OTOMOTİV YEŞİLTEPE GALERİCİLER SİTESİ F BLOK NO5 0422 336 77 77 0532 608 58 22 0532 786 11 44

galerici arabayı satacam diye 3000 tl masraf yapmaz. iyice araştırmadan almayın derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: odrin34

quote:

2006 MODEL COOK AMA COOK TEMIZ ALBEA 1,3MULTIJET DYNAMIC IKI BUCUK PARCASINDA LOKAL BOYA BULUNMAKTA KAZA DARBE KESINLIKLE YOKTUR BIR HAFTA ONCE MALATYA OTO FIAT YETKILI SERVISINDE UC BIN TL TUTARINDA A'DAN Z'YE TUM BAKIMLARI YAPILMISDIR FATURASI MEVCUTTUR BALATALR DISKLER FILITRELER POMPALAR RADYATOR YAG DEBRIYAJ ZINCIRI DIREKSIYON POMPASI AKUSU V.S YANI AKLINIZA GELECEK HERSEY SIFIR DEYISTIRILDI... 4 LASTIK BRISTONE 4 MEVSIMLIK 3 AY ONCE TAKILDI 600TL.. 04.01.2013 KADAR VIZESI VARDIR... FATİH OTOMOTİV YEŞİLTEPE GALERİCİLER SİTESİ F BLOK NO5 0422 336 77 77 0532 608 58 22 0532 786 11 44

galerici arabayı satacam diye 3000 tl masraf yapmaz. iyice araştırmadan almayın derim.

Hocam haklısın ...
    3000bin masraf neymiş servis kayıtlarını bir sorgula bakım faturasınıda incele

• quote:

arayıp plakasını isteyip tramerden (5664) sorgula aracı bence galericilere güven olmaz.
  • Arkadaşlar yorumlarınız için sağolun,galericiler uyanık evet ama ben de saf değilim arabaya istediği kadar masraf yaptım desin ben yine de servise gösterip öyle alacağım.Araba şirket arabasımı değilmi o önemli ama ben hiç bordo şirket arabası görmedim,genelde ya beyaz ya gri oluyor.
  • acıkcası bende hıc sırket aracı bu renkte gormedım ama arkadasımın tıcarı taksısı bu renk yanı bordo ama dogal olarak suan sarı
    quote:

Arkadaşlar yorumlarınız için sağolun,galericiler uyanık evet ama ben de saf değilim arabaya istediği kadar masraf yaptım desin ben yine de servise gösterip öyle alacağım.Araba şirket arabasımı değilmi o önemli ama ben hiç bordo şirket arabası görmedim,genelde ya beyaz ya gri oluyor.
  • 
Sayfa: önceki 723724725726727
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.