Şimdi Ara

Çok daha hızlı büyüyen genetiği değiştirilmiş ağaçların ekimi başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
2
Favori
2.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok daha hızlı büyüyen genetiği değiştirilmiş ağaçların ekimi başladı
    Bir süre önce güney Georgia'nın çam kuşağının alçak bir bölgesinde, yarım düzine işçi sıra sıra dal benzeri kavak ağaçları dikti. Ancak bu dikilen kavak ağaçları ya da daha doğrusu fideleri pek çok açıdan farklı. Çünkü bu fidelerin genetiği değiştirilerek daha hızlı büyümeleri sağlanmış durumda.

Kavaklar, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir araştırma denemesi veya ticari bir meyve bahçesi dışında dikilen ilk genetiği değiştirilmiş ağaçlar olabilir. Tıpkı 1994 yılında Flavr Savr domatesinin piyasaya sürülmesiyle genetiği değiştirilmiş gıda mahsullerinden oluşan yeni bir endüstri ortaya çıktığı gibi, ağaç yetiştiricileri de ormancılığı dönüştürmeyi umuyor.

Genetiği değiştirilmiş ağaçlar iklim değişikliğine karşı

Kavakları üreten San Francisco merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan Living Carbon, ağaçlarının iklim değişikliğine karşı büyük ölçekli bir çözüm olmasını amaçlıyor.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Maddie Hall, "Bize bunun imkansız olduğunu söyleyen insanlar oldu," dedi. Ancak o ve meslektaşları, dört yıllık şirkete 36 milyon dolar yatırım yapmaya yetecek kadar finansman bulmayı başardı. Maddie Hall’ın OpenAI’ın ChatGPT modelinde görev aldığını ve teknoloji camiasında hatırı sayılır bağlantılarının olduğunu belirtelim.

Şirketin araştırmacıları, gen silahı yöntemi olarak bilinen çok yenilikçi olmayan ama etkili olan bir teknik kullandılar. Bu yöntemle kavak ağaçlarına istenen genler enjekte ediliyor. Şirket ayrıca eleştirmenlerin de ilgisini çekti. Çevreci bir grup olan Global Justice Ecology Project, şirketin ağaçlarını ormanlar için "büyüyen tehditler" olarak nitelendirdi.

Öte yandan Living Carbon, henüz hakemli bir dergide elde ettiği verileri yayınlamadı. Şirket laboratuvar ve sera bazında teknolojilerini ve fidelerini test etmiş durumda. Illinois Üniversitesi genetik bilimcisi Donald Ort ise "Bazı cesaret verici sonuçları var" dedi. Ancak, sera sonuçlarının gerçek dünyada başarıya dönüşeceğinin bir kesinliği de yok.

Yüzde 50 daha hızlı büyüyorlar

Living Carbon, geliştirdiği ağaçlarda fotosentez alanına odaklanıyor. Biyolojik açıdan fotosentezin verimsiz olduğunun altı çiziliyor. Verimsizlik nedeniyle, bitkilerin yapraklarına düşen güneş enerjisinin küçük bir kısmı enerjiye dönüşüyor. Bu verimsizlik ağaçların ve diğer bitkilerin büyüme hızını ve emdikleri karbondioksit miktarını da sınırlandırıyor.

Ayrıca Bkz.Amazon, iklim değişikliğine karşı açık deniz rüzgar türbinlerinde deniz yosunu yetiştirecek

Living Carbon’un ağaçları halihazırda ormana dikilmiş durumda. Ancak, monokültür olarak bilinen genetik olarak aynı ağaç meşcerelerinden kaçınmak için sığla, lale ağaçları ve kel selvi gibi yerli ağaçların yanına dikiliyorlar. Ağaçların dikim amacı ise deneysel gözlem olarak açıklanmış durumda. Bu ağaçlar serada beş ay boyunca genetiği değiştirilmemiş olanlardan yüzde 50 daha hızlı büyüyecek şekilde tasarlandı.

Orman endüstrisi için kurtarıcı olabilir

Hızlı büyüyen çamların aksine, bu gibi dip arazilerde yetişen sert ağaçlar o kadar yavaş odun üretir ki, bir toprak sahibi ömür boyu yalnızca bir kez hasat alabilir. Georgia'da 25.000 dönümden fazla ormanlık araziyi Vince Stanley, Living Carbon'ın "seçkin fidanlarının", dipte ağaç yetiştirmesine ve daha hızlı para kazanmasına izin vermesini umuyor ve durumu “tamamen bir kazan-kazan” olarak ifade ediyor. Buna ek olarak her yıl çok sayıda ağaç diken ABD Orman Hizmetleri, genetiği değiştirilmiş ağaçları kullanıp kullanmayacağı konusunda şimdilik sessiz. Son olarak genetiği değiştirilen ağaçların hepsi dişi, dolayısıyla polen üretmeyeceklerini belirtelim.

Kaynak:https://www.nytimes.com/2023/02/16/science/genetically-modified-trees-living-carbon.html

• Ben de öyle sanıyordum ama aslında daha fazlasıyla uğraştığımızı görüp iyice ümidimi kaybettim.

