DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Çamaşır Makinelerinde Tek Giriş nedir ? Çift Giriş Nedir ?
26
Cevap
0
Favori
68.210
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Elektrikli Küçük Ev Aletleri >> Çamaşır Makinelerinde Tek Giriş nedir ? Çift Giriş Nedir ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Er
   2 Mesaj
   06 Ocak 2008 14:51:32 Konu Sahibi
   Merhabalar,
   Çamaşır makinesi özelliklerinde tek giriş veya çift giriş özelliği bulunmaktadır.
   Tek giriş veya çift giriş olmasının ne gibi avantajları veya dezavantajları var. Bilen bir arkadaş var ise cevap yazar ise sevinirim.
   iyi günler   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   2 Not
   06 Ocak 2008 15:02:09
   quote:

   Orjinalden alıntı: lifeblack

   Merhabalar,
   Çamaşır makinesi özelliklerinde tek giriş veya çift giriş özelliği bulunmaktadır.
   Tek giriş veya çift giriş olmasının ne gibi avantajları veya dezavantajları var. Bilen bir arkadaş var ise cevap yazar ise sevinirim.
   iyi günler

   eger çift giriş varsa evdeki hazır suyu alması açısından ,ama bence gerek yok tek girişte ise soguguda sıcak su almayıda tek çeşmeden yapar yani ön yıkama içinde ana yıkama içinde aynı girişi kullanılır,öbür türlü evdeki hazır suyu kullanarak aslınsa elektrik harcamanızı çogaltır yada tüpünüzü bitirir,şu anki teknoloji ile A+ sınıfında bence gerek yok iki girişliye,

   izmirden selamlar
   |
   |
   _____________________________

   Türkiye,her şeyi Atatürk'e borçlusun
  • Binbaşı
   1503 Mesaj
   06 Ocak 2008 15:13:46
   çift giriş dediği
   makina tek girişli ise: tek hortumu vardır arkasında ve sadece makinatya soğuk su girişi yapılır.
   makina çift girişli ie:arkasında 2 hortum olur biri mavi biri kırmızı eğer makinayı taktığınız yerde çitf çeme varsa o zaman 2 hortumuda birini sıcak su çeşmesine diğer mavi hortumuda soğuk su çeşmesine takarsınız.anlamı budur.
   avantaj-dezavantajı
   çift su girişli eğer evinizde güneş enerjisi varsa iidir sıcak su girişini güneş enerjisinden gelen sıcak su çeşmesine takarsınız.makina sıcak suyunu güneş enerjisinden alır ve sizin de elektrikten tasarruf edersiniz.Amma velakin yazın sıcak bi havada güneş enerjisnin suyu kaynar dereceye gelir.Siz çamaşır yıkayacaksınız ve 40 derecede çalıştıracakjsınız makinanızı.İşte makina çalışınca başlar güneş nerjisinden sıcak suyu almaya.Güneş enerjisi nerden baksanız suyu 80-90 derece kaynattıysa makina o zaman aldığı bu suyu soğutacam diye uğraşır.Ve beyni bozulabilir.

   tek su girişi olursa hiç sorun olmaz makina direkt suyu soğuk su çeşmesinden alır ve ısıtır kullanır.Suyu ısıtmak zorunda kaldığı için belki elektriği fazla çeker o da bişi olmaz zaten.Çok bişi farketmez.

   Bana sorarsan tek su girişli al.Ben de 2006 da evlendim eşim illede çift su girişli olsun dedi bende gittim tek su girişli aldım.Çünkü eşim ne işe yaradığını bilmiyo etrafından duymuş bunu illede çift su girişli olsun diye kandırmışlar.Bende tam tersini aldım.Çünkü ben mesleğim gereği tayin olma olasılığı olan bir yerde oturacağım için çirf su girişli olmasına gerek yokç.Her oturduğum evde güneş enerjisini ben nerden bulayım.Ha ilerde kendi memleketime kendi evimizie oturursam belki o zmana gerekli olabilir ama onada daha yıllar var.

   Annemin makinası çift su girişli çünkü ev sabit kendi evimiz.Evimizde güneş enerjiside var sıcak su hazır olduğu için makina alıyor.Sorun olmuor ama çok sıvak su gelirse onu soğutmaya çalışıyor bu da beynini bozabilir.

   ben çok araştırdım servisler gerek yok çift su girişine dedi.bende almadım.Alsam oturduğum evde güneş enerjisi yok.Zaten kiradayım taktırmam.Makinanın beyni bozulsa at çöpe.

   Evinizde güneş enerjisi yoksa gerek yok çift su girişliye.Bi güneş enerjisinin maliyeti: eğer 3 petekli olursa nerden baksanız 2000 ytl i bulur.

