Şimdi Ara

Çift yarık deneyi (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
236
Cevap
15
Favori
15.442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İlk önce şunu söylemeliyim ki, bu açtığın konu, konu dışında gördüğüm en mantıklı ve en faydalı konuydu.

quote:

Orijinalden alıntı: Doppelganger

quote:

Orijinalden alıntı: Einstein 

quote:

Orijinalden alıntı: :::KR@L:::

Hacı bu konularla fazla ilgilenme yoksa "bakırköyden mesaj atıyorum"diye konu açarsın

Muhtemelen sen de bu mesajı Bakırköy'den attın. Normal bir insanın bu kadar saçmalayacağını sanmıyorum...

Not: Eğer ciddi değilsen benim yorumumu da ciddiye alma.

Hayır arkadaş saçmalamamış. Söyledikleri gayet normal. Bu tür konulara çok fazla kafa yorulursa insan deliye döner, yolunu şaşırır. Bu tür konu dediğim, quantum veya fizik değil, dinsel konular. Bilindiği gibi, insanoğlunun aklı bu tür konuları algılayabilecek şekilde yaratılmamıştır zaten.

Ve insan bu tür konuları düşünmediği zaman ise beyni körelir. Haklısın, bizim algılayabileceğimiz sınırlar dışında olan çok mesele var, bu da belki öyle ama yinede bu videoyu bir izleyip, düşünüp, ölçüp, tartıp, "Vay be" demeli insan diye düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: :::KR@L:::

Ya bırakın böyle şeyleri.
    Tamam fizikle ilgilenmek güzel ama bunun dinsel yönünü araştırmak saçmalık.
    ALLAH evrendeki herşeyi yaratandır vesselam.

Arkadaşım bunun başka bir açıklamasını ben göremiyorum, fizikçilerde herhangi net bir açıklama getiremiyor zaten. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: caneker

evet çok enteresan beyler, elektron adeta izlendiğinin farkına varıyor ve dalga olarak nasıl geçtiğini (veya aynı anda iki delikten nasıl geçtiğini) göstermiyor bize, sır saklıyor sanki, biz bakınca normal olması gerektiği gibi insan mantığına uygun tanecik şeklinde geçiyor, yani bunu biraz daha genele vurursak dünyadaki kimse aya bakmıyor ve hiç bir olçüm yapmıyor diyelim, böyle bi durumda ay bildiğimiz ay olmaktan çıkıp farklı bi hal alıyor, bunu tüm evrene yorarsak, hiç gözlemlemediğimiz yerler aslında farklı bi halde, biz gözlemleyince aynı bilgisayar oyunlarında olduğu gibi oluşuveriyor....
    sizi bilmem ama bu olay bana yaratıcının varlığını adeta ispatlıyor nitelikte...

Elektron değil foton.
  • quote:

Orijinalden alıntı: desci

quote:

Orijinalden alıntı: caneker

evet çok enteresan beyler, elektron adeta izlendiğinin farkına varıyor ve dalga olarak nasıl geçtiğini (veya aynı anda iki delikten nasıl geçtiğini) göstermiyor bize, sır saklıyor sanki, biz bakınca normal olması gerektiği gibi insan mantığına uygun tanecik şeklinde geçiyor, yani bunu biraz daha genele vurursak dünyadaki kimse aya bakmıyor ve hiç bir olçüm yapmıyor diyelim, böyle bi durumda ay bildiğimiz ay olmaktan çıkıp farklı bi hal alıyor, bunu tüm evrene yorarsak, hiç gözlemlemediğimiz yerler aslında farklı bi halde, biz gözlemleyince aynı bilgisayar oyunlarında olduğu gibi oluşuveriyor....
    sizi bilmem ama bu olay bana yaratıcının varlığını adeta ispatlıyor nitelikte...

Elektron değil foton.

Her türlü parçacık. Elektron ile de yapabilirsin aynı deneyi. Burada Quantum dünyasının kurallarından bahsediyoruz, hepsi için aynı kurallar geçerli, araştırabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caneker -- 29 Ocak 2010; 1:55:09 >

• ilginç bilgiler
  • videoyu izleyince iki şey aklıma geldi birincisi platonun idelar dünyası öğretileri ikinciside dan brownunda bahsettiği ve birçok fizikcinin kabul ettiği mantık eşdeğerleri içince varsayılan antimadde kavramsalı.anti madde: eğer doğada + kutbun - kutbu varsa ve her şeyin bir zıddı bulunuyorsa maddeninde zıttı vardır mantığına dayanıyor.büyük hadron çarpıştırıcısının deneylerinden biride bu amaçlı.maddenin dalgasal boyutu konusdaysa şu ana kadar (bildiğim kadarıyla) sadece ışığın parçacık ve dalgalardan oluştuğu kabul görüülüyor ki bu bilgide çok tazedir. ayştany deneyleriyle ışığın dalga boyumu yoksa parçacıklardanmı oluştuğu düşünen ve ikiye ayıran fizikçileri birleştiren bir konu.yani bunun sebepleri ve olabilirliğini sadece cerndeki hadron çarpıştırıcısının veri sonuçları belirleyebilir.
  • antimadde dan brownun ortaya attığı birşey değilki
    fizikçiler uzun zaman önce bundan bahsettiler
    ama üretmek nasip olmadı

zaten cern dede melekler ve şeytanlardaki gibi üretilip tüpe konmayacak
    hemen diğer parçacıklarla etkileşip yok oluyor
    o kısa sürede gözlemlemek amaç
  • cevaplar kafa karıştırıcı
  • Yahu bunun uzmanı Apostol hoca oda bu aralar foruma girmiyor.
  • anti madde;

karsıt madde lab larında uretilen karsıt parcacıklarla yapılan deneyler var.(cern)
    proton için mesela. bunlar hızlandırılıp uygun ortamlarda carpıştırılır.
    yapılan bu deneylerde bu carpıslamarda cogunlukla karsıt parcacık uretilemez.

