Şimdi Ara

CREATIVE X-FI TITANIUM PCI-E SES KARTI ve Console Launcher Ayarları (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
332
Cevap
9
Favori
32.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sisco07

quote:

Orijinalden alıntı: TheJudgé

bendede x-fi titanium var artık creativenin ses kartı çıkarırken sanki sadece göz boyamak için flan çıkardığını düşünmeye başladım sanki adamlar sadece bi yazılımda sesi iyileştirip kartıda yanına ekliyolar bize kakalıyolar , son cıkan kartlara bakarsanız o kadar apsurt kartlar varki neymiş 4 çekirdekliymiş , ulan 4 çekirdekli ses kartımı olur yuh artık ya iyice .okunu çıkardılar

birdahaki ses kartım kesinlikle profesyonel bi ses kartı olucak creative flan almayı düşünmüyorum açıkçası , adamlar herşeyi programsal yapmış artık ee peki kart ne işe yarıyor ..

örnek şu karta bi bakın üstünde adam gibi kondansatör bile yokkan bu kart nasıl süper ses çıkarır ?
    http://www.vatanbilgisayar.com/OEM%20Muhtelif%20Kart/creative-recon_3d_pcie-sb-recon-3d-pci-e-ses-karti/productdetails.aspx?I_ID=59119

üstüne dandikte bi pilastik amblem koymuşlar al sana kart birde 4 çekirdekliymiş yok deve ..sanki grafik kartı bu kasıyor açamıyor sesleri

sana katılıyorum arkadaşım ama zaten bilgisayar kartları artık dijital ses üzerine çıkartılıyor, bu nedenle analog ses teknolojisinde çok kullanılan kondansatör sesi gibi filtre edici komponentler dijital işlemcilerin osilatörleri harici pek kullanılmıyor. çünkü zaten ses dijital binary olarak iletiliyor o yüzden gerek duyulmuyor..ama creative markası o kartlara verilen parayı bence haketmiyor, kartları vasat demyorum ama haketmiyor bence..

ne kadar çok kondansatör o kadar yüksek ses verir , tabi bozmadan ve kaliteli verir ..

basslar tizzler v.s kondansatörlerle doğrudan orantılı hele birde kulaklık kullanıyorsan bassların iyi gelmesi tamamen kondansatörlerle alakalı

sende bikaç ses sorunu yaşamışsn sanırım , sana önerim ilk başta biostan anakart ses kartını devre dışı bırak azalia codec gibi bi ismi olması lazım tabi her anakartta değişir , sonra tüm creative yüklemelerini sil ve driver sweeper diye bi program var onunla creative driverlerini iyice temizle sonra bi reboot atıp yeniden kur cd ile daha iyi sonuç alırsın , bu arada bendede x540 var basslar boğuk değil tabi bass a yüklediğimiz anlam farklı ikimizinde belki senin kulaklar alısmamıs olabilir bide zaten logitechler genelde seste bass oranını yüksek veren sistemlerdir tizz i biraz azdır sana önerim ses kartının ayarlarından bass ı %5 flan kısman cmss3d yi kapatman ve creative xfi crystalizeride %65-70 lere getirmen daha sonra ses ayarlarına gir windowstan 24 bit 96 khz yap 5+1 moddayken sorun kalıcağını sanmıyorum , eq ayarı da yaparsan sorun kalmaz derim ben ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 12 Mart 2012; 3:06:27 >

• teşekkürler dostum denicem yazdıklarını..ama aklıma bişey daha takıldı kutusunda windows vista ve xp 64 simgeleri belirtilmiş windows 7 göremedim!birde windows 7 işletim sisteminin ses kalitesi xp ye göre düşük diyenler var ama o konuda bir bilgim yok!ya da belkide anakartla alakası vardır..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tam35

quote:

dostum asio driver yazıyor ama ben etkinleştiremedim etkin olmuyor bir türlü!elektro gitarım var guitar rig programı yükledim ama rig ayarlarından kartın asio driver ını görmüyor ve defult ayarlarında kart aynı onboard gibi gecikme yapıyor asio suz bende asioall yükledim gecikme kalktı ama creative ın asio sunu çalıştıramadım!

peki cubase programı ile denedinz mi ? onboard ses kartımda asioall programı yüklü olduğu halde gecikmeyi yasıyorum.

