Şimdi Ara

Cooler Master MasterFan Pro 120 Air Flow RGB İncelemesi [Yanarlı Dönerli]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Cooler Master  MasterFan Pro 120 Air Flow RGB İncelemesi [Yanarlı Dönerli]

Selam millet. Kısa bir süre sonra yine bir fan incelemesiyle karşınızdayım. Yakın zamanda yine RGB fanlar olan Corsair HD120 ve SP120 incelemiştim. Bu incelemede Cooler Master'ın MasterFan Pro 120 Air Flow RGB modelini suyunu çıkartıncaya kadar inceleyeceğim. Aslında incelemedeki fanlara HD ve SP serilerine tam karışılık çünkü bu ürünlerde yazılımla renk kontrolü mevcut ve renk aralığı sınırsız diyebiliriz. Corsair tarafında LL ile daha bir karşılaştırabilir. RGB furyası şu an çılgın bir şekilde her yeri sarmış durumda. Yakında hayal edemeyeceğimiz yerlerde bile görebiliriz. RGB furyası ilk olarak bilgisayarlarda fanlardan başladı ve daha sonra anakartların arkasına dahi girdi. Bu incelemede MasterFan Pro 120 Air Flow RGB'nin aydınlatmasının yanında detaylı olarak performansına da göz atıp diğer fanlara karşı ne yaptığını yakından göreceğiz.

Cooler Master  MasterFan Pro 120 Air Flow RGB İncelemesi [Yanarlı Dönerli]

Bu incelemedeki model üçlü paket. Zaten tek başına bu fanı alırsanız içinde kontrolcü olmayacağı için fanın pek bir anlamı yok. Kutu içeriğinde üç adet fanın haricinde kontrolcü, ledleri adaptöre bağlamak için dört adet dönüştürücü kablo, kontrolcüyü anakarta bağlamak için bir adet 9 Pin kablo ve on iki adet vida çıkıyor. Kutu içeriğinden led için dördüncü kablo çıktığı için aldığınız ektra bir fanı doğrudan bağlayabilirsiniz.

Fanı ilk gördüğümde tasarım olarak Jet Flo modeliyle aynı olduğunu düşündüm fakat detaya inince birkaç ufak değişiklik olduğu anlaşılıyor. Vida yerleri bunda da yumuşak kauçuk benzeri bir malzeme kullanılmış ve bu fanın kasaya titreşimini iletmemek için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri. Bazı firmalar plastik vida ya da fanın kasaya değdiği yere tampon oluşturması amacıyla malzeme koyuyorlar ama hiçbiri bu kadar etkili değil. Ayrıca alyen anahtarla bunu buradan temizleme amacıyla sökebilirsiniz. Fanın yüzey yapası mat ve yarı saydam. Zaten genellikle ledli fanlarda ışığın kendini gösterebilmesi için bu yönde tercihte bulunuyorlar. Cooler Master yüzey yapısının bu şekilde kullanılmasının nedenini hava direncini azaltmak olarak belirtmiş. Fan yapraklarının köşelerinde hat boyunca devam eden ince bir kabartı var. Böyle bir yapı kullanılarak fanın yarattığı hava akımını merkez odaklı yol alabilmesini sağlamak. Fan çerçevesinin iç kısmı ışığı daha iyi yansıtması için piyano siyahı benzeri bir kaplamaya sahip. Arka tarafta bir anahtar dikkatimi çekti. İlk defa bir fanda anahtar görüyorum. Anahtarın Red, Blue, RGB olmak üzere üç ayarı var. Eğer kırmızı ya da mavi kullanmak istiyorsanız doğrudan buradan ayarlıyorsunuz. Yazılım üzerinden ayar yapacağım diyorsanız anahtarun RGB konumunda olması gerekiyor. Sistemlerde mavi ve kırmızı ağırlıklı olarak kullanıldığı için bu anahtar güzel düşünülmüş bir detay olmuş. Ledli fanlarda ledler üç farklı konumda oluyor genelde. İlk jenerasyonda ledler fanın çerçevesinde oldu. Daha sonra bu ledler fanın göbeğine geldi. Şimdi yeni yeniyse halka şeklinde fanın çerçevesine tutturulmuş ledler görmeye başladık. Bu fan bahsettiğim ikinci türden.

