Şimdi Ara

Cat5 Mi? Normal Telefon kablosu mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
3
Favori
15.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bugün yeni taşındığım evime internet bağlattırdım.
    Ancak binam eski olduğu için ve ev sahibim vodem kullandığı için binanın girişinden evime kadar hat yok.
    Telekom binaya kadar getirdi. Binadan yukarıya 3. kat'a kendim çekmem gerekiyor.

Bir elektrikçiye gittim adam bana normal kablo değil Cat5 ya da Cat6 kablo al dedi.
    Daha önce yapmadığım için hemen almadım.
    Sizce hangisini almalıyım. Ve de mantıklı bir şeçim olur mu?

• kablo kategorileri
    ..
    cat5 - 100 mb/sn 100 mhz hız
    cat5e - 1 gb/sn 100 mhz hız (40 metreye kadar)
    cat6 - 10gb/sn 250 mhz hız (40 metreye kadar)
    cat6a - 10gb/sn 400 mhz hız (100 metreye kadar)
    cat7 - 10gb/sn 600 mhz hız
    cat8 - 10gb/sn 1200 mhz hız

kablo markaları
    hcs
    corning
    tdk
    temka
    seval
    vs..

kablo cinsleri
    indoor - iç ortam (dış kılıf yumuşak)
    outdoor - dış ortam (dış kılıf özeldir, yanmaz, alev almaz, polietilen, poliüretan vs..)

kablo türleri
    FTP
    UTP
    en karmaşık olan kısım burası ama aslında basit. sektörde bu kablolar farklı isimlerle anılmakta ancak kablonun üzerinde yazanı okudugumuzda aaa bana yanlıs kablo vermiş deniliyor. sorunun en temeli ISO belgesi olmayan firmalar yada testlerde bir üst sınıftan geçemeyen kabloların alt sınıfa düşürülmesi. siz sadece şunları bilin yeter

TP: twisted pair (bükümlü çift) - mhz yi etkiler.
    U: Unshield (korumasız)
    F: foil shield (folyo korumalı) - alüminyum folyo, çift bükümlü telleri sarabildiği gibi tüm bükümleri de sarabilir. cat6a
    S: Braid shield (örgü korumalı) - aslında buna braid demek yanlış. ilk çıkan korumalı kablolarda folyo vardı örgü sonradan çıktı. aynı uydu kablolarındaki gibi alüminyum örgü teller ile tüm bakır kabloların etrafını sarmayı düşündüler. sonuç cat7
    SF: buda yeni aslında. amaç biz bu bakır kabloları öyle bi saralım ki apayrı bişey çıksın ortaya der gibi. hem folyo hem örgü alüminyum tüm bakır kabloları sarıyor. ayrıca bizim bakırlar ikili halde tekrar folyo ile kaplı. bu kablonunda bir adı var Cat8 :)

parametre diye geçiyor ama ben buna sınıf diyicem
    4x2x23 awg - bakır yogunluğu
    4x2x24 awg

Ben bunu burda çok söyledim aslında. telefon ankastresinden eve yeni kablo çekilmesi gerekiyorsa network kablonuzu iyi seçmeniz sizi tüm dertlerinizden uzun bir süre boyunca kurtarabilir. ancak ev sizin değilse 2-3 ay sonra internet aboneliğiniz değişecekse yada buna benzer diğer etkenleri hesaba eklemekte fayda var. bosu bosuna kullanmayacağınız hat için kabloya dünya kadar para yatırmayın.
  • bazı telefon kabloları esnek oluyor ve bunların kırılma problemi yok fakat internet erişimi için pek uygun değiller. Telefon için daha uygunlar. Telekom da bu kabloyu değil (cat 5 cat 6 kablonun ismi değil kategorisi onuda belirteyim ismi utp dir) utp dekine benze tek kanal kablolar kullanmaktadır. 3 kablolu telefon kabloları da var onlar da işini görür.
  • Bizim bina 30 yıllık olduğu için bina tesisatındaki kablolar oksitlenmişti. Bu yüzden internet hızı ve ping sorunu yaşıyordum. Direk hat kutusuna Cat3 kablo çektim. Şuan pingim 6 ve çok memnunum. 35 mbps Yalın fiber internet kullanıyorum. İdm ile bir şey indirdiğimde hız 40 mbps bile geçiyor ve hattım 100 mbps üzerini bile destekliyor :) Siz almışken mutlaka Cat6 kablo alın, çünkü cat6 kabloları birbirine dolanarak gidiyor böylelikle hız kaybı ve ping sorunu yaşanmıyor.
  • Kaliteli bi CAT5 al.
  • Hocam buna benzer bir sorun bende de var.

