Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.388
Cevap
62
Favori
907.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: damonbounce

sonax ,arexons.turtle wax gibi markaların 'hızlı vizyon cila'sını önerirmisiniz?araç ıslakken sıkılıp kurulanan sprey şeklindeki cila?uygulaması basit .faydası varmı acaba

Cila (wax) ne kadar sıvı ise o kadar kısa ömürlü oluyor. Katı cilalar spreylere oranla daha uzun ömürlü ve daha koruyucu.
  • teşekkürler

quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

Çift kova yönetmi ile doğru şampuan, sünger ya da yıkama eldiveni (wash mitt) ve gritguard (kova dibindeki kum-çamur vs.nin dipte kalmasını sağlayan bir plastik) kullanarak sağlıklı yıkama olur elbette.

Ama arabadan çıkan çamurlar aynı kovadaki sudan tekrar yıkama eldiveni ya da süngere bulaşıyorsa kısa zamanda bol çizikli mat bir boyanız olur.

Fikir vermesi amacıyla bu işin profesörlerinden biri olan Mike Phillips'den bir video ekledim (İngilizce ama görsel anlatım çeviriye pek gerek bırakmıyor).

http://video.google.com/videoplay?docid=7598756069207401372&q=showcargarage.com

• cevaplar için çok saolun.
    artık şu kışı geçirip bi boya koruma, çizik giderme yaptırmak lazım. tekrar teşekkürler.

quote:

Orjinalden alıntı: TurtleWaxCarcare

quote:

Orjinalden alıntı: wertasd

TurtleWaxCarcare hocam, benim araç metalik boya. tampon ve lastik üstünde bazı boyası derin zarar görmemiş çizikler var. geçenlerde turtlewax Scratch & Swirl Remover aldım. üstünde yazdığı gibi uygulamaya çalıştım ama beklediğim gibi bir sonuç elde edemedim. çizikler için uygun olan ürün budur değil mi? ne kadar süre ile uygulamak gerektiğinden bahsetmiyordu. nasıl uygulamak lazım, ne kadar yapmalı, bu üründen sonra bişey kullanmak lazım mı (cila gibi). bilgilendirirsen sevinirim.

Sayın wertasd

Aracınızın çizik olan kısmının fotoğrafını, yada bize getirirseniz yardımcı olabilirim,

Carcare'de kullanılan çizik giderici ürünler sanayi (boyahane) ürünlerinden çok çok farklıdır.
    Boya korumada kullanılan hata giderici (çizik vb) ürünler çizikleri ısıtarak alır yani aşındırıcı bir özelliği yoktur doğru kullanılırsa boyaya herhangibir zarar vermez, defalarca aynı araç aynı parça üstünde kullanır ve en ufak bir mikron kaybına uğratmazlar ama doğru kullanıldığında.

Sanayı yani boya hanelerde kullanılan pasta cila diye adlandırılan ürünler tamamen aşındırı içerikledir, bu ürünler yeni boyanmış araçların 2000 zımpara dediğmiz çiziklerini almak için boya yüzeyindeki verniği inceltip parlatmak için kullanılır, bunun birsürü çeşidi bulunmaktadır ben enfazla uygulanını söyledim.

Siz siz olun boyahane ürünü ile aracınızı pasta işlemi yaptırmayın

• quote:

Orjinalden alıntı: damonbounce

sonax ,arexons.turtle wax gibi markaların 'hızlı vizyon cila'sını önerirmisiniz?araç ıslakken sıkılıp kurulanan sprey şeklindeki cila?uygulaması basit .faydası varmı acaba

öneririm bizzat ben kendi aracımda bile kullanıyorum her yıkamadan sonra ıslak cila hem kurulaması daha kolay oluyor hemde aracın kaportasında su izi damlacık vs. kalmıyor berrak parlak görünüyor yine kendi aracıma her ay cilada uyguluyorum aracın hala ilk günkü parlaklığı o boyanın berraklığı duruyor düzenli bakım daima aracın temiz ve yeni görünmesini sağlar piyasadaki hızlı cilaların performansları hemen hemen ayni hangisini kullanıyorsan iyi sonuç alırsın..

hatta sana kendi aracımın resmiylede göstermek isterim aracım 2006/12. ay cıkışlı işte resimi 11. ayda cekmiştim yıkama sonrası

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

• Cila ne kadar iyi ise yağmur sonrası damlacıkları o kadar büyük olur...