Fanın performansına etki eden en önemli etmen kanat ve çerçeve yapısı. Performansı yanında kullanım ömrü, istikrarı ve sesine etki eden en önemli etkense yatak tipidir. Bu fanda kullanılan yatak tipi RGB Led Bearing denilmiş. Ben ilk defa duydum bu yatak tipini. Araştırdığımda da pek bir şey bulamadım ondan performansını testlerde göreceğiz. Fanın dönüş hızı 1100 RPM. Bu hızda 8.8 CFM hava akımına sahipken oluşturduğu statik basınç 0.88 mmH2O ± 10%. Ses seviyesiyse 20 dbA

RGB fanlarda eğer kontrol elle olursa genelde iki adet hub bulunuyor. Kontrol'un yazılımla yapıldığında kontrolcü sayısı teknik olarak bire düşme ihtimali var ama bazı yazılımla kontrol edilebilen modellerde iki ünite kullanıldığı da oluyor. MasterFan Pro 120 Air Flow RGB'de tüm kontrol tek bir üniteyle yapılıyor. Kontrolcünün boyutları dar yerlere sığabilecek kadar ufak. Kontrolcünün yüzü piyano siyahı benzeri bir yapıya sahip ve ledli bir Cooler Master yazısı var. Yani kontrolcü gözle görülür bir yere de koyulduğunda hoş gözükebilir. Kontrolcüde bir adet güç için sata konnektörü, dört adet fanların bağlanabilmesi için led portu ve bir adet bilgisayara bağlantı için 9 pin USB portu var. Fanın iki tane kablosu var. Biri güç için anakarta takılacak kablosu diğeriyse led kablosu. Led konnektörlerinin ikisi de dişi. Normalde bağlantı yöntemi olarak konnektörlerden biri dişi biri erkek olur ama bu sefer ikisini de dişi yapıp araya ufak erkek bir çevirici koymuşlar.

Fanın renklerini, efektlerini ve yazılım arayüzünü resimle anlatmak yerine video çekmenin daha uygun olacağını düşündüm.

Detaylı performans testleri kısmında sonuçların birine girmemesi için aşağıdaki tabloda fanın 1V-12V arasındaki tüm ses seviyesi, statik basıncı, hava akımını gibi verileri tüm ayrıntılarıyla aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sonuçta fanı sadece son devirde kullanmıyoruz. Onun için hangi devirde ne yapıyor bilinmesi önemli. Eğer başka fanlarla aynı devirlerde sergiledikleri performans farkına bakmak istiyorsanız bu detaylı tabloyu diğer karşılaştıracağınız fan inceleme konusunda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde fanın oluşturduğu sesin spektrum analizini görebilirsiniz. Kırmızı renk ortam sesini temsil ediyor. Yeşil Renk (5V), Mor Renk 7V, Fuşya Renk (12V)

Normalde video kayıtlarında fan 12V'da çalışırken yapıyordum ama artık kayıtlarda 1V-12V arasındaki tüm performansını görebilirsiniz.

Renkler ve Efektler

Yaklaşık iki yıl önce fan incelemesi serüvenine başladım. Amacım yapılabilecek en detaylı testleri yapmaktı. Bir süre araştırıp teçhizatları topladıktan dört ay sonra birkaç fan incelemesi çıkardım ortaya. Daha sonra ekipmanlarımın kalitesiz olduğunu düşünerek ufak iyileştirmelere gidip bir sene sonra bir kaç fan incelemesi daha yayınladım. Ama hala eksik kısımlar vardı. Bunları da düzelttikten sonra karşınızda eksiksiz bir biçimde karşınızda bulunuyorum. İki yıllık AR-GE aşaması tamamlandı ve yeni ekipmanlarımla birlikte eksiksiz fan incelemeleri yapmak için hazırım.

1- Heatsink ve Radyatör [Sogutucular] Üstünde Performansı

İlk başlarda soğutma performansı testleri için işlemciyi kullanıyordum fakat neredeyse bir yılı aşkın süredir sistemin uzay montaj olmasından dolayı canım sıkılıyor ve buna ilave olarak sürekli işlemciyi stres programlarıyla kastırdıgım için anası ağlamıştı .Düşünüp taşınırken başka incelemelerde de görmüş olduğum, işlemciyi simüle edecek bir düzenek kurmaya karar verdim. Bunun için işlemci boyutlarında bir bakır bloğa ,ısı kaynağı olan dirençlere ve oluşacak ısıyı ölçmek için bir termometreye ihtiyaç vardı. İlk iş olarak ısıyı yayabileceğim bir element lazımdı ve bunlardan en uygunu bakır levhalardı. Daha iyi iletkenler var fakat çok uçuk maliyetlerle karşılaşacağımdan başka alternatiflere yönelmedim. Aldığım bakır levha 5 CM yüzey alana ve 1.5 CM kalınlığı sahip. Isıyı yayacak alanı bulduğuma göre bana bir ısı kaynağı lazım. İlk başlarda peltier düşündüm fakat soğuk tarafın sıcaklığını ayarlanamadığından sorun oluşturma ihtimali yüksekti. Daha sonra araştırırken fişek rezistansları gördüm ve istediğim boyutlarda da temin edebiliyordum. İki adet 200W 0.8MM*4MM fişek rezistans tercih ettim ve boyutlarına göre bakır bloğa rezistansları yerleştirmek için delik açtırdım. Artık elimde iki adet 200W ısı kaynagı vardı. İşlemciyi fazlasıyla simule ettiğine eminim çünkü soğutucu olmadan çalıştığında 30 sn de 160 derecelere ulaşıyor. Diğer sorun ise bu ısınmanın stabil olup olamayacağıydı. Mesela on dakika çalıştırdığımda 200 dereceyi bulan blok başka bir zaman tüm ortam şartları aynı olmasına rağmen 210 derece oluyorsa bu tüm testin çuvallayacağı anlamına geliyor. Bu sorunu çözmek için yapılabilecek tek iş sabit voltaj alabileceğim bir devreydi. Malum elektrik hatlarımız düzgün olmadığından dalgalanmalar mevcut ve voltaj değişiklikleri de rezistansın ısınmasını direkt etkiliyor. Onun için tüm test boyunca Inform Sinus 1000VA online ups kullandım.

