Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ] Bayi MTV 2011/1'i sehven mükerrer yatırdı, Vergi Dairesi MAHSUP ETTİ.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
9.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tam MTV tahakkuk, ödeme, taksit gibi konulardan söz ederken ve AXESS'in 6 taksitle ödeme imkanının duyurulmasından sonra sevinmişken Mayıs'ta eşime aldığım aracı satan bayinin muhasebe müdürü aradı ve MTV 2011/1 taksidini aracı anahtar teslimi sattıkları için kendileri internetten ödediklerini, ancak tam para kredi kartından çekilirken ekranın gittiğini, daha sonra işlemi tekrarladıklarını, fakat bu defa da ödemenin iki defa gerçekleştiğini, mükerrer ödemeyi kredi kartından iptal edemediklerini, fazla yatırılan parayı;

- Vergi Dairesinden nakit olarak geri almak, iadesini talep etmek; ya da
    - Vergi Dairesinden bir sonraki taksitten mahsup edilmesini sağlamak

için uğraştıklarını, ikinci seçeneğin daha mümkün göründüğünü, bu durumda da benim bir zahmet bu parayı kendilerine nakit olarak ve defaten ödememi rica ettiler.

Şimdi bu tabi hoşuma gitmedi, çünkü bu hatayı ben yapmadım, benden anlayışlı davranmalarımı bekliyorlar, zorluk çıkaran birisi de değilim, fakat neticede her iki aracımın MTV 2011/2 taksidini AXESS'ten 6 taksitte ödemek istiyordum, ayrıca yukarıda açıkladığım durumu da inceledim,www.gib.gov.tr'den kredi kartı ile MTV'nin herhangi bir taksidini ödedikten ve para banka tarafından Gelirler İdaresi Başkanlığının hesabına intikal ettikten sonra ekranda ilgili taksit seçenek olarak ortadan kalkıyor, yani isteseniz de ödeyemiyorsunuz, fakat her nasılsa küçük çocukların uydu alıcılarının uzaktan kumandasında imkansız tuş kombinasyonlarına kolayca erişip kanal ayarlama menüsünü kitlemeleri gibi bayi de AYNI MTV TAKSİDİNİ MÜKERRER ÖDEMEYİ BAŞARMIŞ.

Tabi anahtar teslimi satılan araçlarda ilk MTV taksidini bayi ödüyor ama hangi sıfatla ödüyor? Satıcı sıfatı ile mi yoksa benim adımı kullanarak mı? Bu durumda iki defa ödediği taksit benim vergi mükellefiyet hesabımda göründüğünden iade, iptal veya mahsup işlemini benim mi yapmam gerekiyor yoksa bayi takip edebilir mi (kendilerine verdiğim vekalet sadece araç tescil işlemi için)?

350 TL çok fazla değil, öderim kendilerine tek seferde, fakat bunu nasıl başardıklarını, ayrıca neden iptal edip beni bundan sorumlu tutmayıp illâki bir sonraki MTV taksidine mahsup edip parayı da kendilerine nakit olarak ödememi talep etmeyi tercih ve cüret ettiklerini anlayamadım. Ayrıca kendilerine uyduğumda bana 2011 MTV/1 taksininin dekontunu verip vermeyeceklerini, mahsuplaşmada dekont olup olmayacağını dahi bilemiyorum.

Sizce ne yapayım?

a. Hiçbirşey
    b. Bayiye 350 TL'yi öde, kurtul
    c. AXESS'le 6 taksitte ödemek için diren
    d. Sizin önereceğiniz bir çözüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taner Göde -- 20 Temmuz 2011; 12:04:46 >

• enerjinizi dogusa saklayip, bayinin hatasini telafi edin, ileride servis ile alakali sempati olusmasi bakimindan faydalari olur....cok zitlasip hak aramak bazen insani daha cok yipratiyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: evolvo

enerjinizi dogusa saklayip, bayinin hatasini telafi edin, ileride servis ile alakali sempati olusmasi bakimindan faydalari olur....cok zitlasip hak aramak bazen insani daha cok yipratiyor...

Tabi ki bu da mümkün, az önce 444 0 189 Motorlu Taşıtlar Çağrı Merkezini aradım ve Burcu hanımla görüştüm, o öldürücü darbeyi vurdu, "dilekçe" (ggrrrrr) yazıp ilgili vergi dairesine sunmam, nakit iade veya mahsup yapmamı söyledi, fakat ödemenin bayi tarafından bana ait olmayan bir kredi kartı ile yapıldığını belirtince kendisi de işin içinden çıkamadı.

