Şimdi Ara

Bulunduğunuz konum telefonunuzun pil ömrünü etkiliyor: Peki ama nasıl?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
8
Favori
7.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bulunduğunuz konum telefonunuzun pil ömrünü etkiliyor: Peki ama nasıl?

Ekran parlaklığı, sıcaklık, arka planda çalışan uygulama ve hizmetler gibi akıllı telefonların pil ömrünü etkileyen birçok faktör bulunmakta. Ancak çoğu akıllı telefon kullanıcısının bihaber olduğu önemli bir etmen daha var ki o da bağlantı kalitesi

Ayrıca Bkz.iPhone 14 serisi için fiyat artışı bekleniyor: Apple zam yapmak zorunda kalabilir

Zayıf bağlantı sinyalleri bataryayı sömürüyor

Akıllı telefonlar, baz istasyonlarıyla haberleşebilmek için belirli miktarda enerji harcar. Ne var ki baz istasyonuna yakınsanız ve aldığınız bağlantı sinyali kaliteliyse telefonunuzun çok fazla enerji tüketmesi gerekmez. Bununla birlikte, telefonunuz baz istasyonuyla haberleşmekte zorlanıyor ve kötü bir sinyal alıyorsa daha fazla enerji harcar ki bu da telefonunuzun pilini hızla tüketir. 

Bu durumu amiyane tabirle şöyle açıklayabiliriz: Telefonunuz baz istasyonundan ne kadar uzaktaysa onun tarafından duyulmak için o kadar çok "bağırması" gerekir. Öyle ki baz istasyonu kelimenin tam anlamıyla telefonunuza "Seni net duyamıyorum, daha yüksek sesle bağır" diyor. Hal böyle olunca da sistem kaynakları çok daha fazla tüketiliyor. Bu da bataryanın çok daha hızlı tükenmesine ve cihazın ısınmasına sebep oluyor. Telefonların bazen durduk yere ısınmasının sebeplerinden birisi de bundan kaynaklanıyor.

Telefonunuzun üst barındaki sinyal çubuğunun 3 ya da 4 diş göstermesi sizin kaliteli bir sinyal aldığınız anlamına gelmiyor. Zira burada önemli olan, sinyal gücünü ifade eden dBm değeridir. dBm değerlerine göre sinyal kaliteleri ve bunun bataryaya etkileri ise şöyle:

• 50–70 dbm - En iyi sinyal (Minimum pil tüketimi)

• 70–90 dbm- Orta sinyal (Orta derecede pil tüketimi)

• 90–120- Kötü sinyal (Yüksek pil tüketimi)

Peki telefonunuzun almış olduğu sinyal kalitesini nasıl öğrenebilirsiniz?

Android telefonlarda sinyal kalitesi nasıl öğrenilir?

Telefonunuzun ayarlar uygulamasına girip "Hakkında" kısmından SIM ayarları ya da SIM bilgileri kısmından görüntüleyebilirsiniz.

iOS telefonlarda sinyal kalitesi nasıl öğrenilir?

Telefonunuzun arama ekranından şunları tuşlayın: *3001#12345#* Açılan ekrandan "Servicing Cell Info" tuşuna basın. Ekranı biraz aşağı kaydırınca çıkan RSRP kımındaki sayı, size dBm değerini göstermektedir.

Seyahatler de batarya ömrünü etkiliyor 

Akıllı telefonlar baz istasyonuyla ilk bağlantı sırasında hangi frekansların kullanımda olduğu hakkında bazı bilgiler öğrenir. Bu da önemli ölçüde güç tüketimine sebep oluyor. Dolayısıyla sinyal kalitesi batarya ömrünü etkilediği gibi seyahat halinde farklı baz istasyonlarıyla haberleşmek de pile ekstra yük bindiriyor.

Bağlantı kalitesini etkileyen faktörler

• Baz istasyonuna yakınlık

• Baz istasyonunun teknik yeterliliği

• Baz istasyonundaki yük miktarı

• Fiziksel engeller (dağlar, binalar, trenler vb.)

• Hava koşulları

• Mobil cihazınızın durumu

• Evet, son derece doğru. Sinyal kalitesinin yüksek olduğu Almanya gibi gelişmiş bir ülke ile, sinyal kalitesinin düşük olduğu Türkiye'yi bir kıyaslayın. Almanya'da telefonların şarjı daha uzun dayanıyor doğal olarak.

