Şimdi Ara

★★★ CHEVROLET CRUZE ★★★ (1476. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
45.111
Cevap
162
Favori
3.530.831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14741475147614771478
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Victoяiatus

quote:

Orijinalden alıntı: xCixLandx

quote:

Tamam
    Arkadaşlar İstanbul'da Dizel Cruze nerede bulabiliriz veya bulabilir miyiz?

Resmi sitede göremedim.

chevrolet dizeli satamadığı için kaldırdı artık gelmeyecek dizel istiyorsanız 2.el bakacasınız

http://www.sahibinden.com/chevrolet-cruze-2.0-d-lt

http://www.sahibinden.com/chevrolet-cruze-2.0-d-ltz

Hocam bilgi için teşekkürler, peki tavsiye edermisiniz? Yoksa sıfır benzinli daha mı mantıklı?

Sizin beklenti kullanim yıllık km durumuna gore değişir az km yapacaksanız benzinli iyidir Chevrolet bütün donanim özellikleri benzinliye koyuyor sport plus otm sunroof 44.500 tlye veriyo bayi yıl sonuna kadar fiyat iyice düşecektir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xCixLandx -- 30 Haziran 2013; 11:09:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nomak71

1.4 turboların otomatikleri çıkacak mı acaba? Ankarada istanbul yolunda opise uğradım bugün ama ne HB ne de SW modeller vardı. bayi bomboştu.

Aracı beğeniyorum, herkesin malumu yakıt tüketimi beni korkutuyor. 1.4 turboda tüplü kullanan var mı?

son zamanlarda herşeyin dahil olduğu paketi alan arkadaşlar, kaç bin liraya aldınız? kredi kullandınız mı acaba?

Ben de 1.4T hb cruze var 2012 model 2013 şubat ayında aldım. 1.4 turboların gelişi gidişi tam bir muamma bazı bayiler eylülde bulursunuz dediler bazıları ise haziranda gelicek dedi fakat aydın sürtaşda görünce almış oldum :) Aldığım araç 1.4turbo olimpik beyaz sport pakedi 41bin e almış oldum.

Yakıt tüketimine gelirsek birkaç gün önce aydından çoruma geldim 850 km ortalama hız 100-120 klima kapalı olarak bir depo tamamen bitmedi. Şehir içi 50 km turladım ve ışık yandı. Ortalama bir depo ile şehir dışı 1000 km götürüyor. Şehir içi ise yol bilgisayarında baktığımda ortalama 7.4 ile 8 arasında değişiyordu.

Tüp taktırmamı engelleyen husus ise aracın magnezyum sübapları idi. Servis de ki ustalar 40-50 bin km de sübapların çelik alaşımlı sübaplar ile değiştirilmesi gerektiğini söyledi ve 2500 e öyle fiyat çektiler. Ortalama 2000 de lpg fiyatı çekince gerek duymadım. Şehir içi çok yol katedmiyorsanız hiç taktırmayın derim.

1.4t hb ile ilgili sorusu olanlara elimden geldiğince cevap verebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HARBINGER -- 30 Haziran 2013; 14:06:54 >
  • 2010 ocak ayında aldığım ve trafiğe çıktığım ,, 41 aydır en ufak bir arıza-hata-arıza ışığı vermeyen cruze aracım,,,,,,, bu sabah itibariyle bozulmuştur,, beni yolda bırakmıştır,,, işe geç kalmama sebep olmuştur......(bu arada araçta LPG yok hiç olmadı)

ilk olarak 2 gün önce akşam kontağı çevirmemle birlikte sanki akü basmamasına benzer şeklinde zor çalışmayı müteakip çalışan ancak devamında çalıştıktan sonra aşağıdaki resimde görülen sarı renkli araba ikonu üzerinde asma kilit (immobilizer arızası) arıza lambasının yanmasıyla devam eden süreçte,, bu sabah araç hiç çalışmadı,,,,, bahsettiğim arıza lambasının yanında bu sabah gösterge panelinde klasik motor arıza lambası olan sarı senkli motor ikonuda belirdi,,,,

muhtemelen motor kilitlendi sanırım...... bi de üstüne aracı çalıştırmaya çalışırken anahtarı akü konumuna alıp sol camı aşağı indirmiştim ,,,,,, şimdi imkan yok kapanmıyor (sabaha kadar açık kalacak yapcak bişey yok)