Araç benim adıma tescilli, vergiyi ödeyen bayi, neticede bir başkası, nakit iade veya mahsup için kim, hangimiz vergi dairesine gidecek, para kime iade edilecek, temlik işlemi dahi aklıma geldi.

Aslında bunu bayi yarın çözmezse kendilerine "MTV 2011/2 taksidini ben kendim AXESS'ten 6 taksitle yatırıyorum. Mükerrer ödemenizi siz kendiniz lütfen bir zahmet gidip Vergi Dairesinden nakit olarak almaya çalışın."

• Taner Bey,

Aracı aldığınız bayi kolaylıkla ulaşabileceğiniz ayak altı biryerdemir bilemiyorum ama çok tercih edilebilir bir çözüm olmasa da 350 TL' yi bayiye 6 taksitte geri ödeyebilirsiniz.

Saygılar
  • Taner bey yaşadığınız aksaklık için üzüldüm açıkçası. Ben sizin yerinizde olsam, aracımın mtv 2011/2 taksiti gib.gov.tr den görülebiliyorsa kendim ödeme yaparım, firma da fazla bir ödeme yapmışsa bunu gitsin vergi dairesine başvurup geri alsın diye düşünürüm. Gerçekten şaşkınlık verici, çünkü Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden ödeme yapılınca ilgili borç anında siliniyor. Bence işi onlar kovalasın, siz uğraşmayın.
  • taner abi sana mükemmel ötesi bir tavsiyem var 350 tl yi bayide 6 ay taksit çektir karta her iki tarafta memnun olur düşüncesindeyim
  • Taner bey,

Bayinin ekranının gidip gelmesi ve bu durumdan dolayı iki kez paranın ödenmiş olması bayi ile ilgili bir sorun, aslında bu parayı sizden talep etmemeleri gerekir. 350 TL'yi ödemek, sizin de dediğiniz gibi araç sahibini zorlamaz ama bu durumun aslını astarını öğrenmek için bayi ile yüzyüze konuşun , oradan da Vergi Dairesine gidip durumu orada yüz yüze anlatın. (Telefonla görüşmeklele yüz yüze görüşme sonucunda sorunun çözülmesi arasında ciddi farklar yaşanıyor.) Vergi Dairesine dilekçe yazıp size cevap gelmesi bence zaman alır.

Bence siz MTV 2011/2 taksidini AXESS'ten 6 taksitle yatırın.
  • Abi senin yerinde olsam hic ugrasmam 2. taksiti öderim kendileri uğraşsın vergi dairesi ile gerçekten çok uğrastırırlar seni iade ile ilgili..
  • Taner Ağabey. Uğraşmanıza hiç gerek yok. Bu bayinin suçu ve kendileri halletsinler.
    Siz zamanı geldiğinde üzerinize düşen taksidi ödeyin bence.
  • Taner Abi bayiye 350 TL ödersen

bu seferde, Başkasının yaptığı bir hata nedeniyle " vergi Dairesinden bir sonraki taksitten mahsup edilmesini sağlamak " işiyle uğraşıp durcaksın.
    Neden vaktini harcayasın ki?

ayrıca axess le 6 taksitle ödemeyi düşünürken , peşin ödemek zorunda kaldığın için,yine sen madur olacaksın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

quote:

enerjinizi dogusa saklayip, bayinin hatasini telafi edin, ileride servis ile alakali sempati olusmasi bakimindan faydalari olur....cok zitlasip hak aramak bazen insani daha cok yipratiyor...

Tabi ki bu da mümkün, az önce 444 0 189 Motorlu Taşıtlar Çağrı Merkezini aradım ve Burcu hanımla görüştüm, o öldürücü darbeyi vurdu, "dilekçe" (ggrrrrr) yazıp ilgili vergi dairesine sunmam, nakit iade veya mahsup yapmamı söyledi, fakat ödemenin bayi tarafından bana ait olmayan bir kredi kartı ile yapıldığını belirtince kendisi de işin içinden çıkamadı.

Araç benim adıma tescilli, vergiyi ödeyen bayi, neticede bir başkası, nakit iade veya mahsup için kim, hangimiz vergi dairesine gidecek, para kime iade edilecek, temlik işlemi dahi aklıma geldi.

Aslında bunu bayi yarın çözmezse kendilerine "MTV 2011/2 taksidini ben kendim AXESS'ten 6 taksitle yatırıyorum. Mükerrer ödemenizi siz kendiniz lütfen bir zahmet gidip Vergi Dairesinden nakit olarak almaya çalışın."

