Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
4.388
Cevap
62
Favori
907.165
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sayın irf@n bey üstteki serimdeki elinizde bulunan sarı kil aracınınızı komple temizliyormu?Siz onun bi ratafını kullandığınızda kirlenince ne yapıyorsunu?Her iki tarafı kirlenince onu atıyormusunuz?yoksa tekrar yoğurup kullanıyormusunuz?

demek istediğim tek bir tarafıyla araç komple temizlenirmi?yada çirt tarafaı yeterli mi aracın tüm temizliğine?
  • arkadaşlar selam.. Ankara'da turtlewax şubesi var mı acaba? Forumdan okuduğum kadarıyla araç boya döşeme konusunda en iyisi onlar galiba. Bir de sıfır araca boya koruma veya cilaya gerek var mı yoksa kış geçince mi yaptırmalı?
    Araç bakımı için Ankara'da önerebilceğinz başka yerler varsa da bekliyorum tabi yorumlarınızı..
  • quote:

Orjinalden alıntı: alpergndz

sayın irf@n bey üstteki serimdeki elinizde bulunan sarı kil aracınınızı komple temizliyormu?Siz onun bi ratafını kullandığınızda kirlenince ne yapıyorsunu?Her iki tarafı kirlenince onu atıyormusunuz?yoksa tekrar yoğurup kullanıyormusunuz?

demek istediğim tek bir tarafıyla araç komple temizlenirmi?yada çirt tarafaı yeterli mi aracın tüm temizliğine?

Her panelden sonra kili iyice yoğurmak şart. Örneğin bir kapıya kil uyguladım, yoğurup diğer panele geçiyorum, kaput gibi büyük yüzeyde yarısındayken tekrar yopuruyorum. Bu sayede temiz bir yeri gelmiş oluyor. 25 gram bir kil tüm araca yetebiliyor (yine de aracın boyasının durumu çok önemli). Boyanın sağlığı için, kirlenmiş bir kili tekrar boyada kullanmam ama çöpe de atmam, örneğin jant yüzeyleri ve aralarındaki katranları sökmede de işe yarıyor. Spreyin amacı ise kaygan yüzey sağlamak, kili yoğururken de

Kille temizlik aralığı da aracın bulunduğu yere göre değişiyor. Çevrede sanayi tesisleri (boyahane vs) varsa, kapalı garajda kalmıyorsa, ağaç altına sıklıkla park ediliyorsa daha hızlı kirlenir.

Daha önce de yazdım, yıkanmış araca elinizi sürün, boyada pütür ve pürüz geliyorsa elinize kil uygulaması yapmak faydalı olur.

Selamlar

• irf@n bey yukarıdaki yurt dışı sitesinden alışveriş yaptığınızı yazmıştınız.Ortalama kaç günde geliyor ürün?

adres teslimatında herhangi bir sıkıntı oluyormu?

siparişin gelmeme ihtimali varmı?

türkiyede hangi kargoyla yolluyorlar?

ona göre siparişi vereceğim.İngilizcem tam değil ama okulumuzdaki ingilizce öğretemeninden yardım alırız artık..

teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: alpergndz

irf@n bey yukarıdaki yurt dışı sitesinden alışveriş yaptığınızı yazmıştınız.Ortalama kaç günde geliyor ürün?

adres teslimatında herhangi bir sıkıntı oluyormu?

siparişin gelmeme ihtimali varmı?

türkiyede hangi kargoyla yolluyorlar?

ona göre siparişi vereceğim.İngilizcem tam değil ama okulumuzdaki ingilizce öğretemeninden yardım alırız artık..

teşekkürler

Normal posta (hava yolu - AirMail Small Package) ile yolluyorlar, onlar gönderdikten 6-8 gün sonra geliyor. Şu aralar Noel tatili olduğu için en erken 5 Ocak'ta işbaşı yaparlar, unutmayın. Teslimatta sıkıntım hiç olmadı, şimdiye dek ben 6-7 kez koliyle ürün aldım, baka arkadaşlarım da buradan alışveriş yapıyor, onlar da sıkıntı yaşamadılar. Gelmeyen hiçbir gönderim olmadı.

