Şimdi Ara

Çin yapımı UOS işletim sisteminin Windows'a rakip olabilmesi için 10 yıla ihtiyacı var (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
1.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • çin son ekonomik yaptırımlar ve huawei de yaşananlardan sonra temel yazılım alanına el attı.

huawei gogle hegemonyasına alternatif oluşturmak üzerine yeni bir ekosistem üzerine devlet desteği ile birlikte ciddi zaman harmaya başladı.Çin hükümeti ise windowsa alternatif bir ekosistem için planları yapıyor.

10 yılda gogle hegemonyası bitebilir ve cep telefonları gelecekte "müşterinin isteği doğrultusunda" ekosistem seçeneklerinden birsini tercih ederek almaya başlayacak.
    Bu durum özellikle programcı ve yazılımcı sektörünü dahada canlandırır.Rekabetin olması lazım zira android tarafında tek hakim gogle ve bu durum çin üreticilerine büyük ekonomik masraflar ile en ufak politik çekişmede yaptırım almaları yüzünden zarar ediyorlar.Misal huawei son çıkardığı telefon yeni iphone lardan çok daha iyi özelliklere sahipken gogle yasağı yüzünden kullanılamıyor ve piyasa seçenek bakımında daralıyor.

çinin bu atağı elbette yeni bir ekosistem için önemli,windows sistemi artık herkesin kullanım bakımından benimsediği ve alıştığı bir işletim sistemi.Arayüzün aynı olması normal zira kullanımı karmaşık bir işletim sistemini kimse kullanmak istemez.Burada temel faktör oyun ve programların uyumluluğu noktasında nasıl bir çözüm üretecekleri,bunu aşarlarsa piyasada söz sahibi olurlar.

• DoubleDragon D kullanıcısına yanıt
    AKP-MHP veya on akrsi olan diger turlu muhaliflerden bile degilim. Ama sen sana cevap vereni otomatik kategorize etmis olman ne kadar da senin icin cok ACI ! ...

Gerceklere bakmak kafidir... Dogrular gorecelidir ve taraflarca belirlenir...

Cinlileirn isletim sistemi 10 yilda olgunlasadursun Microsoft yeni isletim sistemlerini eskitmis olacaktir... Microsoft yeminli yerlerinde sayacaklar diye birsey yok ...
  • celik44 kullanıcısına yanıt
    Ben de sandim ki Linux dagitimi degil. Kendileri kodlamislar .

Bu bildiginiz yerelestirme ile makyozcu elinde gecilmesidir... Yani ozunde Linux Kernel i olusu ile Linux dagiitm turevi ile ABD ye karsi sadakatini da gostermis olmaktalar... Yani bir Amerikan sisteminden otekine gecis yapmislar. Yani Amerikan Windows tan Amerikan Linux turevlerine gecmislerdir .

Gerci kacari yok... Kendi islemcileri kullanilan tum donanim bilesenlerin uretimi icin bile Amerikan patentlerine vs ihtiyaclari vardir... Olaya butunsel ele alirsak da Amerikan dahil Cin harici bircok ulkenin ekosistemine de magruz kalmislardir... Kacari yok Cin'in ....
  • Deepin OS’a benziyor. O da Çinli bir dağıtım yani benzerlik buradan geliyor olabilir. Merak ettiğim altyapısı Linux mu olacak yoksa sıfırdan mı yazılmış olacak?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • smart1978 kullanıcısına yanıt
    Linux dağıtımları USA değil evrensel ama... senin sandığın gibi bağılı değil...

• Beyler Çin dediğiniz ülke daha tehlikeli hepsinden.Bunların yaptığı hiçbir şeye güven olmaz taklitçi ucuz kopyacı.Batı Çin den gelen hiçbir şeye ilgi göstermez.
  • smart1978 kullanıcısına yanıt
    Linux :D

Arkadaşlar Linux tekel değildir. Açık kaynak kodlu bir alt yapıdır. Hazır ve sürekli gelişen bir alt yapı varken oturup baştan yazmanız en iyi ihtimal 10 sene sürer.

Yani yapılan aslında doğru bir proje olmuş.

Hatta makyajı da çok başarılı olmuş.

Gördüğüm kadarı ile en başarılı makyajlardan biri.

Windows ve Mac OS da aynı şekilde ön tarafı makyaj arka tarafı alt yapıdır. Normal kullanıcıların alt yapı ile işi olmaz :)

Çok şeyapma abicim. Bunların derdi başka.
    Sakın ol çifte ejderha! Yandaşlığın sana kalsın. Ayrıca ben yandaşları hiç sevmem, gördüğüm yerde türdaşlarının yanında yollarım.

Block!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bak bak bak... Muhalifler hızını alamadı şimdi de beni yandaş yaptı. Ben partileri de sevmem partizanları da sevmem. Restine rest!

