DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Buzdolabımdaki karlanma problemi ile ilgili yardım..Candoğan bey el atarsan..
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
34
Cevap
1
Favori
31.253
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Beyaz Eşya >> Buzdolabımdaki karlanma problemi ile ilgili yardım..Candoğan bey el atarsan..
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   3462 Mesaj
   27 Temmuz 2011 21:26:35 Konu Sahibi
   Arkadaşlar buzdolabım eski arçelik tek kapılı olanlardan.Nedense bu kadar olmazdı ama 2 haftada bir böyle olmasından bıktım..Neden böyle oluyor bir çözümü varmı ?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShadowOfSpirit -- 28 Temmuz 2011; 10:49:40 >   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   398 Mesaj
   28 Temmuz 2011 17:01:09
   arçelik demek yenilik demek ,yenilik demek arçelik demek. yani yeni bir buzdolabı geliyor demek. bizde de vardı böyle bi dolap. hiç uğraşmayın servisle falan. maddi olarak sıkıntı yoksa güle güle deyin.
   |
   |
   _____________________________

   ZENN TEKNOLOJİ GÜVENİLMEZ ÖTESİ BİR FİRMADIR.
  • Yarbay
   12998 Mesaj
   28 Temmuz 2011 23:48:08
   Buzdolabının oluşturduğu kar;

   -Kapı açılıp kapanma sıklığı
   -Yüklenen yiyecek sıcaklığı ve miktarı
   -Ortam nemi ve sıcaklığı

   vb. etmenlere göre değişir.

   Buzdolabınızda kar eritme butonu varsa (termostat düğmesinin ortasındadır) haftada 1 basarak buzların o hale gelmeden erimesini sağlayınız. Buzdolabının termostat ayarını da biraz daha kısın. Karlanmanın o hale gelmesine izin vermeyin derim.

   Yiyecekleri oda sıcaklığına kadar soğumadan buzdolabına yerleştirmeyin.

   Kapı lastiklerini kontrol edin, buzdolabının kasasına tam olarak yapışmalıdır.

   Bu etmenlere dikkat ederseniz karlanmayı mimimum seviyeye indirirsiniz.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3462 Mesaj
   03 Ağustos 2011 08:44:41 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: candogan62

   Buzdolabının oluşturduğu kar;

   -Kapı açılıp kapanma sıklığı
   -Yüklenen yiyecek sıcaklığı ve miktarı
   -Ortam nemi ve sıcaklığı

   vb. etmenlere göre değişir.

   Buzdolabınızda kar eritme butonu varsa (termostat düğmesinin ortasındadır) haftada 1 basarak buzların o hale gelmeden erimesini sağlayınız. Buzdolabının termostat ayarını da biraz daha kısın. Karlanmanın o hale gelmesine izin vermeyin derim.

   Yiyecekleri oda sıcaklığına kadar soğumadan buzdolabına yerleştirmeyin.

   Kapı lastiklerini kontrol edin, buzdolabının kasasına tam olarak yapışmalıdır.

   Bu etmenlere dikkat ederseniz karlanmayı mimimum seviyeye indirirsiniz.   Sağolun candoğan beyy.Bu arada geçen gün ben eritmeden sabah kalktığımda buzluk neredeyse komple erimişti..Etlerde hafif yumuşama vardı nasıl oldu kendi kendine anlamış değilim..Bendeki dolaptada ürünlerde çabuk bozulma görüyorum.Bunu önlemek için düğmeyiş kullanın yazmışsınız.Fakat buzluk bölümünde tutmamız gereken zımbırtılar bozulmayacakmı ??? Buna nasıl bir önlem alabiliriz?Bu arada dolabın ısı derecesini 5 den 4 e indirdim..Babamın önerisiyle 3 e indiricem..Bunun faydası olurmuı ?Bu tarz bir dolapta haftada bir defrost yapıyoruz desek yiyeceklerim(Derin dondurucudaki)açısından problem olurmu..
   Aslında ayda bi yapıyordum..Çekip fişini içine saç kurutma makinasını dayıyordum
   Ama o kadar zahmetli işki vallahi bıkıyorum bazen.Acaba bunun yerine sizin dediğiniz düğme muhabbeti de ürünlerim bozulmadan işe yararmı.Bu kadar zahmetten kurtarırmı.Kayınvalide hanım da dellenmeye başladı.Diyorlar çocuk olsun ilk iş buzdolabı almak..Ben malıma kıyamayan bir insanım..Kolay kazanılmıyor sonuçta..O dolabı atmaya kalksam içim gider valla..Annemlerin 2 adet bunun gibi bundan daha eski biri aygaz diğeride arçelik dolabı o kadar çok sene çalıştıki..Bu arada bu dolabı istanbulda bekar evimde bir önceki dolabımı buzunu kırma girişiminde pert ettiğimden dolayı bir abimizden 200 tl gibi cüzzi bir rakama almıştım.sene 2005 ti sanırım.Kıyamadım evliliğimde bile kullanıyorum işte...Durum bu ne yapacağım..   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShadowOfSpirit -- 3 Ağustos 2011; 8:46:21 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4705 Mesaj
   04 Ağustos 2011 00:33:12
   quote:

