Şimdi Ara

Bu Fiyatlardan 2.El Alan İleri Zekalı Var Mı Gerçekten?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
2
Favori
6.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok çok acil durumu olan insanı anlarımda, aciliyeti olmayıp neredeyse sıfır fiyatına 2.el araba sahibi olmaya bu kadar hevesli mi gerçekten bu millet?

Düşük krediyle alsan kaç yazar, arabanın fiyatında o "ucuz" kredi farkını sana çok güzel döşüyor zaten. Krediyle alınca, hiç geri ödemeyecekmiş gibi hareket eden kişileri anlaması güç.

Ekonomi çok basit bir sistemdir, Arz-Talep dengesi, arzın sıkıntılı olduğu bu dönemde, talebin bu kadar yüksek olması buraya getirdi bu piyasayı, ama bu talebi , bu fiyatlarda devam ettirebilen kişileri algılamakta güçlük çekiyorum, sanırım parayı çok kolay kazanıyorlar.

NOT: Bu yorumlarım 2.el piyasasına, 0 araç piyasası maalesef ülkenin ekonomik yönetiminin bir sonucudur, kurun değer kaybı ve mevcut vergi yükü göz önünde bulundurulduğunda, sıfır araçlar için istenen fiyatlar normaldir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tadanyz -- 19 Temmuz 2020; 23:57:17 >

• Cebinde nakit cash parası olan adam alır. Alamayan ileri zekalar da bakar böyle piyasa arttıkça içten içe kudurur. Araba alanlara sataşır. İki ay önce aldığım araç 20 bin üzerine ekledi. Senin gibi birinin aklına uyup iki ay sonra alsam ayni araca 20.000 tl fazla ödemek zorunda kalacaktım. O yüzden piyasa profesörü gibi millete akıl vermeyi bırak. Hiç araba ihtiyacım olmasaydı yatirim amacli alsaydim da olurmuş.
    dolar 3 oldu alinmaz 5 oldu alinmaz 7 oldu alinmaz. otv 60a cikti bu fiyatlardan alinmaz. corona cikti millet ac kalacak ucuza satacak simdi alinmaz. piyasa cok yukseldi simdi alinmaz. otv dusecek alinmaz. ne zaman alinir yahu. 2 sene once 95e aldigim 2016 octavia 180 bin. kar mi ettim yoo ama zarar etmedim. almayip bekleseydim simdi 2016 i20 alamiyordum. fiyatlar dusmeyecek daha da artacak. sana artacagina dair 20 25 madde yazardim ama gerek yok bu platformda.
    al satcilar yüzünden piyasa bu halde diyenler gecen sene 20 lira olan peynir 40 lira 3 lira olan limon 7 lira hersey ikiye katladi. sifiri 150 olan comfort passat simdi 300 bunu da mi al satcilar yapti
    Ulan siz böyle diye diye cepteki para eridi altın+dolar olmasına rağmen para eridi gitti.

Aralık2019 da parama temiz 2014 model c elysee bulabiliyordum etraftakiler bekle marta doğru al ucuzlar piyasa dediler sonra baktım düşmüyo alcam dedim sosyal medyadakiler ve çevredekiler ÖTV gelecek düşecek piyasa çok yüksek şu an dediler sonra tekrar baktım Corona cıktı bekle coronadan sonra baya düşücek dediler. Ee piyasa hiç düşmüyo her geçen gün yükselio param eridi gitti. 2 hafta önce zar zor temiz bi Accent Era buldum da aldım siz beklemeye devam edin . Tofaş 40bin TL oldugu zaman görürsünüz. Sürekli konuşuyorsunuz milletin araba almasını engellemeyin. Benden tavsiye piyasa dolardan altından daha hızlı yükseliyo buldugunuz aracı alın asla zarar etmezsiniz . Çünkü ben aracı 2 hafta önce 63 e aldım şimdi 70 veren adam var ama satmicam satarsam yine aramaya başlarım arabasız kalırım.
    Apoly kullanıcısına yanıt
    Apoly demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: Apoly