Bu aşamalardan sonraki sorunsa blokta ki ısının nasıl ölçüleceğiydi. Bunun için ayriyeten kaliteli bir dijital ve log dosyası tutup bilgisayara atan bir termometreye gerek var. Bunun için UN-IT U325 ve Voltcraft K204 kullanıyorum. Bloktaki sıcaklığı ölçmek için bakır bloğun tam ortasına bir delik açtırdım ve buraya K Tipi yivli 1 metrelik probu tutturdum.

Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor. Böyle bir hesap yapmamdaki amaç A fanını test ederken oda sıcaklığı 25 dereceyken diğer fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bu detayı tabloya yazabilirim fakat bu seferde çok fazla veri olacağından kafa karışıklığına yol açabilir. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım (ki bu çok fazla kafa karıştırır) ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla sonuçları paylaşacağım.

1A-Hava Sogutma Performansı[HeatSink Üzerinde]

Artık işlemciyi simüle edecek bir ısı kaynağımız olduğuna göre bundaki ısıyı iletmek için heatsink lazımdı.Testte 120MM ve 140MM fanları test edebilmek için Noctua'nın NH-U12S ve NH-U14S soğutucularını kullandım. Tek soğutucuda kullanabilirdim ama fanın kendi boyutlarında iki farklı soğutucu kullanmak fanın gerçek anlam performansını anlamamız için daha iyi bir yöntem.

Soğutucuyu bloga montaj etmeden önce Noctua NT-H1 sürdüm ve blokları montajladım. Ufak bir dipnot düşeyim. Benim elimde işlenmiş 3 tane bakır blok bulunuyor. Yani 140MM ve 120MM fanı ayrı soğutucularda test ederken bloğu sökmem gerekmiyor.Yani montajı bakır blok ve soğutucu ayrılmamak üzere bir kere yapıyorum.Bundaki amacım her montajda macunun farklı uygulanmasından dolayı oluşabilecek hata payını en aza indirmek, macun israfını önlemek ve montaj sırasında kaybedilen vakitten kazanç.

Montaj bittikten sonra rezistansları fişe takıyoruz ve blok ısınmaya başlıyor. Toplam test süresi 25 dakika. Bu 25 dakika boyunca her sıcaklık anlık olarak bilgisayara saniye saniye kaydediliyor ve ben bunların ortalamasını alıyorum. Diğer teste geçmeden önce blogun ortam sıcaklığına inmesini bekliyorum ki testlet tutarlı olsun.

Eğer test edeceğim fan elimde bir taneyse Push[Fan ısıyı radyatörden üfleyerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] ve Pull [Fan ısıyı radyatörden çekerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] olmak üzere iki farklı konumda test yapıyorum. Ama aynı fandan iki taneyse Push ve Pull yöntemine ilave olarak Push/Pull yöntemini de ekliyorum .

Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklıgından işlemci sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersen delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir fanı test ederken oda 25 dereceyken diger fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla çalışacağım.

1B- Su Sogutma Performansı [Radyatör Üzerinde]

Soğutucular üzerinde performans testlerinin ikinci ayağı olan fanların radyatör üstünde performansı.

İlk önce su soğutmadaki kullandığım bileşenleri aktarayım.

İşlemci Blogu:Swiftech Apogee Gtz
    Pompa :Thermaltake P500
    140 MM Radyator: XSPC EX120 (35 MM Kalınlıgında)
    120 MM Radyator: XSPC EX140 (36 MM kalınlıgında)

120 lik ve 140 lık fanları ayrı ayrı test edebilmek için kendi boyutlarında iki farklı radyatör kullandım. İki farklı su soğutma sistemi kuracak teçhizatım olmadığı için radyatörleri bir bünyede topladım fakat vanalar yardımıyla hangi fanı test edeceksem test etmeyeceğim fanın radyatörünün vanalarını kapatıyorum ve oraya su akışı olmadığından test etmediğim radyatörü aradan çıkartmış oluyorum.

Bundan sonraki test aşamaları yukarıda paylaştığım yöntemle birebir aynı olduğundan tekrardan yazmayacağım.