tek 1 karsı parcacık için ortalama 1milyon (10ü6) carpısma yapmanız gerekir.
    10ü13 protondan 10ü7 karsıt proton uretilebilir.
    nşa da 2 dakikada 1 yapılabilen miktar bu. ama 10 sn de 1 yapılabiliyor.
    uygun sartlar altında ve calışma ile 1 yılda maksimum 10ü13 tane karsıt proton uretilebilir.

fakat 1 gr madde 10ü23 proton içerir. 10ü13 ün 1o milyar katı. yılda 10ü13 proton üretilir ise 1 gr için 10milyar yıl gereklidir.
    evrenin yaklasık oalrak yası kadar:)))))

dahada kötüsü
    1 gr karsıt maddeden saglanan enerji atom bombasının yuzde 1 i.
  • Ayrıntılı olarak incelemek isterim. Konu dikkatimi çekti
  • İyici kafam karıştı benim
  • quote:

Orijinalden alıntı: fizisyen

anti madde;

karsıt madde lab larında uretilen karsıt parcacıklarla yapılan deneyler var.(cern)
    proton için mesela. bunlar hızlandırılıp uygun ortamlarda carpıştırılır.
    yapılan bu deneylerde bu carpıslamarda cogunlukla karsıt parcacık uretilemez.

tek 1 karsı parcacık için ortalama 1milyon (10ü6) carpısma yapmanız gerekir.
    10ü13 protondan 10ü7 karsıt proton uretilebilir.
    nşa da 2 dakikada 1 yapılabilen miktar bu. ama 10 sn de 1 yapılabiliyor.
    uygun sartlar altında ve calışma ile 1 yılda maksimum 10ü13 tane karsıt proton uretilebilir.

fakat 1 gr madde 10ü23 proton içerir. 10ü13 ün 1o milyar katı. yılda 10ü13 proton üretilir ise 1 gr için 10milyar yıl gereklidir.
    evrenin yaklasık oalrak yası kadar:)))))

dahada kötüsü
    1 gr karsıt maddeden saglanan enerji atom bombasının yuzde 1 i.

teşekkürler

• up
  • güzel konu olmuş. ellerinize sağlık
  • Video baya iyiymiş
  • mesajım bulunsun
  • nerde artık konu dışında böyle kaliteli konular
  • çift yarık deneyinin çok ilginç versiyonlarıda var

kuantum teorisinin yerelliğe uymaması, uzay ve zaman yorunları vs. insanı şaşırtan çok farklı sonuçlar veren deneyler var

brian green in "evrenin dokusu" kitabında ayrıntılı olarak inceleiyor

çoğu popüler bilim kitabı lafı uzatmamak için üstü kapalı ve hızlı birşekilde verdiği bilgiyi bu adam uzun uzun ve gayet anlaşılır bir şekilde anlatıyor
    o yüzden kitap 600 sayfa ama dili güzel çeviri temiz

herneyse aynı adamın "elegant universe" zarif evren adında bir kitabı daha var onu okuyuan varmı?
  • Benim anlamadığım bir animasyonun neden resmi bir kaynak gibi görüldüğü.
    Çift yarık deneyi kanıtlanmış ve güvenilir kaynakları var, foton ve elektronun hem parçacık hem dalga özelliği taşıdığı biliniyor, formül ilede bu destekleniyor.Ama bu "elektron gözlendiğini anlayınca parçacık gibi davranıyor" ile ilgili bir resmi bir kaynak ben görmedim, bilimsel kuruluşların üniversitelerin veya wikipedi gibi resmi güvenilir kaynak bilen varsa paylaşabilir faydalı olur, yoksa ufo tartışması gibi fantastik uydurmacalar halinde uzar gider.
  • quote:

Orijinalden alıntı: air_bourne

Benim anlamadığım bir animasyonun neden resmi bir kaynak gibi görüldüğü.
    Çift yarık deneyi kanıtlanmış ve güvenilir kaynakları var, foton ve elektronun hem parçacık hem dalga özelliği taşıdığı biliniyor, formül ilede bu destekleniyor.Ama bu "elektron gözlendiğini anlayınca parçacık gibi davranıyor" ile ilgili bir resmi bir kaynak ben görmedim, bilimsel kuruluşların üniversitelerin veya wikipedi gibi resmi güvenilir kaynak bilen varsa paylaşabilir faydalı olur, yoksa ufo tartışması gibi fantastik uydurmacalar halinde uzar gider.

BBC'de aynı şekilde yayınlamış... Bilmiyorum vallahi, derin bilgisdi olan birisi varsa bizi aydınlatabilir. Ama öyle olmasa BBC yayınlamazdı herhalde.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.