Şimdi Ara

Canon EOS 1100D Kullananlar Kulübü (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.359
Cevap
25
Favori
135.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gky05

fotoğrafta heryerin net olmasını istiyorsanız yüksek F değerinde çekim yapmanız lazım hangi değeri ayarlayacağınız biraz çevrediki ışık koşullarına bağlı f11 e kadar yolu var yada P maduna alıp biraz çekim yapın eliniz alışsın zamanla öğrenirsiniz diğer konuları

tamam tesekkur ettim .simdi dolsunda 2 saat sonra falan deneme cekimi yapayim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunu çeken makine ne güzeldir

Canon EOS 1100D Kullananlar Kulübü
  • bu fotoğrafta birşey yok benim 50mm f1.8 lens aynısını çeker hatta ışığı iyi ayarlarsam daha iyisini bile çeker
  • dehşet bi fotğraf ..keşke bende böyle çekebilsem

• kendi denemelerinizi paylaşırsanız burdakilerden fikir alabilirsiniz (gerçi bu gruba uğrayan pek yok ama)
  • quote:

ilk gece çekimi denemem. (daha iyi ve yeni çektiklerim kalitesiz harici disk sonucu silinmiştir). tripod üzerinde 5sn pozlama ile ve 18-55mm lens ile çekilmiştir.

aslında sırf minaredeki ışık patlaması yüzünden bile silinebilecek fotoğraf ama fikir vermesi açısından ekliyim bari

bir sürü hot pixel var

• quote:

kendi denemelerinizi paylaşırsanız burdakilerden fikir alabilirsiniz (gerçi bu gruba uğrayan pek yok ama)

olsun bize örnek ve ilham olur..arada güzel fotolar paylaşalımki bizde o fotoğraf için uğraşalım... ha bu arada ben hergün çeker atarım foto ;) .. aydında bi yer şahin tepesi oraya gittim geçen gün şansada makine oraya gittikten 1 gün sonra geldi.. süper fotolar çekecektim... 2 dağ arası sında bi tepede bi yer.. yüksek bi mevki haftaya yine gidersem süper fotolar çekicem... 1 tane cep telefonuyla çektim buyrun ceptelefonu 5 mpx olduğu halde güzel çekemedi.. niyedir bilmiyom..

• bunu bugün çektim.. ilk çekimlerimden biri..basit bi resim ama ilk defa elime prof makine aldım.. ama güzel çekmeye başlıcam artık..şuan makinenin ayarlarıyla oynuyorum. resmen terledim bi türlü şu ayarların içinden çıkamadım.allahtan türkçe menü ama yinede zorlanıyoz..

• fotoğraflarınızıhttp://forum.donanimhaber.com/m_23226813/tm.htm bu linkteki gibi upload ederseniz iyi olur böyle ek olarak yüklerseniz hem boyutu büyük oluyor hem de kotalıların bakması zor oluyor

bir fotoğraf daha yükliyim dedim bunu çektim. 1100D+50mm f1.8 ile RAW formatında çekildi photoshop ile düzeltmeler yapıldı. (resimdeki benim self portre çekmek hoşuma gidiyor )

• saat 6 gibi çektiğim :)

http://img201.imageshack.us/img201/540/img9121a.jpg

http://img831.imageshack.us/img831/3357/img9125am.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haribo21 -- 17 Ağustos 2012; 19:38:44 >
  • aslında yazma işini epeydir yapmıyordum ama baktım başlık biraz canlanmış 3-5 kelam edeyim bende. Öncelikle 1 senedir 1100D sahibiyim. 10.000 foto sınırını aştım. Makineyi alanların içi ferah olsun, gayet yeterli ve güzel bir makinedir.Gelelim kelamlarıma(hatam olursa kusuruma bakmayın)

Makine shutter sayısını merak edenler, menüden fotoğraf numaralandırma işlemini sürekli yapsınlar. Bildiğim kadarı ile, şimdiye kadarki shutter sayınızı bulan yazılımlar var.İnternetten araştırılabilir. BEn ilk haftadan itibaren "sürekli numaralandırma" ayarına getirdiğim için, shutter sayımı dosya isimlerinden görebiliyorum.

@Raver
    BAhsettiğiniz hot pikseller gökyüzündeki beyaz olanlar ise, onların yıldız olma ihtimali çok kuvvetli. Bu makine 5sn ile ISO 100 de o kadar hot piksel vermez. Diyelimki verdi, tüm hot piksellerin beyaz çıkma ihtimali çok az.

@gky05
    Hocam,

"İlk gece çekimim" dediğiniz fotoda, bahsettiğiniz gibi ışık patlakları var ama daha dikkat çeken kısım, öndeki yeşil sular.Bence kadrajı biraz bozmuş.İnsanın gözü o noktaya kayıyor.Kadraj hafif eğri.Belki ufak photoshop müdahaleleri ile yıldızlarda yok edilebilir.

son yüklediğiniz self portrede boyun tarafında yaptığınız silme veya beyaz boyama işlemi çok kötü görünüyor. Ya kullandığınız ekran kalitesiz bir model, yada ekranın kontrast ve parlaklık ayarı yanlış. Muhtemelen siz o kısmı görmediğiniz için yüklemişsiniz. Benim de daha önce başıma gelmişti. Eğer IPS ekran kullanmıyorsanız, ekranınızın kalibrasyonunu yapıp, fotoğrafta, bahsettiğim kısımlara değişik açılardan bakarsanız, farkedeceksiniz.

