Şimdi Ara

Çözemediğim ses.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2010 fiesta sahibiyim. 1 Sene oldu alalı. Bugüne kadar park halinde hiç içinde oturmamıştım uzun süre. Cumartesi günü kızımın sınavdan çıkmasını beklerken araçta oturuyoruz eşimle (Motor kapalı, park halinde, el freni çekik) aralıklarla çıt çıt çıt diye ses geldiğini farkettim. 7-8 Defa ses geliyor sonra bir süre duruyor sonra tekrar geliyor. İyice dikkat ettiğimde torpidonun arkasından geldiğini farkettim. O kısımda da sigortalar var. Ne olabilir sizce?

• araç şase yapıyor
    en yakın elektrikçiye gidin
  • Yukarıda arkadaş yazmış elektrik tesisatıyla ilgili bir problem yoksa benim tahminim ön disklerin genleşme sesidir.

Şehir içinde çok fazla dur-kalk yaparsanız veya yüksek hızlardan bir anda panik fren yaparsanız diskler yük altında kalıp aşırı ısınacağından tamamen soğumadan durduğunuzda çıt çıt çıt diye diskin genleşirken veya soğurken çıkardığı sestir.
  • NE yaptın hocam gittin mi oto-elektrikçiye? Sonuç nedir?
  • @CeyKalDa

Sanırım dediğiniz gibi bir durum var, bi baktırmam gerekecek.

@vortex35

Mekanik bir durum olduğunu sanmıyorum, 1 saat araçta bekledik ve bu ses rutin olarak aralıklarla devam etti.

@gentleman_

Ancak hafta sonu götürebilirim.
  • https://forum.donanimhaber.com/duvara-carpan-arac-alev-aldi-5-kisi-yanarak-oldu--131458090

benzetmek gibi olmasın ama şase sorunu bekletmeye gelmez
  • bence genleşme büzüşme sesleridir.
  • Ses gelirken kontak ne durumda idi?
  • Siz icinde otururken arac kitlimiydi? Kumandayla kitlenmeyince bazi araclar bi sure sonra elektrik tuketen radyo vs seyleri sigortadan otomatik olarak kapatiyor. Belki araciniz kilitli olmadigi icin duzenli araliklarla elektrik tuketmesi muhtemel aygitlari kapatma surecine giriyor olabilir.

Bunu aracin icindeyken anahtarla kitleyerek deneyebilirsiniz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acaba kontak açık mıydı? Kalorifer yönlendirme klape motoru yada iç-dış hava sirkülasayon motorundan gelebilir o ses.Tipik fiesta hastalığı.Ufak bir dişlisi var onun değişmesi gerekiyor eğer arıza ondansa.
  • Çıt çıt ama nasıl bi çıt çıt

Klimanın hava kanaları kapanıyor olabilir bizdede ford var bazen oturuyorum içinde 15 dk sonra falan oluyor.

Bide kronik bi sıkıntı var aracın derecesini ölçen sensör var o ses yapıyor hiç susmayan cızırtı sesi

En iyisi baktırmak ama basit bişeydir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam o sesi birçok araçta duydum, klima veyahut kalorifer sisteminden gelme ihtimali yüksek. Bir sorun olmadığını düşünüyorum
  • Bence de ciddi bir sorun yok gibi duruyor.

Benim aracımda da havalandırmayı açınca 15-20 sn de bir çıt diye bir ses geliyordu. Sonra düzeldi.

Ayrıca bir ara direksiyonu çevirince de ince bir sürtme sesi geliyordu. O da zamanla düzeldi.

Orasından burasından ses geliyor diye sağlam arabasını servise ya da sanayiye götürüp sonra da aracı komple eline alan çok takıntılı mı desem ne desem bilemedim insanlar var.

Ülkede mahir insan sıkıntısı var. İşini düzgün yapan adam gibi usta çok çok çok az. O yüzden aracınızda ciddi bir sorun olmadığı sürece kıçından başından ses geliyor diye evhamlara kapılıp, orasını burasını söktürüp dağıttırmayın. Sonra eskisinden daha kötü hale gelebiliyor.

Araçlar artık nispeten akıllı sistemlerle donatılmış durumda ve sürüşü tehlikeye atan bir durum olursa arıza lambalarıyla sizi uyarır.

• @nacker >>> Ses gelirken araç tam park halinde idi. Kontak kapalı, kontak anahtarı elimdeydi.

@Krandei >>> Kapılar kilitli değildi, dedikleriniz aklıma yattı. Akşam deneyeceğim, sanki bir şeyleri kapatmaya ya da açmaya çalışıyor muş ta başaramıyormuş gibi tekrarlayan bir sesti.

@Josepth >>> Kontak kapalı, kontak anahtarı elimde idi. Araçta çalışan radyo v.s. yoktu, bir ihtimal (hatırlamıyorum şimdi) tavan lambası yanıyor olabilirdi.

@iCrush >>> Merhalelerle gelen ve ses geldiği zaman 6-7 kez tekrar eden çıt sesi düşünün, kesiliyor belirsiz bir süre sonra tekerrür ediyor. Çıt sesi de nasıl anlatsam; böyle manyetolu çakmağı çakarsınız da çıt diye bir ateşleme sesi gelir ya, onun daha sakini.

@anyhill >>> Hocam dün zaten evde eşimle durumu konuşurken, kızım o sesi daha önce de duyduğunu söyledi. 10 Yaşında çocuk ne derece güvenilir bilmiyorum ama arabayı ilk aldığımız zamanlar içinde oturmayı çok seviyordu. O zaman da duymuştum öyle bir ses diyor.

@atade28 Son mesajlarda aklıma yatan cevaplar oldu, özellikle kapılar kilitlenmeden oturduğumuz için olabileceği ihtimali aklıma fazlaca yattı. Bunu deneyeceğim, kuvvetle muhtemel sebebi budur, en azından öyle olmasını, ciddi bir sorun olmamasını umuyorum. Dediğiniz gibi işini düzgün yapan insan o kadar az ki. Bunun için gidip başka yerlerini bozdurmak ta ihtimal dahilinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 20 Şubat 2018; 9:49:38 >

• Genleşmeden dolayıdır. Dert etmenizi gerektirecek bir husus değil.

Eski aracım Colt'ta da aynı durum söz konusuydu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.