   Neyse çok uzattım arkadaş evinizde yoksa gerek yok çiftli sine .Al teklisini keyfine bak.
   |
   |
   _____________________________

   Kadın mezarlığa girerken başını kapıyor, dışarı çıkarken açıyor. Ölüye karşı kapayıp, diriye karşı açmak akıl almaz...N.Fazıl KISAKÜREK
  • Yarbay
   12998 Mesaj
   06 Ocak 2008 15:29:01
   Arkadaşlar açıklamış,ondan tekrar etme gereği duymadım.
   Ancak Aplus ürünlerde hızr sıcak su kullanarak edeceğiniz tasarruf ihmal edilecek düzeyde
   Kısacası pek gerek yok.
   |
   |
  • Yarbay
   16827 Mesaj
   06 Ocak 2008 15:30:58
   zaten o yüzden artık çift girişlilerle tek girişli arasında fiyat farkı yok

   çünkü bi işe yaramıyo

   her zaman sabit 50 derece sıcak su kaç kişinin evinde varki
   |
   |
   _____________________________


   GIGABYTE EP45-DS3L // INTEL E8500 // KINGSTON HYPERX 4*2GB 800Mhz DDR2 // HIS ICEQ4 HD4850
   SANDISK EXTREEM SSD 120GB // WD 3.5" 2TB CAVIAR GREEN SATA 3.0 // SEAGATE 320GB 2.5" HARİCİ // IOMEGA 1TB 2.5" HARİCİ
   SEAGATE 1TB 3.5" HARİCİ // CM RC690 600W // SAMSUNG SH-S223 SATA DVD-RW
   HP 2207H LCD // SUPERONLINE 20MBIT FIBER INTERNET // POWERCOM 625AP UPS
  • Yarbay
   12998 Mesaj
   06 Ocak 2008 15:39:02
   Bir de şu olay var.
   Makine ilk sıcak suyu çekerken borularda kalmış artık soğuk suyu kullanıyor.Isıtıcıdan(kombi,şofben vs)gelen sıcak su makineye ulaşana kadar zaten makine alacağı suyun yarısından fazlasını almış oluyor.Hele ki kombi makineden uzaktaysa sıcak su belki hiç ulaşamıyor.O zaman soğuk su girişinden farkı kalmıyor.
   Çift su girişli almak isterken bunu da düşünmek gerek.
   Yabancı sitelere bakarsanız soğuk ve sıcak su girişi meselesinin hiç tartışılmadğını görürsünüz.Çoğu standart çift su girişlidir.
   Çift su girşini çok büyük teknolojiymiş gibi gösterip yıllarca bu karmaşaya neden olan firma Arçelik'tir.Yıllarca bunu çok büyük özellikmiş gibi gösterdiler.Daha halen çift su girişli tek su girişli diye model ayrımı var ülkemizde.
   Türkiye'ye yerleşen yabancı firmalar da bu karmaşaya uydular tabi.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 6 Ocak 2008; 15:40:34 >
   |
   |
  • Yüzbaşı
   439 Mesaj
   06 Ocak 2008 16:14:11
   Arada fiyat farkı da yoksa neden çift su girişli bir cihaz alınmasın? Nihayetinde bulunduğunuz yerde hazır sıcak su varsa bunun nimetinden faydalanma sansınız olur; yoksa da dert değil soğuk musluğunun ağzına takacağınız bir aparatla (ismi aklıma gelmedi, kablo olsa splitter diyeceğim ama ) her iki girişe de soğuk suyu verirsiniz olur biter.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   16827 Mesaj
   06 Ocak 2008 17:36:50
   candogan62 ın dediği gibi hazır sıcak su olsa bile borulardaki su kazanın yarısını doldurur

   ayrıca kombiden istediğimiz sıcaklıkta su gelene kadar kazan yine dolar

   yani hazırda kenarda (istediğin sıcaklıkta) su yoksa bi anlamı yok

   ki 90derece vya peşinden 30 derece suyu nerde bulabilirsinki
   |
   |
   _____________________________


   GIGABYTE EP45-DS3L // INTEL E8500 // KINGSTON HYPERX 4*2GB 800Mhz DDR2 // HIS ICEQ4 HD4850
   SANDISK EXTREEM SSD 120GB // WD 3.5" 2TB CAVIAR GREEN SATA 3.0 // SEAGATE 320GB 2.5" HARİCİ // IOMEGA 1TB 2.5" HARİCİ
   SEAGATE 1TB 3.5" HARİCİ // CM RC690 600W // SAMSUNG SH-S223 SATA DVD-RW
   HP 2207H LCD // SUPERONLINE 20MBIT FIBER INTERNET // POWERCOM 625AP UPS
  • Er
   2 Mesaj
   07 Ocak 2008 13:00:02 Konu Sahibi
   Merhaba arkadaşlar ,

   Yaptığınız değerli yorumlar ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

