Şimdi Ara

Colt yakıt tüketimi yorumlarım (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
235
Cevap
2
Favori
45.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: merdal

Yıllardır istanbul trafiğinde kullanan arkadaşlar var şehir içi 7,5 lt ort. 1.3 benzinli otomatik,dizeli bilemiyeceğim,ben aracımı yeni aldım
    yakıtı tam ölçmedim daha ,katalog da zaten şehir içi 7,3 lt diyor,manuelle otom. arasında tüketim farkı pek yok ,hatta otom. olanlar
    0,1 -0,2 lt daha az tüketiyor,unutmayalımki colt tam otom. değil ,yarı otomatik bir şanzımana sahiptir, onun için tüketim düşükdür.

Yalan.. ben şehir içi hergün okula gidip geliyorum.. ben kullanırsam 6.1 - 6.5, hanım kullanırsa 7.0 - 10lt oluyo.. tamamen şehir içi.. 15km gidiş, 15 dönüş..
  • İstanbul Güneşli'den Hadımköy'e sabah 06:30'da 25km gidiş ortalaması; dikkatli sürersem 5,7 lt. umursamazsam 6,2 lt.
    Akşam 17:30 aynı yolun dönüşü dikkatli sürüş ile 4,8 lt. normal kullanım 5,1 lt. Yani yolun didiş ve dönüşündeki eğim yakıtı değiştiriyor...

Güneşli, Bağcılar, Merter, Güngören, Bakırköy, Sirkeci, Karaköy sürekli olarak gezdiğim şehir içi trafiğim aracı zevk alarak kullanıyorum öyle yakmasın diye çaba harcamıyorum sonuç: şehir içi 7,2 lt ortalama.

Bursa Ulu Camii önünden 4 yetişkin, 1 çoçuk, bağaj dolu İstanbul Merter'e 160-180 km ortalama hız ile tam 3 saatte geldik yakıt ortalaması 7,3 lt.

İstanbul'dan Tokat Reşadiye'ye 840 km. 4 yetişkin, bağaj dolu, 90-140 km ortalama ile 6 lt. yakıt ortalaması.

Daha açık nasıl yazarım bilmiyorum.

7 aydır kullanıyorum 1,3 AMT coltumu ayda bir depo benzin alıyorum 42 lt. 540 ile 620 km arasında değişiyor yaptığı km. O ay ki trafik yoğunluğuna göre İstanbul içinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

quote:

Orijinalden alıntı: merdal

Yıllardır istanbul trafiğinde kullanan arkadaşlar var şehir içi 7,5 lt ort. 1.3 benzinli otomatik,dizeli bilemiyeceğim,ben aracımı yeni aldım
    yakıtı tam ölçmedim daha ,katalog da zaten şehir içi 7,3 lt diyor,manuelle otom. arasında tüketim farkı pek yok ,hatta otom. olanlar
    0,1 -0,2 lt daha az tüketiyor,unutmayalımki colt tam otom. değil ,yarı otomatik bir şanzımana sahiptir, onun için tüketim düşükdür.

Yalan.. ben şehir içi hergün okula gidip geliyorum.. ben kullanırsam 6.1 - 6.5, hanım kullanırsa 7.0 - 10lt oluyo.. tamamen şehir içi.. 15km gidiş, 15 dönüş..

eşim kullanırsa her daim 7-8 litre arasında yaktırıyordu.Biraz kullanım teknikleri dersi verdim:)Geçen gün Gebze den Kozyatağı git gel yapmış gösteriyor ortalamasını bak 5.5 yaptım diye :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazanfer

Bursa Ulu Camii önünden 4 yetişkin, 1 çoçuk, bağaj dolu İstanbul Merter'e 160-180 km ortalama hız ile tam 3 saatte geldik yakıt ortalaması 7,3 lt.

Yok artık lobrayn ceyms!..