   Orijinalden alıntı: ShadowOfSpirit   Alıntıları Göster   Sağolun candoğan beyy.Bu arada geçen gün ben eritmeden sabah kalktığımda buzluk neredeyse komple erimişti..Etlerde hafif yumuşama vardı nasıl oldu kendi kendine anlamış değilim..Bendeki dolaptada ürünlerde çabuk bozulma görüyorum.Bunu önlemek için düğmeyiş kullanın yazmışsınız.Fakat buzluk bölümünde tutmamız gereken zımbırtılar bozulmayacakmı ??? Buna nasıl bir önlem alabiliriz?Bu arada dolabın ısı derecesini 5 den 4 e indirdim..Babamın önerisiyle 3 e indiricem..Bunun faydası olurmuı ?Bu tarz bir dolapta haftada bir defrost yapıyoruz desek yiyeceklerim(Derin dondurucudaki)açısından problem olurmu..
   Aslında ayda bi yapıyordum..Çekip fişini içine saç kurutma makinasını dayıyordum
   Ama o kadar zahmetli işki vallahi bıkıyorum bazen.Acaba bunun yerine sizin dediğiniz düğme muhabbeti de ürünlerim bozulmadan işe yararmı.Bu kadar zahmetten kurtarırmı.Kayınvalide hanım da dellenmeye başladı.Diyorlar çocuk olsun ilk iş buzdolabı almak..Ben malıma kıyamayan bir insanım..Kolay kazanılmıyor sonuçta..O dolabı atmaya kalksam içim gider valla..Annemlerin 2 adet bunun gibi bundan daha eski biri aygaz diğeride arçelik dolabı o kadar çok sene çalıştıki..Bu arada bu dolabı istanbulda bekar evimde bir önceki dolabımı buzunu kırma girişiminde pert ettiğimden dolayı bir abimizden 200 tl gibi cüzzi bir rakama almıştım.sene 2005 ti sanırım.Kıyamadım evliliğimde bile kullanıyorum işte...Durum bu ne yapacağım..


   dostum herkesin malı kıymetli ama. sen her buz çözmeye kalktığında, buzluktaki ürünler birazcık da olsa eriyecek, cıvıyacak. statik dolaplarda derin dondurucu özelliği pek yoktur. eğer sen donmuş eti, tavuğu vs.yi, sıcaklığını kooruyamadan birazcık da olsa erimesine ya da cıvımasına izin verip, sonra tekrar dondurursan, her türlü zehirlenmeye, bozulmaya, bakteriye sebebiyet verirsin. zaten 200 liraya almışsın. 6 yıldan beri de kullanıyormuşsun. değer mi o kada çektiğin eziyete, sıkıntıya? yarın birgn bebeğin olursa, ki inşallah olur da analı babalı büyür, nasıl muhafaza edeceksin bu şekilde yiyecekleri? buzluktan erimiş sonra terar donmuş gıdaları nasıl yiyebileceksiniz? maddi durumunuz hakkında tabi ki bir yorumda bulunamam..haddime de değil ama...bene başka yerlerden biraz kısarak, f/p oranı yüksek no-frost bir buzdolabı almaya çalışın. naçizane görüşüm. umarım beni yanlış anlamazsınız.
   saygılar.
   _____________________________