Hırsız müteahhit diye eleştiren muhaliflerin bir çoğunun kendilerinin da birebir aynı insan olduğunu öğrendim.

Türkiye'de güvenilecek insan kalmadı ya diyenlerinde aslında iş kendine dönünce aynı şerefsizliği yapmaya çalıştığını öğrendim.

Şöyle öğrendim;

İstanbul'luların şimdi bir tarafı korkunca, ciddi bir çoğunluk binasını denetlettirmek ister oldu. Bize de komşularımız sordu. Dedik İbb nin böyle bir hizmeti varmış. Hatta sanırım ücretsizmiş. Tamam başvuralım o zaman dendi falan. Ama sonra bir mesaj komşulardan;

Denetim sonrasında ortaya çıkan veriler internetten açıklanıyormuş halka açık galiba, o zaman binamız ya çürük çıkarsa açıklanırsa, değeri düşer, yaptırmayıp beklesek mi?

Hobaaa. Eee muhalif, hak yemez, iyilik timsali insan ne oldu? Çürük çıkarsa internetten açıklanmasın ne demek ya? Yani dairem çürük ise bunu başka insanlar bilmesin ki ben yine aynı paraya bir başkasına gagalayıp gideyim. Eee, o başkası da bilmeyip depremde ölsün mü? E tamam işte sen o günlerdir eleştirdiğin o ŞEREFSİZ dediğin MÜTEAHHİT'in ta kendisisin zaten. SEN OSUN, belki cahillikten haberin bile yok. Tek dairen var, onu millete çürük ise gagalama derdindesin. E müteahhitin de 100 dairesi var 100 ünü gagalamış.

Bana kalkıp ya internette açıklanır da değeri düşerse demek ne demek ya. Ha sırf İstanbul'da değil. Benzer konuşmayı yapmış olan başka şehirlerden, sözde MUHALİF, HAK YEMEZ, NAMUSLU, AHLAKLI, günlerdir müteahhitlerin şerefsizliğini eleştiren bir çok kişinin aynı şeyi söylediğini, eğer açık yayınlanacak ise bizim evin değeri düşer, yani çürük ise saklayıp, başkasının ölümüne sebep olmam lazım diyen bir çok kişi olduğunu öğrendim ve kendime ülke bakmaya başladım cidden. Kendim için de değil, ama durum şayet kendini namuslu, zeki sanan namussuzların olduğu dereceye geldiyse vahim. İleride oğluma yazık diye başka ülke bakıyorum namusluluk, suç oranı vs seviyesine göre.
  • Keşke bu alana milyarlarca dolar yatırım yapsalar da bu işi kökten çözseler. Atıyorum 30 senede büyümesi gereken ağaç, 2-3 senede falan büyüse ve daha fazla karbondioksit tüketse keşke. Bu hem doğayı temizler, hem daha doğal ortamlara kavuşuruz, hem de odun ihtiyacımız için çevre zarar görecek derdinden kurtuluruz. Çok güzel gelişme.

• Millet neyle uğraşıyor bizde hırsız müteahhitlerin enkazlarıyla uğraşıyoruz.

• O yapay şeyler de ne doğayı temizler ya... Kesin temizler hatta...

• Hızlı büyümesi iyi bir şeymiş gibi açıklanmış ama gerçek hayatta öyle olmaz. Ağaç büyürken yağış fazlaysa fazla büyür ama azsa az büyür. Enlemesine olan ağaç halkalarında bu durum kolayca anlaşılır. Halka sayısından ağacın yaşı ve aralıklardan ise o yıl yağışın çok ya da az oluşu anlaşılır. Ağaçların çok olduğu yerler nemi daha çok tutar ve orası daha çok yağış alır. Diyelim ki bir yere bu çok hızlı büyüyen ağaçlar dikildi ve 2 kat hızlı büyüdü. Çok güzel ama yeterli yağış olmayan bir yerse ağaçlar ölebilir. Hatta belirli yerlerde belirli ağaç türlerinin baskın tür olması da bundandır.

• Genetiği değiştirilmiş şeyler kısa vadede iyi görünecek fakat uzun vadede dünyanın insanlığın sonunu getirecekler.

• kraix kullanıcısına yanıt

Bu konudaki doktoranızı hangi üniversitede yaptınız ve hangi araştırmalarda görev aldınız sayın bilim insanı? Bize uzmanlığınızın ışığında detaylı çalışmalarınızın sonuçlarını sunabilir misiniz lütfen? İncelemek ve aydınlanmak istiyorum :)

• sadece kereste sanayisinde kullanılacaksa faydası olabilir

• hmm.. ilerde meyve vermez, odunu yanmaz bir yaratığa dönüşmeyecekse güzel şey.

• kartalaraz kullanıcısına yanıt
    Ben de öyle sanıyordum ama aslında daha fazlasıyla uğraştığımızı görüp iyice ümidimi kaybettim.

Hırsız müteahhit diye eleştiren muhaliflerin bir çoğunun kendilerinin da birebir aynı insan olduğunu öğrendim.