Biz 2 kişi hanımla Boluya gidiyorum.. 130'la falan gidiyorum 6.5 yakıyor, bir kere 4 yetişkinle gitmiştik bagaj da full dü, ama 110-130 la gittim. 6.7 falan yakmıştı.. 160-180 bassam kesinlikle 8-9 yakar.. ayrıca sizinki sanırım 1.3, 130'dan sonra o araba bizimkinden daha çok yakması lazım.. ben 6. vites 3000 devirde, 130-140 görüyorum, sizde 3500-4000devirde yapar bunu sanıyorum.. ve daha çok yakar..
  • Geçen depoyu doldurdum,okula git gel 100 km yaptım,tekrar depoyu doldurdum,tam 6,4 lt benzin aldı, km de 24 krş
    tabi %50 çevre yolu,%50 şehir içi ,yaz aylarında daha az yakacaktır,değerler benim için yeterli seviyede.
  • quote:

quote:

Biz 2 kişi hanımla Boluya gidiyorum.. 130'la falan gidiyorum 6.5 yakıyor, bir kere 4 yetişkinle gitmiştik bagaj da full dü, ama 110-130 la gittim. 6.7 falan yakmıştı.. 160-180 bassam kesinlikle 8-9 yakar.. ayrıca sizinki sanırım 1.3, 130'dan sonra o araba bizimkinden daha çok yakması lazım.. ben 6. vites 3000 devirde, 130-140 görüyorum, sizde 3500-4000devirde yapar bunu sanıyorum.. ve daha çok yakar..

Ben kaç lt yakarı hesaplamıyorum yol bilgisayarı ne derse onu yazdım...
    Ama şu gerçek ben 7 aydır bu araca sahibim benzin ışığı yanınca fullerim, bir dahaki ışık yandığında kaç km yol yapmışım ona bakarım. Dediğim gibi bu ay 540 km yapan araç bir sonraki ay 600 km'yi geçiyor aynı depo ile aynı şehirde, O yüzden depoyu fulle 100 km gez geri gel, bida fulle, aynı pompadan fulle bunlar komik geliyor bana.
    Ama şöyle bir test yapmıştım bir haftalık Bursa, İzmit, Erdek, Balıkesir civarı gezimiz sırasında yola çıkarken İstanbul'da depoyu 140 liraya fulledim daha sonra 40 liralık daha yakıt aldım. ışık yandığında km sayacı 1001 km'yi gösteriyordu oda km'de 180 kuruş yapar. Tabi bu haziran ayı fiyatları ile... 3 saatlik Bursa dönüşüde bu yolculukta olmuştu zaten.
    Bu 1001 km İstanbul'dan Erdek'e kadar 3 günde geze, geze gidiş. Orda 3 gün yerleşik kasaba gezileri (ormana, plaja, bakkala, kasaba falan işte), sonra tekrar 2 günde geze geze dönüş. Son 3 saatte Bursa-İstanbul yolu...
    Araçlar kullanıcısına, yoluna, havasına, araç bakım durumuna göre değişik değerler yakar.
    Birde şunu çözdüm paylaşayım. 70-100 km arası değişken bir sürat ile giden araç, sabit 150 km ile giden araçtan fazla yakıyor. Devir saati ne kadar değişmeden sabit durabiliyorsa araç okadar az yakıyor... Düz virajsız bir yolda 160 ile gitmek ile virajlı bir yolda 70 ile gitmek arasında çok fark var.
  • quote:

quote:

quote:

Ben kaç lt yakarı hesaplamıyorum yol bilgisayarı ne derse onu yazdım...
    Ama şu gerçek ben 7 aydır bu araca sahibim benzin ışığı yanınca fullerim, bir dahaki ışık yandığında kaç km yol yapmışım ona bakarım. Dediğim gibi bu ay 540 km yapan araç bir sonraki ay 600 km'yi geçiyor aynı depo ile aynı şehirde, O yüzden depoyu fulle 100 km gez geri gel, bida fulle, aynı pompadan fulle bunlar komik geliyor bana.
    Ama şöyle bir test yapmıştım bir haftalık Bursa, İzmit, Erdek, Balıkesir civarı gezimiz sırasında yola çıkarken İstanbul'da depoyu 140 liraya fulledim daha sonra 40 liralık daha yakıt aldım. ışık yandığında km sayacı 1001 km'yi gösteriyordu oda km'de 180 kuruş yapar. Tabi bu haziran ayı fiyatları ile... 3 saatlik Bursa dönüşüde bu yolculukta olmuştu zaten.
    Bu 1001 km İstanbul'dan Erdek'e kadar 3 günde geze, geze gidiş. Orda 3 gün yerleşik kasaba gezileri (ormana, plaja, bakkala, kasaba falan işte), sonra tekrar 2 günde geze geze dönüş. Son 3 saatte Bursa-İstanbul yolu...
    Araçlar kullanıcısına, yoluna, havasına, araç bakım durumuna göre değişik değerler yakar.
    Birde şunu çözdüm paylaşayım. 70-100 km arası değişken bir sürat ile giden araç, sabit 150 km ile giden araçtan fazla yakıyor. Devir saati ne kadar değişmeden sabit durabiliyorsa araç okadar az yakıyor... Düz virajsız bir yolda 160 ile gitmek ile virajlı bir yolda 70 ile gitmek arasında çok fark var.

kardeş bu hesaplarda en dğru sonucu aracı fulleyip km'yi sıfırlamak. sonra da bir dahaki fullemede ne kadar alıyor ve kaç km yapmışsın bakmak. aynı pompa filan hikaye. sadece iki fullemeyi de atınca devam etme diye söylemek gerekebilir pompacıya. yuvarlayacam derken bir iki defa taşırdıkları file oldu develerin.
  • quote:

Sevgili hazanfer bu işte bir yanlış var! ya da biz farklı araçlar kullanıyoruz ya da senin araba dizel....
    Çünkü normal şartlarda hatta anormal şartlarda böyle bir yakıt tüketimi imkansız!!!
  • ya sanırım sürat olayına biraz takıldık 160-180' ara ara çıkılmıştır ama ortalama olacağını zannetmiyorum
    uzun yolda 5.0 ları 5.5 leri gören arkadaşlar varken 7.3 normal bence

*synthesizer
    bizim araçlarda 3000 devirde 100km
    3500 devirde 120km
    4000 devirde 140km hız yapıyor "sadece bilgi amaçlıdır"
  • quote:

Orijinalden alıntı: toşu

ya sanırım sürat olayına biraz takıldık 160-180' ara ara çıkılmıştır ama ortalama olacağını zannetmiyorum

*synthesizer
    3500 devirde 120km

100 km/h'de 2600ddyapıyor,eminim.
  • quote:

ya sanırım sürat olayına biraz takıldık 160-180' ara ara çıkılmıştır ama ortalama olacağını zannetmiyorum

*synthesizer
    3500 devirde 120km

Arkadaşlar tekrar hatırlatayım 7,3 yol bilgisayarının verdiği değerdir. Sürat konusuna gelince Bursa'dan körfez otoban girişine kadar zaten 100 km üzerine çıkmak zor (trafik ışıkları) ama orada bile aracı olabildiğince hızlı kullandım. Körfezden sonra otobana girince de 150 km altına hiç düşmedim 6-7 tane sol şeritte 90 ile giden ve yol vermeyenler yüzünden düşülen kısa süreleri saymıyorum. Saat 23:00'den sonra girdim otobana zaten yol boştu.

Benim yakıt hesaplama tekniğimi tekrar yazayım. Depoyu fulle ışık yanınca bak kaç km olmuş. O senin bir depo ile şehir içinde gittiğin yoldur... Ben 42 litre ile bazen 530 km, bazen 620 km gidiyorum İstanbul içinde. Ama her bir ayın trafik durumuda bir diğeri ile aynı değil sonuçta.
    Depoya gelince 40 litreden az 42 litreden çok dolduran pompacı olmadı. 2 litrenin kavgasınımı yapacağız burada, bu kadar takılmayın bizler kuruşuna kadar hesap yapamayız.

Rüzgarsız, düz, kaymak asfalt, deniz seviyesinde, 22 derece hava sıcaklığında, %60 nem oranında, 70 kg şöför ile ve de aracınız boş iken sabit 90 km ile yaktığınız yakıtı hesaplayıp yazın o zaman buraya ....