   macbook air-yeni kullanıcı
   Samsung HT-J4550
   Cowon D2
  • Yarbay
   3462 Mesaj
   04 Ağustos 2011 01:49:56 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: emrahsnr   Alıntıları Göster   dostum herkesin malı kıymetli ama. sen her buz çözmeye kalktığında, buzluktaki ürünler birazcık da olsa eriyecek, cıvıyacak. statik dolaplarda derin dondurucu özelliği pek yoktur. eğer sen donmuş eti, tavuğu vs.yi, sıcaklığını kooruyamadan birazcık da olsa erimesine ya da cıvımasına izin verip, sonra tekrar dondurursan, her türlü zehirlenmeye, bozulmaya, bakteriye sebebiyet verirsin. zaten 200 liraya almışsın. 6 yıldan beri de kullanıyormuşsun. değer mi o kada çektiğin eziyete, sıkıntıya? yarın birgn bebeğin olursa, ki inşallah olur da analı babalı büyür, nasıl muhafaza edeceksin bu şekilde yiyecekleri? buzluktan erimiş sonra terar donmuş gıdaları nasıl yiyebileceksiniz? maddi durumunuz hakkında tabi ki bir yorumda bulunamam..haddime de değil ama...bene başka yerlerden biraz kısarak, f/p oranı yüksek no-frost bir buzdolabı almaya çalışın. naçizane görüşüm. umarım beni yanlış anlamazsınız.
   saygılar.


   Yanlış anlamak ne kelime..Teşekkürler yazdıklarınız için..Katılıyorum kesinlikle haklısınız bizim ufaklıkta yolda zaten güzel tespit ....
   Kayınbirader samsung aldı 1200 e düjital ekranı olandan sanırım..Ben aslında profilo düşünüyorum ama şu aralar dolap işine biraz yanaşmasam iyi olacak cünkü cocuk doğum masraf vsvsvs.DOğsun hanım işe başlasın o zaman inşallah sizlerinde görüşlerinizi alarak bi dolap alıcam...Tekrar sağol dostum..
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   12998 Mesaj
   04 Ağustos 2011 02:58:01
   O buzdolabını 150TL'ye satıp 150-200TL civarına 2. el çift kapılı buzdolabı alabilirsiniz maddi durumunuz fazla elvermiyorsa.

   Ayrıca 5. konum fazla, 3 yeterlidir.

   Buzlanma 3-4mm'yi geçmeden hemen defrost düğmesine basarsanız yiyecekler fazla ısı kaybetmeden defrost olayı hızlıca gerçekleşir ve ardından dolap çalışmaya başlayarak eski soğukluğuna getirir.

   Fazla kar fazla soğukluk değildir, aksine buz ısı geçirgenliği düşük bir maddedir, bu şekilde buzlu ortamda buzdolabı yüzeydeki soğukluğu buzlar yüzünden dondurucudaki besinlere iletemez. Kar ve buzun arasındaki yiyecekler aşağı yukarı -2, -3 gibi derecede duruyorlardır.

   Normalde 2 yıldızlı dondurucuya sahip buzdolapları üst bölmede yiyecekleri -8, -10 gibi derecede tutarlar. Dolayısıyla et vb besinlerin ömrü 1-2 aydır.

   2 kapılı derin donduruculu bir buzdolabı lastikle kapalı ayrı bir bölmeye sahip olduğundan bu derecede kar yapmaz. O yüzden az maliyetli bir yöntem olarak önerdim. Ben olsam o buzdolabını direkt satardım şahsen
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   12998 Mesaj
   04 Ağustos 2011 03:02:11
   Son olarak ekleyeceğim, buzları eritmek için hiç saç kurutma makinesi vb ile uğraşmayın.

   Bir tenceredeyi suyla doldurup kaynatın ve dolabın fişini çekerek kaynar su dolu tencereyi buzluğa yerleştrin. Kapıyı kapatıp 5 dakika kadar bekletin.

   Ardından tencereyi alıp buzları tahta bir spatula veya kaşıkla kanıttırın, buzlar kütle halinde yüzeyden ayrılacak ve düşeceklerdir.

   Yüzeyden ayrılan buzları hızlıca bir leğene boşaltıp lavaboya dökerseniz buz temizleme işlemi yaklaşık 10 dakikanızı alır.

