Şimdi Ara

Colt yakıt tüketimi yorumlarım (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
2
Favori
45.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 120-140 ile gidip 1 depo ile 900 km yapmak imkansız.
    Burda herkes bu aracın neler yapıp neler yapamayacağını biliyor..Abartmadan daha uygun söyliyelim:)

Buyur hesap ortada.Bu aracın deposu 45 litre değil mi.2 de rezerv desen olsun 47 litre.(O kadar bile olduğunu sanmıyorum ama olsun.)
    900 km gidiyorsa 5litre/100km ortalamayla gitmesi lazım.
    Colt un 5/100 değerini yaşaması için gitmesi gereken hızlar AMT vites için 90 max 100 km dir.(Ki ben her zaman bu değerlere ulaşıyorum hatta biraz daha altına iniyorum ve ortalamam taş çatlasın 90km oluyor.)
    120-140 arası hatta bazen 150 ile gidipte 5 litre yakarsa o araba ben kendi arabamı yakarım.Bu kadar da iddalıyım
    Abartmadan söyliyelim.
    Araba az yakıyor ama 120-140 arasında 5 litre yakması İMKANSIZ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pascuu -- 18 Ekim 2009; 19:54:37 >
  • Değil 120 den sonra 90 dan sonra bile 5 lt/km imkansız, tabi gidiş dönüşün ortalamasını alması lazım. Örneğin ben Ankara Batıkentten Bağluma (25 km) 90km/s hızla 7,5 lt/km ortalamayla gidiyorum, ama dönüşte de aynı hızda ortalama yakıt 4 lt/km oluyor.
    quote:

Orijinalden alıntı: pascuu

120-140 ile gidip 1 depo ile 900 km yapmak imkansız.
    Burda herkes bu aracın neler yapıp neler yapamayacağını biliyor..Abartmadan daha uygun söyliyelim:)

Buyur hesap ortada.Bu aracın deposu 45 litre değil mi.2 de rezerv desen olsun 47 litre.(O kadar bile olduğunu sanmıyorum ama olsun.)
    900 km gidiyorsa 5litre/100km ortalamayla gitmesi lazım.
    Colt un 5/100 değerini yaşaması için gitmesi gereken hızlar AMT vites için 90 max 100 km dir.(Ki ben her zaman bu değerlere ulaşıyorum hatta biraz daha altına iniyorum ve ortalamam taş çatlasın 90km oluyor.)
    120-140 arası hatta bazen 150 ile gidipte 5 litre yakarsa o araba ben kendi arabamı yakarım.Bu kadar da iddalıyım
    Abartmadan söyliyelim.
    Araba az yakıyor ama 120-140 arasında 5 litre yakması İMKANSIZ.

• Ya abartacak bişey yokki gittim napim aracımı abartacak olsam yukarda şehir içi 9lt ortalama ile kullanıyorum demezdim
    120-140 derken sürekli bu hızda kullanmadım tabiki ama zaman zaman çıktığım oldu bu hızlara
    hiç benzin almadım demiyorum ama aldığım kadar benzin artmıştı varış noktasına geldiğimde

"bi düzeltme yapayım aldığım kadar benzin artmıştı diyorum ama belki arada 10-15tl lik fark olmuştur ben anlamamışımdır"

Bu arada geçen ay ışık yandıktan 20 km sonra benzin aldım ve 46lt doldu bilmiyorum içinde daha nekadar vardı

şimdide bakım zamanımı geldi, trafikmi arttı, havalarmı soğudu bilmiyorum belkide hepsi birden oldu
    acayip çok yakıyorum ortalama 9-10 gözüme takıldıkça canım sıkılıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi toşu -- 3 Kasım 2009; 18:56:38 >
  • bir sorun nedeniyle mesajlarımı siliyorum. sorunuz var ise bana pm ile ulaşınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _opeth -- 5 Şubat 2010; 0:20:54 >
  • Arkadaşlar kaç oktan benzin kullanmak doğru colt 'da ben aracı alalı 2 gün oldu 95 oktan kullandım.97-98 oktan kullanmanın yakıt tüketimine katkısı olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ytkn

Arkadaşlar kaç oktan benzin kullanmak doğru colt 'da ben aracı alalı 2 gün oldu 95 oktan kullandım.97-98 oktan kullanmanın yakıt tüketimine katkısı olur mu?

ben 97 oktan kullanıyorum ama doğrusu 97 oktan zannettiğimiz de gerçekte 95 oktan, bunu geçen gün istasyondaki pompalara yakından bakınca farkettim...

az evvel köyden geldim; git gel yaklaşık 100 km...araçta 4 kişi...şehirler arası yolda azami 100 km/sa , şehiriçi konumundaki yollarda azami 70-80 km/sa hız...gidiş ortalamam 6.1 lt, dönüş ortalamam 6.2 lt...