• 3 gündür 0 LT/100 KM ortalama ile geziyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: drmert

quote:

*synthesizer
    3500 devirde 120km

100 km/h'de 2600ddyapıyor,eminim.

Evet 2500 - 2600 d/d arası 100 km/s oluyor bende de.
    Artı ben 4 kişi ile düz yolda çok rahat 190'a çıkıyorum, gerçi devire bakmadım ama 190'ı gördüm lakin bu arabanın seyir hızı 150 km'den yukarı olmamalı hata idi siz yapmayın.
  • *hazanfer
    Senin makinede 1.5 galiba
    valla bişekilde 1.5 almadığıma çok pişmanım

• Evet 2500 - 2600 d/d arası 100 km/s oluyor bende de.
    Artı ben 4 kişi ile düz yolda çok rahat 190'a çıkıyorum, gerçi devire bakmadım ama 190'ı gördüm lakin bu arabanın seyir hızı 150 km'den yukarı olmamalı hata idi siz yapmayın.

"Araç yüksek hızlarda stabil değil,güven vermiyor "anlamında mı söyledin?
    Gerçi bu söze ben de katılıyorum,mümkünse çok yüksek hızlara çıkılmamalı!
  • bir sorun nedeniyle mesajlarımı siliyorum. sorunuz var ise bana pm ile ulaşınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _opeth -- 5 Şubat 2010; 0:23:28 >
  • konu basligi alitina lancer yakitini yazmak umarim sinirlerinizi bozmaz...bu arabalar gercekten sakin kullanimda resmen kokluyor..aracim daha 350 km de olmasina ragmen 5.8 ort yi gordum..suan 430 km deyim ve yaklasik gidebilecegim yol 400 yaziyor..suan ortalamam 6.1...daha cok pendik bostanci sakin kullanimin ortlamalri ..hftaya ankara var merak ediyorum ne olacak..
  • quote:

Orijinalden alıntı: _opeth

sağdan soldan rüzgar yemediği sürece araç stabil gidiyor. en son geçen sene baharda tem'de sürekli 170-180 gitmiştim.

"bu söze ben de katılıyorum" derken kastım 150 üstüne çıkılmaması sözüydü,yoksa dediğin gibi eğer hava şartları müsaitse sorun olmuyor.Ancak yinede yüksek hız yapmamak en iyisi.
  • Benim aracın yakıtı sıcaklık 5 derecenin altına düşünce ve yoğun yağmurlu havalarda artıyor... Bugün 5 dereceydi ve 6lt ortalama ile geldiğim yolu 7.5 ile geldim.. Gerçi kırmızı ışıkta beni riske sokarak önüme (sol şeride) geçmeye çalışan birine kısa bi ders verdim.. ve motor deviri 5000leri gördü kısa bir süre..

Yüksek hıza gelince.. ben bu araçla eski lastiklerimle 150km yaptım.. ölçüler orjinalden fazlaydı 205/50/16.. önler 2002, arkalar 97 üretimi.. (bilmiyordum 97 olduğunu, 2007 sanıyordum) ayrıca o zaman araç sola çekiyordu... Ayrıca 4 jantımın da yamuk olduğunu da yeni lastiklerimi alırken öğrendim..

ve bu berbat şartlarda araba 150'nin üstünde bana güven vermemişti.. yakıt tüketimine gelince.. araba 4 kişi ve bagaj doluyken.. 170'le kesinlikle 7 falan görülmez.. 8'den aşağı olmaz geliyor bana.. yada benim aracım yıllık bakıma girmediği için çok yakıyor bilmiyorum.. ama öyle olsa şehir içi de çok yakar.. hava güzel olunca hiç de öyle çok yakmıyor..

Bu arada baceyciğim.. aracını en kısa zamanda hayırlısıyla alman dileğiyle..
  • quote:

Orijinalden alıntı: bacey

3 gündür 0 LT/100 KM ortalama ile geziyorum...

6 gün oldu :(
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.