cubase programını daha önceleri incelemiştim ama bu kartla kullanma fırsatım olmadı..ama bu kartı sana tavsiye edemicem ben mennun kalmadım açıkcası, en azından guitar rig gibi basit programları asio4all programı olmadan gecikmesiz çalıştırması lazımdı ya da ben öyle ümit ediyordum.mesela daha öncede belirttiğim gibi birde bas sorunu gördüm kartta.. mesela müzik dinlerken kros sesleri sanki kros patlakmış gibi veriyor bu logitech hoparlör sisteminde de sennheiser kulaklığımda da böyle bas limitini anca 80-100 hertz e ayarlamam gerekiyor onun altı patlamalara neden oluyor .Tabi zevkler tartışılmaz benim performansı hoşuma gitmedi ama tizler ve midlerde başarılı.

anladım saol creative kayıt işinde biraz daha yol katetmesi lazım, maudio fast track pro daha iyi seçim olucak benim için ozman

• arkadaşlar x-fi ses kartına z5500 optik baglı ancak karta kulaklık taktıgım zamandekoderden sesi açıp kapayamıyorum ve kulaklık taksamda optik baglantıda hoperlördende ses geliyor bu sorunu nasıl çözebiliriz yardımlarınızı bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: mutevazi025

arkadaşlar x-fi ses kartına z5500 optik baglı ancak karta kulaklık taktıgım zamandekoderden sesi açıp kapayamıyorum ve kulaklık taksamda optik baglantıda hoperlördende ses geliyor bu sorunu nasıl çözebiliriz yardımlarınızı bekliyorum

merhabalar kulaklığı z5500 ün decoderine takarsan bi problem kalmaz.optik çıkıştaki sesi bende pc den kapatamıyorum veya açamıyorum.
  • Burası yeri mi bilmiyorum ama bu konuda tecrübeli olduğuna inandığım kişiler burada olduğundan burada soruyorum.
    Bilgisayar her shut down dan sonra veya restarttan sonra resimdeki hale geliyor.
    Düzeltince bir dahaki restarta kadar bozulmuyor. Neden böyle yapıyor olabilir?

CREATIVE X-FI TITANIUM PCI-E SES KARTI ve Console Launcher Ayarları
  • 2 Gün önce aldım bu kartı. Ancak çok tutarsız. Ses kalitesine diyecek yok ancak bazen çatlamalar yapıyor. Z623 kullanıyorum ses sistemi olarak. Onboard ses kartı devredışı ve Realtek driverlarını kaldırdım tamamen. Yine de çok tutarsız bir durum var. Çatlama sorunu herkeste var mı? Çok nadir oluyor gerçi ama onboard kart hiç yapmıyordu bunu. Bu kadar para verince enayi gibi hissediyor insan..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ridy

2 Gün önce aldım bu kartı. Ancak çok tutarsız. Ses kalitesine diyecek yok ancak bazen çatlamalar yapıyor. Z623 kullanıyorum ses sistemi olarak. Onboard ses kartı devredışı ve Realtek driverlarını kaldırdım tamamen. Yine de çok tutarsız bir durum var. Çatlama sorunu herkeste var mı? Çok nadir oluyor gerçi ama onboard kart hiç yapmıyordu bunu. Bu kadar para verince enayi gibi hissediyor insan..

Ses deki çatlamalar işlemciden gelen gecikmenin ve medya playerın gec algılamasından dolayı olusan catlamalardır.
    diye düşünüyorum. mili saliselik bi olay aslında fazla rahatsız etmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akyurt

quote:

2 Gün önce aldım bu kartı. Ancak çok tutarsız. Ses kalitesine diyecek yok ancak bazen çatlamalar yapıyor. Z623 kullanıyorum ses sistemi olarak. Onboard ses kartı devredışı ve Realtek driverlarını kaldırdım tamamen. Yine de çok tutarsız bir durum var. Çatlama sorunu herkeste var mı? Çok nadir oluyor gerçi ama onboard kart hiç yapmıyordu bunu. Bu kadar para verince enayi gibi hissediyor insan..

Ses deki çatlamalar işlemciden gelen gecikmenin ve medya playerın gec algılamasından dolayı olusan catlamalardır.

Gecikme söz konusuysa işlemcinin sesi işlerken gecikeceğini sanmam ben. Anakartla alakalıdır o halde...