sonuç olarak motor beyin arızası ,,, immobilizer devre kesici arızası (zaten bu arızalandığı için tüm motoru ve beyni kitledi sanırım) tüm elektronik aksamlarda CORRRTLAMA söz konusu ...(cam kapanmıyor,, kontağı çeviriyorum çalıştırmaya çalışıyorum nafile ama bu sırada 4 lü ler kendi kendine yanmaya başlıyor,,,, korna daaatt dattt başına buyruk çalıyor çalıyor,,, arka bagaj kapağı kendi kendine açılıyor vs vs) Alzheimer oldu galiba bizim cruze

canım sıkıldı yavvvvv.................................

ne maaş alıyoruz ki gidip beyin değişecek derlerse 2200 lira mı bayılıcaz ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi joliva -- 30 Haziran 2013; 20:43:46 >
  • Halbuki yedek anahtar işe yarar diye ümitlenmiştim.

Bakalım yarın ne sonuç çıkacak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: joliva

2010 ocak ayında aldığım ve trafiğe çıktığım ,, 41 aydır en ufak bir arıza-hata-arıza ışığı vermeyen cruze aracım,,,,,,, bu sabah itibariyle bozulmuştur,, beni yolda bırakmıştır,,, işe geç kalmama sebep olmuştur......(bu arada araçta LPG yok hiç olmadı)

ilk olarak 2 gün önce akşam kontağı çevirmemle birlikte sanki akü basmamasına benzer şeklinde zor çalışmayı müteakip çalışan ancak devamında çalıştıktan sonra aşağıdaki resimde görülen sarı renkli araba ikonu üzerinde asma kilit (immobilizer arızası) arıza lambasının yanmasıyla devam eden süreçte,, bu sabah araç hiç çalışmadı,,,,, bahsettiğim arıza lambasının yanında bu sabah gösterge panelinde klasik motor arıza lambası olan sarı senkli motor ikonuda belirdi,,,,

muhtemelen motor kilitlendi sanırım...... bi de üstüne aracı çalıştırmaya çalışırken anahtarı akü konumuna alıp sol camı aşağı indirmiştim ,,,,,, şimdi imkan yok kapanmıyor (sabaha kadar açık kalacak yapcak bişey yok)

sonuç olarak motor beyin arızası ,,, immobilizer devre kesici arızası (zaten bu arızalandığı için tüm motoru ve beyni kitledi sanırım) tüm elektronik aksamlarda CORRRTLAMA söz konusu ...(cam kapanmıyor,, kontağı çeviriyorum çalıştırmaya çalışıyorum nafile ama bu sırada 4 lü ler kendi kendine yanmaya başlıyor,,,, korna daaatt dattt başına buyruk çalıyor çalıyor,,, arka bagaj kapağı kendi kendine açılıyor vs vs) Alzheimer oldu galiba bizim cruze

Geçmiş olsun hocam, umarım en az zararla atlatırsınız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam bilgi için teşekkürler, peki tavsiye edermisiniz? Yoksa sıfır benzinli daha mı mantıklı?

Konu içinde gezinen, gereksiz yorumcuları dikkate almamakta fayda var...

Doğru paylaşımlar için, arabaya sahip olan ve yıllardır kullanan uzun dönem kullanıcısı tecrübeli arkadaşlar mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

Sebebini kendime göre pek çok kez yazdım...

Tekrar yazayım;

Şİmdiiii adamın cebinde 20-25.000tl si var, araba bakıyor. 2. el çakal dolu, yamuk yumuk, zart zurt araba dolu.
    bakıyor sıfırlar 30.000tl. 5-7.000 kredi çekeriz ne olacak diyor, geziyor bayileri...Cücük gibi arabaların yanında Cruze'u görüyor...
    O da ne! 37-40.000tl mi yazıyor. İçine oturuyor, etrafında dolanıyor. Ulan ne olacak +5-7 daha çekeriz, birde lpg oooh yemede yanında yat.

Kafa kağıdını uzatıyor, Usta birde lpg çakalım diyor. Yarım saat sonra 15.000tl hazır. 24 ay 36 ay....Ödenir 500-600 ne olacak ki?
    1.500TL de kasko...Çek karttan 10 taksit...

Arabayı bir sevinçle alıyor. Gaza bir basıyor, Ohoo keyfe bak, az daha cücük gibi araba alacaktım. Bas oğlum gaza, aç birde sesi...

