Şimdi Ara

Çift hatlı telefonun İmei Kaydı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
75
Cevap
9
Favori
166.916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yurtdısından telefon almayı dusunuyorum.Pasaporta imei kayıt yaptıracagım fakat bazı yerlerde okudum şöyleki;
    Çift sim girişi olan telefonların imeai kaydı icin 2 pasaport gerekiyormus gibilerinden böle bir sey olablirmi? bana mantıksız geldi ama bilemıyorum.

Çift sim kart girişli telefon getirsek bile normal 1 pasaporta kayıt yaptırabiliyormuyuz? Her iki sim icinde aynı anda kayıt altınamı alınıyor?

Cevaplarınız ıcn sımdıden tesekkur ederim.

• Arkadaşlar merhaba,
    Her başım sıkıştığında bu forumu kullanıyorum ve büyük ölçüde çözümleniyor. Onun için bende bu probleme yardımcı olmak için giriş yaptım ve umarım yararım olur.
    2 Ocak'ta 2015 Rusya'dan Sony xperia z3 dual telefon aldım. 4 Ocak'ta Türkiye'ye giriş yaptım.
    Ve macera başladı. Çift sim kartlı telefonun , daha doğrusu sıradan bir telefonun imei kaydının nasıl yapıldığını forumlardan araştırdım. Kayıt prosesinde sıkıntı yok fakat çift sim olunca herkeze kal geliyor. Artık e-devlet üzerinden kendi şifrenizle giriş yapıp arama kısmına imei kayıt yazarsanız bir ekran çıkyor. Orada zaten (ekranın sağ üstünde) PDF kılavuz var sırf bu iş için. Adımları izlersek rahatlıkla işlem yapabilirsiniz.
    FAKAAAAT.......
    Sitede kayıt kısmında düşünmüşler ve 3sim karta kadar destekleyen telefonlar için 3 imei hanesi bırakmışlar.
    Imei kaydı için ödemeniz gereken bir vergi var işte problem burada başlıyor. Banka web sitesinde de , şubede de ( bizzat gidip sordum) vergi öderken sadece tek imei nosu yazabiliyoruz dediler. Bende "Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu" nun telefonu aradım ( bu kurum bu işin Türkiye'deki en üst ve tek yetkili devlet kurumu)
    Telefona çok kısa sürede bir temsilci çıktı , durumu izah ettim , anladı :) , biraz bekleyebilir misiniz ? Dedi ve vergi dairesine yatırmamı tavsiye ettiğini , bankalardan ödemede sorunlar olabildiğini ve iki imei numarasını da dekonta yazdırmam gerekebileceğini....! Telefonumun uluslarası kayıtta çift imeli bir telefon olarak kayıtlı olması gerektiğini ( sanırım hani Çin malı ne olduğu belirsiz , marka tescili olmayan bir cihaz olmamalı demek istedi). Nihayetinde kesin bir yol yordam tarif edemedi.
    Bende bugün vergi dairesine gittim. Yurtdışından aldığım telefonun vergisi için direkt vezneye gitmem gerektiğini öğrendim. Ve tabii ki vezne de bir imei yazarım arkadaş dedi, git derdini Turkcell e anlat dedi.....!
    Komedi gibi , iyide Turkcell ne alaka ben vergi ödeyeceğim , ayrıca Turkcell kullanmıyorum belki.
    Ben bunları tartışırken yanıma biri yanaştı , Hızır gibi yav böyle bişey olamaz, kulak misafiri oldum , aynı sorunu ben de yaşadım dedi. Adam üstelik üç hatlı acer e700 almış :), o da çaresiz kalmış ve bir imeinin vergisini ödemiş. Diğerlerini de onunla birlikte e devlete yazmış olmuş.
    ÖNEMLI....
    Birinci imei nin vergisini ödüyorsunuz(yani vergi öderken birinci imei numaranızı söylüyorsunuz)Vergiyi öderken vereceğiniz tc kimlik No , kayıt yapacağınız pasaporttaki tc kimlik ile aynı olmalı.
    E- devlete giriş yapıp imei kayıt kısmındaki 1.haneye yatırdığınız imei no sunu , 2. Haneye diğer imei no sunu , varsa üçüncü haneye üçüncü imei yi giriyorsunuz.