Damlacıklar küçükse veya hiç damlacık yoksa cila (wax) uygulamak yerinde olur. Cila sadece görüntü için değildir, asıl işlevi boyayı bir nebze de olsa dış etkenlere karşı korumaktır. Ayakkabımıza da o mantıkla cila atarız. Cila uygulamanın riski yoktur, kendiniz alıp yapın. Dünyanın parasını vermeye gerek yok uygulama yerlerine, 7-8 Liradan başlar 20-30 YTL'ye kadar ürün vardır reyonlarda, bir kutu size uzunca bir süre yeter, temiz ve kuru araca cilayı süngerle uygulayıp 5-10 dakika sonra mikrofiber bezle silmek yeterlidir

İşte cilalı aracımın yağmur sonrası görüntüsü (neredeyse 1 ay önce cilalanmıştı, ürün olarak Meguiars NXT Tech Wax kullanıyorum)...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 24 Aralık 2008; 12:54:06 >

• Kuzenimin aracına boya koruma ve parlatma yapmıştım kendim, aşağıdaki linkte fotoları var :)

2000 ve 3000 grit zımpara ile çizik giderme
    Meguiars 83 DACP ile polisaj
    Meguiars Cleaner Paste ile cila
    ve sonuç

http://www.meguiarsonline.com/forums/showthread.php?t=28778

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 24 Aralık 2008; 13:03:45 >
  • quote:

Kuzenimin aracına boya koruma ve parlatma yapmıştım kendim, aşağıdaki linkte fotoları var :)

ve sonuç

arkadasım senı tebrık ederım.kendıne guzel bır hobı bulmussun ve kendını cok gelıstırmıssın bu konuda!skoda club ten de uygulamalarını ve yorumlarını gordum.ziebart,sonax vs. gıbı fırmaların yaptıklarını yuzde yuz olamasa bıle bız de kendımız yapabılırız.ayrıca hıckımse arabaya kendının gosterdıgı ozenı ve tıtızlıgı gosteremez.ben de su anda arastırma ve ogrenme asamasındayım.1 ay once 0 km bır araba aldım.ilk isim arabayı sakın bır gunde bır alısverıs merkezının oto yıkamasında yıkattıktan sonra,arabayı yıne kapalı garajda en tenha yere cekıp cıla atmak oldu.ılk once turtle wax Carnauba platınum serısıyle waxladım,2 saat bekleyıp yıne turtle wax gloss guard dıye adlandırılan cıla sertlestırıcı ve koruyucuyu uyguladım.uygulamadan sonra kaput ve tavan cok kaygandı.fakat yan kapılarda o kadar kayganlık hıssetmedım.ayrıca yagmurlarda da aynen gonderdıgın fotodakı gıbı damlacıklar olusuyor.bu arada uygulamaları elle yaptım.cılayı pamukla surup,kuruduktan sonra mıkrofıber bezle temızledım.
    kısmetse yarın da kardesımın arabasına bır uygulama yapıcaz.ama aracında hafıf cızıkler var.arac 5 senelık.daha once de herhangı bır uygulama yapılmadı.acıkcası polısaj makınesı kullanmaya da cesaretım yok.daha kotu olabılır dıye.polısh-wax tarzında hangı urunu tavsıye edersın?

• quote:

Kuzenimin aracına boya koruma ve parlatma yapmıştım kendim, aşağıdaki linkte fotoları var :)

ve sonuç

tebrik ederim zaten skoda kulübündede var sanırım oto temizlikle ilgili konuların cok güzel olmuş

birde eklemek isterim cilayı rüzgarsız ve gölge bir yerde yapılmalı ve uygulandıktan sonra en az 15 dk. kurumasını beklenmeli daha güzel bir parlaklık ve derinlik elde edilir boyada...

• quote:

Orjinalden alıntı: burakdu

quote:

ve sonuç

arkadasım senı tebrık ederım.kendıne guzel bır hobı bulmussun ve kendını cok gelıstırmıssın bu konuda!skoda club ten de uygulamalarını ve yorumlarını gordum.ziebart,sonax vs. gıbı fırmaların yaptıklarını yuzde yuz olamasa bıle bız de kendımız yapabılırız.ayrıca hıckımse arabaya kendının gosterdıgı ozenı ve tıtızlıgı gosteremez.ben de su anda arastırma ve ogrenme asamasındayım.1 ay once 0 km bır araba aldım.ilk isim arabayı sakın bır gunde bır alısverıs merkezının oto yıkamasında yıkattıktan sonra,arabayı yıne kapalı garajda en tenha yere cekıp cıla atmak oldu.ılk once turtle wax Carnauba platınum serısıyle waxladım,2 saat bekleyıp yıne turtle wax gloss guard dıye adlandırılan cıla sertlestırıcı ve koruyucuyu uyguladım.uygulamadan sonra kaput ve tavan cok kaygandı.fakat yan kapılarda o kadar kayganlık hıssetmedım.ayrıca yagmurlarda da aynen gonderdıgın fotodakı gıbı damlacıklar olusuyor.bu arada uygulamaları elle yaptım.cılayı pamukla surup,kuruduktan sonra mıkrofıber bezle temızledım.
    kısmetse yarın da kardesımın arabasına bır uygulama yapıcaz.ama aracında hafıf cızıkler var.arac 5 senelık.daha once de herhangı bır uygulama yapılmadı.acıkcası polısaj makınesı kullanmaya da cesaretım yok.daha kotu olabılır dıye.polısh-wax tarzında hangı urunu tavsıye edersın?

Teşekkür ederim öncelikle...

Auto Glym ürünlerinin TR distribütörü var Bursa'da. Yani yurtdışında aramaya gerek yok. Bu markanın Super Resin Polish adlı ürünü gayet iyi bir polish, epey kullanıcı yorumu okudum forumlarda. Elle ve makine ile kullanıma uygun. 24 YTL fiyatı var yanlış hatırlamıyorsam, aşağıdaki linkten onlarla bağlantıya geçip sipariş edebilirsin sanırım. Polish sonrası üzerine bir de cila attın mı gayet güzel olur. Elle uygulamada Meguiars'ın ScratchX adlı ürünü de gayet iyi.

http://www.obeyticaret.com/tr/urunler.php?sayfa=amator

Biraz tecrübe ettikten sonra merakın varsa makineye geçebilirsin. Zira hiç bir elle uygulama makinenin yerini tutmaz.

Bir tavsiyem de şudur. Bu işe ciddi merakınız varsa polish + wax öncesi mutlaka kille temizlik yapmanızı tavsiye ederim. Zira polish + wax yapılacak yüzeyin pürüssüz olması şart, o nedenle reçine, katran, balata tozu vs gibi boyaya yapışmış kirleticilerden arınması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 24 Aralık 2008; 18:07:45 >

• quote:

Orjinalden alıntı: NİTROUS666

quote:

ve sonuç

tebrik ederim zaten skoda kulübündede var sanırım oto temizlikle ilgili konuların cok güzel olmuş

birde eklemek isterim cilayı rüzgarsız ve gölge bir yerde yapılmalı ve uygulandıktan sonra en az 15 dk. kurumasını beklenmeli daha güzel bir parlaklık ve derinlik elde edilir boyada...

Teşekkür ederim.

Ciladan kastınız wax ise ilkinden sonra üşenmeyip 2. katı da uygularsanız daha sağlam, daha koruyucu ve uzun ömürlü oluyor. Bu işe benim gibi meraklılar 2. katı mutlaka atıyor ve en geç 2 ay geçmeden yeniliyor uygulamayı

Tabi zaman, yer ve merak olması lazım...

Selamlar

• kille temizlik hakkında biraz daha bilgi verebilir misin?kille temizligin yenı araclar ıcın bır sakıncası olabılır mı?
  • quote:

kille temizlik hakkında biraz daha bilgi verebilir misin?kille temizligin yenı araclar ıcın bır sakıncası olabılır mı?

Elbette, 6 ayda bir yaptığım bir uygulama. Bunlar genelde 50 gramlık iki parça içeren paketler halinde satılmakta, internetten (E-bay ya da araç bakım sitelerinde bulmak mümkün - Clay Bar adıyla geçer). Hatta setleri sprey + kil ile beraber de satılıyor. Sertçe bir oyun hamuru kıvamında kil esaslı bir madde. Bir parçayı elinizle yassı hale getiriyorsunuz. Uygulanacak yüzeye ve kile bir miktar özel detay spreyi püskürtülüp (detailer spray) tüm boyalı yüzeylere hatta camlara en son da jantlara sürtülüyor. Korkmadan her aceminin uygulayabileceği bir şey. Alınan sonuç çok şaşırtıcı. En temiz boyadan bile siyah-gri kirler kilin yüzeyine yapışıyor. Sonuç olarak boyanın yüzeyine yapışmış yol kirlerini, pürüzleri, elinizi boyaya sürterken hissettiğiniz minik şeyleri, kireç kalıntılarını, reçine, katran artıklarını yok ediyor. Kaygan tertemiz bir boya elde ediyorsunuz. Yaparken dikkat edilecek tek şey yere düşürdüğünüz bir kili asla kullanmamak. Sanıldığı gibi çok zaman alıcı bir şey değil. Yarım saatte bir otomobili bitiriyorsunuz. Riski olmayan bir uygulamadır, kesinlikle araca zarar vermez, çizmez. Temiz dediğin araçtan bile leş gibi kir çıkıyor, inanamıyorsun. bu uyguladan sonra polish + wax uygulamak her zaman daha güzel sonuç verir.