Selamlar

• peki bir sorum daha olucak.su koctas,bauhaus gıbı yerlerde satılan 29 ytl lık polısaj makınelerıyle sanırım cok katı olan pastalar atılamıyor.pekı bu makınalarla sıvı halde olan pasta-cıla karısımı urunlerı rahat uygulayabılır mıyız?mesela meguıarsın scartch x urununu elle yapmamızla,bu makıneyle yapmamız arasında cok fark olur mu?aslında 70-80 lıralık bosch un avuc taslama makınelerı de var ama onlarda bızım gıbı acemıler ıcın hata yapma payı olabılır dıye dusunuyorum?
  • quote:

Orjinalden alıntı: burakdu

peki bir sorum daha olucak.su koctas,bauhaus gıbı yerlerde satılan 29 ytl lık polısaj makınelerıyle sanırım cok katı olan pastalar atılamıyor.pekı bu makınalarla sıvı halde olan pasta-cıla karısımı urunlerı rahat uygulayabılır mıyız?mesela meguıarsın scartch x urununu elle yapmamızla,bu makıneyle yapmamız arasında cok fark olur mu?aslında 70-80 lıralık bosch un avuc taslama makınelerı de var ama onlarda bızım gıbı acemıler ıcın hata yapma payı olabılır dıye dusunuyorum?

Ucuz tipte olan polisaj makineleri sadece sıvı cilaya uygundur. Polisaj, yani çizik giderme işlemi için üstten belli bir miktar kuvvet uygulamak gerekir, o zaman bu makineler duruyor, dönmüyor. Yani çizik giderme işlemi için yetersiz kalıyor, sadece sıvı cila işine uygun. Elbette çok çok uğraşırsanız çizik giderme işlemi de yapar ama benim avuç taşlama (devir ayarlı) makinemin 5 dakikada yaptığı panel için yarım saat uğraşabilirsin. Ben önce ucuz olan makineyi aldım, biraz tecrübe ettim. Sonra sattım, zira bana yetmedi. Bir de şu var sıvı cila ya da wax zaten elle çok kolay sürülüyor, kuruduktan sonra mikrofiber bezle rahatça parlatılabiliyor. Sadece cila için makine almaya değmez derim, şahsi görüşüm.

ScratchX adlı ürün makine için değil elle uygulamaya uygundur, zira makine ile uygulandığında oluşan sıcaklıktan dolayı ürün kesiliyor, topak topak oluyor. ScratchX bölgesel olarak kullanılır (kuş pisliği yanığı, lokal çizikler vs. için), tüm arabaya elle uygulamak adamı yorgunluktan öldürür, ama olmaz diye bir şey yok tabi.

Benim kullandığım makine, devir ayarlı, 90 YTL'ye Bosch Bayiinden aldım, Karaköy'den (faturalı, 2 yıl garantili)...

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

Sağlam bir makine olmadan bu kadar mükemmel sonuç almak zor, elle bir yere kadar

Bant çekilerek yarısı kapatılmış bir panelde makine ile polisaj sonrası 50/50 görüntü...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 30 Aralık 2008; 16:20:30 >

• selamlar sonaxın hzlı cilasını aldım ancak malum soğuklardan henüz uygulama fırsatı bulamadımidaha önce kullanan varsa görüşlerini ve ideal uygulama yöntemini yazarmısınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackeagle76 -- 31 Aralık 2008; 0:31:19 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: blackeagle76

selamlar sonaxın hzlı cilasını aldım ancak malum soğuklardan henüz uygulama fırsatı bulamadımidaha önce kullanan varsa görüşlerini ve ideal uygulama yöntemini yazarmısınız

Araç yıkandıktan hemen sonra kurulamadan önce panel panel püskürtün ve pamuklu bir bezle (tercihen mikrofiber) kurulayın, bu esnada uygulanmış olacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemo_ooo

arkadaşlar selam.. Ankara'da turtlewax şubesi var mı acaba? Forumdan okuduğum kadarıyla araç boya döşeme konusunda en iyisi onlar galiba. Bir de sıfır araca boya koruma veya cilaya gerek var mı yoksa kış geçince mi yaptırmalı?
    Araç bakımı için Ankara'da önerebilceğinz başka yerler varsa da bekliyorum tabi yorumlarınızı..

Yok mu yardımcı olabilecek kimse?
  • Merhaba,
    2008 aralık ayı başı hem boya koruma hem de motor koruma (turtle) yaptırmıştım benim civic e.
    Malum havalar karlı.
    Sabah kalktığımda arabanın üzerinde 2 cm kalınlığında cam gibi buz ve üzerinde 3 cm kar var.
    Ne yapsam, diye düşünüyorum. Hiç dokunmasam da kendiliğinden erisemi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sk1975

Merhaba,
    2008 aralık ayı başı hem boya koruma hem de motor koruma (turtle) yaptırmıştım benim civic e.
    Malum havalar karlı.
    Sabah kalktığımda arabanın üzerinde 2 cm kalınlığında cam gibi buz ve üzerinde 3 cm kar var.
    Ne yapsam, diye düşünüyorum. Hiç dokunmasam da kendiliğinden erisemi?