Aylık yakıt 400 + kredi 600 + kasko 150 = etti mi 1.150TL (+Kira, elektrik, su, giyecek, yiyecek, sigara, hamburger, starbucks,
    iphone, kız arkadaş, bebek bezi, hanıma ayakkabı falan filan)
    İlk ay acıtmıyor. 2nci 3üncü 4üncü 5inci... acı artıp, sıkıntı vermeye bütçeleri zorlamaya başlıyor.
    Aaaa bide MTV geldi 420TL. Bakımda 500TL ymişş.

Ulan benim etim ne budum ne, nedir bu iş? (tüm iş; aylık gelirle doğru orantılı yapılan iş tirr)
    Alaydık 2. el 1.2 corsa bineydik, iyiydi...

Satayım ben bunu, Almak önemli değil yürütme maliyetleriymiş önemli olan. Zaten çok yakıyor, azda kaçıyor, eeeh üüüh tü kaka.

Ben iyi düşünemedim, 2 toplama çıkartmayı doğru yapamadm değil deee eeeh üüüh tü kaka
    Hata kabul etmek zordur, başkalarına yüklemek ise kolay...

Bunun dışında ihtiyaçtan satan var, ev alan var, bebek doğan var, beğenmeyip satan var, beklentisini karşılamayan var,
    zırt pırt araba değiştiren var, galericisi var, al-satçı var. Var da var...

Bu adamlar 37ye aldığı ama 40'e mal olan arabasını kaça satıyor. 32ye... Kalan krediyi öde, elde kaldı başladığımız para(arada giden?)
    Bu 32 lik araçlara kim bakıyor? Cebinde 20tlsi olan maksimum 25e çıkacak adamlar. Ne oluyor? KISIR DÖNGÜ

Daha bu sayfanın yukarısında, buna benzer bir yorum yazdım.

AYAK - YORGAN ayarını iyi yapmak lazım dedim...

Benim cebimde 40.000tl vardı. Astra mı? Honda mı? derken gittim 2. Cruze'u aldım. Ben 10-12.000 kredi çekmeyi bilmiyormuyum.
    Biliyorum daa niye gerksiz bir borcun içine giriyorum!. Zaten almayı düşündüğüm araçlarda bana aynı keyfi vermeyecek mi?
    Yürütme maliyetleri de aynı, donanım güvenlikte aynı...
    3 yıl sonra bunuda satıp başka bir araba almayacakmıyım? O zaman cebimde 50.000'im olursa, onun tadına da bakarız......

Ben araba alırken banka hesabıma bakarım. 1/3 benim için makul miktardır. Elimdeki arabanın 2. eli +1/3 miktar ile alım yaparım.
    Sınırı aşmam. Aşabilinir durumdayken bile aşmam. Bir sınır çizmek ve birikimin devamı için bu sınırı aşmamak önem arz eder...

Bu araba "ARA ARABA" dır. Yani B sınıfı 30, C sınıfı 50 bin tele...
    Cruze 40 bin tele. Her iki tarafıda cezbeder. Ama her iki tarafıda üzer. Birisini parasal, diğerini beklentisel...

Birde başka bir başlıkta bir arkadaşın sorduğu gibi; Cruze mu? Mondeo mu? işte o da ayrı bir durum, ayrı bir kafa.

Bilinçli olarak araştırıp, hesap kitap yapıp, cebine 40.000'i koyan ve bu paraya ne alabileceğini bilen bir kitle yok mu?
    VAR...İşte onlar arabasını satmayıp 3 senedir kullananlar.....

Bilinçli tüketci her zaman konu dışı...

Hocam son mesajınız üzerine konuyu geriye doğru okuyordum bu yorumunuzda takildim. Özellikle sizin mesajları okumaya çalışıyorum.

1/3 kastınız varolan naktin 3te biri anlamında mı? 120/40 gibi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihancndn -- 1 Temmuz 2013; 0:10:55 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

2010 ocak ayında aldığım ve trafiğe çıktığım ,, 41 aydır en ufak bir arıza-hata-arıza ışığı vermeyen cruze aracım,,,,,,, bu sabah itibariyle bozulmuştur,, beni yolda bırakmıştır,,, işe geç kalmama sebep olmuştur......(bu arada araçta LPG yok hiç olmadı)

Belki denemişsinizdir ama söylememişsiniz, akü kutup başını çıkarıp/takıp aracın beynini resetlemeyi denediniz mi?
  • günaydın forumdaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xCixLandx -- 1 Temmuz 2013; 7:27:27 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xCixLandx

quote:

Arkadaşlar İstanbul'da Dizel Cruze nerede bulabiliriz veya bulabilir miyiz?