Son cümlenizi aynen öneriyorum Taner Bey

• Taner Bey, ticaretle uğraşanların (söz meclisten dışarı, ahlaklı insanları tenzih ediyorum), mercimek kadar beyinleriyle karşısındaki insanı enayi yerine koymalarına uyuz oluyorum. 2 tane koyun güdemez çoğu, Türkçeyi zor konuşuyorlar, iş adamıyım diye dolaşıyorlar. Ben sizin yerinizde olsam kılımı bile kıpırdatmazdım. Bu yaz sıcağında onların hatası yüzünden enayi gibi vergi dairesinde sürünmeyi hazmedemem. Ayak işlerine bakan ofis boyları yok mu yani vergi dairesinde koşturacak? Resmen ofis boy yerine koyuyorlar insanı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osasuna -- 11 Temmuz 2011; 21:44:37 >
  • sayın taner göde,ben farklı birimde çalışıyor isemde maliyede çalışmaktayım.şimdi sizin yapmanız gerekn şu;adanade motorlu taşıtlara bakan daire seyhan vergi dairesi(yanılmıyorsam).siz internetten yatırılan mtv dekontlarını alın.bu dekontlar bayide olması gerekiyor,çünkü ödeme yapılınca sistemde dekont çıkar.sonra dilekçeyle vergi dairesine gidin.dekonttaki isim sizin(veya eşinizin) adına olduğundan mahsubu yapılır.mümkünse şimdi gidin ay sonuna doğru yoğunluktan işlem yapmak zorlaşıyor.
  • ha şu da var;şimdiki taksiti siz kredi kartıyla 6 taksit ödersiniz.mükerrer ödenen dekontları sonra dilekçeyle vergi dairesine verir 2012/1 vergisine mahsup etirirsiniz tabii bu durumda 2012 ocağa kadar beklemek lazım.firmayı oyalayabilirseniz sorun olmaz.ama bu tür hatalar çok olmakta bazen de firmalar yatırmaları gereken mtv yi yatırmayıp müşteriyi mağdur da ediyorlar.ama firmanın ne olursa olsun size dekontları verebilmesi lazım.
  • bayiye söyleyin, gelsinler sizi evinizden alsınlar.
    beraber vergi dairesine gidin.
    dilekçeyi verin.
    sonra sizi evinize bıraksınlar.
  • quote:

hocam garantili aracın hakkını savunamıyorsun kalmış, anlayışlı davranıpta , ileriyi düsünerek sempati felan kurmanın bir anlamı yok.. adamlar 350tlnin peşindeler..... kalmış sen sempati, yardımcı olurlardan bahsediyorsun...

indirime geldiğinde 1 tl bile indirimi hor gören doguş icin işi yokuşa sürmek daha iyi... aslında doguş oldugundan dolayı ödememk gerekir ama o para bir yerden çıkacagını düsünüyorum...

taner hocam bence sen 6 takside böldür,, az cok işi yokuşa sürderim benim yapa bilecegim bu size uyarsa böyle ödemede bulunurum , uymassa yapa bilecegim birşey degil, dersen karşı tarafın eli kolu baglanmış olur... mecburen bul ederler....

birdfe kendimce söyle bir durum var sistemde 1. taksit göründüğünden dolayı ,mtv sisteminde 2. taksit icin tekrar ödenmemiş gösterir mi.. yani sistemde 2 tane 1. taksit göründüğünden dolayı sistem bunu tek bir taksit olarak algılaya bilirmi diye düsünüyorum...

bu yüzden agustosun başını beklemekte fayda var diye düsünüyorum... 2. taksit sistemi açılcagından dolayı sistemde nasıl görüncek diye beklemenizi tavsiye ederim...

bir arkadasın dediği gibi vergi dairesinde siz ugrasmayın.. vekalet verin onlar ugraşsın... parayı nakit alabilmek için...
    tabikide vekalet veirirken eger böyle birsey bulunursanız vekaleti cok dikkatli verin derim.. sizin adınıza hersey yaparlar...

• B diyorum . çünkü adamlar 2 defa ödemiş oldu ve madur duruma düştüler fakat iki defa 1 taksit ödenmiş gözüyor.
    Dediğiniz gibi 2. taksiti vergi dairesi ödenmiş olarak kabul sayacaksa sizde adamlara ödeyin ve kurtulun. olan olmuş
    adamlarda böyle olmasını istemezlerdi....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Matematik

bayiye söyleyin, gelsinler sizi evinizden alsınlar.
    beraber vergi dairesine gidin.
    dilekçeyi verin.
    sonra sizi evinize bıraksınlar.