2-Hava Akımı Ölçümü

Bunu için bir Anomemeter'a ihtiyaç var. Çok farklı fiyatlarda Anemometreler var fakat benim tercih ettiğim ürün CEM DT-8880. Piyasadaki en kaliteli cihaz değil ama fiyat performans oranı yüksek bir ürün. Hava akımını ölçmek için daha önceden ufak bir kutu yapmıştım fakat Noctua ve Noiseblocker mühendisleriyle konuştuğumda bu kutunun yetersiz olduğunu öğrendim. Hal böyle olunca 120MM ve 140MM fanları aynı ayrı test etmek için iç hacmi 50CM X 50cM iki adet kutu yaptım. Kutu içerisi izolasyon malzemeleri kaplı. Diğer detaylar bende kalsın. Kutunun bir ucuna fanı diğer ucundaki deliğeyse Anemometre'nin probunu yerleştiriyorum.

Tetleri on iki farklı [1V-2V-3V-4V-5V-6V-7V-8V-9V-10V-11V-12V] voltaj aralığında yapacağım paylaştığım değerler CFM yerine daha hassas olduğu için FPM cinsinden değerler olacak. FPM kavramını biraz açacak olursam FPM=ft/min yani Feet Per Minute. İsterseniz bu sonucu CFM'ye de çevirebilirsiniz. Kutunun boyutlarını m2 çevirip FPM ile çarpmanız yeterli.

Unutulmaması gereken en önemli husus buradaki sonuçların sitelerde yer alan sonuçlar ile karşılaştırılmamalı çünkü tamamen farklı ortamlarda, farklı test araçlarıyla ve farklı birimlerde ölçüm yapıldı. Temel amaç testin kendi içinde tutarlılığını sağlayarak testteki fanların sonuçlarını başarılı bir şekilde karşılaştırmak .

3- Basınç Ölçer

Beni ölçüm konusunda en çok zorlayan kısım bu oldu. İlk başta ebay'dan 50$ bir manometre aldım ama ölçüm hassasiyeti az olduğu için işime yaramadı. Daha sonra yaptığım araştırmalar ve firmaların teknik uzmanlarından aldığım bilgiler statik basıncın ev ortamında bu tarz cihazlarla ölçmenin imkansız olduğuydu. Durum böyle olunca araştırmalarım sonucunda piyasada bulunabilecek en hassas manometre olan Extech HD755 aldım .Manometrenin ölçüm aralığı 0.5 psi.

Burada paylaştığım sonuçları sitedeki yazan sonuçlarla karşılaştırmayınız. Çünkü tamamen farklı ölçüm yöntemleri kullanılıyor ve benim bu sonuçları paylaşmamın amacı test ettiğim diğer fanlarla aradaki farkın ortaya çıkması. Yani kendi içinde tutarlı sonuçlar elde etmek.Test ederken yine 1V-12V arası değerleri test ettim.

Hava akımını ölçmek için kullandığım kutuları basınç ölçümünde de kullanıyorum.

4-Ses Ve Görüntü

Video kaydını Canon 650 & 50MM F1.4 ile yaptım. Ses kaydı için fZoom H1 kullandım. Sesi desibel cinsinden ölçmek içinse CEM DT-85A'i kullandım. Video da gördüğünüz gibi fan boştayken bir standdın üzerinde duruyor. Kullandığım stand XSPC'nin radyatör standı. Titreşim yapmaması için Noiseblocker'in vida setini kullandım.. Videoda fan hızının ve voltaj değerinin gözükmesi için Lamptron FC5V2 kullandım. Fanları test ederken atx güç kaynağı kullanmak yerine ayarlanabilir dc güç kaynağı MCH-305D-2 kullandım. Ayarlanabilir dc güç kaynağında voltaj hem daha stabil hem de çekilen amper değeri de gözüküyor. Fan hızını ölçmek için kullandığım takometre UNI-T UT372

Ses ölçümleride 1V-12V arasındaki tüm değerlerde yapılacaktır.Ayrıca video da fanları boşta,heatsink ve radyatör üzerinde Push-Pull-Push/Pull gibi konumlarda da test ettim.Çünkü fanların ses seviyeleri boşta ve soğutucu üzerinde ses seviyeleri degişiyor.Bunda da en önemli etken statik basınç değeri.

Bugün yayınlayacağım incelemede bu test aşaması yer almayacak fakat bu teste ilerleyen günlerde Minidsp UMIK-1 ile yapmış olduğum sesin spektrum analizini içeren tablolarda ekleyeceğim. Ses düzeyini anlatabilmek için desibel cinsinden paylaşılan skorlar yetersiz kalır.