Resmi sitede göremedim.

chevrolet dizeli satamadığı için kaldırdı artık gelmeyecek dizel istiyorsanız 2.el bakacasınız

http://www.sahibinden.com/chevrolet-cruze-2.0-d-lt

http://www.sahibinden.com/chevrolet-cruze-2.0-d-ltz

BAZI KENDİSİNİ BEĞENMİŞ HAVALI İNSANLARIN LAFINA BAKMAYIN KENDİNİ BİRŞEY SANIYOR BURASI FORUM HERKES İSTEDİĞİNİ YAZAR PAYLAŞIR

dediğim gibi sizin kullanımınıza bağlı eğer çok kullanmayacaksanız benzinli alın yakıt sizi zorlarsa lpg taktırırsınız subap erime olayı var ama lpgnin tasarrufu yanında çelik subap fiyatı hiç kalacaktır siz yinede araştırın 2.el uygun fiyatlı cruzelerde var sport ve sport plus olarak
  • Valla ne avrupanın ne amerikanın kasmasına gerek yok. Biz birbirimizi yiyeceğiz zaten.

Bugün ayın 1'i... 2 gün içinde yeni aracıma kavuşuyorum forum.. Ha gayret.. Son bir direnç...

Yukarıda bir yerlede 1,4 motor ile full depo (60 Lt) 850 Km ye yakın yol gittiğinden bahsetmiş bir arkadaşım.

Yaaniii 100 kilometrede 7,1 Lt yakıt tüketmiş.

Yaaniii 35 kuruş yakmış kilometrede.

Yaniii 1.4 Turbo motorda çok verimli değilmiş...

Üzüldüm lan...

EDIT: Üstad vitesim otomatikti de... Ondan 1 litre fazla yaktı de.. Üzme bizi burada.. Yığma.. yıkma... bayıltma...Depresyona gark etme bizi...

Küçük edit: ne zaman Onbaşı oldum ben? Teşekkürler emeği geçenlere saygı sevgi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetxca -- 1 Temmuz 2013; 9:44:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetxca

Valla ne avrupanın ne amerikanın kasmasına gerek yok. Biz birbirimizi yiyeceğiz zaten.

Bugün ayın 1'i... 2 gün içinde yeni aracıma kavuşuyorum forum.. Ha gayret.. Son bir direnç...

Yukarıda bir yerlede 1,4 motor ile full depo (60 Lt) 850 Km ye yakın yol gittiğinden bahsetmiş bir arkadaşım.

Üzüldüm lan...

Işık yanana kadar gittiyse, 50-52 litre civarı alın siz onu. 6 litre gibi bir rakama denk gelir. Benzinli motordan da daha ne beklersiniz bilemem. Mesajı görmedim, değer şehir içiyse ve tam 60lt ile 850km ise, harika demektir. Aynı motoru 1650 kilo Insignia'da kullanıyorum ve Cruze 1.4 için şehir içi 7.1lt gibi bir rakamın hayal olmadığını söyleyebilirim. Devirli kullanmama rağmen Ankara şehir içinde maksimum 9.5 gördüm, son depom 7.9 'da geziyordu hatta hanıma verdim 50km kullandı oldu sana 8.6. Ayak var, topuklu var ne diyeyim. Sürekli de 2. viteste gezilmez ki.
  • quote:

hakkaten geçmiş olsun benimde aklıma yedek anahtar yada akü yü ayırıp tekrar bağlamak çözüm olabilir diye geldi ama arkadaşlar yukarda belirtmişler yada siz zaten denemissinizdir. sonucu bekliyoruz.
  • bu arada bende dün arabamı oto yıkamaacıya verdim epey kirlenmişti şöyle güzelce iç dış yıkansın diye ama arabayı aldıktan sonra dış sıcaklık 38 derece olduğu halde araba 26 derece gösteriyordu, ben termometrenin oraya su değmiştir kuruyunca düzelir diye düşündüm önemsemedim ama akşam bindiğimde hala 26 gösteriyordu. niye bozulurki bu termometre yıkandıktan sonra ? şimdi adama gidip sen bozdun desem bu oto yıkamacı/otoparkçı tayfayla tartışmaya gelmez ve değmez diye düşünüyorum.
  • quote:

Hocam son mesajınız üzerine konuyu geriye doğru okuyordum bu yorumunuzda takildim. Özellikle sizin mesajları okumaya çalışıyorum.
    1/3 kastınız varolan naktin 3te biri anlamında mı? 120/40 gibi mi?