    Diğer doldurulması gereken alanlar kolay zaten.
    Bu gün ödedim , akşam Mcks.gov.tr den sorguladım ikisi de kayıtlı görünüyor.
    Sormak istediğiniz ve atladığım birşey varsa memnuniyetle cevaplarım.
    Vay çok pardon biraz fazla hikaye yazmışım.Kusura bakmayın.
  • tek pasaport yeterli.
    hatta mtk işlemcili ise pasaport bile gereksiz :)
  • teşekkür ederim.
    :D kayıt imkanı var kafam rahat etsin :D
  • Arkadaşlar merhaba,
    Her başım sıkıştığında bu forumu kullanıyorum ve büyük ölçüde çözümleniyor. Onun için bende bu probleme yardımcı olmak için giriş yaptım ve umarım yararım olur.
    2 Ocak'ta 2015 Rusya'dan Sony xperia z3 dual telefon aldım. 4 Ocak'ta Türkiye'ye giriş yaptım.
    Ve macera başladı. Çift sim kartlı telefonun , daha doğrusu sıradan bir telefonun imei kaydının nasıl yapıldığını forumlardan araştırdım. Kayıt prosesinde sıkıntı yok fakat çift sim olunca herkeze kal geliyor. Artık e-devlet üzerinden kendi şifrenizle giriş yapıp arama kısmına imei kayıt yazarsanız bir ekran çıkyor. Orada zaten (ekranın sağ üstünde) PDF kılavuz var sırf bu iş için. Adımları izlersek rahatlıkla işlem yapabilirsiniz.
    FAKAAAAT.......
    Sitede kayıt kısmında düşünmüşler ve 3sim karta kadar destekleyen telefonlar için 3 imei hanesi bırakmışlar.
    Imei kaydı için ödemeniz gereken bir vergi var işte problem burada başlıyor. Banka web sitesinde de , şubede de ( bizzat gidip sordum) vergi öderken sadece tek imei nosu yazabiliyoruz dediler. Bende "Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu" nun telefonu aradım ( bu kurum bu işin Türkiye'deki en üst ve tek yetkili devlet kurumu)
    Telefona çok kısa sürede bir temsilci çıktı , durumu izah ettim , anladı :) , biraz bekleyebilir misiniz ? Dedi ve vergi dairesine yatırmamı tavsiye ettiğini , bankalardan ödemede sorunlar olabildiğini ve iki imei numarasını da dekonta yazdırmam gerekebileceğini....! Telefonumun uluslarası kayıtta çift imeli bir telefon olarak kayıtlı olması gerektiğini ( sanırım hani Çin malı ne olduğu belirsiz , marka tescili olmayan bir cihaz olmamalı demek istedi). Nihayetinde kesin bir yol yordam tarif edemedi.
    Bende bugün vergi dairesine gittim. Yurtdışından aldığım telefonun vergisi için direkt vezneye gitmem gerektiğini öğrendim. Ve tabii ki vezne de bir imei yazarım arkadaş dedi, git derdini Turkcell e anlat dedi.....!
    Komedi gibi , iyide Turkcell ne alaka ben vergi ödeyeceğim , ayrıca Turkcell kullanmıyorum belki.
    Ben bunları tartışırken yanıma biri yanaştı , Hızır gibi yav böyle bişey olamaz, kulak misafiri oldum , aynı sorunu ben de yaşadım dedi. Adam üstelik üç hatlı acer e700 almış :), o da çaresiz kalmış ve bir imeinin vergisini ödemiş. Diğerlerini de onunla birlikte e devlete yazmış olmuş.
    ÖNEMLI....
    Birinci imei nin vergisini ödüyorsunuz(yani vergi öderken birinci imei numaranızı söylüyorsunuz)Vergiyi öderken vereceğiniz tc kimlik No , kayıt yapacağınız pasaporttaki tc kimlik ile aynı olmalı.
    E- devlete giriş yapıp imei kayıt kısmındaki 1.haneye yatırdığınız imei no sunu , 2. Haneye diğer imei no sunu , varsa üçüncü haneye üçüncü imei yi giriyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hknmert -- 19 Ocak 2015; 20:54:46 >
  • malum ülkede işin icinde devlet kurumu varsa zaten işler tıkır tıkır işlemez.

