Şimdi Ara

Cep telefonunda taksit kalktı! SADECE NAKİT! (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
370
Cevap
2
Favori
19.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Duruma genel olarak baktığımızda Evet arkadaşlar bana görede herkes ayağını yorganına göre uzatmalı yani asgari ücretli birinin kalkıp cebinden 2 milyarlık telefon çıkartması gösteriş ve abartıdan öte başka hiçbir şey değil ama duruma biraz derin bakarsak olayın iç yüzünde bir önceki yorumumda da belirttiğim üzere farklı mevzular yatmaktadır ne yazık ki :S
  • Ulan bu ne gerizekalı bir uygulamadır. Belli başlı bir gelirimiz var onu yemeyip içmeyip nakitle pc almaya mı yatıracağız? Bu ne salaklık yahu? borca batan batsın banane o kişinin sorunu . Buna devlet niye karışır? 3000 gelirin çoğu zaten fatura vs. ye gidiyor şimdi ben faturayı yatırmayıp pc mi alacağım? Böyle gerzeklik tek heralde dünyada.

Hükümetin sıkıntısı da bu . Bi halt yemeye kalkıyor. Sonucunda herkese geçiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kızıl_Şaman -- 23 Ocak 2014; 15:36:53 >
  • T.R.A.V.E.G.O kullanıcısına yanıt
    İmzandaki Pamukkale Turizmin sloganı la
  • buna karşı çıkanlar genelde kredi kartını kötülerler,ocaklarına incir ağacı diktiğini iddia ederler.
  • İyi olmuş inşallah akıllı telefonlarınız elinizde patlar,dışdan ürün aldırmamaya çalışıyor tayyip gözüme girdi aferin
  • quote:

Orijinalden alıntı: double minded

buna karşı çıkanlar genelde kredi kartını kötülerler,ocaklarına incir ağacı diktiğini iddia ederler.

Babamın telefona verecek 1.500 lira nakit parası yok.Akıllı telefona ihtiyacım var? Vercen mi borç?
  • bankalar ıcin farketmez bu yasa cunki nakit avans adi altinda borclandirir her turlu ayrica evkur tarzi firmalara yaradi bu olay evkur bangir bangir kefilsiz kartsiz 24 ay taksit diyip reklam yapiyor insanlari cekiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Milletteki mantığa bak adam 1000 lira maaş alıyor almasın o zaman telefon,almasın bilgisayar niye maaşından fazla ürüne taksite giriyor...Söyleyim herkes sizin gibi zengin bebesi değil veya iyi maaşa çalışmıyor bir sizin mi hakkınız o telefonları almak? Fakirler safları birleştirsin hatta gettolarında yaşasın sizin mantığa göre.Neymiş iki tane kendini bilmez borcunu ödeyememişte falan da filan da.

Bana göre de 2000 TL lik telefon alıyorsa birisi ondan en az %50 vergi alınsın, zengin vergisi uyar mı sosyal bir devlet değil miyiz eşitse eşitliği böyle sağlarız ancak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Khal Woof

quote:

Orijinalden alıntı: double minded

buna karşı çıkanlar genelde kredi kartını kötülerler,ocaklarına incir ağacı diktiğini iddia ederler.

Babamın telefona verecek 1.500 lira nakit parası yok.Akıllı telefona ihtiyacım var? Vercen mi borç?

benim sözüm devlet buna bir önlem alsın diye ağlayanlara.
  • Çok aptalca bie uygulama. Telefona birden 2000 lira vermek de çok aptalca.

Cari açığı çok düşünüyorlarsa genclere firsat verilsin bizim de kendi markalarımiz olsun

• Yurt dışından getirtiyorum kaç yıldır sorun yok.
  • Zaten bankalar genelde 10 taksit yapıyordu. Örneğin, Vatan bilgisayar' ın worldcard' a özel %25 indirim kampanyası var ve bu 10 taksit için geçerli, bir çok bankanın da bu şekilde, şimdi bu yeni kanunda en fazla 9 taksit olacaksa, kendini tutamayıp alışveriş yapan vatandaşa ne fayda sağlayacak, 1 ay taksit azaltmaları ne halta yarayacak

Önemli olan;

-Peşin fiyatına taksit ibaresi kalkacak mı?

-Bir teknoloji marketine gitti mi, peşin fiyatını taksitli fiyatından daha ucuz görebilecek miyiz?

-Peşin parayla almak isteyen, taksitli almak isteyenlerden daha avantajlı olabilecek mi? Aksi taktirde müşteri yine worldcard gibi özel fiyat kampanyasına tabi kartlara mı yönelmek zorunda kalacak?

-Şuan teknoloji marketlerde bazı kampanyalı kredi kartları ile ya peşin fiyatından daha ucuza alınabiliyor yada peşin fiyatına 10 taksitle alınabiliyor. Yani müşteri her halükarda kredi kartı kullanmaya mecbur bırakılıyor. Daha peşin para avantajı ile bir elektronik ürün aldığımı hatırlamıyorum. Kredi kartı hep avantajlı oluyor, hele ki o mağaza bazı kredi kartları ile özel anlaşmalar yaptıysa

Ben bu yasanın, bankaların ve teknoloji marketlerinin avantajına bir yasa olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü bu hükumetin gücü bankalara yetmiyor. Bankalardan çekiniyor. Bu yeni uygulamanın altında mutlaka bankaların avantajına olan, daha çok müşteriyi bankaya çekecek bir şeyin saklı olduğuna inanıyorum.