@El Fuego
  • Şeytanın Kırbacı kullanıcısına yanıt
    Hocam, Cin dediginiz sey Turkiye'ye saglam nufuz etmislerdir. Altyapisiyla, kendi ozel uydu sistemleriyle ( BeiDou TIPKI GPS gibi ) Turkiye saglam gozetleniyor izleniyor ( bu uydulari tespit edebilecek guncel telefonlar kafidir ) ... Iletisim altyapisi kurumsal ve son kullanici hepsinde Cinli sirketler vardir. Bu sirketler de zaten Cin DEvleti in ta kendisidir emrindelerdir ....

Bir doktor meseleye tedavi veya onleyici tedaviler olarak ele alir. Lakin uluslarasi iliskiler dahil ticaret vs de herseye de bakilir. Cografik uzaklik olarak uzak sanmayin Cin'i .. Cin komsularimizda da... Cin'in Ipek Yolu projesi saglam guncellenmistir! Turkiye dahil lojistik tedarik zinciri filan altyapisini kurmuslardir... Uygurlar meselesinde etnik kimliginde cok onlarin bulunduklair topraklardaki yeralti zenginliklerin yonetimi olarak ele alirim. Yani o madensel zenginliklerde salliyorum zenvi Afrika kabileleri de olsa ayni kadere mahkum olacaklardi ... Yani bosver meselesinde uzak olusu veya etnik veya dini ortka payda meselesi olarak ele almiyorum ... UYgur Turklerinde de sutten cikmis ak kasik olmayanlar coktur... Genellestirmek te zararlidir ama dikkatli de olunmalidir... Turkiye'de Uygur Turklerin teroristliklerine karsi sempati duyan SIG ele alan kesimler de vardir... Yumusak karinlari Turk ve Islam ortak paydalari biri veya ikisidir ... Tongaya dusmemek lazim...

https://tr.wikipedia.org/wiki/BeiDou_Uydu_Konumland%C4%B1rma_Sistemi

Altyapiyi Cinlilere teslim eden kesimler bellidir... Cinliler biz variz diye imzalarini icraatlerini de ilk defa Turkiye geneli elektik internet keisntilerinde yasatildi! Resmi aciklamalar gecistirici panik olusmasin diye idi ...

Cinliler sinsidir pusuda bekler kindarlardir hesaplarini uzun vadeli veya orta vadeli gorurler... Kisa vadeli dusmanlarina veya hedef kitlelerine cazip kendilerini gosterirler. Ama harbiden de cazip icraatleri vardir ama sartlari da vardir ...

Globallesen dunyada Allah'n Cini olayi kalkmistir ...

• Şeytanın Kırbacı kullanıcısına yanıt
    Apple in kullandigi isletim sistemleri demeli Unix tir ... Linux in de temelini olusturur ...

Olaya salt yazilim kodlamasi seviyesinde dusuk seviye kodlama yani derinlemesine yazilimsal odakli ele alinmasi yetersizdir. Donanimsal da onemlidir..

Cinlilerin urettigi nice urunlerde mikroskobik olcekli takip cihazlari da tespit edilmistir ... Yani Cin liler takip etmede heryerde ...

Mesele bu Cinlilerin arkasindaki gorunmek istemeyen Cin'i taseron olarak kullanan gucte ... Hepsi yine ayni noktaya geliyor ...
  • kamu/kurum/sal olarak her linux dağıtımı windows işletim sistemine rakip olması gayet mümkün.
    kamu/kurum personelinin yapması hereken veya bilgisayarda yacağı işler belirlidir. 3-5 yazılımcı ve 2 adet destek elemanı sayesinde işlemi organize eder ve sürekli destek-güncelleme sağlamanız halinde hiçbir şekilden sorun yaşamazsınız

burada en önemli sorun... işin tanımı ve gerekli tüm ihtiyaçları iş öncesinde belirleyip.. zaman içinde yeni güncellemeler ile desteklediğinizde sorunsuz çalışmaya alırsınız

ben hala devletimizin tüm kurumlarında bu tür bir çalışma yapılmayışını anlamış değilim

1994 yılında kara kuvvetleri komutanlığı unix server lar ile tüm ülke genelindeki birimlerini birbirine bağlamış ve veri güncellemesi yedeklemesini sorunsuz dial-up ile yapabiliyor iken... şuan maalesef tüm kamu personel ve kurumları microsoft un tekeline düşmüştür

tabiki burada iş sahaında yazılımcı olarak çalışan veya sys-admin lere verilen değerin düşmesi büyük etken.. w2k server ların ilk çıktığı dönemde sertifika veren kurumlar resmen administrator sınavlarında kopyaları kendileri dağıtarak piyasada mikrosoft sys-adminlerinin artmasına vasıta oldu. elinde onaylı belgesi ile hem kamu kurumlarına hemde özel sektörlerde iş bulup basit bir domain ve lan kurmaktan aciz bu kişiler... çok yüksek bütçeli harcamaların oluşmasına ...