Eğer acelesi yoksa kalsın kar-buz aracın üzerinde, erisin kendiliğinden. Ama yola çıkacaksan fazlasını süpürüp al, ama kaporta görünene kadar temizleme, çok ince bir tabaka kalsın, zaten o tabaka araba çalışınca erir gider.

Neden dersen, buz ve kar kristal yapıdadır, o kristallerin tam boyaya temas eden tarafı araçta dairesel çiziklerin oluşmasına katkı yapan bir etkendir.
  • Bıraktım, buz ve kar eridi gitti, şimdilik problem gözükmüyor.
    Su doğası gereği buz haline geldiğinden diğer maddelerin aksine hacmi genişliyor. Neticede kar veya su arabanın en küçük deliğine girebiliyor (özellike bir de şiddetli rüzgar varsa) sonrada buz haline gelip, parçallarda zorlamalara neden (özelikle ince et kalınlığı olan plastiklerde) olabiliyor. Araba karlı ve rüzgarlı havalarda dışarıda kalınca aklıma ilk gelen endişe bu oluyor hep.
    Garaj kesin çözüm tabiki.
  • merhaba arkadaslar ben arabama 2 hafta once arabama boya koruma yaptırdım car wax ta , ama bugun arabayı yıkattırdıktan sonra uzerinde beyaz lekeşer bıraktı. yıkamacı zamanla gecer dedi .siz ne dusunuyorsunuz bu lekeler hakkında acaba boya uzerinde ki fazlalıgı mı kusuyor.Simdiden tesekkurler..
  • selamlar herkese,

wax(cila), sealant için her kafadan bir ses çıkıyor.

yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla,

1-önce sealant (turtlewax gloss guard - boyanın kendisi için) uygulanıyor sonra cila ((parlaklık için) kullanılıyor.
    2-sealant tan sonra cila olmasa da olur (sadece sealant yeter)
    3-carnauba cila ozellikle koyu renk arabalarda guzel bir gorunum ve boyaya derinlik veriyor ama 1 ay en fazla gidiyor, teflon gibi sentetik cila boyadaki kılcal çizikleri daha bir belli ediyor fakat 3 ay gidiyor.
    4-önce araba yıkanır bir güzel, sonra clay bar uygulanır, sonra swirl and stratch remover gibi kılcal çizik gidericisi, sonra sealant, sonra cila uygulanır.

bu işi gerçekten bilen birinden ricam lütfen yukarıdakileri değerlendirsin ve yanlışsa bu bilgileri düzeltsin..

kazasız-belasız araba keyfi dilerim...

bir de kuş pisliği için nasıl bir koruma olur acaba??

burak
    nnnn

• Sealant ile wax aynı şeyler aslında, bir kavram kargaşası var. Meguiars forumundaki admin Mike Phillips'in verdiği bilgi şöyleydi:

Wax doğal, sealant sentetik polimer içeriyor ama uygulama amaçları aynı, aracın boyasını dış etkenlere karşı izole etmek. İkisinden biri polisajla boya düzeltme (çizik giderme) sonrası uygulanabilir. Wax temelde doğal polimer olan carnauba içerir (farklı yapıda olanları da var) sealant ise sentetik polimerler içeriyor.

Wax ya da sealantı ayakkabıya sürülen cila olarak düşünün, su,çamur,kir vs.'nin doğrudan boyaya temasını engelliyor, ama yağmur-yıkama gibi etkenlerle akıp gittiği için tekrarlanması gerekiyor, ben genelde 1-2 yada bir yeniden wax atarım. Araba üzerinde suyun bocuklanması buna bağlıdır, iyi bir wax varsa kaput tavan gibi yatay panellerde boncuklar kocaman, kapı gibi dikey panelde bomcuklar küçük ve çok sayıda olur. Bu durum yoksa wax zamanı gelmiştir. Wax ya da sealant aşındırıcı değildir, uygulamanın riski yoktur.

Waxların bazılarının dolgu özellikleri var, kılcal çizikleri az da olsa maskeliyor ama ideali önce polisajla yılda bir çiziklerin giderilmesi ve sonra wax ya da sealant uygulanması.

