Şimdi Ara

Colt yakıt tüketimi yorumlarım (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
235
Cevap
2
Favori
45.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Geçici araç tahsis edilmedi mi hala?
  • quote:

Orijinalden alıntı: drmert

Dayan kardeşim.
    Geçici araç tahsis edilmedi mi hala?

istemedim kardeşim, Coltumun üstüne araç koklamaya vicdanım el vermedi :) Çarşamba günü teslim alacağım inşAllah...
  • E bişey kalmamış be kardeşim,son 2 gün.Hızlılarmış valla..
  • Orijinalden alıntı: drmert

Evet 2500 - 2600 d/d arası 100 km/s oluyor bende de.
    Artı ben 4 kişi ile düz yolda çok rahat 190'a çıkıyorum, gerçi devire bakmadım ama 190'ı gördüm lakin bu arabanın seyir hızı 150 km'den yukarı olmamalı hata idi siz yapmayın.

"Araç yüksek hızlarda stabil değil,güven vermiyor "anlamında mı söyledin?
    Gerçi bu söze ben de katılıyorum,mümkünse çok yüksek hızlara çıkılmamalı!

Doğru tahmin araç 150'den sonra güven vermiyor hatta arabaya tam hakim hisettiğim hız 130 km ama 150 km'de de sorun yok. Yukarısında ise artık tüm dikkatinizi yola ve araca vermeniz lazım bence.
    Burdan şunuda belirteyim önceki aracım olan bora'da maksimum çıktığım hız 4 kişi ile 225 km idi düz yolda ve o sürate çıktığımı tesadüfen hız göstergesine bakınca anlamış ve hemen 160'a inmiştim hiç hissettirmeden alıp başını gidiyordu araç. Ama colt öyle değil 150 km üzerine çıkınca göstergeye falan bakmaya gerek kalmıyor ben haddimden fazla hızlı gidiyorum kardeş diyor açıkca. Ha araba dolu ise ağırlığı arttığı için bi nebze daha sağlam gidiyor ama boşsa ve yol hafif dalgalı ve azda rüzgar varsa aboooo.

Son söz Toşu benimki 1,3 amt invite 2005 model

Sonun son sözü. Her şeyi ile Colt'u seviyorum verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor bence. Zevkli, çılgın bir araba. Bir o kadar da kullanışlı, geniş, ekonomik.....Seriiiii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazanfer -- 18 Ocak 2010; 21:28:31 >

• :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi escudo -- 6 Şubat 2010; 22:59:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drmert

Dayan kardeşim.

bugün inşAllah kardeşim...
  • Arkadaşlar geçen haftalardaki karlı İstanbul soğuklarında colt ile bu güne kadarki en yüksel yakıt değerlerine ulaştım 42 litre benzin ile şehir içi sadece 430 km yol yapabildim. Ortalama 100 km/lt = 10 litre gibi bir ortalama çıktı. Yani sanki jeep :)
    Aman havalar soğumasın diyorum :) :) ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazanfer

Arkadaşlar geçen haftalardaki karlı İstanbul soğuklarında colt ile bu güne kadarki en yüksel yakıt değerlerine ulaştım 42 litre benzin ile şehir içi sadece 430 km yol yapabildim. Ortalama 100 km/lt = 10 litre gibi bir ortalama çıktı. Yani sanki jeep :)
    Aman havalar soğumasın diyorum :) :) ...

kesinlikle katılıyorum 20 litre benzinle 250-300km çıkaran colt 180km de pes ediyor...ama 12-18derece arası çok randımanlı çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

quote:

Orijinalden alıntı: merdal

Yıllardır istanbul trafiğinde kullanan arkadaşlar var şehir içi 7,5 lt ort. 1.3 benzinli otomatik,dizeli bilemiyeceğim,ben aracımı yeni aldım
    yakıtı tam ölçmedim daha ,katalog da zaten şehir içi 7,3 lt diyor,manuelle otom. arasında tüketim farkı pek yok ,hatta otom. olanlar
    0,1 -0,2 lt daha az tüketiyor,unutmayalımki colt tam otom. değil ,yarı otomatik bir şanzımana sahiptir, onun için tüketim düşükdür.