Örneğin; elimizde kullandığımız bir araç var, bunu satıp üzerine para ekleyip yeni bir araç almayı düşünüyoruz.
    Ben her zaman elimde olan birikime bakıp, üzerine ekleyebileceğim miktarıda üzerine koyup öyle araç bakmaya başlarım.
    Bu üzerine eklenecek miktar, birikimin yaklaşık 1/3'ü gibi olur. Fazlasını aşmam -ki bankada duran güvencenin devamlılığı olabilsin.

Birikim miktarı az ise hiiç araba işine -yada herhangi bir işe- bulaşmam..."eldeki bir kuş daldaki iki kuştan iyidir"

*Yukarıdaki uzuun yorumumda da anlatmak istediğim gibi; Hesabımızı iyi yapıp, karşılayamayacağımız yada zorlanacağımız yükler
    altına girmemekte fayda var.

Ayak-Yorgan hesabı her daim çok önemli. Kantarın topuzu hep ağırlık(kazanç) koymamıza rağmen bir türlü dengeye gelmiyor ise,
    işte o zaman zurnanın zırt dediği yere çok yaklaşmışızdır...Yada tam üstüneyizdir...
  • Yillardir buraya gelip yada bu araç hakkinda konu açip yanlis/eksik beyanlar ile -ki defalarca kanitlanmistir, sayfalar içinde mevcutttur-
    kullanicilari yaniltan.

Yillardir cruze resimleri ile kendini avutan, araci sadece resimlerinden gören ve görebilecek olan.

Aracin sahibiymis gibi, tamamen konularda okudugu ve aklinda tutabildigi 1-2 bilindik cümle ile -ki onunda içerigini anlamak için
    3 kere okumak lazim- yorumcu kisiligine bürünen.

Oyun konsollari ile vakit öldürüp bunlara yazilim atmak sureti ile -ki onuda beceremedigini okuyoruz- feyk üyelikler açip yaptigi isi tek
    tarafli desteklemeye çalisip, ustaymis gibi göstermeye çalisan.

Sifir araca uyduruk fiyat verip, dogrulugu konusunda anlamsizca israr eden ve fiyat aldigi yer aranip verdigi fiyatin atmasyon oldugu
    anlasilan uydurukçu oldugu tastiklenen.

Yillardir konuyu çocukça tavri ile bezdiren. Defalarca rezil olup, bir süre sonra hiç birsey olmamis gibi yaza -saniyorum ayarlanan süre
    sonunda sfirlanip basa dönen bir yapisi mevcut-

Okumayan, okudugunu anlamayan/anlayamayan.

Yillardir "bir arpa boyu yol" gidemeyen -elbette kapasite meselesi ama yolun basinda olan taze gençler için gerçekten çok üzücü-

.....diye uzayip giden.

Gereksiz yorumculara her yerde rastlamak mümkün.

Araba yada herhangi bir sey almak isteyen ve arastirma asamasinda olan arkadaslara tavsiyem;

Yorum aldiginiz yada yorum almadan mesajlarini okudugunuz kisilerin yazdiklarini küçük bir arastirma yapmadan dikkate almayiniz

Donanim Haber iyi bir bilgi kaynagi. Direkt olarak bilgilere ulasmak mümkün.
    Fakat! yazilan onca yorum içinden "dogru olan"i ayiklamakta bir o kadar zor.