5- Engelli Hava Akımı

Bu yeni metodu ilk defa bu incelemede kullanacağım. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi 16 CM çapında yaklaşık 60 CM uzunluğunda fan testi için geliştirilmiş bir silindir var. Silindir üzerindeki sticker'dan görüldüğü gibi ürün Corsair'den temin edilmiş. Değiştirilebilir aparatları sayesinde hem 120MM hem 140MM fanlar test edilebilir. Silindirin içinde iki tane mesh gözüküyor. Bunların amacı fanların önünde bir engelle karşılaştığında hava akımının ne kadar etkileneceğini göstermek. Normal test aşamalarını tamamladıktan sonra bu kısmı sona bıraktım. İlk başta testi içindeki engelleri kaldırarak yapıp daha sonra bunu standart halde yaptı. İki denememde de aldığım sonuçlar neredeyse aynıydı. Testleri bu şekilde yaptığım zamanda bu test aşamasının bir manası kalmıyordu. Durum böyle olunca bende yeni engeller ekledim. Bunların arasında toz filtreleri ve radyatörler var. Denemelerimden sonra en mantıklı çözümün engel olarak radyatör olduğunu gördüm ve Asetek'in 40 CM kalın bir radyatörünü kullandım. Bu radyatör hava akımını ciddi anlamda engelliyor. Bu aşama aslında gerçek hayatta kullanımı daha çok yansıtıyor çünkü fanlar heatsink, radyatör, toz filtreleri, kasa kapağı gibi engellerle karşılaşıyor.

Performans Testleri

Normalde 120MM ve 140MM fanların sonuçları ayrı tablolarda paylaşıyordum fakat bu testte Cooler Master'ın sadece 120MM fanları olduğu için sonuçlarda 140MM fanlar olmayacak. 1V-12V arasında elde ettiği sonuçları yukarıda ayrı olarak paylaştım. Bu tablodaki sonuçlar fanların 12V'da yani tam güçte çalışırken elde ettiği sonuçlardır.

Fanların ses seviyesi ve diğer fanlarla karşılaştırması.

Sistemin içinde dolaşan sıvının ısısı radyatörün kanallarında gezerken finlere iletildikten sonra fan yardımıyla uzaklaştırılır. Isısı düşen sıvı işlemci bloğuna temas ederek bloğun ısısını düşürür ve bu döngü şeklinde devam eder. Hal böyle olunca fan sıvının ısısını uzaklaştırmada doğrudan etkili ve sıvı soğutma sistemine taktığım sensörlü rakor sayesinde test sırasında elde ettiğim sıcaklık değerlerini sizle paylaşacağım.

Engelli hava akımı testleri. Diğer testlerde olduğu gibi bu testte 1V-12V arasında tekrarlandı.

Fanların Noctua NH-U12S üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Heatsink performansı.

Fanların XSPC EX120 üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Radyatör performansı.