Bu 9 taksit olayı olmasa anlarım, eyvallah derim. Özellikle telefon ve tabletler için gayet güzel uygulama derim. Peşin parayı bastıran daha ucuza alabilecek derim. Taksitli almak isteyen de vade farkını razı olup alacak derim. Fakat böyle olmayacak gibi

-

Bu uygulama eğer, Vatan bilgisayar, Teknosa, Bimeks, Electoworld, Mediamarkt, Darty, hepsiburada, hızlıal, vs. gibi marketler de peşin para veren kredi kartından daha ucuza alacaksa çok iyi olacak,

Ben hep peşin alışveriş yapmayı seven biriydim ama bu teknoloji marketlerinin, bazı bankaların kredi kartları ile (örneğin worldcard, bonuscard) özel anlaşma yapmış olması sonucu, peşin para almak daha pahalıya geliyordu. Eğer o kredi kartı ile alırsam %25 %30 daha ucuza alıyordum ve üstelik 10 taksit oluyordu. Mecburen kredi kartı almak zorunda kaldım. İstemeye istemeye o kredi kartını cüzdanımda taşımaya başladım. Hep bu teknoloji marketlerinin özel anlaşmaları yüzünden

Bu uygulama buna son verecekse yani insanları istemeye istemeye kredi kartı almaya mecbur bırakan, teknoloji marketleri ile bankalar arasında ki anlaşmayı bozacaksa, gerçekten on numara olur ama ben böyle olacağını hiç zannetmiyorum.

Peşin almak isteyen yine özel anlaşmalı kredi kartlarıyla alanlara göre keriz olacak

• Ben 600 tlye telefon alıyorum her şeyi çatır çatır yapıyorum, adam gidiyor "AYFON" alıyor. Amacın ne kardeşim? Ben oyun manyağıyım sıkıntı yaşamıyorum, adam "masaya koymak" için en iyisi olsun diyip alıyor! Apple sizin neyinize? Akşam akşam kızınca da "sanane milletin parasından"...
  • Sen insanını eğitmek yerine, neyi kaç taksitle alacağını söyleyeceksin öyle mi? Ayrıca uygulamanın borç yüzünden dağılan ailelerle falan hiç ilgisi yok, sebep dağ gibi büyüyen dış açık.
    Ekonomideki dış açığı, yerli katmadeğer yaratarak değil de, tüketimi kısarak çözmek ise durgunluk ve işsizlik gibi daha zorlu sorunlara yol açar.
    Bir cümlede herkesin elinde son model telefon var diyenlere söyleyeyim, o herkesin elindeki son model telefonların büyük bölümü 200-250 tl lik replika ürünler. Ha hava atmak için alınmıyor mu? Tabiki alınıyor, ama ayağını yorganına göre uzatmak herkesin kendi sorumluluğu. Ben kendi adıma, aylık kazancım fena olmamasına rağmen 3 yıl önce 250tl ye aldığım telefonu kullanıyorum. Bozulursa değiştirmem lazım, yine 3-4 yıl kullanacağımı hesap ederek ortalama bir cihaz alsam 1000 tl. Niye nakit vereyim ben ayda o kadar para kenara koyamıyorum ki? Oysa şimdiye kadar yaptığım gibi 5-6 taksit olsa fazla hissetmem. Şimdi benim suçum ne?

• 9 taksit sadece beyaz eşyada. Telefon, bilgisayar vb. için taksit yok. Ne mağaza nede banka taksit yapamayacak.
    Bu demekki ya bazı yerler senetli satışa yönelecek, veya beyaz eşya faturasıyla telefon satılacak yani üç kağıt yapılacak. O kadar da uzun uzun yazmışsınız ama uygulamayı öğrenmeden hüküm vermişsiniz.

• ohh seviyorum bu uygulamayı millet gidip 1200 lira maaşıyla iphone 5 alıyor böldürüyor 12 taksite gidiyor tablet alıyor pc alıyor aç aç geziyor seneye taksitler bitiyor ama kahretsin iphone 5s çıkmış bir 12 ay daha. sanki işlemcisi 64 bit olunca telefoba binip uzaya çıkacak

hayır alsın ihtiyacı varsa kullansında sırf zengin görünmek için iphone alıp aç gezmeleri düşündürüyor

• Gösterişten ziyade bilinçsiz harcamaların önüne geçilmesi açısından yerinde bir karar olmuş.
  • Arkadaşlar insanların tüketim alışkanlıklarını, eğitim, pozitif yönelendirme ve doğru rol modeller sunarak değiştirebilirsiniz. Bu yasaklar, çözüm üretecek havasında sunulsada tam anlamıyla faşizan bir tutum ve inanın her yasak, yeni bir kanunsuzluğun ve bu kanunsuzluğu meslek edinecek insanların önünü açıyor. Telefonun kaç taksitle alınacağı gerçekten çok basit, çok niş bir konu, ancak buna benzer yüzlerce yasak var ve gün geçtikçe artıyor, iradenize, mantığınıza vesayet getiriliyor.

Hala kimin ne kadar maaşla ne aldığını kime hava attığını tartışıyorsanız işte bu tam örümcek kafalı yasa koyucularının arzu ettiği gündemdir, lütfen daha geniş kapsamlı düşünün.

"Eğer sorumsuz ve yanlış tercihler yapmakta özgür değilseniz, özgür değilsiniz demektir. – Jacob Hornberger (1995)"
  • Bu kanunu çıkartanların.
  • on numara bi uygulama...
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.