97 oktanın bende en azından psikolojik bir etkisi var...yakıt ortalamasını artıracaktır ama onda birler basamağından sola kaymaz kanımca...

bu arada gerçekten 98 oktan satan firma var mı?
  • Teşekkürler bacey...
    Geçen gün yakıt alırken sanki 98 oktan gördüm antalya konyaaltı opetde.ama yanlış da hatırlıyo olabilirim emin değilim.Sanki 98 oktan var diye biliyorum ben...

Bir de yakıt ve aracın performansı(yol tutuş,fren mesafesi vb.) açısından ne ebatta lastik kullanmak gerekir.Ve marka model tavsiyeniz nedir?teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ytkn

Teşekkürler bacey...
    Geçen gün yakıt alırken sanki 98 oktan gördüm antalya konyaaltı opetde.ama yanlış da hatırlıyo olabilirim emin değilim.Sanki 98 oktan var diye biliyorum ben...

Bir de yakıt ve aracın performansı(yol tutuş,fren mesafesi vb.) açısından ne ebatta lastik kullanmak gerekir.Ve marka model tavsiyeniz nedir?teşekkürler...

hımm, bir dahaki Konyaaltı geçişimde bir bakayım unutmazsam...bu arada aldığım yakıtın detaylarını okudum, daha fazla menzil vaad ediyor, bu açıdan bakılırsa 97 oktan 95 oktandan daha az yakıyor: kafam karıştı...

lastik hususunda Tasshellof,_opeth vs üstadlar yetkindir, ehildir (bilmedikleri yok zaten :)...Colt Takımı başlığında da açıklama yapmışlar, bir bakıverin isterseniz...

unutmadan; Antalyada beyaz makyajlı Colt görürseniz, onun ben olma ihtimali oldukça yüksek, trafikte gözlerim Coltlarda her daim...

saygılarımla

• Bacey az önce opete gittim ben yanlış görmüşüm 98 oktan yokmuş,97 var.Ama internetten bakınca benzin firmalarında 98 oktan var diye gözüküyo.
  • shell de her istasyonda olmasa da 98 var. hatta pompada kırmızı renkli afilli bi etiketi vardı racing mi ne yazıyordu. ankara da şeker fabrikası taraflarında görmüştüm.

97 zaten katkılı 95. keşke normal benzin ile aynı kalsaydı fiyatı da kullansaydık güzelce
  • ortalama 5LT yaksın canımı yisin yisin :D
  • İlk depom :) 580 km yaptım.. bilgisayar 100 daha gidersin diyor, henüz lamba yanmadı bakıcaz artıkın.. :) (Opet 95 Oktan)

150 km'si şehir içi, baya baya istanbul trafiği.. 2 defa

(şirinevler - maslak 20km @140dakika) + (İkitelli - FSM 20km @120dakika),

2/2,5 saat ekranda 10 litre yazısını görmek hiç hoş değildi..
  • Yeni kasa 1.3 mt 620 km şehir içi istanbul trafiği (opet 97 oktan) istikamet ağırlıklı olarak maslak - şişli temden.
  • Hafta başı kardeşime aldığımız 1.3 invite amt ile ilk uzun yolunu bugün yaptık.Antalya-Isparta-Afyon-Ankara(toplam km. 600) yol bilgisayarı ortalama 100 km'de 6.2(opet 97 oktan)
    depoyu fulledik ve eve geldiğimizde çeyrek depo kaldı.
    Arkadaşlar benim fikrime göre,eğer yolbilgisayarını doğru kabul edersek kafama takılan bişey var.o da şu;bende 15 gün önce 2008 model colt 1.3 mt invite modelini aldım.benim uzun yolum 200 km olmuştu ve aynı tarzda sürmüştüm.Benim manuel aracımın yol bilgisayarındaki 100 km yakıt tüketimi ortalaması 5.4 'dü. ki bunun 50 km şehiriçi trafikiydi.
    kısaca sorum şu; amt yol bilgisayarı verisine göre manul araçtan fazla yakıyo.sürücü aynı sürüş tarzı aynı ,şu alabilir mi? yolbilgisayarlarına güvenmemek mi lazım?
    ya da manuel daha mı az yakıyo?
    iki araçta da sürüş ortalamam aynı 100 km civarı .
  • Valla aldığınız yer, gittiğiniz yol, havanın durumu, yük miktarı..

Değişen çok şey var.. Onun için ortalama bişeyler söylemek için aynı güzergahda 4-5 depo bitirmek lazım bence..