Bu fanın en önemli numarası aydınlatması olduğundan ilk başta bunun üzerinde duracağım. Daha önce bu fana en yakın Corsair HD120 test etmiştim ama o yazılımla kontrol edilip belli başlı renklere ve modlara sahip olduğu için aydınlatma anlamında MasterFan Pro 120 Air Flow'un gerisinde kalıyor. Aydınlatmanın şiddeti yeterli seviyede fakat genelde birinci ve ikinci seviyeler kullanılmayacaktır. Ama aydınlatmanın bir tık daha fazla olmasına da hayır demezdim. Yazılımla kontrol edilebildiği için 16.7 Milyon yanı sınırsıza yakın bir renk aralığınız var. Yazılım arayüzünün sunduğu çeşitli aydınlatma efektleri yeterli. Zaten kontrol yazılımla olduğundan ilerde çeşitli efektler de eklenebilir, hatta kullanıcılar belki kendi efektlerini bile oluşturabilir. Gerçi Mirage bölümü buna kısmen izin veriyor. Yazılımın sanki biraz daha oturması lazım gibi. Ürün yeni bir ürün olduğundan ve ilk sürümüyle karşılaştığımızda bu durum kabul edilebilir. Gerçi test sırasına yeni bir firmware sürümünü geldiği uyarısı çıktı ama güncelleştirme başarılı demesine rağmen hala eski sürüm gözüküyordu. Bunun dışında yazılım arayüzü son derece basit. Çoğu kullanıcı kısa süre içinde arayüze yabancılık çekmeyecektir. Aydınlatma konusunda olmasa iyi olurmuş diyebileceğim tek özellik var o da gücünü 4 pin olan pwm konnektöründen alması. Yani fanın devri düşünce ledin parlaklığı da düşüyor. Kontrolcü gücünü satadan aldığı için aydınlatma da oradan beslenir diye düşünüyordum ama durum böyle değilmiş. Gerçi fanın hızı zaten çok düşük olduğu için pek de kafaya takılacak bir durum değil. Atıyorum fanın hızı 2000 RPM olsaydı ve çoğu kullanıcı fanı sürekli o devirlerde kullanmayacağından bu ciddi bir sorun olabilirdi. Hazır fanın çalışma devrinden bahsetmişken performansa da değinelim. Fan 12V'da 1100 RPM'de çalışıyor. Ayrı olarak satılan fanlarda gördüğüm en düşük dönüş hızına sahip. Bunun avantajını ses seviyeleri ölçümünde görüyorsunuz. Neredeyse 10V seviyesine kadar fanın oluşturduğu ses seviyesinde desibel cinsinden değişim olmadı. Tabi bu kadar düşük hızın performansa etkisi kaçınılmaz. Fan bu haliyle kasa için kullanımına daha uygun. Radyatör veya heatsink'de kullanıldığında yaşanan performans kaybı gözle görülür düzeyde olacaktır. Kasalarda kullanılan fan düşük devirde olsa bile sıcaklığa olan olumsuz etkisi radyatörde kullanılan fanlara göre çok daha az oluyor. Zaten Cooler Master'da böyle düşünmüş olacak ki incelemedeki fanları Air Flow olarak nitelendirmiş. Air Flow haricinde Air Balance ve Air Pressure olmak üzere iki farklı daha ürün var. Soğutucu üzerinde kullanmak için Air Pressure daha doğru tercih olur. Performans ile ilgili uzun uzadıya bahsetmiyorum çünkü yukarıda yapılabilecek tüm testleri yapıp sonuçları paylaştım. Ne demek istediğim o görsellerden daha iyi anlarsınız. Kullanılan yatak tipi RGB Led Bearing diye geçiyor ama ben pek beğenmedim açıkçası. Daha önce kullandığım Cooler Master fanlarında ki POM ve LDB yatak tipleri daha başarılıydı. Kasaya takınca muhtemelen dediğim sesi duymayacaksınız fakat kulağınızı fanı yaklaştırınca hava akımı sesinin dışında bir ses olduğu belli oluyor. Tabi kulağınızı fanın içine niye sokasınız orası da ayrı. 3'lü fan setinin Türkiye fiyatı 440 TL. Ülkemiz sınırları içinde net rakibi olmadığı için rakipleriyle fiyat karşılaştırması yapamıyorum ama haliyle bir fan için yüksek fiyat. Zaten RGB olayı lüks sınıfına girdiği için bu özelliklerde fan arayanların genelde buna yakın bedelleri ödemeleri gerekiyor. Kontrolcüde yer olduğu için ekstra bir fan bağlayacağım derseniz ödemeniz gereken tutar 120 TL. Kontrolcünün tek parçadan oluşması kasanın kısıtlı yer alanında artı bir özellik. Zira bu özellikleri sunan bazı fanlarda iki parçadan oluşuyor. Ayrıca kontrolcünün altında güçlü bir mıknatıs var. Vida derdi olmadan kasada istediğiniz yere koyabilirsiniz.

RGB furyası çığ gibi büyüyor. Sizde bu furyaya katılmak için bir yazılımla kontrol edilen, geniş renk ve mod aralığına sahip kasa fanı düşünüyorsanız MasterFan Pro 120 Air Flow RGB kısıtlı alternatiflerinizden biri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 19 Aralık 2017; 19:37:15 >

• Emre eline sağlık. Yine ilk fırsatta (müsait zamanımda) göz atacağım kaliteli incelemelerinden birisi ile karşımızdasın.

İncelemenin sonunda; ''RGB furyası çığ gibi büyüyor'' yazmışsın ya, buna tamamen katılmakla birlikte, senin inceleme furyan da çığ gibi büyüyor diyerek eşlik edeyim.
  • Elinize sağlık.

Müsait zamanda yanarsız dönersiz fan incelemeleri de bekliyoruz..

Bu led ve rgb olayına hiç ısınamayacam..

Pure Power and Cooling...

Led olayına ilk ve son ısınmam bu seriyi kullanmamla başladı..

Sonrasında yaygınlaştıkça ilgimi kaybetti..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 19 Aralık 2017; 17:45:12 >

• Eline sağlık Emre yine efsane bi inceleme olmuş
  • Herşeyin sadesini seven biri olarak bu rgb fanlar hiç ilgimi çekmiyor. Benim için fan; düşük devirde sessiz, yüksek devirde hayvan gibi üfleyen bir alet olmalı. Ben kontürolcüyle ister sessiz, ister performans, ister de dengeli olarak ayarlayabiliyim başka birşey istemez. Ha birde toz, kir tutmasın
  • @REDSTONE

Bir dönem sesiz kalınca birikmişti hepsi. Çoğunun resimleri, testler vs hazırdı ama içimden gelmiyordu yayınlamak bir türlü. Hatta geçen kaybettiğim 7 ürünün incelemesinin dosyalarını buldum bombardıman geliyor.

@selahattın ısık

Tagan'nı görünce anılar canlandı birere birer. En sevdiğim kasam Tagan Black Pearl geldi aklıma. Satıp bir daha bulamamıştım iyi durumda olanı. Bundan sonra CM Silencio, CM Jet Flo, Noctua'ın 3000 lik fanları, Corsair ML120, Noise blocker'in tüm fanlarının incelemesi gelecek.

