Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ] Kanser Olmadan Önce Yardım Edin Lütfen.(ECS G41T-M7 için Bios mod)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
3
Favori
8.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milattan kalma ECS G41T-M7 anakarta sahibim.İşlemcimi değiştirmek istiyorum.Yeni alacağım işlemci Xeon X5450 Fakat bu belalı işlemci 771 pinli.Benim Anakartım ise 775 pinli. Normalde Bu işlemciyi 775 pinli anakartlara entegre etmek çok basit ama benim milatlık anakartım için bios mod yok.Aradım Taradım yok yok yok... Lütfen sizin bildiğiniz anakartım için bios mod varsa link atın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jJGandalfTheGreyJj -- 17 Aralık 2018; 17:53:56 >

• Tekrar merhaba.
    Özel mesaj attım ama bende görünmüyor mesaj gönderememiş olabilirim.

Çokta afilli yazmıştım ya neyse.

şimdi ECS nin sitesinden 2 adet bios dosyası buldum. Madem 2 dosya hazırlayıp göndereyim dedim ve hazırladım.
    Xeon x5450-x5460 fark etmez 0E yada 0C ikisini de ekledim. Yani işlemcin SLBBE yada SLASB olabilir. İkisinde de çalışır sorunsuz. Logo ekranını siyah yaptım.

Birazdan dosya adreslerini tekrar yazacağım.
    Yine sıkıntı olursa; Bios dosyalarının adresleri için bana özel mesajla e-posta adresini ver.
  • Anakartın Q9650 ye kadar destek veriyor. C2Q serisinden bi işlemci al geç boşuna xeon ile uğraşma.
  • By_KeReMM kullanıcısına yanıt
    Ya ben bilmiyomuyum Q9650 almayı.Fiyatlarını karşılaştırdın mı? X5450 80 130 Tl iken Q9650 230 larda geziniyor.
  • Merhaba, dostum ben sana modlayıp göndereyim. Sitesinde en son 09/02/2011 sürümü var. Onun üzerine yapabilirim.
    Alacağın işlemci C0 (QAMB, SLASB) / E0 (QFUB, SLBBE) hangisi olacak?
  • Tekrar merhaba.
    Özel mesaj attım ama bende görünmüyor mesaj gönderememiş olabilirim.

Çokta afilli yazmıştım ya neyse.

şimdi ECS nin sitesinden 2 adet bios dosyası buldum. Madem 2 dosya hazırlayıp göndereyim dedim ve hazırladım.
    Xeon x5450-x5460 fark etmez 0E yada 0C ikisini de ekledim. Yani işlemcin SLBBE yada SLASB olabilir. İkisinde de çalışır sorunsuz. Logo ekranını siyah yaptım.

Birazdan dosya adreslerini tekrar yazacağım.
    Yine sıkıntı olursa; Bios dosyalarının adresleri için bana özel mesajla e-posta adresini ver.

• Birde bu anakartın maximum verdiği TDP desteği nedir?
    Benim gördüğüm kadarıyla 105 watt. Eğer 105w max doğru ise X serisi yerine E yada L serisi almak zorunda kalırsın.
    En yüksek E5472 olur 80w TDP ile. L5430 ise 50w.

FSB 1333/1066/800 MHz olarak gördüğüm için E serisi en fazla E5450 kullanabilirsin çünkü E5462 ve E5472 ise FSB 1600Mhz.

Şu yüzden soruyorum forumda gezerken 1.0 revizyonlu versiyonuna x5460 takmış vatandaş ve C1E yi biostan kapatınca da donma falan olmadan gayet rahat çalıştırmış.
    Eğer 1.0 versiyon varsa sıkıntı yok x5450 yada x5460 al geç.
    Bende x5460 kullanıyorum şuan.
  • solitarymd kullanıcısına yanıt
    Size Çoook ama ÇOOOOOOOk teşekkür ediyorum beni büyük bir yükten kurtardınız ne kadar teşekkür etsem azdır.Cevaplarınızı okudum Kusura bakmayın Hemen cevap veremedim. Dün geceden beri elektrikler gitmişti yeni geldi.
    Aklıma soru işaretleri takıldı;

1) Şimdi siz tdp ve fsb değerinden bahsetmişsiniz ardından 1.0 versiyon var ise biostan C1E'yi kapatarak sorun olmadığını örnek göstermişsiniz.Benim anlamadığım Neyin versiyonu 1.0 olmalı Bios'unmu? yoksa Anakartımın mı? Anakartımdan bahsediyorsanız Evet G41T-M7 V1.0 sürüm Fakat biosumdan bahsediyorsanız onun sürümünü bilmiyorum.