Cebinde nakit cash parası olan adam alır. Alamayan ileri zekalar da bakar böyle piyasa arttıkça içten içe kudurur. Araba alanlara sataşır. İki ay önce aldığım araç 20 bin üzerine ekledi. Senin gibi birinin aklına uyup iki ay sonra alsam ayni araca 20.000 tl fazla ödemek zorunda kalacaktım. O yüzden piyasa profesörü gibi millete akıl vermeyi bırak. Hiç araba ihtiyacım olmasaydı yatirim amacli alsaydim da olurmuş.
    Arabanın yatırım olarak görüldüğü bir ülkede, kimi neyle eleştiriyorum hocam. Haklısınız, hadi sağlıcakla.
    Bu ülkede CHP sağolsun oluşturulmuş bir Orta Direk var. Bu kesim, iktidarlar değişse de benzin 20 TL olsa da araba fiyatları yarım milyon olsa da arabaya binecek seviyede.

Zaten şu an Türkiye'yi ayakta tutan da bu kesim. Evet her şey pahalı ama bu insanlar bir şekilde zevkinden kısmıyor ve ekonomiyi döndürüyor. Yoksa bu ülkede arabayı boşver 1 kilo peynir bile alınmaz 1 kilo kiraz bile alınmaz.

Ekmek haricinde şu an fiyatını hak eden 1 tane şey gösteremezsiniz bana. 1 damacana su bile çok pahalı.
    tadanyz kullanıcısına yanıt
    tadanyz demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: tadanyz

Arabanın yatırım olarak görüldüğü bir ülkede, kimi neyle eleştiriyorum hocam. Haklısınız, hadi sağlıcakla.

Alıntıları Göster
    Arabanın yatırım aracı olarak görülmesi bir sonuçtur. Yüksek verginin , döviz kurunun ve ekonominin kötü yönetilmesinin sonucudur bu. Arabayı yatırım aracı olarak görenleri değil piyasayı bu hale getirenleri elestirmeniz lazım ama siz tutmussunuz araba alanları elestiriyorsunuz. Sonucu ortadan kaldırmak istiyorsaniz nedenlerini ortadan kaldırmaniz lazım.
  • Kredi erteleme bitsin devlet destegi bitsin banka hacizli satislara baslasin ucuza git arabani al max 6 ay
  • Cebinde nakit cash parası olan adam alır. Alamayan ileri zekalar da bakar böyle piyasa arttıkça içten içe kudurur. Araba alanlara sataşır. İki ay önce aldığım araç 20 bin üzerine ekledi. Senin gibi birinin aklına uyup iki ay sonra alsam ayni araca 20.000 tl fazla ödemek zorunda kalacaktım. O yüzden piyasa profesörü gibi millete akıl vermeyi bırak. Hiç araba ihtiyacım olmasaydı yatirim amacli alsaydim da olurmuş.
  • Arabasız olduğu nasıl da belli.satilik arabası olsa serbest piyasa yeaaa diye yorum kasiyordu .
  • quote:

Cebinde nakit cash parası olan adam alır. Alamayan ileri zekalar da bakar böyle piyasa arttıkça içten içe kudurur. Araba alanlara sataşır. İki ay önce aldığım araç 20 bin üzerine ekledi. Senin gibi birinin aklına uyup iki ay sonra alsam ayni araca 20.000 tl fazla ödemek zorunda kalacaktım. O yüzden piyasa profesörü gibi millete akıl vermeyi bırak. Hiç araba ihtiyacım olmasaydı yatirim amacli alsaydim da olurmuş.
  • Sanki piyasa düşecekmiş gibi konuşuyorsunuz. En fazla bir süre sabit kalır. 2019 yazında da aynı muhabbetler edildi, aralıkta fiyatlar 1.5 katına çıktı. Birde korona vurdu, hop 2 katı. Hadi korona nadir bir durum neyse. Bir halt biliyor gibi hala almayın düşecek diyorsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

Arabasız olduğu nasıl da belli.satilik arabası olsa serbest piyasa yeaaa diye yorum kasiyordu .
    Sizin algınıza göre bu piyasa normal ve arabasını satan adam kâr etmiş olmuyor o zaman, çünkü oda sattığı araba yerine yine bu bahsettiğiniz "normal" piyasadan araç alacak, yine ederinden yüksek fiyat verecek. Yani durumdan arabası olan insanda yarar sağlamış olamayacak. Sizin mantığınızla kimseye yararı olmaması lazım piyasanın.