@white_predator

Bundan sonraki incelenecek fan tam tanımladığın sınıfa geliyor. Silencio efsane olmuş. Uzun zamandır bu kadar sessiz fan kullanmamıştım.

• Eline sağlık, yine her zamanki gibi emek harcanmış kaliteli bir inceleme olmuş.

RGB olayına gelince, 1-2 sene daha popülerliğini sürdürür. Sonrasında ise başka bir şey bulurlar piyasayı meşgul edecek.
  • Güzel inceleme için teşekkürler, Benim görüşüm bir fan ne kadar iyi performanslı ve görsel olarak iyi olsada 50-60TL'den fazlasını etmez, Üçlü set'in fiyatı her ne kadar dolarında etkisi olsa abartılı bir fiyat bence aşırı lükse kaçıyor, Ben anakartıma yada işlemcime bu kadar para vermedim
    Sıfırdan güzel sistem toplayanlar için sorun olmaz diye düşünüyorum yinede sadelikten yanayım kasanın içinde tek renk görmek daha zevkli bence fazla parlaklık olmadan oda
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Merakla bekliyorum bombardımanı.

Emekli olunca iyice açıldın he, çaktırma.
  • güzel inceleme, rgb furyası pc donanımında her yerde karşımızda ama nedense benim pek ilgimi çekmiyor. sadece dayanıklık ve performansa önem veriyorum birde şu aralar ses seviyesi düşük statik basınç değeri çok iyi fan arıyorum tavsiyeniz ne olur.
  • Aerosol 34 kullanıcısına yanıt
    Fan devri 3 kademeli ayarlanabilen şu ikiliye bakabilirsiniz :

Cooler Master MasterFan Pro 120 Air Pressure
    https://www.amazon.com/Cooler-Master-MasterFan-Pressure-Radiators/dp/B01K0G36L8/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1513726201&sr=8-14&keywords=cooler+master+masterfan+pro

Üretici Web Sitesi
    http://eu.coolermaster.com/en/cooling/case-fan/masterfan-pro-120-ap/

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Enermax Twister Pressure
    https://www.amazon.com/Enermax-Pressure-Adjustable-providing-UCTP12P/dp/B00JEVI224/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1513726543&sr=8-1&keywords=enermax+static+pressure

Üretici Web Sitesi
    http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=4&lv1=80&no=256

• @tayfn1907

Bir aralar öyleydi ama bence kur yüzünden o aralık 70-80 Tl civarına çıktı.

@Aerosol 34

Böyle bir tanımlama yapınca aklıma doğrudan Noiseblocker NB-eLoop geliyor ama fiyatı yüksek kaçabilir ondan en son test ettiğim ve aklımda son derece olumlu intiba bırakan Cooler Master CM Silencio geliyor.
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Uyanik bi firmadan

Yuk arttikca rengi degisen psu kablolari bekliyorum.

Hatta ilerde oled ile komple oled sleevli kablo sayesinde psu dan kartlara akan cesitli enimasyonlar bekliyorum

(Yakit + yilan +vodka + raki + ayran + ates + sinyal vs

Yine almam (yilan ve vodkaya kesin kousmayayim) ama ledin pc dunyasindaki omrunu arttir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cok guzel bir inceleme gercekten. Benim kasada cm jet flo var ve inanilmaz gurultulu. 1000rpm de bile cekilmez bir gurultusu var. Incelediginiz fan ile jet flo arasinda ciddi bir ses avantaji var mi? Jet flo o kdar gurultulu calisiyorki giris ve 2.islemci fanindan soktum çıkarttım. 2 tane fan bosta yatiyor. Yerine giris icin corsair marka fani taktim. Islemciyi tek fanla biraktim. Sadece egzosta jetflo kaldi. Ilk firsatta onuda cikarip koyarim bir koseye.

Sorumu tekrar ediyorum jet flo ile arasinda ses olarak ciddi bir fark var mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 21 Aralık 2017; 4:10:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Cok guzel bir inceleme gercekten. Benim kasada cm jet flo var ve inanilmaz gurultulu. 1000rpm de bile cekilmez bir gurultusu var. Incelediginiz fan ile jet flo arasinda ciddi bir ses avantaji var mi? Jet flo o kdar gurultulu calisiyorki giris ve 2.islemci fanindan soktum çıkarttım. 2 tane fan bosta yatiyor. Yerine giris icin corsair marka fani taktim. Islemciyi tek fanla biraktim. Sadece egzosta jetflo kaldi. Ilk firsatta onuda cikarip koyarim bir koseye.