ve yine herzamanki gibi devletin cıkardıgı kanundan yönetmelikten yine devletin memuru bi haber :D
    zaten devlet memuruna itiraz etme gibi bir sansımız yok onlarda da itiraz kavramı yokya zaten :)

ben belki e-devletin ödeme sayfasında bankaya yönlendirince 2-3 imei yazma yeri cıkar diye umuyordum demekki cıkmıyormus.
    basvuru esnasında 3 imei alan yeri varken ödeme sayfasında tek imeli yazma yeri olması da enteresanlıgın bukadarı.

anlatmanız cok iyi olmuş. önümüzdeki ay bende olayın ıcınde olacagımı umuyorum suan daha telefonu almadım :D hatta bu aksaklıktan dolayı sırf teksimli tel almayı dusunuyordum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fanatik85 -- 19 Ocak 2015; 21:23:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: skurtulmus

tek pasaport yeterli.

hocam o nasıl oluyor mtk uncle gibi programlarla imei değiştirmeyi mi kastediyorsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: hknmert

Arkadaşlar merhaba,
    FAKAAAAT.......
    ÖNEMLI....

Hocam öncelikle hayırlı olsun güle güle kullan, iki sorum olacak birincisi vergiyi ödemek için herhangi bir vergi dairesine gidiyorsun değil mi? İkincisi telefondan memnun musun? İyi kötü nesi var yazarsan sevinirim. Aynısından almayı düşünüyorum kararsızım... Şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekmek arası ekmek

quote:

Orijinalden alıntı: skurtulmus

tek pasaport yeterli.

hocam o nasıl oluyor mtk uncle gibi programlarla imei değiştirmeyi mi kastediyorsunuz

Evet aynen dediğiniz gibi eğer telefon mtk işlemcili ise tabii ki.
  • river68 R kullanıcısına yanıt
    Evet herhangi bir vergi dairesi oluyor. Bankalar yada, anlaşmalı bankaların web siteleri de olur.
    Kim alacaksa onun gitmesi şart değil. Önemli olan hangi pasaporta işlenecek ise o TC numarasına vergi yatırılmalı.
    Bu klavuzda herşey anlatılmış , linki ekliyorum. Sadece iki imei ile ilgili vergi ödeme mevzuatı yazılmamış onun için açıkladım sizlere.
    https://static.turkiye.gov.tr/themes/ankara/assets/manuals/BTK-IMEI-Kayit.pdf
    ( Bu arada haksızlık etmek istemem bu klavuzu yazan ya da düşünenlere teşekkür etmek lazım)

Z3 dual e gelince benim yorumlarım ne derece doğru olur bilemem , zira 5 yıldır samsung dual 756kb ramli bir android kullanıyordum. Murat 124 den inen birine clio yu test et deseniz dünyanın en iyi arabası clio der herhalde.
    Yine dilim döndüğünce anlatayım.