Ankastre kutusunda benim adımın yazılı olduğu 2 adet ucu açık kablo var benim ev de 1. Kat da bu kablo yu bağlayıp evime çekmek istiyorum. Bu bağlantı için telefon kablosu mu yoksa Ethernet kablosu mu kullanayım yalın internet kullanıyorum.

Evin içinde de televizyon ve bilgisayar a da kablo çekeceğim için Ethernet kablosu almayı düşünüyorum acaba bir sorun olur mu ?
  • kablo kategorileri
    ..
    cat5 - 100 mb/sn 100 mhz hız
    cat5e - 1 gb/sn 100 mhz hız (40 metreye kadar)
    cat6 - 10gb/sn 250 mhz hız (40 metreye kadar)
    cat6a - 10gb/sn 400 mhz hız (100 metreye kadar)
    cat7 - 10gb/sn 600 mhz hız
    cat8 - 10gb/sn 1200 mhz hız

kablo markaları
    hcs
    corning
    tdk
    temka
    seval
    vs..

kablo cinsleri
    indoor - iç ortam (dış kılıf yumuşak)
    outdoor - dış ortam (dış kılıf özeldir, yanmaz, alev almaz, polietilen, poliüretan vs..)

kablo türleri
    FTP
    UTP
    en karmaşık olan kısım burası ama aslında basit. sektörde bu kablolar farklı isimlerle anılmakta ancak kablonun üzerinde yazanı okudugumuzda aaa bana yanlıs kablo vermiş deniliyor. sorunun en temeli ISO belgesi olmayan firmalar yada testlerde bir üst sınıftan geçemeyen kabloların alt sınıfa düşürülmesi. siz sadece şunları bilin yeter

TP: twisted pair (bükümlü çift) - mhz yi etkiler.
    U: Unshield (korumasız)
    F: foil shield (folyo korumalı) - alüminyum folyo, çift bükümlü telleri sarabildiği gibi tüm bükümleri de sarabilir. cat6a
    S: Braid shield (örgü korumalı) - aslında buna braid demek yanlış. ilk çıkan korumalı kablolarda folyo vardı örgü sonradan çıktı. aynı uydu kablolarındaki gibi alüminyum örgü teller ile tüm bakır kabloların etrafını sarmayı düşündüler. sonuç cat7
    SF: buda yeni aslında. amaç biz bu bakır kabloları öyle bi saralım ki apayrı bişey çıksın ortaya der gibi. hem folyo hem örgü alüminyum tüm bakır kabloları sarıyor. ayrıca bizim bakırlar ikili halde tekrar folyo ile kaplı. bu kablonunda bir adı var Cat8 :)

parametre diye geçiyor ama ben buna sınıf diyicem
    4x2x23 awg - bakır yogunluğu
    4x2x24 awg

Ben bunu burda çok söyledim aslında. telefon ankastresinden eve yeni kablo çekilmesi gerekiyorsa network kablonuzu iyi seçmeniz sizi tüm dertlerinizden uzun bir süre boyunca kurtarabilir. ancak ev sizin değilse 2-3 ay sonra internet aboneliğiniz değişecekse yada buna benzer diğer etkenleri hesaba eklemekte fayda var. bosu bosuna kullanmayacağınız hat için kabloya dünya kadar para yatırmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: 58daging

Hocam buna benzer bir sorun bende de var.

Ankastre kutusunda benim adımın yazılı olduğu 2 adet ucu açık kablo var benim ev de 1. Kat da bu kablo yu bağlayıp evime çekmek istiyorum. Bu bağlantı için telefon kablosu mu yoksa Ethernet kablosu mu kullanayım yalın internet kullanıyorum.

Evin içinde de televizyon ve bilgisayar a da kablo çekeceğim için Ethernet kablosu almayı düşünüyorum acaba bir sorun olur mu ?

Kesinlikle Cat6 Ethernet Fakat 30-50 metre arası bağlantı menzili vardır ona dikkat edin hocam.
  • konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar,
    cat5 veya cat6 kablo aldıktan sonra bu kablonun ucuna rj11 (telefon için olan küçük jak) çakılacak değil mi? kaç kablo teli çakılması gerekli? nasıl çakılıyor? yalın adsl veya telefonlu için çakılış şekli fark eder mi? bilgilendirebilir misiniz? biraz hortlatmış olacağım ama kusura bakmazsınız :D
  • 2x 0.50 hakiki bakır kablo işini görür. Cat 5 Cat 6 kablo diyen insanlar bu işi bilmiyorlar çünkü Cat 5 Cat 6 kablo senin modem ile bilgisayar arasındaki kablodur dışardan evine kadar analog sinyal gelir dijitale modem çevirir saygılar
  • sensboys S kullanıcısına yanıt
    Konuyu hortlatma sebebim araştıran arkadaşlara yanlış bilgi vermeniz.