   Bu işlemle buzdolabının soğutucu yüzeyi ısınmaz bile, yiyeceklerde de soğukluk kaybı olmaz. Serice tekrar doldurup dolabı çalıştırırsanız yiyecekler soğukluk kaybetmeden tekrar donacaktır.,

   Bu dediğim yöntem özellikle 2 kapılı statik buzdolaplarında çok işe yarıyor.

   Sivri aletlerle kesinlikle buz kazımayıni soğutucu kanalları delebilirsiniz.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3462 Mesaj
   04 Ağustos 2011 08:57:28 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: candogan62

   Son olarak ekleyeceğim, buzları eritmek için hiç saç kurutma makinesi vb ile uğraşmayın.

   Bir tenceredeyi suyla doldurup kaynatın ve dolabın fişini çekerek kaynar su dolu tencereyi buzluğa yerleştrin. Kapıyı kapatıp 5 dakika kadar bekletin.

   Ardından tencereyi alıp buzları tahta bir spatula veya kaşıkla kanıttırın, buzlar kütle halinde yüzeyden ayrılacak ve düşeceklerdir.

   Yüzeyden ayrılan buzları hızlıca bir leğene boşaltıp lavaboya dökerseniz buz temizleme işlemi yaklaşık 10 dakikanızı alır.

   Bu işlemle buzdolabının soğutucu yüzeyi ısınmaz bile, yiyeceklerde de soğukluk kaybı olmaz. Serice tekrar doldurup dolabı çalıştırırsanız yiyecekler soğukluk kaybetmeden tekrar donacaktır.,

   Bu dediğim yöntem özellikle 2 kapılı statik buzdolaplarında çok işe yarıyor.

   Sivri aletlerle kesinlikle buz kazımayıni soğutucu kanalları delebilirsiniz.


   Valla ilk dediğin ucuz çözüm aslında bana uyar gibi Kayınvalidede var böyle bir dolap diyorum onada zaten değişelim diye...Aslında model olarak aklımda var samsungun su pınarlı birkaç modeli..Su pınarlıları tavsiye edermisiniz mesela şu 2 si olabilir.
   http://www.avrupabilisim.com.tr/?urun-576-Samsung-RT59WMSW-No-Frost-Buzdolabi-Su-Pinarli-Parlak-Beyaz.html&ref=akakce
   http://www.avrupabilisim.com.tr/pinfo.asp?pid=777&ref=akakce

   Nasıl dolaplar sizce?
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   960 Mesaj
   04 Ağustos 2011 15:10:09


   |
   |
   _____________________________

   Konu hortlatma üstadı
  • Yüzbaşı
   960 Mesaj
   04 Ağustos 2011 15:13:01


   |
   |
   _____________________________

   Konu hortlatma üstadı
  • Yüzbaşı
   960 Mesaj
   04 Ağustos 2011 15:18:18
   Resimler bunlar dolaba dair. benim soracagim su usta 2 arkadasla ayni evde kaliyorum ve kisa sure sonra dagilacagiz zaten. birimiz askere gidecek birimiz evlenecek birimiz de is hayati icin sehir degistirecek. bu kadar kisa bir sure icin fazla masraf yapmadan 2. el temiz bir sey alalim dedik. 90 lardan kalma bu arcelik i 70 tl ye kapattik bir tanidik araciligiyla. Ama bunun buzlugu dondurmayi bile koruyamiyor. Erimeye basliyor direk. Gordugun gibi zaten ust tarafi karlanmis, alt tarafi oyle duruyor, sol ust cok karlanmis, sag az karlanmis. Yani calismasi da bir garip. Bir dugmeden bahsetmissiniz. Dolabi tum ayrintilariyla belgelemeye calistim. Acaba bozuk bir dolap mi aldik biz? 70 TL cope mi gitti oyle? Ne yapmaliyiz?
   Ufaltılmış önizleme resmi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herr18 -- 4 Ağustos 2011; 15:35:28 >
   |
   |
   _____________________________

   Konu hortlatma üstadı
  • Yarbay
   4143 Mesaj
   04 Ağustos 2011 19:37:25
   Cidden ucuza almışsınız, ben benim bekoya 200 lira verdim.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3462 Mesaj
   04 Ağustos 2011 20:49:23 Konu Sahibi
   Ben benim dolabı sahibinden den 100 tl ye satılığa verdim valla :)6 senelik bekarken almıstım..Şimdi dolap araştırıyorum..
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   960 Mesaj
   04 Ağustos 2011 21:00:21
   arkadaslar soruma cevap verseydiniz daha sevinirdim. fiyat tamamiyle araya tanidik sokmaktan oturu torpilli indirim. bu bir yana orada resimde de goruyorsunuz. buzluk suyu bile donduramamis. ne yapiyim ben boyle buzlugu, dolabi arkadaslar.
   |
   |
   _____________________________