2) C1E yi BİOS tan nasıl kapatabilirim?Anlatan bir video ya da bir sayfa linki atabilir misiniz?

3) Diyelimki herşeyi yaptım sıra BİOS modlamaya geldi Attığınız linklerden Normal olanı mı kuruyum yoksa 1.X olanımı kuruyum? Farkeder mi?

4) Logo ekranını siyah yaptım yazmışsınız.Aynı zamanda BİOS a ve Boot menüye girme tuşları değişti mi yoks sabit mi?

• Rica ederim. Özel mesaj gönderme özürlüsü olduğumdan bir sürü mesaj yazdım

1 - Senin anakartın G41T-M7 V1.0. Yani X5450 ve X5460 alıp gönderdiğim bios dosyasını yükleyerek rahatlıkla kullanırsın.
    Yani "Xeon destekli - BIOS for G41T-M7 (1.X) için" yazan linkteki dosya sana lazım olan. Diğerini indirmene gerek yok.

2 - bilgisayarın güç tuşuna basacaksın açılırken "del" tuşuna bas çek yapacaksın bios ekranına geldiğinde Bios Feature bölümünde (award biosta böyle ami de benzer bir şeydir yerin adı).
    Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere "CPU Enhanced Halt (C1E)" yada direk C1E-Enhanced Halt State gibi bir isimle yer alan ayarı "Disable" olarak ayarlayacaksın.

3 - 1.X olanını kuracaksın.
    4 - Tuşlar değişmedi ortada yeşil garip bir logo vardı onu temizledim .

Diğer açıklamalar;

C1E ayarı bios içerisinde yer alan bir ayar ve windows çalışırken "sistem boşta" işleminin iletişimiyle işlemcinin hız ayarını otomatik olarak düşürerek enerji tasarrufu yapmasını sağlar. Yani işlemci gücü az gereken şeylerde atıyorum hızı 2.0Ghz ye düşürür. İşlem gücü yükseldiği zaman otomatik olarak bunu üst limite çeker işlemci tekrar 3.0Ghz gibi hızlara yükselir.
    Buda bazı işlemcilerde problem oluşturuyor benim şuan kullandığım anakart Asus P5G41T-M LX onda sıkıntı yok mesela açık yada kapalı olsada pek bir şey fark etmiyor ama sen deneme yanılma yapabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi solitarymd -- 16 Aralık 2018; 15:4:0 >

Size nasıl teşekkür ederim bilemiyorum. Şuan sevinmekten deliye döndüm en az 1 aydır bu konuyu düşünmekten kafayı sıyırdım. Herşey için ÇOOOOOOOOOOOOOOoK teşekkürler. Lütfen size karşı bir kusurum olduysa affedin.
  • Şu 1.0 konusunda anakart mı bios mu kafan karışmasın.
    Anakartın için sormuştum 1.0 demişsin ona göre cevapladım.

Anakartının kitapçığında şöyle yazıyor.
    " If your motherboard has a BIOS protection jumper, change the setting to
    allow BIOS flashing ".
    Yani öncelikle kasayı açacaksın. Orada BIOS yazan 3 pinli plastik takılı yer arayacaksın varsa orada 1 ve 2 pini kapsayan plastik varsa onu 2 ve 3 ü kapsayacak şekilde değiştir. Dikkat et CMOS yazan 3 pinli yer değil BIOS yazan yer varsa. Yoksa kapat işin bitti.

Sırasıyla şöyle yapacaksın.

1 - 1.X linkindeki dosyayı indir. Rar içindeki 110902S.rom dosyasını çıkart.(original-110902S.rom web sitesinden indirdiğim ve xeon desteklemeyen sürüm ne olur ne olmaz bulunsun diye koydum).
    2 - Eski işlemcin üzerinde takılı dursun henüz Xeon işlemciyi takma.
    3 - Rufus diye bir program var onu indir.
    (rufus.ie sitesine gir aşağıda İndir-Download kısmından)
    Rufus programını Yönetici olarak çalıştır.
    Önyükleme seçimi yazan yeri FreeDos olarak seç. Eski bioslar için düzeltme ekle yazan yeri tikle.
    Başlat yazan düğmeye bas. Uyarı verecek Tamam a bas.
    En son aşağıda HAZIR yazıyorsa işlem tamam.