   Tek su girişli Çamaşır makineleri işimizi görecektir.
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   58 Mesaj
   12 Mayıs 2009 18:25:53
   Mesela 30 litre suyu elektiriklemi 40 derece sıcaklığına yükseltmek ekonomiktir yoksa doğalgazla mı ? Bulaşık makinesi içinde az su tüketimi derler ama kol gib faturayla gelen elektirik tüketiminden bahsetmez üreticiler... Bulaşık yıkama ya da çamaşır yıkama sıcaklığının 5 -10 derecesi altına ayarlarsın kombinin sıcaklığını yollarsın makineye aradaki az farkı makine tamamlar. A sınıfı falanda hikaye.. sıcak suyu kendin versen çok daha ekonomik olur. Benim kombim mutfakta çamaşır makinem banyada oraya su ulaşana kadar tesisat suyu dolar diyorsunuz tasisatta okadar su birikmez bence. Açarsın banyonun lavabosundan sıcak suyu kısa sürede sıcak su gelir sonra açarsın çamaşır makineni. ? Benim kafamdaki soru şu yakında bir bulaşık makinesi alacam.. 65 derecede bulaşık yıkama programındayken mesela tek su girişinden 50 dereceden suyu yollasam makineye zarar verirmi acep ? Yolladığım yerden eriyecek bir malzeme varmı acep ? Tek su girişinden sıcak su yollayan varsa deneyimni ve bilgisini bizimle paylaşsın lütfen..

   Kısaca ben çift su girişi derim.. Tek girişden sıcak su yollanıyorsa tartışmaya bile gerek yok :-)
   |
   |
   _____________________________

   paylaşmak güzel şey.
  • Çavuş
   45 Mesaj
   13 Mayıs 2009 00:59:24
   bizim en son banyo tadilatında akıllı tesisatçı herşeye sıcak suyu bağlamış wcdeki taharet musluğu dahil. Allahtan wc deki musluğu ilk o kullandı bi tarafları haşlanınca düseltmiş
   çamaşır makinesini de sıcak suya bağlanmış her çamaşırda kombiyi kapatmak yada sıcak su ayarını kısmak zorunda kalıyoruz çünkü su çok sıcak akıyor. 30 derecede yıkanacak tüller kombiyi kapatmayı unuttuğumuz için buruş buruş oldu ütülensede düzelmiyor artık. Durulamayı da aynı şekilde kaynar kaynar yapıyor Şimdi yeni makine alacağız muhakkak soğuk suya bağlatıcam makine istediği dereceye kendi ısıtsın.
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   159 Mesaj
   27 Mayıs 2009 22:33:45
   Beyler alt tarafı camasır bu yaw ,, yok kombiyi kıs , lavaboya soguk suyu akıt , haslanmıs su gelirse acaba. Bırakın alın tek su girisli, makinenin işi ne, ısıtsın dursun. Her camasırda acaba suyun sıcaklıgı ne kader diye dusunmek için vakti bol olan var sa bilmem tabii...
   |
   |
   _____________________________

  • 28 Mayıs 2009 00:10:59
   yorum yapmadan önce, konu tarihine bakmakta, yapılan yorum açısından fayda vardır sanırım
   |
   |
  • Yüzbaşı
   398 Mesaj
   01 Aralık 2010 23:46:22
   valla bende tek girişe kombiden sıcak suyu bağlamayı düşünüyorum, araştırınca burası geldi.:)...elektirik faturam çok geliyor.
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   8 Mesaj
   07 Şubat 2012 17:53:15
   Çift su girişi sayesinde beyaz eşya modeli su ısıtmak için rezistansını kullanmak yerine ana şebekedeki her hangi bir kaynaktan sıcak su temin eder.
   Bu sayede örneğin çift su girişi olan çamaşır makineleri daha az elektrik tüketirler.
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   69 Mesaj
   06 Ekim 2012 20:14:32
   Merhaba arkadaşlar,
   Her zaman suyu doğalgazla elektrikten çok daha ucuza ısıtırsınız.
   _____________________________

  • 16 Ekim 2012 12:13:24
   quote:

   Orijinalden alıntı: alirizak

   Merhaba arkadaşlar,
   Her zaman suyu doğalgazla elektrikten çok daha ucuza ısıtırsınız.


   benim makinenin hortumunun biri patladı. Bu gün değiştirmeye gideceğim. tek musluk var Y tipi aparat takarak çift çıkışlı hale getirdim. şimdi ben burdan nasıl sıcak su temin edeceğim acaba. bu musluğun sanırım kombiye bağlantısı yok. benim çift çıkışlı yapmamın bir manası yok sanırım yanılıyormuyum.
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   69 Mesaj
   17 Ekim 2012 23:53:37
   Musluğu çoklamanın hiç bir faydası olmaz. Soğuk su girişini tak gitsin musluğa, uğraşma.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   12998 Mesaj
   21 Ekim 2012 23:41:14
   Makineyi sadece soğuk kısmına takarsanız bazı modellerde sorun yaşayabilirsiniz. O yüzden en sağlıklısı Y parçası ile 2 hortumu da soğuğa bağlamaktır. Makine suyu kendisi ısıtacaktır.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   572 Mesaj
   23 Ekim 2012 22:48:39
   Bilgilendirmeler için teşekkürler. Çok faydalı bilgiler var.
   |
   |
   _____________________________

   Bazen yaşamaya devam etme kararı almak da intihar etmektir.
Reklamlar
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.