• quote:

quote:

quote:

Gecikme söz konusuysa işlemcinin sesi işlerken gecikeceğini sanmam ben. Anakartla alakalıdır o halde...

müzik dinlerken birkaç proğram arka planda çalışırken. işlemci gecikmeye çok az da olsa girebiliyor.
    deneyin sade bir şekilde müzik dinleyin aynı şey söz konusu olucak mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akyurt -- 24 Haziran 2012; 23:48:24 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

müzik dinlerken birkaç proğram arka planda çalışırken. işlemci gecikmeye çok az da olsa girebiliyor.
    deneyin sade bir şekilde müzik dinleyin aynı şey söz konusu olucak mı?

İyi güzel de böyle bir olay olacaksa bu kadar para neden veriyoruz bu kartlara? Daha önce hiç sorun yokken cızırdamalı ses dinlemek için mi?

Sürücüsünü güncelleyip anakarttan dahili ses kartını kapatınca düzeldi sanırım. Teşekkürler yine de =) =)

• Bu ses kartını dün vatandan aldık 235 TL'e.... hiç beğenmedim bugün iade edicem... Ne yaptiysam tatmin edici ses alamadım hoparlörden.. basslar iyi ama tiz mid rezalet.. Övüldüğü kadar kaliteli bi ses kartı değilmiş... filmlerde sesler acayip boğuk.. Anakartimin onboard sesine yakın ses aldım... böyle olacaksa ses kartı almanin bi mantığı yok zaten.. cizirti hışırtı ne ararsan vardı dinledigim müzikte... 5 sayfa boyunca herşey okudum ve yapmam gereken herşeyi yaptım... Güzelim bilgisayarim dün gece yazı tahtasına döndü.. o yazılımı kur şunu sil bunu kaldır yeniden kur pc hosaf oldu.. Yinede onboard sese yakın sesler aldım.. Creative YINE insanları salak yerine koymaya çalışmış.. Karttan değilde yazilimsal iyileştirmelerle insanlari kandirmaya çalışmış.. bi daha creative alirsam ne olayım... Asusun ses kartlarını bekliyorum şimdi.. Onlar bi gelsin de ancak o zaman kaliteli ses dinleriz..

İşletim sistemim windows 7 Ultimate 64 bit.. ses sistemim de logitech x-530...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sedat. -- 26 Haziran 2012; 4:35:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sedat.

Bu ses kartını dün vatandan aldık 235 TL'e.... hiç beğenmedim bugün iade edicem... Ne yaptiysam tatmin edici ses alamadım hoparlörden.. basslar iyi ama tiz mid rezalet.. Övüldüğü kadar kaliteli bi ses kartı değilmiş... filmlerde sesler acayip boğuk.. Anakartimin onboard sesine yakın ses aldım... böyle olacaksa ses kartı almanin bi mantığı yok zaten.. cizirti hışırtı ne ararsan vardı dinledigim müzikte... 5 sayfa boyunca herşey okudum ve yapmam gereken herşeyi yaptım... Güzelim bilgisayarim dün gece yazı tahtasına döndü.. o yazılımı kur şunu sil bunu kaldır yeniden kur pc hosaf oldu.. Yinede onboard sese yakın sesler aldım.. Creative YINE insanları salak yerine koymaya çalışmış.. Karttan değilde yazilimsal iyileştirmelerle insanlari kandirmaya çalışmış.. bi daha creative alirsam ne olayım... Asusun ses kartlarını bekliyorum şimdi.. Onlar bi gelsin de ancak o zaman kaliteli ses dinleriz..

Bugun iade ettim ve Sizlere sadece şunu soyleyebilirim ki Creative'in SADECE YAZİLİMSAL OLARAK bişiyler yapabildigine Şuan ŞAHİT OLUYORUM... Kartlari FOS......

Neden diyeceksiniz şuan Dün gece yükledigim creative driverleri sayesinde Yemin ediyorum Onboard ses kartinin yani Realtek'in driverlerini YÜKLEMEDİM, şuan Pc'de Dün yükledigim Creative yazilimlari haricinde SES karti olmadan pc'de şuan onboard üzerinden Eskiden alamadigim kalitede 6 kanal 5+1 müzik dinliyorum.. !!!! Realtek'in driverlarini Yüklemicem..