Telefon biraz irice Yani büyük geldi bana , tek elle diğer el kullanmadan menülerde dolaşmak pek mümkün değil fakat internet kullanmak için ideal.
    Ön kamera vasat , az ışıkta kötü bile denebilir.
    fakat arka kamera bu açığı kapatacak nitelikte iyi.
    Su geçirmez (kardeşim telefonu leğen içinde kendi fotoğrafını çekmişliği var :) )
    Orjinal kılıfını aldım, hani şu kapanınca küçük ekrandan görünüp işlem yapılanlardan. kılıf orjinal olmasına rağmen kapağı cuk oturmuyor.Mıknatıs yok bir kere.

Ekran İnanılmaz net ve kaliteli. Dokunmatik hassasiyeti çok iyi.
    Kasa alüminyum fakat köşeler plastik sanırım.
    Hız problemsiz , wi -fi de sorun yok.
    Telefonun sol tarafında mini kapak altında sd kart girişi ve şarj-bağlantı soketi , sağ tarafında yine kapak altında iki sim kart girişi var. Fakat şarj için bu giriş yerine solda manyetik tutuculu bir şarj bölümü var ki ben masa üstü manyetik dock şarj aldım burayı kullanıyorum çünkü kapağı her şarj da açıp kapatmak su geçirmezlik özelliğine zarar vermesin.
    Eşimde iphone 5 var , şarj süresi kesinlikle iphone dan iyi. (sakın iphone sony kıyaslaması yaptığımı düşünmeyin , sadece referans olması açısından)
    8 yaşında oğlum var telf oyun cehennemi oldu :) hiç bir sıkıntı yok.
    Ben Samsung kullandım yıllarca
    Menüler bir kaç nüans farkı dışında aynı.

ÇİFT HAT
    Bildiğiniz gibi bu telefon çift simli fakat tek işlemcili. Zaten artık çift işlemcili kalmadı. Bir hatla konuşurken diğeri kapalı görünüyor. Çift hatlı telefonları yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum. Bunun çok önemli bir eksi olduğunu düşünmüyorum. kapalı görünmesinin tek eksi yanı şu banka web sayfası açarken size şifre geleceği anda telefonla diğer hattan konuşuyorsanız , kapalı olan hatta şifre gelecekse gelmiyor. Çünkü telefon kapalı :). Buna dikkat ederseniz gerisinde problem yok. Zaten bir süre sonra etrafınızdaki herkes bu durumu bilir oluyor , zaten çift hat kullananların sayısı da , telefon modeli de artıyor.
    Telefon üzerinde denememi istediğiniz bir şey olursa ( üstünde zıplamak hariç :) ) deneyip sizinle paylaşabilirim.