Veya sizde balon olduğunun farkındasınız, elinizdekini yüksekten satıp, piyasa normale döndüğünde almayı planlıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tadanyz -- 19 Temmuz 2020; 22:16:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zQrba

Sanki piyasa düşecekmiş gibi konuşuyorsunuz. En fazla bir süre sabit kalır. 2019 yazında da aynı muhabbetler edildi, aralıkta fiyatlar 1.5 katına çıktı. Birde korona vurdu, hop 2 katı. Hadi korona nadir bir durum neyse. Bir halt biliyor gibi hala almayın düşecek diyorsunuz
    Hocam, benim düşüncem 0 piyasanın kesinlikle ucuzlamayacağı, hatta şu an "ucuza dağıtılan" kredilerden dolayı artan tüketimin enflasyonu tetikleyeceği ve bununda kuru yükselteceği öngörüsündeyim orta ve uzun vadede. Ama kısa vadede, bimlem kaç sene kullanılmış ve KM yapılmış araçların, sıfır araçlara ulaşabilmek kolaylaştıkça, bu fiyatlarda kalamayacağı görüşündeyim.

Kısacası sıfır araçlarda bir süre piyasa nominal değer olarak yatay gider ve kur etkisiyle ileride artar. 2.el piyasası ise geriler ve dengesini bulur, devamında sıfır fiyatları tekrar artmaya başladığında, ikinci el piyasasıda artar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tadanyz -- 19 Temmuz 2020; 22:13:32 >

• Bu ülkede CHP sağolsun oluşturulmuş bir Orta Direk var. Bu kesim, iktidarlar değişse de benzin 20 TL olsa da araba fiyatları yarım milyon olsa da arabaya binecek seviyede.

Zaten şu an Türkiye'yi ayakta tutan da bu kesim. Evet her şey pahalı ama bu insanlar bir şekilde zevkinden kısmıyor ve ekonomiyi döndürüyor. Yoksa bu ülkede arabayı boşver 1 kilo peynir bile alınmaz 1 kilo kiraz bile alınmaz.

Ekmek haricinde şu an fiyatını hak eden 1 tane şey gösteremezsiniz bana. 1 damacana su bile çok pahalı.
  • Türkiye"de sadece mantıkla ve ekonomik ahlakla düşününce hiç bir zaman araba alınmaz. Ama yıllardır süren ÖTV+KDV gerçeği, filo indirimi, muafiyet gibi şeyler varken 3-4 aydır süren bir durumu ısıtıp ısıtıp araba alınmaza getirince doğal olarak insanlar tepki veriyor.
    Herkesin şartları birbirinden çok farklı. Bunu da göz önünde bulundurarak keskin genelleme yapmaktan kaçınmak gerekir.
  • tadanyz kullanıcısına yanıt
    0 konusunda çok haklısın hocam ama 2. el gerilemez kolay kolay, yerinde sayar. Kimse aldığı fiyattan düşüğe satmaz.
  • bırakın isteyen istediği fiyata istediği arabayı alsın. zeka ile arasında nasıl bir korelasyon kuruyorsunuz anlamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zQrba

0 konusunda çok haklısın hocam ama 2. el gerilemez kolay kolay, yerinde sayar. Kimse aldığı fiyattan düşüğe satmaz.
    Arzın normale döndüğünü varsayarak konuşuyorum. 2.elde nakite dönmek isteyen, fiyatta indirime gidecektir diye düşünüyorum. Acelesi olmayan, fiyatı kısmadan (kur patlamadığı takdirde) uzun süre bekleyerek aynı fiyattan satabilir, beklediği süreçtede enflasyon bazında ucuzlamış olur verdiği fiyat.