O yüzden yorumcunun Profiline bir göz atip geçmis mesajlarin içerigine bir göz atmakta fayda var -Profili kapali ise nick'inden yola çikilarak
    arama yaptirilabilir-

30-40-50.000tl lik para dönen isler tehlike arz eder. Yanlis yorumlara/yanlis yorumculara rastlanildiginda edinilen bilgiden dogan zarar
    hiç de hos olmaz. O yüzden dogru yorumcuya ve gerçek kullaniciya ula?mak çok önemli bir durum olu?turur. Tüm otomobil markalarinin
    ana konularina yazan yada otomobil genel'e yazan gerçek yorumculari bulup takip etmekte fayda var -ben takip ediyorum, yag için üyeler
    yazilim için bir üyeler, motor için bir üyeler, corsa için üyeler, honda için üyeler, SUV için üyeler vs. (gerçek bilgili üyeler)-

Dogru yorumcular yazim ve bilgi içerikleri ile hemen kendilerini belli ederler. Anlamak için 3-5-10 mesajini okumak yeterli gelecektir.

Kolay gelsin...

*DH de, ?u an için türkçe karakter sorunu mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: drserti

bu arada bende dün arabamı oto yıkamaacıya verdim epey kirlenmişti şöyle güzelce iç dış yıkansın diye ama arabayı aldıktan sonra dış sıcaklık 38 derece olduğu halde araba 26 derece gösteriyordu, ben termometrenin oraya su değmiştir kuruyunca düzelir diye düşündüm önemsemedim ama akşam bindiğimde hala 26 gösteriyordu. niye bozulurki bu termometre yıkandıktan sonra ? şimdi adama gidip sen bozdun desem bu oto yıkamacı/otoparkçı tayfayla tartışmaya gelmez ve değmez diye düşünüyorum.
    quote:

Orijinalden alinti: drserti

bu arada bende dün arabami oto yikamaaciya verdim epey kirlenmisti söyle güzelce iç dis yikansin diye ama arabayi aldiktan sonra dis sicaklik 38 derece oldugu halde araba 26 derece gösteriyordu, ben termometrenin oraya su degmistir kuruyunca düzelir diye düsündüm önemsemedim ama aksam bindigimde hala 26 gösteriyordu. niye bozulurki bu termometre yikandiktan sonra ? simdi adama gidip sen bozdun desem bu oto yikamaci/otoparkçi tayfayla tartismaya gelmez ve degmez diye düsünüyorum.

Sensörde bir sorun olmali. Araç garanti kapsaminda ise servisin halletmesi lazim.

quote:

hakkaten geçmis olsun benimde aklima yedek anahtar yada akü yü ayirip tekrar baglamak çözüm olabilir diye geldi ama arkadaslar yukarda belirtmisler yada siz zaten denemissinizdir. sonucu bekliyoruz.

*Joliva ile simdi konustum, araç sorunsuz çalisiyormus. Detaylari kendisi yazacaktir.

edit.Türkçe karakter bozuklu?u DH den kaynakly.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 1 Temmuz 2013; 13:24:20 >
  • quote:

Valla ne avrupanın ne amerikanın kasmasına gerek yok. Biz birbirimizi yiyeceğiz zaten.

Üzüldüm lan...

EDIT: Üstad vitesim otomatikti de... Ondan 1 litre fazla yaktı de.. Üzme bizi burada.. Yığma.. yıkma... bayıltma...Depresyona gark etme bizi...

Küçük edit: ne zaman Onbaşı oldum ben? Teşekkürler emeği geçenlere saygı sevgi...

Hocam şöyle bir ayrıntıyı unuttum aslında araç yola çıkarken 1400 km de idi şu an 2700 km oldu anca :) Yeni motorun kalibre olması için ustalar 4000-5000 bin km yi devirmesi lazım dediler. Fabrika verileri zaten hikaye ona güvenmiyorum da siz de orada yalnış anlamışsınız. 850km yol gittim ve benzin ışığı yanmadı 50 kmde şehir içinde yol aldım ozaman ışık yandı. Kısaca 250 tl lik benzin ile 900 km yol aldım.

Bir süre daha böyle kullanıp değerlere bakacağım bu seyirde giderse lpg montajı şart olucak gibi.

Ayrıca sormak istediğim bir husus var. Turbo beslemeli bir araç kullanıyorum ve aracı durdurduğum da motoru stop etmeden önce birkaç dakika çalıştırmalı mıyım? turbonun deşarj olması için. Kullanım kılavuzunda böyle bir madde var fakat servisde kiler önemli değil dediler. Bozulsun gelsin değiştirelim mantığıyla da konuşmuş olabilirler fakat bilmiyorum ne diyorsunuz bu işe?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HARBINGER -- 1 Temmuz 2013; 15:20:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: U1H2

quote:

Üzüldüm lan...