3 - Şimdi indirmiş olduğun "110902S.rom" dosyasını içine kopyala. Yine ekten AFUDOS yazan dosyayı da usb diske kopyala.
    USB belleğin şöyle görünecek.
    Burdan sonrasında eğer flash diski görmezse flash diski fat olarak formatla yine görmezse ntfs olarak formatla ve aynı işlemleri uygula dosyaları kopyala öyle dene.

4 - Bilgisayarı yeniden başlat.
    5 - Del tuşu ile BİOS a giriş yap. Advanced Setup a gir.
    " 1st Boot device " yazan yeri Removable Dev. olarak seç.

sonra en altt " ECS eJIFFY Function " yazan ayarı Disabled den Enabled e geçireceksin.
    6 - ESC ile geri gel. F10 tuşuna bas OK de. Yada " Save & Exit Setup " a bas OK de.
    7 - Şimdi bilgisayarın USB diskten başlayacak. Eğer başlamazsa " F11 " tuşla ve seçim ekranından usb belleği seç.
    ! Güncellenmiştir !
    Dos ekran gelecek. Önce var olan bios u yedekleyelim.
    Sonra xeon destekli dosyamızı yükleyeceğiz. Onun için de şu dosyayı indirip flash belleğe atıyoruz.
    AfuDos 4.40

C:\> şeklinde açık olarak kalacak ekran.

ardından aşağıdaki gibi yazıyoruz.
    " afudos.exe A1.rom /o" ve enter a basın, yedek alacak (ismi istediğiniz gibi değiştirin, örnektir)
    ardından da dosyamızı yüklemek için
    " afudos.exe 110902S.rom" ve enter a basın, ardından yüklemeye geçecek.(burada orjinal.rom diye dosya adı)

Komut satırına düşmeden önce "Program ended normally." yazıyorsa başarıyla yaptın demektir. Artık Xeon işlemcileri destekleyen anakartın oldu
    Usb belleği çıkartabilirsin.

Bios güncelleme bittikten sonra yeniden başlat bilgisayarı.
    1 - Del ile bios ekranına gel. Advanced Setup yazan yere gir.
    2 - " Enhanced Halt (C1E) " yazan yere gir ve Disabled olarak seç.
    3 - " Intel EIST " yazan yere gir Disabled olarak seç.
    4 - " Boot Other Device " yazan yere gel. Yes olarak seç.

Eğer yeni windows kurulumu yapmayacaksan 4-6-7.adımı atlayabilirsin.
    5 - " 1st Boot Device " yazan yere gel, sağ tarafta " Hard Disk Drive " yazması lazım. Onu " CD/DVD " olarak seç.
    6 - " 2st Boot Device " yazan yere gel, sağ tarafta " Removable Dev. " olarak seç.
    7 - " 3st Boot Device " yazan yere gel, sağ tarafta " Hard Disk Drive " olarak seç.

8 - Sonra ESC tuşu ile geri gel.
    Integrated Peripherals yazan yere gir ve altta " USB Functions " ve " Legacy USB Support " yazan yerlerde Enabled yazdığından emin ol. Yazmıyorsa Enabled olarak seç.

9 - ESC ile ana ekrana dön. " F10 " yada " Save & Exit Setup" a basarak OK de. Bilgisayar yeniden başlayacaktır.
    10 - Şimdi bekle bakalım normal sistemin açılıp windows a geçiyorsa sıkıntı yok demektir. Windows açıldıktan sonra kapat bilgisayarını.
    11 - Soğutucuyu ve İşlemcini sök. Xeon işlemcini tak soğutucuyu tekrar monte et.
    12 - Bilgisayarı aç, sorunsuz olarak windows ortamına geldiysen herşey tamam demektir.
    Hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi solitarymd -- 13 Mayıs 2019; 15:8:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jJGandalfTheGreyJj

Size nasıl teşekkür ederim bilemiyorum. Şuan sevinmekten deliye döndüm en az 1 aydır bu konuyu düşünmekten kafayı sıyırdım. Herşey için ÇOOOOOOOOOOOOOOoK teşekkürler. Lütfen size karşı bir kusurum olduysa affedin.
    Normal teşekkür edersin hocam sıkıntı yok ettin zaten.
    Sıyırma kafayı falan boşver

Eskisi kadar yardım eden kalmamış burada bende fark ettim. Zaten yazı uzun olunca okumuyorlar artık

Vaktim vardı ve yardımcı olmak istedim kusurun falan olmadı olsa zaten yazmazdım rahat olun.