Unutmadan Bu bir telefon ve konuşma esnasında ses kalitesi çok iyi. Bakın bunu birçok kişi inceleyip araştırmaz ama karşı tarafa verdiğiniz ses ve size gelen sesin anlaşılır olması en az kamera kadar önemsenmeli bence. Sony bu konuda başarılı. ( karşı tarafa verdiği sesi nereden mi biliyorum? Kardeşimde de aynı tel var ve arada konuşuyoruz :)
    Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hknmert -- 20 Ocak 2015; 10:05:41 >
  • Bir şey daha eklemeliyim çift hat ile ilgili
    Samsung un çift hat menüsü daha kullanışlı idi. Ama telefonları çok alt modeller maalesef.
    Sony de bir arama yaparken Örneğin rehberden seçtiniz , arama yaparken 1. sim ve 2. sim seçeneği çıkıyor her seferinde ve tercih yapıyorsunuz.
    Samsungda ise aktif sim i seçiyordunuz (ikiside aktif ama Varsayılan sim diyelim) Rehberde isimi sağa kaydırdığınızda o an varsayılan sim den arıyordu.
    Ayrıca Her sim in kendi masa üstü/duvar kağıdı faklı idi. Telefonunuzda o an hangi simin varsayılan olduğunu anlamanız kolaydı.
    Arama kayıtlarında gelen aramanın 1. sim e mi yoksa 2. sim e mi geldiği yada 1 veya 2 den mi arama yaptığınız görünüyor.
    Fakat mesajlarda görünmüyor. Mesaj gelmiş ama hangisine ? mesajı tıklayıp açtıktan sonra görünüyor , liste görünümünde sim bildirimi yok.
    Yine Samsung a kızgınım. Senelerdir en dandik versiyonlarını çift sim li yaptılar.
    Herşey bir tarafa Sony kaliteli bir marka ve , en üst versiyon telefonlarından birini çift simli üretmiş.
    Bence ileride kullanışlı çift sim menüleri sunacaktır. Kim bilir belki de yazılım güncellemesi ile buna bir çözüm sağlanabilir?
  • Hocam cevapların için çok teşekkürler sağ ol tekrar güle güle kullan...
  • Güle güle kullan iyi oldu yorumlarınız. Biraz fiyatı düşsün alacağım. Bu arada Rusya'dan kaça aldınız sorması ayıptır?
  • talhagezer kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim
    1520 tl ye aldım.
    Burada da 131.5 tl vergi verdim.
    Sony center den uluslararası garanti ile aldım.
  • Benim aklıma bir hinlik geldi. Aynı anda yurtdışından 3 aynı marka yakın imei numarası olan telefon getirelim sadece birine vergi ödetyip Türkiye.gov.tr ye 3 ününde imei numarasını yazalım nasıl olur mu acaba bilgisi olan var mı?
  • drberkantkaya D kullanıcısına yanıt
    Hinlik..!
    Devlet artık bu kadar basit hinlik yemez :)
    Zira Ben sadece imei no sunu yazdım, BTK dan telefonumun markası modeli dual olup olmadığı bilgisi çıktı
    Telefonunuz birden çok imei yi kabul edecek bir model de?ilse olmuyor.
    Zaten BTK da ki mü?teri temsilcisi ile yaptığım telefon görüşmemi ilk yazıda yazmıştım.
    "Telefonumun uluslararası kayıtta çift imeli bir telefon olarak kayıtlı olması gerektiğini ( sanırım hani Çin malı ne olduğu belirsiz , marka tescili olmayan bir cihaz olmamalı demek istedi)"

Neyse daha spesifik bir yol bulmalısın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hknmert -- 16 Şubat 2015; 18:41:08 >
  • Şöylle bir şey olabilir mi. Çift hatlı snapdragon işlemcili 2 telegon getirelim. Kayıt yaparken her ikisininde sadece pin 1 numarasını sisteme kayıt edelim.
    -IMEI 1 hanesine 1 nolu telefonun sim 1 ini
    -IMEI 2 hanesine 2 nolu telefonun sim 1 ini

Bence olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: drberkantkaya

Şöylle bir şey olabilir mi. Çift hatlı snapdragon işlemcili 2 telegon getirelim. Kayıt yaparken her ikisininde sadece pin 1 numarasını sisteme kayıt edelim.
    -IMEI 1 hanesine 1 nolu telefonun sim 1 ini
    -IMEI 2 hanesine 2 nolu telefonun sim 1 ini

Bence olabilir

İmei girdiğinde sistem marka modeli biliyor.Sanırım üreticilerden bu bilgiler alınıyor.Dual sim telefonlarda imeiler eşleşmezse paranız çöpe gidebilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler.. Bana da Samsung galaxy A7 geldi Pekin samsung center dan dual sim kartli.
     Çift hatlı telefonun İmei Kaydı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xbad-boyx -- 15 Mart 2015; 18:22:52 >
  • Bence de olabilir. 2 tane Zenfone 2 alıp denemek lazım.
  • olmuyor dekontta tek IMEI yazdırdım ama e-devlet ikinci IMEI yi almadı.... telefon LG G3 DualSim
    sadece tek IMEI yazarsam kabul edecek. İkinci IMEI yazınca hata verdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alihalil987 -- 12 Haziran 2015; 10:04:21 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.