@Haribo
    "Dehşet bir fotoğraf" dediğiniz kareye çok yakın kareleri elinizdeki kit lens ile çekebilirsiniz. O karede photoshop olmama ihtimali yok. Işık, beyaz ayarı, kontrast gibi temel foto işleme özelliklerini bilmek gerekir. Bide Türkiye'de o kadar fotojenik 5-6 insan bulmak biraz zor

Şahin tepesi fotonuzda(cep tel ile çektiğiniz) ise beyaz ayarında ve pozlamada problem var gibi. Baskı almıyorsanız, fotoğrafın kalitesinde, tam ekran izlemede, megapiksel değeri çok farketmez. Sonuçta bahsettiğiniz gibi o bir cep telefonu, fotoğraf makinesi değil Mesela imzamda bulunan samsung telefon incelemesine girerseniz, orada telefon ile 5MP de çekilmiş fotoları göreceksiniz. Güzel ışık olan anlarda çekildikleri için, gayet canlı fotolar.

Küçük prensesi çektiğiniz foto ise bence (ayarlarını göremesemde) teknik olrak güzel duruyor.Arkadaki kadraja daha dikkat ederseniz, çok daha güzellerini yakalarsınız. Mesela arkadaki renkler ile prensesin renkleri arasındaki fark az olduğu için, arka plan dikkat çekiyor.

Saat 6 civarı çektiğiniz fotolarda ise;
    -İlk fotoğrafta hafif kadraj eğri olmuş. Programlarla düzeltebilirsiniz.Kare başarılı bence.
    -Bu fotoğraftaki minimalist havayı sevdim.

Sıra geldi bana:
    Photoshop ile üzerinden geçtiğim ve HDR uygulamasına maruz bıraktığım bir kaç foto ekliyim.

Eleştriler benim için önemlidir. Gönül rahatlığı ile dalabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhotoTech -- 18 Ağustos 2012; 2:31:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: PhotoTech

Şahin tepesi fotonuzda(cep tel ile çektiğiniz) ise beyaz ayarında ve pozlamada problem var gibi. Baskı almıyorsanız, fotoğrafın kalitesinde, tam ekran izlemede, megapiksel değeri çok farketmez. Sonuçta bahsettiğiniz gibi o bir cep telefonu, fotoğraf makinesi değil Mesela imzamda bulunan samsung telefon incelemesine girerseniz, orada telefon ile 5MP de çekilmiş fotoları göreceksiniz. Güzel ışık olan anlarda çekildikleri için, gayet canlı fotolar.

evet telefonunuzdaki fotolara baktım gerçekten güzelmiş.demekki telefonlarda güzel çekiyormuş :) .
  • PhotoTech

eleştiriler için teşekkürler hocam diğer fotoğraflarımda dikkat edeceğim bu dediklerine aslında fotoğraflarımdaki hataların zamanla düzeleceğini düşünüyorum. nedeni ise , yıllarca nikon D40'ı otomatik modda hiçbir özelliğine dikkat etmeden bas çek tarzı kullandım DSLR hakkında biraz bilgim var ama pratiğim yok 1100D'yi de yaz başı gibi aldım şimdi de yavaş yavaş asıl öğrenmem gereken şeyleri öğrenmeye çalışıyorum

şunu da ekliyim ilk fotoğraftaki lekeler toz da olabilir. o günü hatırlamıyorum ama lens değişimi yaptıysam o anda toz girmiştir.

• @gky05 ben kendi adıma ufak tefek toza lekeye pek önem vermiyorum. Çoğu sonradan müdahale ile düzelebiliyor. Önemli olan kadrajdır. Gördüğüm kadarı ile de kadrajlarda oluşturmak isteğiniz komposizyonlar gayet güzel zaten. Önceden deneyiminiz olduğu belli.

Dediğiniz gibi zamanla çoğu şey düzeliyor. Ben biraz tezcanlı olduğum için hala dikkatsiz davranıp teknik olarak kötü çektiğim dolu fotoğrafım var
  • Bu makinenin 2.el fiyatları ne alemde şu an? Ayrıca kit lensinin makro odak uzaklığı kaç cm, saygılar.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uluç. -- 19 Ağustos 2012; 1:18:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uluç.

Bu makinenin 2.el fiyatları ne alemde şu an? Ayrıca kit lensinin makro odak uzaklığı kaç cm, saygılar.

Teşekkürler.

2. elleri bilmiyorum ama makro odak uzaklığı 18-55 IS II için 0.25m
  • quote:

quote:

Bu makinenin 2.el fiyatları ne alemde şu an? Ayrıca kit lensinin makro odak uzaklığı kaç cm, saygılar.

Teşekkürler.

25 cm mi yani? Yanlış anlaşılmaya mahal vermeyelim de :)

• quote:

quote:

quote:

Teşekkürler.

evet. lensin üzerinde yazanı yazmıştım. 25 cm e denk gelir. Tabiki 55mm de yani kabaca son noktaya kadar lens zoom dayken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhotoTech -- 19 Ağustos 2012; 21:13:17 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkürler.

evet. lensin üzerinde yazanı yazmıştım. 25 cm e denk gelir. Tabiki 55mm de yani kabaca son noktaya kadar lens zoom dayken

Optik zoom'suz 25cm'den çekilmezki makro? Yanlış mıyım?

• Haklısınız herhalde. Makro ile ilgili pek bilgim yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhotoTech -- 20 Ağustos 2012; 18:59:22 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.