Şimdi Ara

Cahil demek kanunen suç mudur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
52
Cevap
0
Favori
1.097
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Cahil demek kanunen suç mudur?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    4465 Mesaj
    Forumdaki mesajım: “Dizel petrol değil mi? Cahil cühela insanlar burada kahvehane ağızı ile ahkam kesiyor.”
    Şahıs üstüne alındı avukatmış beni TCK 125. maddesinden savcılığa dilekçe verecekmiş. Ne gibi bir yol izlemeliyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cantuğ Ziyagil -- 25 Mart 2020; 13:9:14 >

|
    |
  • Yargıtay ictihatları açıktır, cahil kelimesi en fazla ağır eleştiri kapsamında değerlendirilebilir, yani hakaret suçuna konu olamaz. Bilgi sahibi olmadan fütursuzca fikir beyan eden herkesi cahillikle itham edebilirsiniz, içiniz rahat olsun.

Ederse eder ya.İçeri alacaklar sanki.Akıllı insana akıllısın demek normalde cahile cahilsin demek neden anormal olsun ?

Cahil cühela veya türevi suç hakaret filan değil, şikayetten birşey anlamaz adam, üste arkadaş yazmış seni korkutmuş
    Hiçbir şey olmaz sana, sıkma canını.

• Yarbay
    4465 Mesaj

Sencesi bencesi olur mu? Hukuki bir mesele bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    MdlTTesla kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Sıkışınca ben ne yapacam diyorsunuz

Şahsa doğrudan bir hakarette bulunmadım insan başına gelmeden anlamıyor umarım sizler düşmezsiniz böyle bir duruma.

|
    |
    Yılmaz1907 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Buyur bir göz at buraya
    Özellikle içtihatları oku

https://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=4959

|
    |
    Cantuğ Ziyagil kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Hukuk 4.senem. Evet suç kapsamına girebilir. Hakaret amaçlı söylediğiniz her şey dışarıdan baktığınızda da belli oluyorsa ki cahil kelimesi böyle bir şey. Evet hakarettir.

Mesajı da görmek lazım aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakkını Arayan Serçe -- 25 Mart 2020; 10:39:24 >
  • Yarbay
    4465 Mesaj

Eleştiri ve kaba tabir sınıfına girmez mi? Neticede herkesin takma ad ile bulunduğu bir forum sitesi burası. Şahsa doğrudan hakaret etmedim kendisi havadan nem kaptı. Toplum önünde onu rencide etmedim.

|
    |
    Hakkını Arayan Serçe kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Yargıtay ictihatları açıktır, cahil kelimesi en fazla ağır eleştiri kapsamında değerlendirilebilir, yani hakaret suçuna konu olamaz. Bilgi sahibi olmadan fütursuzca fikir beyan eden herkesi cahillikle itham edebilirsiniz, içiniz rahat olsun.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yarbay
    4465 Mesaj

Hocam bir anlık öfkeyle kaba saba bir üslup takınmış olabilirim hatalıyım fakat kimseye alenen hakaret etmedim. Dava açacağını söyleyen avukat arkadaş kendinden baya emin konuşunca tedirgin oldum. Hukuk cahiliyim fikir edinmek istedim.

|
    |
    hakan5088 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Adam seni korkutmuş, sen genel bir ifade kullanmışsın, adam üstüne alınmış.
    Mahkemeye çağrılsan da sakın suçu kabul etme “ben genel yazdım, adamı kstetmedim, bu adam üstüne alındı” de, hakim takipsizlik verir çıkarsın.Bu tür çok fazla dava var, hangi birini araştıracaklar.
    Ben daha ağır hakaretten dava edildim, avukatım tembihledi “suçu sakın kabullenme, gerisi basit” dedi.
    Takipsizlik çıktı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Cantuğ Ziyagil kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Hiçbir şey olmaz sana, sıkma canını.

|
    |
    |
    |
    Dünya üzerindeki canlıların, DNA zincirinde sadece dört Nükleotit bulunur. Her canlı varlık, bu dört temel yapı taşlarının değişik kombinasyonlarıyla yaratılmıştır. Bizim gen zincirimizde ise; Boşluklar vardır. Bunlar beşinci ve altıncı DNA Nükleotidir. Şu an gen aktarımını tamamladık, yeni bir tür yaratmayı başardık, Bu tür insan ile uzaylı melezidir,
  • Teğmen
    227 Mesaj
    Cahilin kelime anlamı;

1-Eğitim ve öğretim görmemiş (kimse)

2-Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan (kimse)

Burada bir hakaret göremiyorum.Cahil bu anlamları ifade eden bir sözcük.Yani mahkemeye çıksanız bile muhtemelen takipsizlik kararı verilir.Zira burada bir kişiyi aşağılama durumunuz yok.Dahası siz zaten o şahsa yönelik doğrudan bunu kullanmamışsınız genel ifade etmişsiniz ki hiçbir şekilde ceza almanız mümkün değil.
    |
    |

Est. Herkes her şeyi bilecek diye bir şey yok. O avukat arkadaşa elinden geleni ardına koymamasını söyleyin. Hiçbir şey çıkmaz şikayet etse bile.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: Cantuğ Ziyagil
  • Uzaklaştırılmış 1 gün cezanın, 19 saat 12 dakika kadarı kaldı.
    TCK 155 güveni kötüye kullanma suçu bu arada. Onun için ne yaptın?

Hocam o yanlış olmuş sadece 125. maddeden tehtit etti bir de kendisi kamu görevlisi olduğu için ceza artıyormuş sanırım. Baya kendinden emin konuşuyor sadece bana değil forumda bir sürü insana yapıyormuş bu zorbalığı.

|
    |
    cormen kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
Mobilya Takımları
Orjinal Laptop Yedek Parça
haberler
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.