Türkiye'de güvenilecek insan kalmadı ya diyenlerinde aslında iş kendine dönünce aynı şerefsizliği yapmaya çalıştığını öğrendim.

Şöyle öğrendim;

İstanbul'luların şimdi bir tarafı korkunca, ciddi bir çoğunluk binasını denetlettirmek ister oldu. Bize de komşularımız sordu. Dedik İbb nin böyle bir hizmeti varmış. Hatta sanırım ücretsizmiş. Tamam başvuralım o zaman dendi falan. Ama sonra bir mesaj komşulardan;

Denetim sonrasında ortaya çıkan veriler internetten açıklanıyormuş halka açık galiba, o zaman binamız ya çürük çıkarsa açıklanırsa, değeri düşer, yaptırmayıp beklesek mi?

Hobaaa. Eee muhalif, hak yemez, iyilik timsali insan ne oldu? Çürük çıkarsa internetten açıklanmasın ne demek ya? Yani dairem çürük ise bunu başka insanlar bilmesin ki ben yine aynı paraya bir başkasına gagalayıp gideyim. Eee, o başkası da bilmeyip depremde ölsün mü? E tamam işte sen o günlerdir eleştirdiğin o ŞEREFSİZ dediğin MÜTEAHHİT'in ta kendisisin zaten. SEN OSUN, belki cahillikten haberin bile yok. Tek dairen var, onu millete çürük ise gagalama derdindesin. E müteahhitin de 100 dairesi var 100 ünü gagalamış.

Bana kalkıp ya internette açıklanır da değeri düşerse demek ne demek ya. Ha sırf İstanbul'da değil. Benzer konuşmayı yapmış olan başka şehirlerden, sözde MUHALİF, HAK YEMEZ, NAMUSLU, AHLAKLI, günlerdir müteahhitlerin şerefsizliğini eleştiren bir çok kişinin aynı şeyi söylediğini, eğer açık yayınlanacak ise bizim evin değeri düşer, yani çürük ise saklayıp, başkasının ölümüne sebep olmam lazım diyen bir çok kişi olduğunu öğrendim ve kendime ülke bakmaya başladım cidden. Kendim için de değil, ama durum şayet kendini namuslu, zeki sanan namussuzların olduğu dereceye geldiyse vahim. İleride oğluma yazık diye başka ülke bakıyorum namusluluk, suç oranı vs seviyesine göre.

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Helal olsun valla. çok güzel özetlenmiş

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Milyarlarca yıllık genetik seçilim sonunda şuanda var olan canlıların yapay olarak genetikleriyle oynamamız kötü şeylere yol açacak gibi geliyor bana. Hızlı büyümesi belki ilk bakışta iyi gibi gözükebilir fakat öte taraftan çok olumsuz yönleri de vardır, yoksa zaten genetik seçilimle bu karakteristik oluşurdu kendiliğinden.

• Age of empires hilesi gibi biyoteknoloji.

• Millet kumpasla ağaç ölçmeye başlamış biz hala demir kontrolü yapmıyoruz

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Önemli bir çalışma fakat, umarım toprağa zarar vermeyen bir yapıdır. Çünkü bu dünyada en önemli şey topraktır. Toprak yok olursa ne ekin büyür ne su kalır ve besin zinciri yok olur. Topraksız tarım için kullanılan birçok materyal de topraklı tarımla üretiliyor :D

• insanlar gibi yani

• Spider_hip kullanıcısına yanıt

Hocam daha iyi anlatılamazdı, helal olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • patatessiz patso kullanıcısına yanıt

Yoo, alakası yok. Evet insanoğlunun doğaya müdahalesi, hırsı yüzünden genelde kötü sonuçlanıyor ama bugün yediğimiz bütün tarım ürünleri aslında yenilemez durumlardaydı ve doğayı kendimiz için adeta evrimleştirdik diyebiliriz, tam tanımı bulamadım. Millet tohumlardan falan korkuyor ya da kötülüyor ama bu ticari amaçla bilinçli olarak böyle yapılıyor. Gerekçesi de benden aldığım tohumlarla aldığın meyvelerden tekrar ekim yapma, tekrar gel bana tohumunu gübreni al, yani tohum üreticileri sürekliliği sağlamak için bilinçli olarak yapıyorlar. Millet de bunu görüp ameriga, israil diye ağlıyor. Bu kötü mü peki? Bir noktada evet ama zararlı bir durum değil. Ziraat mühendisleri daha iyi bilir.

• Anlamadım neyin ne ile alakası yok? Bu GDO olayı çıkalı şurada 30 sene bile olmamışken uzun vadeli zararlarını bilemeyiz. Uzman değilim ama DNA dediğimiz şey insan aklın alamayacağı kadar karmaşık bir yapı, üzerinde oynayıp bir karakteristiği değiştirdiğinde uzun vadede ne gibi etkiler olacağını bilemeyiz bence.

Moleküler biyoloji ve genetik alanında bir uzmanlığınız varsa değerli görüşlerinizi merak ediyorum?

• adamlarda çakal ticarete engel olmasın diye tek cins yapmışlar aynı israil tohumları gibi :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.