Bizdeki tüm operatörler, halka kazığı sonuna kadar sokmakla meşgul. Devlet şuan hükümetin kendini kurtarmaya çalışmasıyla meşgul. Firmaların halka dayattıklarıyla ilgilenecek takati yok.

Türkiye gibi geri kalmış bir ülkede, bir firmayı devlete şikayet ederseniz, devlet şikayeti firmaya yönlendirerek halkını başından savıyor. Dediğim gibi, halkın derdiyle değil; kendi dertleriyle meşguller.

Güzel bir yazı ve gerçekten de ciddi etkiliyor. Kız arkadaşım Vodafone kullanırken İPhone 11'in şarjını yettiremiyordu bu durumu hatırlayıp bimcell'e geçmesini tavsiye ettim artık bir sorun yaşamıyor.
    Kendim de bir ara bulunduğum yer ile alakalı sadece 4 saat ekran süresi alabiliyordum yaklaşık 8 saat yerine sıkıntı bir durum.
  • Tebrik ederim bilgilendirici bir haber Türk Telekom kullanıyorum LTE ful bar gösteriyor RSRP 95 çıktı .
  • Güzel bir yazı ve gerçekten de ciddi etkiliyor. Kız arkadaşım Vodafone kullanırken İPhone 11'in şarjını yettiremiyordu bu durumu hatırlayıp bimcell'e geçmesini tavsiye ettim artık bir sorun yaşamıyor.
    Kendim de bir ara bulunduğum yer ile alakalı sadece 4 saat ekran süresi alabiliyordum yaklaşık 8 saat yerine sıkıntı bir durum.
  • iphone da rakamı tuşladıgımda sistem hizmet veremiyor diyor

bir çözümü var mı?

• Mystical23 M kullanıcısına yanıt

Wi-Fi’yı kapatıp dener misiniz bir de? *3001#12345#*

• yaramadı maalesef

vodafone kaynaklı olabilir mi?

• Mystical23 M kullanıcısına yanıt

Belki de 🤷‍♂️

• Bende Rsrp çıkmıyor Rscp var o da 0 gösteriyor.

(Turkcell)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ß@R!$ -- 13 Temmuz 2022; 0:31:40 >
  • evet katılıyorum. istanbul silivride telefonumun sarjı aşırı hızlı bitiyor türk telekom 4.5g kullansam bile. ama zonguldak merkezde sarj bitmek bilmiyor. Çok ilginç.
  • IceRulez kullanıcısına yanıt

Simdi denedim 3G de 96-100 arasi dbm degeri varken 4.5G acinca 110 dbm ye cikti. Ben zaten hep 3G de kullaniyodum bundan sonrada böyle kullanirim. 4.5G daha cok batarya harciyo

• Yorumlar efsane,kalite efsane..hey allahim ya
  • Benim bildiğim telefonların sar değerleri ne kadar yüksek ise o kadar güzel çekiyor ve gerçekden cihazların çekim kalitesi bataryayı çok etkiliyor.
  • Ben genelde konum kapalı geziyorum. Uygulamalarda konum şarjı yiyor.
  • Bir konumda telefonun şarjı hç kullanım yapmaz ise %30-40 karda olduğu oluyor. Aynı konumda uygulama kullanımı, telefon görüşmeleri vs. %60 larda oluyor gün sonu. Buna bir izah bulamadım.
  • Şaka mı bu haber:D
  • Dayı gözünü seveyim 1996 yılında çıkan ericsson 628 zamanından bile bilinen bir şey. Yapacağınız haberi sevsinler..
  • daha az şarj yesin diye TT 3G kullanıyordum fakat günü çıkarmıyordu 4G ye geçince baya farketti normalde 3G de daha az şarj harcaması lazım ama sanırım TT 3G istasyonlarını 4G ye dönüştürdüğünü duymuştum bi yerde onunla alakalı sanırım ama bildiğim kadarıyla her şebeke için ayrı baz istasyonu olması lazım
  • GPS ve Mobil data açınca batarya uçup gidiyor. Bir de Google Maps açıksa zaten GG.
  • Kapsama alanı geniş ve bulunduğunuz yerde iyi çeken bir hat kullanımı,sarj tüketimini düşürdüğü bilinmekte.Konum servisler kapatıldığında telefonun bir anlamı kalmıyorki.Ozaman mobil interneti kapatıp kullanın.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.