Hocam şöyle bir ayrıntıyı unuttum aslında araç yola çıkarken 1400 km de idi şu an 2700 km oldu anca :) Yeni motorun kalibre olması için ustalar 4000-5000 bin km yi devirmesi lazım dediler. Fabrika verileri zaten hikaye ona güvenmiyorum da siz de orada yalnış anlamışsınız. 850km yol gittim ve benzin ışığı yanmadı 50 kmde şehir içinde yol aldım ozaman ışık yandı. Kısaca 250 tl lik benzin ile 900 km yol aldım.

Bir süre daha böyle kullanıp değerlere bakacağım bu seyirde giderse lpg montajı şart olucak gibi.

Ayrıca sormak istediğim bir husus var. Turbo beslemeli bir araç kullanıyorum ve aracı durdurduğum da motoru stop etmeden önce birkaç dakika çalıştırmalı mıyım? turbonun deşarj olması için. Kullanım kılavuzunda böyle bir madde var fakat servisde kiler önemli değil dediler. Bozulsun gelsin değiştirelim mantığıyla da konuşmuş olabilirler fakat bilmiyorum ne diyorsunuz bu işe?

Çalıştırırken rolantinin düşmesini bekleyin, stop ederken de 30 saniye kadar çalışsın. Turbo beslemeli araçlarda, dizel/benzin farketmez, bu aktivite turbo ömrü için önemli bir maddedir. Servis bunun garanti kapsamında sorun olmayacağını biliyor çünkü genelde turbo arızaları 100bin 'den sonra ortaya çıkan bir olay.

Bu arada ışık yandığında yukarda yazdığım gibi 52lt benzin tüketmişsiniz. 900 km için bu 5.8lt ediyor. Benzinli bir aracın uzun yolda bundan daha az yakması için 1.2 ve 1300 kilogram altı olması gerek veya 80 ile falan gitmeniz lazım. Tabi benzin fiyatları yüzünden LPG şart diyorsanız orasını bilemem.

Ek olarak Opel 1.4 'ün LPG'li versiyonlarını satıyor Almanya'da. Basın bültenin de LPG 'li 1.4'ün subaplarının ve subap yuvalarının sağlamlaştırıldığı ve motor kontrol yazılımının optimize edildiği söyleniyor. Bu açıklama ile 1.4 kullanan insanlar genelde LPG'ye daha uyumlu olduğunu düşünüyor çünkü açıklama subap ve subap yuvaları (valve seat insert) dışındaki parçaların zaten lpg'ye dayanıklı olduğunu düşündürüyor. Ancak unutmayın turbo beslemeli araca takılacak LPG için 2200-3000tl civarı gibi bir kit fiyatı çıkarıveriyorlar. Hesabınıza subap ve subap yuvası için harcayacağınız ek miktarı da ekleyin. Basit hesap ile:

Yapılan yol: 900 km
    Benzin ile: 5.82lt/100km => Benzin litresi 4.75 'ten => 250TL
    LPG ile: 7lt/100km => LPG litresi 2.50TL'den => 160TL
    Fark: her 900km için 90TL, her 100km için 10TL => Her 1000km için 100TL. 10000 km'de 1000TL. LPG 'de harcayınız benzini ve ekstra bakım masraflarını (yağlama vs.) de göz önüne alırsak 900TL gibi yuvarlak bir rakama dönelim.
    LPG için yapacağınız masraf 2500TL taktırma, 1000TL 'de subaplar için derseniz toplamda 3500TL.
    Yuvarlak olarak 40bin km 'de LPG masraflarınızı çıkarırsınız.

Aynı hesaplamayı şehir içinde 8lt benzin yakan bir araca uygularsak, fark her 10000km için 1300TL gibi bir şey çıkarken, LPG kendini yuvarlak olarak 30bin km 'de amorti ediyor.

Panther kardeşimizin yakıt konusunda bir excel dosyası var. Onu kullanarakta benzer hatta daha yerinde sonuçlar elde etmek mümkün.
  • Bugün, 2. el'de dürüst dediğimiz adamların bile ne kadar sahtekar olduklarını gördüm ya...

Bundan sonra 2. el araba almak mı... Allah korusun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetxca -- 1 Temmuz 2013; 18:10:03 >
  • 
Sayfa: önceki 14741475147614771478
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.