Yalan.. ben şehir içi hergün okula gidip geliyorum.. ben kullanırsam 6.1 - 6.5, hanım kullanırsa 7.0 - 10lt oluyo.. tamamen şehir içi.. 15km gidiş, 15 dönüş..

evet hanımların yakıt tüketiminde böyle bir farkı vaar... tecrübeyle sabittir

• arkadslar benım sorun büyük veya bana öyle gelıyor,3 aralıkta araca 60000 bakımını yaptırdım,devamlı 100 lıralık benzın alırım 3 aydır takıp edıyorum 300 ıle 320 km arası yol yapıyor arac yanı km de 30 krş ile 35 krş arası bu bana çok geldı bu bana bı akıl verın arkadslar yakacam bu arabayı :)) kullanım tümüyle şehır içinde izmitte oturuyorum devır konusunda vıtes degıstırırken 2000 ıle 3000 devır arasında degıstırılıyor bi akıl verın,servısı arayayım dedım sonra bana gülerler dıe dusundum once tecrubelı arkadslar var onlara bı danısayım dedım
  • quote:

Orijinalden alıntı: exhaust

arkadslar benım sorun büyük veya bana öyle gelıyor,3 aralıkta araca 60000 bakımını yaptırdım,devamlı 100 lıralık benzın alırım 3 aydır takıp edıyorum 300 ıle 320 km arası yol yapıyor arac yanı km de 30 krş ile 35 krş arası bu bana çok geldı bu bana bı akıl verın arkadslar yakacam bu arabayı :)) kullanım tümüyle şehır içinde izmitte oturuyorum devır konusunda vıtes degıstırırken 2000 ıle 3000 devır arasında degıstırılıyor bi akıl verın,servısı arayayım dedım sonra bana gülerler dıe dusundum once tecrubelı arkadslar var onlara bı danısayım dedım

arkadaşım senin senin harcaman normal değil gibi geldi bana.bende 3 aydır colt kullanıyorum .1.3...100 liralık benzinle 400 km yapıyo herzaman ...
  • Dün depom bitti. 100TL Shell 395km'de lamba yandı

Maximum 1000 diye bir topic var, orada Corsa 1.0'ı olan biri 100TL benzinle 420km gitmiş..

Varın siz düşünün.. ;)
  • Dizel colt'un otomatik ve manuelinin yakıt değerleri nedir? İnternette bulamadım. Bilen var mı?
  • quote:

Dün depom bitti. 100TL Shell 395km'de lamba yandı

Maximum 1000 diye bir topic var, orada Corsa 1.0'ı olan biri 100TL benzinle 420km gitmiş..

Varın siz düşünün.. ;)

ortalama 6.7 ile ilerlemişsin... gayet normal....corsa 1.0 ı asla referans alma...aşırı verimsiz bir motor...1000cc 3 silindir ve 55hp ile o kasayı kaldırıp götürmesi...

colt hafif ve atak motoru ile güzel değerler çıkarabilir... uzun yolda 4.2-4.5LT leri görebiliyorsak daha ne olsun...bastı mı gaza gider mi gider maşallah ruhuda var daha ne isteriz...yeni Lpi isterim o kadar

• quote:

Orijinalden alıntı: exhaust

arkadslar benım sorun büyük veya bana öyle gelıyor,3 aralıkta araca 60000 bakımını yaptırdım,devamlı 100 lıralık benzın alırım 3 aydır takıp edıyorum 300 ıle 320 km arası yol yapıyor arac yanı km de 30 krş ile 35 krş arası bu bana çok geldı bu bana bı akıl verın arkadslar yakacam bu arabayı :)) kullanım tümüyle şehır içinde izmitte oturuyorum devır konusunda vıtes degıstırırken 2000 ıle 3000 devır arasında degıstırılıyor bi akıl verın,servısı arayayım dedım sonra bana gülerler dıe dusundum once tecrubelı arkadslar var onlara bı danısayım dedım

arkadaşım senin senin harcaman normal değil gibi geldi bana.bende 3 aydır colt kullanıyorum .1.3...100 liralık benzinle 400 km yapıyo herzaman ...

arkadsım ne yapacaz o zaman servıse gostereyım o zaman tekrardan
  • quote:

Orijinalden alıntı: infinite

quote:

Dün depom bitti. 100TL Shell 395km'de lamba yandı

Varın siz düşünün.. ;)

ortalama 6.7 ile ilerlemişsin... gayet normal....corsa 1.0 ı asla referans alma...aşırı verimsiz bir motor...1000cc 3 silindir ve 55hp ile o kasayı kaldırıp götürmesi...

colt hafif ve atak motoru ile güzel değerler çıkarabilir... uzun yolda 4.2-4.5LT leri görebiliyorsak daha ne olsun...bastı mı gaza gider mi gider maşallah ruhuda var daha ne isteriz...yeni Lpi isterim o kadar

Benim Corsa ile ilgim eski arabam olması.. Corsa 1.2 vardı bende.. gittiğim güzergah çok güzel, ilk yarısı çevreyolu, 3-4 tane ışık var ama taktiği kaptım, direk geçebiliyorum. Sonraki 7km ise tamamen şehir içi.. onlarca hendek, hemzemin geçit, yaya geçişleri ve 4-5 tane ışık..