Creative seni Allaha havale ediyorum... ALLAH belani versin.. İade ederken ''acaba'' vardi kafamda '' Acaba bi yerde bi hata mi yaptim veya yapiyorum '' diye ama Şuan İYİKİ iade etmişim diyorum.. Yoksa girecekti 235 TL

İlla ses karti alacaksaniz Asus'un yeni çikaracagi ses kartlarini bekleyin 2 hafta sonra piyasaya sürülecekmiş.... Veya forumda ikinci elde Auzentech m.Audio falan var Emin olun onlar x-fi titanium gibi Sunii kartlara 10 basar daha kalitelidir..

• quote:

Bu ses kartını dün vatandan aldık 235 TL'e.... hiç beğenmedim bugün iade edicem... Ne yaptiysam tatmin edici ses alamadım hoparlörden.. basslar iyi ama tiz mid rezalet.. Övüldüğü kadar kaliteli bi ses kartı değilmiş... filmlerde sesler acayip boğuk.. Anakartimin onboard sesine yakın ses aldım... böyle olacaksa ses kartı almanin bi mantığı yok zaten.. cizirti hışırtı ne ararsan vardı dinledigim müzikte... 5 sayfa boyunca herşey okudum ve yapmam gereken herşeyi yaptım... Güzelim bilgisayarim dün gece yazı tahtasına döndü.. o yazılımı kur şunu sil bunu kaldır yeniden kur pc hosaf oldu.. Yinede onboard sese yakın sesler aldım.. Creative YINE insanları salak yerine koymaya çalışmış.. Karttan değilde yazilimsal iyileştirmelerle insanlari kandirmaya çalışmış.. bi daha creative alirsam ne olayım... Asusun ses kartlarını bekliyorum şimdi.. Onlar bi gelsin de ancak o zaman kaliteli ses dinleriz..

Hocam optic giristen dinleme sansiniz var ise bir de o sekilde deneseydiniz ben z906 kullaniyorum onboard ses kartina dondugunde ses camur gibi geliyor.kullanfiginiz.medya ve baglanti sekliniz digital olsaydi eminim bu yorumu yapmazdiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Merhaba, diğer başlıkta size önerirken ben de bu karttan almış bulundum. Kart dün elime geçti. Ve açıkçası sizin kadar karamsar değilim, ama bu sizi haksız çıkarmaz, haklı olduğunuz pek çok nokta var. Örneğin;
    - Cihaza ait son güncelleme 2009 yılına ait, tümleşik ses kartı üreticileri bile 6 ayda bir yazılım yenilerken Creative'in bu vurdumduymaz tavrı akıl alacak gibi değil, gerçi ben eski creative kullanıcısıyım, türlü çeşit modelini kullandım. Mp3 player larına bile güncelleme çıkarmakta zorlanan bir firmadan bahsediyoruz.
    - Realtek yeni model anakartlarda çok başarılı tümleşik kartlar üretiyor. Öyle ki bunlar harici kartlara kafa tutacak kalitede. örneğin benim ki dolby home theater özelliğine sahip, dolaysıyla harici kartlarla arayı git gide kapatıyorlar.
    - Kart ses işleme işinin önemli bir bölümünü yazılıma/efektlere postalıyor ve böylece ortaya "yapay bir ses kalitesi" çıkıyor.

(Buradan sonra yazacaklarım kartı yeni alanlar için rehber niteliğinde olabilir, söylediklerimi deneyip elde ettikleri sesi dinlesinler, o zaman bana hak vereceklerdir.)

Şimdi dananın kuyruğu tam bu noktada kopuyor. Bu kartın gerçek gücünü ortaya çıkarmak isteyen ve benim gibi karttan tek beklentisi kaliteli müzik dinlemek olanlar, öncelikle kartla gelen CD'yi bir kenara bırakıp, kartın kendi sitesinden en güncel driver olan: Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Driver 2.17.0008 yüklesinler. Bunun dışında hiç bir şey yüklemenize gerek yoktur. Zira hem kutu içeriğinde gelen CD, hem de kartın sitesinde yer alan programların çoğu bilgisayarınızda gereksiz yer işgal etmekten başka hiç bir işe yaramayacaklardır.
    Ayrıca başlıkta yer alan önceki mesajlarda adı geçen 3. parti yazılımlar ise, tüm bu programların derlemesinden başka bir şey değildir. Yani 3. parti derlemeler kurduğunuzda daha iyi bir ses elde edeceğinizi sanmayan, zira hepsi Creative in kendi orjinal driverını kullanmaktadır.
    Herneyse, konumuza dönmek gerekirse; bizim ihtiyacımız olan her şey Creative Audio Control Panel üzerinde mevcut. Panelin görünümü aşağıdaki resimdeki gibidir:

Buradan sonra yapmanız gerekenler şunlar: sese yapay bir kalite ve doygunluk katan özellikleri kapatacağız:

- Panelden Mode başlığı altına girerek Entertainment Mode seçin
    - EAX Effects kapatın
    - X-Fi CMSS 3D kapatın
    - X-Fi Crystalize açık ve %35 seviyesinde olmalı.

Panelle işimiz kalmadı. Kapatabilirsiniz.

/>

Yazılım ASIO desteğine sahip olduğu için Winamp üzerinden ASIO plugin kullanarak müzikte en yüksek kaliteyi ulaşmaya çalışacağız. ASIO nedir derseniz birkaç alıntı ve örnek şablon ile açıklamaya çalışayım.

"Basitçe açıklarsam bu protokol ses giriş ve çıkışlarına bağımsız olarak daha kolay bir erişim olanağı sunduğu gibi, bir giriş ve çıkış arası senkronizasyon işlemini de yaparak, binlerce dolarlık donanım yerine yazılımların kullanılabilmesini sağlar.
    Windows’un sesin kalitesini düşürdüğü söylenen K-Mixer yazılımını da bypass edip sinyalleri direkt olarak ses kart/DAC’a gönderir. Yani biz müzikseverlerin keyfini arttırıcı bir yazılım olarak tanımlayabiliriz."

Kaynak:http://beskurt.wordpress.com/2008/07/31/asio-nedir/

ASIO temel çalışma prensibini agösteren şema:

Not: ASIO desteğine sahip olmayan yazılımlar için Asıo4All adında bir yazılım var, ama emin olun doğrudan asio destekleyen bir kartla elde ettiğiniz sonuç çok daha tatminkar olacaktır. İnternette bununla ilgili bazı karşılaştırmalı testler mevcuttur.

Gelelim Winamp üzerinden ASIO output kullanarak doğrudan en kaliteli sesi almaya:

- Öncelike Winamp'ın kendi EQ özelliğini tamamen kapatın.
    - Tercihler - Kayıttan Yürütme yolunu izleyin ve sırasıyla;
    - 24 bite izin ver seçeneğini kapatın.
    - Titreşimi kapatın
    - Çevresel sese izin ver seçeneğini kapatın
    Winampı kapatın.

Aşağıdaki resim ilgili ayar bölümünü göstermektedir.

Aşağıdaki adresten ASIO plugin indirin:
    http://otachan.com/out_asio(exe)_070.7z

out_asio(exe)_070\bin\SSE2 yolunu izleyerek; klasör içindeki iki dosyayı da "C:\Program Files\Winamp\Plugins" içine kopyalayın.

- Winampı açın. Tercihler - Output/Çıktı yolunu izleyip ASIO Output (exe version) seçip, yapılandır deyin. Karşınıza çıkan pencerede ayarları aynen aşağıdaki resimdeki gibi yapın:
    Şayet müzikte click sesi veya saliselik duraksamalar olursa quality bölümünden daha düşük işleme seçeneklerini deneyin.

Bu işlemden sonra Winampı yeniden başlatın.

Sıra geldi analog modelleme yapmaya. Açıkçası müziği en yalın ve efektsiz haliyle dinlemek daha sağlıklı, ancak kulağımız zaman zaman tüplü amfilerde elde edilen o doygun sesi arıyor. İşte bu noktada kullanacağımız yazılım ise iZotope OZONE...