Jetflo güzel fandır aslında. En azından ben kasamda kullanırdım. Normalde 2400 RPM olduğu için o devirlerde sesli olur ama 1000 RPM de rahatsız edecek bir sey duymamanız lazım. O kadar hassassanız Silencio modelini öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

quote:

Cok guzel bir inceleme gercekten. Benim kasada cm jet flo var ve inanilmaz gurultulu. 1000rpm de bile cekilmez bir gurultusu var. Incelediginiz fan ile jet flo arasinda ciddi bir ses avantaji var mi? Jet flo o kdar gurultulu calisiyorki giris ve 2.islemci fanindan soktum çıkarttım. 2 tane fan bosta yatiyor. Yerine giris icin corsair marka fani taktim. Islemciyi tek fanla biraktim. Sadece egzosta jetflo kaldi. Ilk firsatta onuda cikarip koyarim bir koseye.

Jetflo güzel fandır aslında. En azından ben kasamda kullanırdım. Normalde 2400 RPM olduğu için o devirlerde sesli olur ama 1000 RPM de rahatsız edecek bir sey duymamanız lazım. O kadar hassassanız Silencio modelini öneririm.

Sanırım değerleri yanlış okumuşum şu an 1050rpm de sessiz çalışıyor. 1200 den sonra ses yapıyor. Bu gelen ses bildiğiniz motor sesi :D bu ses yaprak sesi olamaz. Çözümü varmı onu da bilmiyorum. Siz kullandığınız zaman kaç rpm de rahatsız ederdi hatırlıyor musunuz peki?

• quote:

quote:

quote:

Sanırım değerleri yanlış okumuşum şu an 1050rpm de sessiz çalışıyor. 1200 den sonra ses yapıyor. Bu gelen ses bildiğiniz motor sesi :D bu ses yaprak sesi olamaz. Çözümü varmı onu da bilmiyorum. Siz kullandığınız zaman kaç rpm de rahatsız ederdi hatırlıyor musunuz peki?

Yatak tipinden kaynaklı bir ses varsa genelde bu düşük devirlerde ortaya çıkıyor, hava akımının oluşturduğu ses iyice azaldığı için. Hatırladığım Jet Flo'da az da olsa dikkatli dinleyince duyulabilecek bir yatak tipi kaynaklı bir ses vardı. Aslında hava akımının oluşturduğu ses de kanat ve çerçeve tasarlarken ayarlanabilir. Zaten genelde statik basıncı yüksek fanlarda hava akımının sesi daha çok çıkar. Kısa süre içinde Jet Flo ile ilgili video atacağım orada daha net anlaşılır ses olayı. Ses zaten göreceli bir şey. İnsan kafaya çok takarsa olmayan sesi bile duyabilir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yatak tipinden kaynaklı bir ses varsa genelde bu düşük devirlerde ortaya çıkıyor, hava akımının oluşturduğu ses iyice azaldığı için. Hatırladığım Jet Flo'da az da olsa dikkatli dinleyince duyulabilecek bir yatak tipi kaynaklı bir ses vardı. Aslında hava akımının oluşturduğu ses de kanat ve çerçeve tasarlarken ayarlanabilir. Zaten genelde statik basıncı yüksek fanlarda hava akımının sesi daha çok çıkar. Kısa süre içinde Jet Flo ile ilgili video atacağım orada daha net anlaşılır ses olayı. Ses zaten göreceli bir şey. İnsan kafaya çok takarsa olmayan sesi bile duyabilir.

Hocam aslen müzisyenim. Kulak fazlasıyla sesler konusunda rahatsız. Bu sıralar grafik render işlerindeyim ve makina sürekli render alıyor :D sessiz modda 1050 rpm. Sessiz yerine standart profili seçersem 1500 rpm de o kadar çok ses geliyorki insan üzülüyor Jetflo incelemenizi heyecanla bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 22 Aralık 2017; 18:6:43 >

• Elinize sağlık, emeğin dibi verilmiş incelemeye :)

Amazon'da kontrolcüsüz olarak tanesi 10 dolara düşmüş az önce 3 tane sipariş verdim. Bir yerden rgb splitter bulup direk anakartın 4pin led çıkışına bağlarım sıkıntı olmaz umarım.

MasterLiquid ML240L RGB soğutma ile fanları 5lemiş olcam.

Tamamlandığında merak eden olursa paylaşırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: imfatalty

Elinize sağlık, emeğin dibi verilmiş incelemeye :)

Amazon'da kontrolcüsüz olarak tanesi 10 dolara düşmüş az önce 3 tane sipariş verdim. Bir yerden rgb splitter bulup direk anakartın 4pin led çıkışına bağlarım sıkıntı olmaz umarım.

MasterLiquid ML240L RGB soğutma ile fanları 5lemiş olcam.

Tamamlandığında merak eden olursa paylaşırım.
    Anakartta yuva olduktan sonra bahsettiğiniz şekilde maliyet açısından daha mantıklı. Daha önce denemedim fakat cooler master'ın kendi yazılımı bu şekilde devre dışı kalacaktır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.