Eski Corsamla da bu güzergahda gidiyordum. Bir depo ile bu güzergahta 650km'yi görmüştüm.

Benzin 3.20'ydi ve bir depo 120TL'ye doluyordu. 1.5 alacağım zaman çok korkmuştum, çok yakar diye ama şuan 2005 Corsa 1.2 Easytronic araç ile aynı değeri yakalıyorum. Ayrıca eskiden Corsa ile çevre yolunda ışıklarda sol şeritte beklemiyordum, hemen korna yiyordum. Şimdi kafam kızarsa gazı yarım basıyorum bir bakmışım 90 olmuş..

Çok yaktığını söyleyen Exhaust, bilinen şeyler ama ben yine de altını çiziyim..

En verimli benzin kullanımı şu şartlarda yakalanıyor bana göre

Hava 15 dereceden yukarı olacak..
    yağış olmayacak
    ışıklara ve hendeklere yaklaşırken fren yerine kendi kendine yavaşlamasını bekle..
    Ani hızlanmalar yerine belli hızda sabit gitmeye gayret et..
    1-2 dakka durman gerekiyorsa, rolantide bekletme, kontağı kapa..
    motoru ısıtmak için rolantide çalıştırma, çalıştır, 5-10 saniye bekle git..

• En verimli benzin kullanımı şu şartlarda yakalanıyor bana göre

Hava 15 dereceden yukarı olacak..
    yağış olmayacak
    ışıklara ve hendeklere yaklaşırken fren yerine kendi kendine yavaşlamasını bekle..
    Ani hızlanmalar yerine belli hızda sabit gitmeye gayret et..
    1-2 dakka durman gerekiyorsa, rolantide bekletme, kontağı kapa..
    motoru ısıtmak için rolantide çalıştırma, çalıştır, 5-10 saniye bekle git..

Bence arkadaş olayı çözmüş :) Bende tasarruf yapmak istersem aynen böyle kullanıyorum. Bol bol motor freninden yararlanın. 1 depo 150 ye doluyor, istanbul şehir içi yaklaşık 550 km yapıyorum. üstelik bol dur kalklı ve kısa mesafe kullanımda. Ancak şehir dışı pek o kadar tasarruflu gelmedi bana çünkü basınca resmen sömürüyor benzini. Sakin 90 geçmezsen 1 depo herhalde şehir dışı 800 km'yi bulabilir.
  • Ümraniye - 4.Levent arası gidip geliyorum her sabah. Arabada 2 kişi oluyor. Kışın sabahları 6 lt - 7lt arası yakıyor. Tabi evden çıkınca epeyce yokuş tırmanıyorum motor ısınana kadar. Sonra köprüye giderken tüketim düşüyor.

Akşamları ise köprü trafiğinde 8-9 lt bulabiliyor tüketim.

1.3 Colt var AMT.
  • Her aracın motoru 0 kilometrede iken çok yakar zamanla motor açıldıkça yakıt miktarı düşermiş.
    Rodajın düzgün yapıldığı ve aracın normal kullanıldığı varsayılırsa colt larda motorun normal tüketim değerlerine ulaşması tahmini kaç km de oluyor.
    Benim aracım 8.500 km de. Acaba tüketim değeri şu ankinden daha da aşşağı düşermi diye merak ediyorum.
  • benzin olmuş 3.75 isterse araba 4 litre yaksın ne farkeder ki bu saatten sonra.
    Geçen gün opetin sitesinde bir arşiv taraması yaptım.
    2000 yılı 95 oktan 0.50 tl
    2001 yılı 95 oktan 0.55tl
    2004 yılı 1.90tl
    2006 yılı 2.55tl
    2008 yılı 3.55 tl
    2009 yılı temmuz ayı 2.80 tl
    2010 mart 3.75 tl.

buyrun arkadaslar ekonomi yapın.5 litreyle gezin,kendinizi avutun az yakıyor diye.:)))
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.