Ancak sorun şu ki Ozone Advanced 5 serisi yazılımı Winampta kullanmak mümkün değilmiş gibi görünse de aslında mümkün. Fakat illegal... Yazılım esasen FX Studio gibi yazılımlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir VST plugindir. İçerisinde birbirinden harika örnek modeller mevcuttur, bu yazlımla yapabileceklerinizin bir sınırı yoktur dersem abartmış olmam. Fakat başta dediğim gibi forum kuralları gereği yazılımın Winamp ile entegre biçimde nasıl çalıştığını anlatamam. Ancak siz basit bir google araması ile konuya vakıf olabilirsiniz. Buradan sonrası size kalmış.
    Not: Şimdi bazılarınız iZotope Ozone'nun winamp için çıkarılmış eski ve özel bir sürümü olduğunu hatırlayacktır. Doğrudur, halen var ve yaygın biçimde kullanılmakta. Benim seöylediğim ise 2011 yılında çıkan steinberg imzalı Ozone 5'dir. Herkes onun winampta çalışmadığını bilir, ama aslında çalışır. Söz konusu yazılıma ait temsili resim aşağıdadır:

Ozone 5 işini de halletiğiniz varsayarak burayı atlıyorum.
    Evet, konunun tamamında yazılanları uyguladıysanız X-Fi serisi kartlardan elde edebeileceğiniz en kaliteli sese ulaşmışsınız demektir, bunun için öyle hassas bir kulağa da ihtiyaç yok, fark o kadar net ve anlaşılır ki duymamak için sağır olmak gerekir.
    Bu yaptıklarımızna sonra müzikteki ayrıntı ve derinliğin ön plana çıktığını fark edecekseniz. Daha temiz basslar elde edecek ve daha önce işitmediğiniz geri plan altyapılarını işiteceksiniz.

Bir kaç önemli notla yazıya bitireyim;
    - Müzik kaliteli bir stereo kulaklık veya hi-fi sistemde dinlenir. 5.1/7.1 sistemlerin önceliği oyun ve filmdir. Gerçek performanslarını oyun ve filmlerde ortaya koyarlar. Dolaysıyla amacınız müzik dinlemek ise, iki yollu sistemlere yönelin.
    - En iyi donanımı ve yazılımı kullansanız dahi, dijital müzik dinlerken FLAC veya iyi riplenmiş bir mp3 dinlemediğiniz müddetçe müzikteki ayrıntıya ulaşmanız söz konusu olamaz. FLAC iyi bir format olmasına karşın çok yer işgal ettiği için pek tercih edilmiyor, bu yüzden yüksek kalitede doğrudan CD'den riplenmiş mp3ler bulabileceğiniz bazı siteler mevcut. Bunların bir kısmı ücretli bir kısmı ise davetiye üsulu ile çalışıyor. Bu sitelerden birinden üyelik alırsanız iyi olur, en azından defalarca kez convert edilerek mahvedilmiş mp3 kayıtları dinlemekten yeğdir.
    - ASIO desteği olmayan tümleşik veya harici bir kart kullanıyorsanız, ASIO ile aynı mantıkta çalışan Wasapi plugini mevcut, ASIO ile aynı çalışma prensibine sahip ancak ASIO destekli karta sahip birinin bunu kullanması mantıksız. İlgili konu şurada:http://forum.donanimhaber.com/m_46362432/tm.htm
    - Foobar kullanlar için ASIO ayarları şurada:http://forum.donanimhaber.com/m_46362432/tm.htm
    -
    Şimdilik bu kadar. Herkese iyi forumlar

Sorularınız lütfen konu başlığı altından sorunuz, böylece benzer sorunları olan arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sterilsenfoni -- 26 Haziran 2012; 21:23:21 >

• dostum ASIO low latency yani düşük gecikme üzrine kurulmuş bir sistem.. dediklerin doğru fakat bunun ses kalitesine bir etkisi yok.. zamanıdna araştırmıştım.. ASIO daha çok pro audio la uğraşanalrın işlerini daha hızlı yapabilmeliri için kullandıları birşeydir.. tek bir app ses kartına az gecikmeyle bağlanabiliyor oluşudur.

creative in driver yapmaması eski kartlara destek vermemesi doğrudur zaten bende bunu en çok kötülüyorum bu firmada.. kullandığım 2005 model x-fi platinum un 2009 model bir x-fi karttan farkı yok tek farkalrı yazılımsal THX tru stuido bilmem ne falan...
    sana önerim daniel_k nın drvier cd sini kullanman olack. ya da PAX drivers var onun dvd suite ni kullan fakat ben şahsen daniel_k kullanıyorum nedeni ise herhangi bir tweak in olmaması.. PAX ta bir sürü sesi güzelleştirecek (doğallığını bozacak) tweak mevcut. seçim senin.
  • @X-FI
    Merhaba,
    Düşük gecikme oranının sesin kalitesine bir etkisi yok dersek çok yanlış olur.
    Örnekse aşağıdaki linkte jriver tarafından hazırlanmış output modelleri üzerine açıklamar var. ASIO ile ilgili kısım şu şekildedir:

quote:

ASIO is a sound card communication system created by Steinberg.