   Konu hortlatma üstadı
  • Yarbay
   3462 Mesaj
   04 Ağustos 2011 21:09:34 Konu Sahibi
   Vallahi dostum teknik bilgim olsa verirdim ama nafile...O ayar düğmesinin ortasında biyerde düğme olmalı basınca dolap eriyene kadar basılı kalır kendini eritir sonra atar geri diye biliyorum..Birde dolabın içine ağzı açık nem verecek şeyler koyma.Koyarsanda streçle...Bu arada buz kırma işi çok meşekkatli ama birazda zevkli
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   960 Mesaj
   04 Ağustos 2011 21:18:44
   shadow bana sahibinden linkini verir misin? kimse aramadi degil mi henuz? valla seninki kar yapiyor diye sikayet ediyorsun ya hayret ettim. benim ki dondurmayi korumayi gectim suyu bile buz yapamiyor. seninkinde o tur problemler yoktur herhalde. var mi? bir de bu namussuz bu ay tek basina 25 tl civari elektrik yakmis. gecen ay yoktu bu 13 tl gelmisti bu ay 3 kisilik eve 40 tl sadece elektrik gelmis. gecen ayki odedigimiz su parasindan daha fazla yani. seninki aylik ne fatura cikariyor shadow? bu arada ss lerle susleyebilir misin konuyu?

   robotica dolabi satmayi dusunuyor musun? hani bazen elden cikarsam da kurtulsam felan dedigin oluyor mu?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herr18 -- 4 Ağustos 2011; 21:25:14 >
   |
   |
   _____________________________

   Konu hortlatma üstadı
  • Yarbay
   3462 Mesaj
   04 Ağustos 2011 21:34:01 Konu Sahibi
   Valla erzurumdayım sana biraz uzak kaçmazmı ki ? dur biraz ilan fotolarımdan ss leyem...


   Hell yea baby
   Valla ufakta geliyor artık..Ama dondurucusunda sorun vs yok sadece karlanma problemi varidi oda lastiklerinden değil problem bence candoğanın dediği gibi ne bilim yemeği salatayı sürahiyi koyuyoruz tepede nemi birikip karlanma oluyor ondan..
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3462 Mesaj
   04 Ağustos 2011 21:35:04 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: herr18

   shadow bana sahibinden linkini verir misin? kimse aramadi degil mi henuz? valla seninki kar yapiyor diye sikayet ediyorsun ya hayret ettim. benim ki dondurmayi korumayi gectim suyu bile buz yapamiyor. seninkinde o tur problemler yoktur herhalde. var mi? bir de bu namussuz bu ay tek basina 25 tl civari elektrik yakmis. gecen ay yoktu bu 13 tl gelmisti bu ay 3 kisilik eve 40 tl sadece elektrik gelmis. gecen ayki odedigimiz su parasindan daha fazla yani. seninki aylik ne fatura cikariyor shadow? bu arada ss lerle susleyebilir misin konuyu?

   robotica dolabi satmayi dusunuyor musun? hani bazen elden cikarsam da kurtulsam felan dedigin oluyor mu?


   Bu arada kimse aramadı daha 1 saat önce verdim ilanı....
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   12998 Mesaj
   04 Ağustos 2011 21:56:38
   quote:

   Orijinalden alıntı: herr18

   arkadaslar soruma cevap verseydiniz daha sevinirdim. fiyat tamamiyle araya tanidik sokmaktan oturu torpilli indirim. bu bir yana orada resimde de goruyorsunuz. buzluk suyu bile donduramamis. ne yapiyim ben boyle buzlugu, dolabi arkadaslar.


   Buzdolabınızda gaz kaçağı var. Gazının boşaltılıp gaz şarjı yapılması gerekiyor.   @robotica

   Tek kapılı bir buzdolabına 200TL çok değil mi yahu. Ben Beko'nun no frostuna bile o kadar verir miyim bilmem :)))
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
izmir havalimanı transfer
SEO
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR6
0,529
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.