Kur patladığı takdirde, bu fiyatlar bile aranır, orası ayrı mesele.
  • quote:

Alıntıları Göster
    Arabanın yatırım aracı olarak görülmesi bir sonuçtur. Yüksek verginin , döviz kurunun ve ekonominin kötü yönetilmesinin sonucudur bu. Arabayı yatırım aracı olarak görenleri değil piyasayı bu hale getirenleri elestirmeniz lazım ama siz tutmussunuz araba alanları elestiriyorsunuz. Sonucu ortadan kaldırmak istiyorsaniz nedenlerini ortadan kaldırmaniz lazım.

• quote:

Alıntıları Göster
    Hocam bu biraz yumurtamı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar olayı gibi. Hak veriyorum dediğinize, ama bu yönetim, bu halkın aynası bir yerde. Bireysel olarak size söylemiyorum, ama çoğunluğun zihniyetinin şekillendirdiği, kendisini bulduğu bir oluşum sonuçta. Yani yönetimin aldığı kararların, ekonomiyi getirdiği nokta, aslında bu halkın politik kesimden beklentilerinin sonucu. Sonuçta, politik kanallar, oy veren kesimin beklenti ve isteklerine cevap vermek üzerine kendilerini kalıba sokuyorlar. Ülkenin önceki zamanlarda da yatırım kültürünü iyi incelemek lazım, çok derin bir bilgiye sahip olmadığım için bir şey diyemeceğim buna, ama aşağı yukarı tahmin etmesi güç değil gibi.

• quote:

Hocam, benim düşüncem 0 piyasanın kesinlikle ucuzlamayacağı, hatta şu an "ucuza dağıtılan" kredilerden dolayı artan tüketimin enflasyonu tetikleyeceği ve bununda kuru yükselteceği öngörüsündeyim orta ve uzun vadede. Ama kısa vadede, bimlem kaç sene kullanılmış ve KM yapılmış araçların, sıfır araçlara ulaşabilmek kolaylaştıkça, bu fiyatlarda kalamayacağı görüşündeyim.

Kısacası sıfır araçlarda bir süre piyasa nominal değer olarak yatay gider ve kur etkisiyle ileride artar. 2.el piyasası ise geriler ve dengesini bulur, devamında sıfır fiyatları tekrar artmaya başladığında, ikinci el piyasasıda artar

Alıntıları Göster
    0 km artarken 2. El neden sabit kalacak onu anlamadım hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: sml_akyz

0 km artarken 2. El neden sabit kalacak onu anlamadım hocam.

Alıntıları Göster
    0 fiyatı artarken, 2.el sabit kalacak demedim hocam. Sıfır fiyatlarının kur artışı yaşanmadığı sürece artmayacağını, yatay gideceğini söylüyorum sene sonuna kadar. Bu süreçte, şiştiğini düşündüğüm 2.el piyasasının, ucuzlayacağını söylüyorum. Şu an sıfır araçla fiyatları artsa bile, 2.elin aynı oranda artacağına inanmıyorum, aradaki denge kurulana kadar. Tabi bu dediklerim, sıfır araç konusunda arz problemi giderildiği takdirde gerçekleşir, yoksa 2.el piyasası aşağı falan gelmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tadanyz -- 19 Temmuz 2020; 22:50:57 >

• Öyle ileri zeka varmış ki bende ocak ayında aldığım arabam 80 bin tl koydu üstüne
  • quote:

Orijinalden alıntı: veni60

Öyle ileri zeka varmış ki bende ocak ayında aldığım arabam 80 bin tl koydu üstüne
    Ben 2020 Temmuz ayında açtım hocam konuyu, bugün ki fiyatlardan bahsediyorum, 5 sene önce alan Einstein o zaman.
  • quote:

Ben 2020 Temmuz ayında açtım hocam konuyu, bugün ki fiyatlardan bahsediyorum, 5 sene önce alan Einstein o zaman.

Alıntıları Göster
    Ne farkeder ki ocak ayında da senin gibi konu açan arkadaşlar vardı. 3 4 ay sonra şuankinin üstüne net koyacağı 30 bin var yazarım gene
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.