PDV kablo kullanmayın demiyorum çünkü bu iş için üretilmiş kablo bu yani dsl kullanımda yeterli olacağı anlamına geliyor ama Cat 6 kablo daha iyidir.

İkiside düz bakır kablo Cat 6 kablo ben analog sinyal taşımam diyip çalışmayacak hali yok fazladan kablo olmasında bi engel değil 2 tanesini kullan geç zaten PDV kablonun 20x2x0.5 gibi türleride var 20 abonelik taşıyandan bahsediyoruz burada

Rj11 uç basarken sen cat6 kablosun olmaz diyecek Halide yok

Ayrıca PDV kablo 0.50 mm çapında kablo iyi bir cat6 kablo 23 awg yani 0.573 mm çapında

PSV kablonun alanı 0.1963495408 iken
    Cat 6 kablonun alanı 0.2578689936 dir.
    Yani neredeyse %32 daha kalın buda küçümsenmeyecek kadar önemli bir değer

Ayrıca PDV ve Cat 6 karşılaştırması
    Hangisinin Cat 6 olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iCrush -- 5 Ağustos 2020; 22:21:29 >

• iCrush kullanıcısına yanıt
    Cat6 her türlü çok daha iyidir hocam arkadaş dediğiniz gibi yanlış bilgi vermiş.
  • ek olarak cat5 veya cat6 kablo çekerseniz evinize 4 ayrı hat bağlatabilirsiniz. çünkü içerisinde 8 kablo var. kalitelisini tercih edin duvar içinden geçirirlerken genelde kırılma sorunları olabiliyor.
    duvarin icinden (kilavuzdan) ethernet kablosu gecirecegim. hangi markayi ve hangi cins kabloyu onerirsiniz? (cat5e-cat6)
    kilavuzdan hali hazirda anten kablosu geciyor. indoor mu olmali yoksa outdoor kablo mu?
  • alierr A kullanıcısına yanıt
    Hocam cat 5e ile Cat 6 arasında çok fark olmaz ama marka konusunda dikkat etmenizi tavsiye ederim %100 bakır olup olmaması çok önemli birde dandik kablolar 24 awg oluyor.
    Kaliteli bir Cat 6 kablo 23 awg oluyor. (rakam düştükçe daha kalın oluyor bakır.)

Marka olarak Reçber sl400 kabloyu tavsiye ederim.
    Ayrıca indoor outdoor'un dış kaplama haricinde bir farkı yok diye biliyorum. Buattan geçecek kablo için outdoor gereksiz olur.
    anladim cok tesekkurler. peki Reçber sl400'un metresi kac liradir? her yerde bulunur mu? 5e'yi daha yumusak diye hatirliyorum. dogru mu?
  • alierr A kullanıcısına yanıt
    N11'de baktım 2 TL idi hocam metresi piyasada 1 TL hatta 0,75 TL'ye bile var ama 5 para etmeyecek kablolar.

Cat 5e daha yumuşaktır çünkü Cat 6 gibi ortasında kabloları birbirinden ayrı tutan fitil gibi malzeme yok internet kullanımında 1 zaten sadece 1 hat kullandığınız için çokta gerekli değil Cat 6 daki asıl amaç kabloların birbirinden parazitle performans kaybını azaltmak tabi bunun çok daha profesyonelleri var Cat 7'de falan dışarıdan koruyan bi folyo var bide kabloları ayrı ayrı koruyan folyolarda oluyor.

Nereden nereye geldik
    Kablo alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bence kablo kalınlığı birde %100 bakır olması
  • selamlar. rj11'e kabloları çakarken renklerin sırasının önemi var mı? Yani sol tarafa mavi sağ tarafa mavi+beyaz gibi?

• hocam,cat 5 alüminyum,cat 6 bakırdır.cat 6 bağlatırsan en garanti olur.hız kapasitesi uzun mesafelerde bile çok yüksektir.kalın bir kablo olduğu için dış tesisat olsa bile kolay kolay zarar görmez ömrü uzun olur.bakır alüminyuma göre çok daha iyi bir iletkendir.çünkü bakır doğal,alüminyum yapay bir iletkendir.yinede tercih sizin.

saygılar..................................................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multisongohan -- 28 Mayıs 2021; 21:41:11 >
  • kara344 kullanıcısına yanıt

selma abibenim binada eski bendede cat 3 kablu var 35 mbps internet desteklermi?

• ??????ì??????? kullanıcısına yanıt

chocam,merhaba cat 3 cablolar max 10mbps ye kadar hız taşıyabilir.yani mümkün değil.en az cat5 kullanmanız gerekiyyor.

saygılar.........................................

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.