Örneğin ben 2. depomu kullanıyorum şu an.. Ve istanbulda aldığım 1 depo ile, istanbulda, boluda gezdim.. Genelde 4 kişi, bagaj full'dü... ama arabanın çekişinde en ufak değişim olmamıştı.. EN UFAK bile..

Sakarya'da aldım.. Boludan gelirken birlikte geldiğimiz 2 arkadaşla geçen gün gezmeye gittik, bagaj boş.. araba resmen zorlandı.. Dahası mı?

Bugün sadece 3 kişi bindik araca.. ve arkadaş inince araba resmen 200 kilo indirmiş gibi, şaha kalktı.. Bir daha o opetten hayatta almam!

İstanbuldaki opet çok daha iyiydi.. Ayrıca ilk depo 650km civarı gitmişti.. şimdi depo 300km'de yarım oldu.. Gösterge homojen olmadığına göre bu gidişle 550'de biter bu....
  • Bende colt almayı düşünüyorum. Ancak benzinli ve dizel arasında kaldım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benzinli ve dizeli karşılaştırabilirler mi acaba? Ayrıca invite ve inform arasında tam olarak ne fark var?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeroone

Bende colt almayı düşünüyorum. Ancak benzinli ve dizel arasında kaldım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benzinli ve dizeli karşılaştırabilirler mi acaba? Ayrıca invite ve inform arasında tam olarak ne fark var?

merhabalar,coltun en yaygın olanı 1.3 benzinli modelidir,motoru smart da da kullanılan mitsu-daimler ortak ürünü bir ünitedir
    dizellerin ise motoru direk mercedes motorudur,dizel olanlar piyasada daha az ve çoğunlukla inform yani alt donanım seviye
    sindedir.
    İNFORM:2 HAVA YAST,SİYAH YAN ÇITA VE YAN AYNALAR, VE YAN AYNALAR MANUEL AYARLI,JANT LAR KAPAKLI...gibi
    İNVİTE:4 HAVA YAST,ALAŞIM JANT,AYNALAR ELEKTİKLİ AYARLI.gibi

dizel temiz bulmak zor,yapacağınız km de önemli ,tabi bi yandan benzin fiyatlarıda aldı başını,yılda 10000 km civarı yapıyorsanız 1.3 benzinli tercih edin diyeceğim,hayırlısı olsun, gönlünüzce olsun.

• quote:

Bende colt almayı düşünüyorum. Ancak benzinli ve dizel arasında kaldım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benzinli ve dizeli karşılaştırabilirler mi acaba? Ayrıca invite ve inform arasında tam olarak ne fark var?

artık üretilmiyor olması temiz 2. elinin neredeyse bulunamaması ve donanımın düşük olmas sebebi ile dizel tercih etmezdim ama amaç illa k ekonomi ise invite alınır ve LPG takılır, güzel olur...
  • Teşekkürler Bende şu anda 2005 focus var. Araçtan memnunum ama malum fordlar çok yakıyor. Colt'un benzinli ve dizelinin yakıt değerleri nelerdir? Ayrıca Benzinli ve dizellerin otomatik seçeneklerinin yakıt tüketimi değerleri nelerdir?
    quote:

Orijinalden alıntı: merdal

quote:

merhabalar,coltun en yaygın olanı 1.3 benzinli modelidir,motoru smart da da kullanılan mitsu-daimler ortak ürünü bir ünitedir
    dizellerin ise motoru direk mercedes motorudur,dizel olanlar piyasada daha az ve çoğunlukla inform yani alt donanım seviye
    sindedir.
    İNFORM:2 HAVA YAST,SİYAH YAN ÇITA VE YAN AYNALAR, VE YAN AYNALAR MANUEL AYARLI,JANT LAR KAPAKLI...gibi
    İNVİTE:4 HAVA YAST,ALAŞIM JANT,AYNALAR ELEKTİKLİ AYARLI.gibi

dizel temiz bulmak zor,yapacağınız km de önemli ,tabi bi yandan benzin fiyatlarıda aldı başını,yılda 10000 km civarı yapıyorsanız 1.3 benzinli tercih edin diyeceğim,hayırlısı olsun, gönlünüzce olsun.

• Yıllardır istanbul trafiğinde kullanan arkadaşlar var şehir içi 7,5 lt ort. 1.3 benzinli otomatik,dizeli bilemiyeceğim,ben aracımı yeni aldım
    yakıtı tam ölçmedim daha ,katalog da zaten şehir içi 7,3 lt diyor,manuelle otom. arasında tüketim farkı pek yok ,hatta otom. olanlar
    0,1 -0,2 lt daha az tüketiyor,unutmayalımki colt tam otom. değil ,yarı otomatik bir şanzımana sahiptir, onun için tüketim düşükdür.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.