If your soundcard has a native ASIO driver, this is the most direct (and normally best) way to communicate with it.

Please note that ASIO4All is basically Kernel Streaming with an ASIO wrapper. There's no good reason to use ASIO + ASIO4All vs just using Kernel Streaming directly in Media Center.

For more information, see ASIO.

http://wiki.jriver.com/index.php/Audio_Output_Modes

Burada zaten temel konu kartı çeşitli yazılımlarla şişirip olduğundan daha iyi göstermek değil, aksine mp3'ü directsound'un karmaşık alogorirtmalarına maruz bırakmadan, müziği işleme işini doğrudan karta bırakmak.
    daniel_k paketi hantal olmasına karşın oyun ve film odaklı işlerde daha iyi sonuçlar veriyor, orada hem fikiriz. Özellikle 5.1 / 7.1 kullananlar için ideal.
    Benim yazım ise stereo sistem kullanan ve daha iyi müzik performası elde etma peşinde olanların ilgisini çekecektir.
    İyi forumlar.

• @sterilsenfoni: driverlarla ilgili düşünceni anladım bende daniel_k yı zaten creative in tüm yazılımlarını kullanıp bir cd suite yaptığı için kullanıyorum..

ASIO konusuna gelecek olursak az önce google da yine bir araştıryaım dedim head-fi dahil birkaç iyi yabancı site çıktı onlardan topladığım bilgilere göre ASIO daha çok piano keyboard tarzı şeylerle uğraşıp yüksek kalitede recording yapanalr için çok büyü kkolaylıkmış çünkü windows kernelleri ile 30 ms bulan bir gecikme oluyor programla kart arasında ASIO ile bu gecikme <2 ms kadar düşüyor, inanılmaz bir düşüş ve bu işleirne geliyor. playback için birşey anlam ifade etmiyor diyorlar..

kaldı ki playback te audio creation mode u kullanırsan ve enable bit-matched playback işaretlersen ki bunu bilmen lazım doğal sesi veriyor.. bunun yanında foobar ya da winam pile ASIO yuda aktif edip playback yapanlar var ama seste biraz değişiklik olduğunu söyleyenler bile placebo efektide olabilri diyorlar. şuradahttp://www.head-fi.org/t/312005/auzen-prelude-which-mode-do-you-use/30 it sounds better diyen adama karşılık cevap veren adamın mesajını okuyabilirsin..

ufak bir not: filmlerde dahi audio creation mode + bit-matched playback kullanmaznı tavsiye ediyorum ben öyle yapıyorum daha iyi oluyormuş hatta oyunlarda bile kullnan var ama EAX 5 falan gidiyor.

bu da ASIO nun amacı
    http://www.creative.com/soundblaster/products/audio/article.asp?articleID=53937&categoryID=15

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 27 Haziran 2012; 0:14:08 >

• verdiğin linkede baktım, windows un ses kernelleri değimiz şey directsound dan geçiyormuş zaten adı üstünde . şöyle bir SS aldım, bu DTS ve DD li filmlerde aldığım ayar, x-fi da ise decoder açık audio creation mode da ve bit-matched açık. en doğal sesi alıyorsun.

direkt SPDIF OUT
  • @X-Fi..: Hocam şunlarin hepsini bir kenara atsan da bana Windows 7 Ultimate 64 bit işletim sisteminde, Ses sistemi olarakta logitech x-530 5+1 sisteminde Sorunsuz Yeterli seviyede memnun olarak kullanabilecegim Hangi ses kartini önerirsin.. X-fi Titanium Benim gözümde yetersiz gelen bir ses karti oldu.. Siz ne önerirsiniz ? Optik degilde Analog bağlanacagim için Bunu da göz önünde tutarak bir öneri yapsaniz ne önerirsiniz... ?

İkinci sorum ise Asus D2'leri kullandiniz mi hiç..
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.