Meraklısına ideal bakım serisi:

Yıkama (en geç 2 haftada bir)
    Kil (clay) (duruma göre yılda 2 kere)
    Polisaj (aşındırıcı ile hare-çizik giderme) (genelde yılda 1)
    İstenirse glaze (ekstra parlaklık veren, genelde show ya da fuar arabalarına uygulanan ürün) (polisaj sonrası, wax öncesi uygulanır)
    Wax ya da sealant (1-2 ayda bir) wax genelde 2 kat atılması önerilir.

Umarım yardımcı olmuştur, ben hobi olarak bu işle uğraşıyorum, tamamen keyif için...

Buna benzer çok sayıda farklı konuyu imzamdaki forumda "Araç Bakım Ürünleri ve Uygulama" kısmında derledim, oradan da bilgi edinebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 14 Ocak 2009; 9:35:30 >

• quote:

Orjinalden alıntı: familycar

merhaba arkadaslar ben arabama 2 hafta once arabama boya koruma yaptırdım car wax ta , ama bugun arabayı yıkattırdıktan sonra uzerinde beyaz lekeşer bıraktı. yıkamacı zamanla gecer dedi .siz ne dusunuyorsunuz bu lekeler hakkında acaba boya uzerinde ki fazlalıgı mı kusuyor.Simdiden tesekkurler..

Foto görmeden bir şey söylemek zor, bazen polisaj ya da wax sonrası kalıntılar olabiliyor. Çok sayıda farklı ürünle boya koruma ve parlatma yaptım hiç böyle şeye rastlamadım. Yine de görmeden bir şey söylemek zor.

Araba temizken lekeleri yumuşak ve nemli bir bezle, tercihen mikrofiber bezle bir silin, bakalım çıkıyor mu? Çıkıyorsa polish ya da wax kalınıtısıdır. Yine de uygulama sonrası kalmaması gereken şeylerdir.
  • teşekkürler cevabınız için. peki siz turtlewax gloss guard mı kullanırdınız (bu ürün için ne düşünüyorsunuz) yoksa nanotech-teflonlu bir cila-carnauba bir cila mı kullanırdınız?

selamlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: bryavuz

teşekkürler cevabınız için. peki siz turtlewax gloss guard mı kullanırdınız (bu ürün için ne düşünüyorsunuz) yoksa nanotech-teflonlu bir cila-carnauba bir cila mı kullanırdınız?

selamlar

Rica ederim.

Turtlewax gloss guard'ı kullanmadım ama Turtlewax nanotech teflonlu cilasını kullandım, iyidir ama ömrü çok kısa. İşin özü şudur, wax olarak pure wax (yani katı - tereyağı kıvamında) daha uzun süre dayanıklı. Sıvı ya da kremsi olanlar dah kısa ömürlü, onları 2 yıkamada bir uygulamak gerekirken katı waxlar daha uzun süre dayanıyor.

Wax konusunda Collinite (Örneğinhttp://www.cleanyourcar.co.uk/wax/collinite-915-marque-d-39-elegance/prod_281.html) markası satış rakamları olarak dünyada önde gidiyor. Fiyatları tuzludur, yine de makul fiyata katı waxları da ülkemizde yapı market reyonlarında bulmak mümkün.

Elbette sıvı (fısfıs) ya da jelsi olanlarını uygulamak daha kolaydır ama katı wax'ın verdiği parlaklık ve korumanın yerini tutmazlar.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Peki wax zamanı geldi mi, nasıl anlarız? Yağmurda damlacıkların büyüklüğünden anlamak mümkün ama ayrıca...

%100 pamuklu bir havlu kumaşı temiz araba kaputuna şekildeki gibi koyun...

4 köşesinden avucunuzla böyle kavrayın...

Hafifçe bastırarak ileri geri ve dairesel hareketler yapın...

Gıcırtı sesi yoksa boyada yeterince wax vardır...

Ama gıcırtı geliyorsa, hani gıcır-gıcır temiz denir, o zaman yüzeyde wax kalmamıştır, verniği ve boyayı korumak için wax uygulaması önerilir...

• meraba arkadaşlar....benim arabamın ön kaputunda güneş lekesi var.. bunu kendim halledebilirmiyim yada boyacıya mı götürmem lazım..yardımcı olursanız sevinirim......teşekkürler.....metalik boya sax mavi
  • 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.