en eski *nix adminlerinden olan arkadaşım 256k lık bir yazılabilir epromlu ethernet kartları ile sorunsuz lan lar kurabilmesi... gelişen desktop sayısına rağmen *nix çözümlerinin rağbet görmemesi...

yazılımcı arkadaşların non-os sistemlerde kendielerini geliştirmek yerine... hazır form ve drag&drop frame leri tercih etmeleri ile bu sektör ister istemez çok hızlı gelişti

tabiki bir çoğunuz *nix sistem adminlerinin ilk dönemlerdeki DOKUNULMAZ ve yüksek fiyatlı destek anlayışları microsoft un gelişimini de hızlandırdı.

buna en bariz örnek.. ülkemizde PHP ile yazılım geliştiren (coder) arkadaşların ellerinde sayısız hazır depo kodları olmasına rağmen.... çok yüksek fiyatlar çekmesi de execute yazılımcılara kapı açıyor

ben text modifikasyon (regex destekli) işlemlerim için ne zaman bir php ciye müracat etsem benden istedikleri fiyatın 10 da bazen 50 de birine yazdırdığım çok oldu.

özellikle hindistan da php coder sayısı fazla.. çin-li xiaomi tlf markasının rom larının büyük kısmını hindistanda geliştiriliyor. olay sadece düşük işçilik fiyatı olarak bakmayalım. çin deki ücretler hindistana göre daha da düşütür.

ücretli yazılım sitelerini kısaca incelediğinizde bir avrupalı php coder bile ülkemizdeki fiyatlardan çok daha düşük bakiyelere.. 1-2 ay destekli yazılım paketleri hazırlıyor.
    ben 3-5 tane yazılım hazırladım. ilk teslim aldığımda sorun görmeyip parasını teslim ettim. 2 gün sonra bulduğum sorunu dile getirdiğimde bende ek ücret talep ettiler. zamanında kontrol edip söyleseydin gibi çok saçma cevablar da alıyorum

tabiki bu tüm coder arkadaşlar bu şekilde diye demiyorum. her meslekde bu şekilde iş anlayışı olan yok

bu biraz arz-taleb dengesi ile ilgili bir sorun

şuan bu yazıları yazdığım işletim sistemi windows 8.1
    uzun bir sürede bunu kullanmaya devam edecek gibiyim. linux çözümleri içinde hala günlük işlerimde kullanmaya alıştığım yazılımlar olmadığı gibi....
    dual monitördeki çözünürlük farklarındaki geçilerine bile destek bulamıyorum

ülker... ülkemizdeki en büyük as400 sistemine para harcayan firmalardan biridir. ama personelleri için ister istemez windows server-client yazılımları almakta. üretim kısmında dataların büyük bir kısmı as400 ler üzerinde duruyor iken.. bunların raporlanması kısımlarını ise windows clientlar üzerinden yapmakta.. eskiden lotus yerine de exchange kullanmakta ve iste ristemez 2-3 yılda bir blade server larını yenilemektedir. eskiden 5-10 yıl arasında

buna en büyük gereçke ise... rpc yazılımcısı bulunamama ve bu geliştirilmiş yazılımların teknik destek kısmında yeterli adminlerin bulunamayışı

kısacası.. ister kamu ister özel sektör..
    kendi işlerine uygun çözümler üreten yazılımcı ve destek elemanları bulması halinde non-os bazlı her türlü iletişim ve geliştirmeyi sağlayabilir

ülkemizin bu tür teknolojileri satın alma maliyetleri düşer... tabiki bunu yapabilmesi için uzman yazılımcı ve destek elemanlarını her maaş zammı geldiğinde 10. sıraya atmaması ..... "2 satır kod yazıp iş yaptığını sanıyor.. gelip 2 tuşa basıp dünyanın maaşını istiyor" diye dile getirilen yorumları bu meslekden geçimini sağlayan ve ömrünü harcamış kişilere yapılan ilk saygısız hitaplardan birisi

2 tuşa bastığım doğru... klavyede 101 tuş var. istatistiksel olarak 2 tuşa ardışık basma ihtimalim.. 101*101 = 10201... yani benim doğruluk oranım bu...

• dalga mı geöiyorsunuz? bu bildiğimiz deepin os 20. linux (debian) üzerine kurulu, çinde yapılmış bir sistem. daha güvenlisini isteyen ubuntudde deneyebilir.

• Benim isletim sistemini calmislar :P

https://sourceforge.net/projects/u-os/
  • celik44 kullanıcısına yanıt
    Çok komik bir yorum işin doğrusu şu Amerikaların milyarlaca dolar arge çalışması yaparak geliştirmiş oldukları ürünleri beş kuruş harçamadan tersine mühendislik yöntemiyle ( ÇALMAK ) üretip daha uçuza sunmasından dolayı böyle oldu Yani Çine her ne yapıyorlarsa sonuna kadar haklılar...

• zdniz Z kullanıcısına yanıt

bir şeyin araklandığı yok Linux dağıtımı değil mi bu? + arka plan fotosunuda benziyor diye çalıntı demek...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.