Ancak işyerimden alabilirler, sabah 08:00 ve akşam 18:00 arasında işyerimdeyim, vergi dairesi de öyle sapa bir yerde ki, benzer bir olay 2001'de başıma geldi, o zaman Anayasa Kitapçığını fırlatma krizinden ötürü devlet MTV'yi 1 defaya mahsus 2 defa alma cihetine gitti, yatıran yatırdı, yatırmayan kumar oynadı, yatıran kaybetti, kumar oynayan kazandı, Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi iptal etti, herkes parasını ya iade aldı, ya da bir sonraki yıl için mahsup ettirdi, o zaman vergi dairelerinde iğne atsan yere düşmezdi, ortalık hengâmeye dönmüştü...

Bayi Doğuş Otomotiv değil, TEMSA'nın bayisi.

MTV'yiwww.gib.gov.tr sitesinden ödemek için vatandaşa sunulan imkanı kurumsal şirketlerin, hatta bayinin kendisinin kullanması ve bunu yaparken de bocalaması, sonra telefon edip kem küm ehüe ehüe demesi, kendisi iade almaya çalışmak yerine, "alamazsak mahsup ettiririz, siz de bize ödersiniz" gibi "para kurtarma" şeklinde bir girişim yapması, aslında beni aramalarının amacı "mahsup ettirirsek paramızı alabilir miyiz acaba...?" sorusuna peşinen cevap aramaya çalışmaları ("acaba Taner Göde paramızı öder mi, öder değil mi, öder öder..." --- "yok ödemez...!" "hayret birşey...").

Dün akşam bacanağımın aracının MTV 2011/2. taksidiniwww.gib.gov.tr sitesinden AXESS'le ödedim, hatta iki ekran açık tuttum, deneme mâhiyetinde. Kredi kartı bilgilerini girdim, ödeme onayı gelir gelmez diğer ekranı yeniledim, ilgili taksit anında ödenmil göründü. Halen bu adamların AYNI TAKSİDİ İKİ DEFA NASIL YATIRDIKLARINI anlayamıyorum.

Bugün kendileri uğraşacaklar, akşama kadar vakit var, İADE mi, MAHSUP mu, bakalım ne olacak...

• Maliye iade etmez. Mahsup edebilir.
    Ama kesinlikle problem çıkaracaklar. Ödeme yapılan kart sahibi farklı, araç sahibi farklı kişiler..
    Firma derken sanki canlı bir mekanizmadan bahsedermiş gibiyiz. Ancak bu parayı web'den ödeyen muhtemelen bir muhasebe görevlisi. Aylık maksimum 1000 TL'ye çalışan. Rücu ederse 350 TL adam için fena para olmasa gerek..

Ben kıymaz gider dilekçeyi verirdim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: leon_312

quote:

hocam garantili aracın hakkını savunamıyorsun kalmış, anlayışlı davranıpta , ileriyi düsünerek sempati felan kurmanın bir anlamı yok.. adamlar 350tlnin peşindeler..... kalmış sen sempati, yardımcı olurlardan bahsediyorsun...

indirime geldiğinde 1 tl bile indirimi hor gören doguş icin işi yokuşa sürmek daha iyi... aslında doguş oldugundan dolayı ödememk gerekir ama o para bir yerden çıkacagını düsünüyorum...

taner hocam bence sen 6 takside böldür,, az cok işi yokuşa sürderim benim yapa bilecegim bu size uyarsa böyle ödemede bulunurum , uymassa yapa bilecegim birşey degil, dersen karşı tarafın eli kolu baglanmış olur... mecburen bul ederler....

birdfe kendimce söyle bir durum var sistemde 1. taksit göründüğünden dolayı ,mtv sisteminde 2. taksit icin tekrar ödenmemiş gösterir mi.. yani sistemde 2 tane 1. taksit göründüğünden dolayı sistem bunu tek bir taksit olarak algılaya bilirmi diye düsünüyorum...

bu yüzden agustosun başını beklemekte fayda var diye düsünüyorum... 2. taksit sistemi açılcagından dolayı sistemde nasıl görüncek diye beklemenizi tavsiye ederim...

bir arkadasın dediği gibi vergi dairesinde siz ugrasmayın.. vekalet verin onlar ugraşsın... parayı nakit alabilmek için...
    tabikide vekalet veirirken eger böyle birsey bulunursanız vekaleti cok dikkatli verin derim.. sizin adınıza hersey yaparlar...

Hocam MTV 2. taksit Ağustos değil Temmuzda ödenir ve GİB web sitesinde temmuz başında görünür ve kk ile ödenebilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.