İşlemciniz gelince de yine bir problemle karşılaşırsanız haber verin çözeriz birlikte.

İnanın bana bu yazıyı okumadan önce sadece rufusla freedos hale getirip boot menüden flashla başlatıp kurulumu yapacağımı zannediyordum. BEni Çok büyük yanlıştan döndürdünüz. Sizi yoruyorum ama teşekkürler. Birde şu FSB değeri sıkıntı çıkarmaz dimi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jJGandalfTheGreyJj -- 16 Aralık 2018; 16:58:45 >
  • Ben klasik yönetemle anlattım. Bunlar uzun uğraştırıcı geldiyse eJiffy programı var ECS nin onunlada yapabilirsin aslında bios menusünden eJiffy ayarını açıp windows ortamından da yapabilirsin rufusla falan uğraşmana gerek kalmaz.
    Biliyorum sizi çok yordum ama içimde kalmasın FSB sorun çıkarırmı?
  • Şöyle şeyler de gördüm ekleyim. Windows ortamından yapayım dersen. ECS nin sitesinden ulaştım.
    Adres şu:https://www.ecs.com.tw/extra/flashutl/index.html

PDF dosyaları var.

AFUWin - afudos un windows versiyonu :
    https://www.ecs.com.tw/extra/flashutl/afuwin.pdf

MI Windows Flash Utility :
    https://www.ecs.com.tw/extra/flashutl/amiwin.pdf

Gittikçe derinleşmeye başladı bu konu
  • quote:

Orijinalden alıntı: jJGandalfTheGreyJj

Biliyorum sizi çok yordum ama içimde kalmasın FSB sorun çıkarırmı?
    Anakartın modeli doğru ise resmi olarak desteklemediği yazıyor.

G41T-M7_V10B_manual.PDF -> Kitapçıkta geçen :
    Chipset : Supports a system bus (FSB) of 1333/1066/800 MHz
    Memory : Supports DDR3 1333/1066 DDR3 SDRAM* with Dual-channel architecture

The motherboard uses an LGA775 type of Intel Core 2 Quad/Intel® CoreTM 2
    Duo/Pentium® Dual-Core/Celeron® Dual-Core/Celeron® 400 series processors
    that carries the following features:
    Processor
    • Intel Core 2 Quad/Intel® CoreTM 2 Duo/Pentium® Dual-Core/Celeron®
    Dual-Core/Celeron® 400 series processors
    • Supports a system bus (FSB) of 1333/1066/800 MHz
    • LGA775 socket for latest Intel® 45nm Multi-Core processors

Fakat intelin G41-ICH7 çipseti FSB 1600 ye kadar destek veriyor. Bende aynı çipsetli anakart üzerinde kullanıyorum ama benim anakartın kitapçığında zaten FSB 1600 yazıyor.

Fakat dediğim gibi forumdan başkaları kullanıyor.

Bak bu daha önceden forumdan kullanan olmuş dediğim link :
    https://forum.donanimhaber.com/ecs-g41t-m7-v1-0-tabanli-sistem-yardimi--127379422
    x5450 takmış çalışmış.

FSB 1600 olarak misal aşağıda satılık ilanı var.
    https://forum.donanimhaber.com/xeon-x5460-islemcili-sistem--126601972

• Garanti olsun diye şu sayfayı kontrol et.

https://forum.donanimhaber.com/771-xeon-server-islemcilerini-775-anakarta-uygulayabilenler--114437498

Senin için x5460 de olur neden diyeceksin ben sanırım kafa karışıklığı yaşadım

X5450 ve X5460 için zaten FSB 1333 Yazıyormuş hem cpu-world hem intelden baktım şimdi.

Yani sıkıntı yok al çalışır.

Sonuç olarak anakartım Fsb 1333 destekliyor işlemcide zaten fsb 1333 yani sıkıntı kalmadı.teşekkürler
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.