Kille temizlik:

İşte Clay Bar

Yıkanmış arabayı sanki süngerle siliyormuş gibi...

İşte uygulama ve sonrasındaki fark...

http://www.youtube.com/watch?v=a6oSaJTfVOk

http://www.youtube.com/watch?v=yfEfLGL59GI

• peki bu 50gr. lık clay barın kullanım omru ne kadar.yıkanabılır mı yoksa tek kullanımlık mı?bıraz arastırdım gercekten polısh ve wax oncesı kullanılması cok faydalı bır urun!mesela benım arac galerının ıcınde durmuyordu.dısarıdaydı ve kaput,tavan fabrıka cıkısı bır plastıkle kaplıydı.ama kapılarda bu yoktu.wax yaptıktan sonra yan kapılarda elımle hıssettıgım hafıf puturtu bundan kaynaklanıyor olabılır mı?tavan ve kaput aksıne mukemmel kayganlıktaydı.
  • bu 50gr lık clay bar 3 kullanımlıktır benim bildiğim her boya temizliğinde 3/1 oranında kullanılıyor cok yararlı bir ürün gercekten cila uygulamasınında arkadaşımızın dediği gibi daha kolay ve sağlıklı yapılmasını sağlıyor
  • quote:

peki bu 50gr. lık clay barın kullanım omru ne kadar.yıkanabılır mı yoksa tek kullanımlık mı?bıraz arastırdım gercekten polısh ve wax oncesı kullanılması cok faydalı bır urun!mesela benım arac galerının ıcınde durmuyordu.dısarıdaydı ve kaput,tavan fabrıka cıkısı bır plastıkle kaplıydı.ama kapılarda bu yoktu.wax yaptıktan sonra yan kapılarda elımle hıssettıgım hafıf puturtu bundan kaynaklanıyor olabılır mı?tavan ve kaput aksıne mukemmel kayganlıktaydı.

Yıkama sonrası boya üzerinde elini gezdir, pütürler varsa hissedersin zaten.

Ben 50 gramlık barı alıp 2'ye bölüyorum, yani 25 gramlık yetiyor komple bir uygulama için, eğer araba temiz ise. Kullanım ömrü arabanın kirine göre değişir. Kapalı kapta saklarsan bir sonraki sefere de yoğurup kullanabilirsin (eğer leş gibi olmadıysa), 6 ayda bir kullandığım için 50 gramlık bar bana 1 yıl yetiyor.

Bu benim çektiğim foto, o büyüklükteki bir şey yaklaşık 25 gram, tüm arabayı geçiyorum onunla, sonra camları en son da jantlara uyguluyorum (katran damlaları vs için.). Düzenli olarak detaylı bakım, temizlik cila uygulamama rağmen tahmin etmeyeceğim kadar kir çıkıyor. Yani meret işe yarıyor.

Bu da ayna

• hocam bu kilin satıldığı bir link verebilirmsin?ben baktım bulamadım
  • http://www.meguiars.com.tr/index.php?_room=2&_action=detail&_page=6

(Boyalı Yüzey Temizleme Seti)

Ağaç reçinesi, endüstriyel atık ve boya serpintisi araç yüzeyine
    yapışan ve yüzeyi kumlu ve donuk bir hale getiren yapışkan kirlerdir.
    Meguiar’s Quik Clay temizleme seti yüzeyi hızlı ve güvenli bir şekilde
    ayna kayganlığına getirir. Böylece, cila ve koruyucular daha iyi ve hızlı
    bir şekilde uygulanıp silinebilir ve daha parlak sonuçlar alınabilir.

fiyatı 80ytl.

meguiars de satılıyor arkadaşım sprey ile birlikte satılıyor takım halinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NİTROUS666 -- 26 Aralık 2008; 10:58:58 >

• quote:

Orjinalden alıntı: alpergndz

hocam bu kilin satıldığı bir link verebilirmsin?ben baktım bulamadım

Ben bu siteden satın aldım. Uzun süredir alışveriş yaparım, güvenli bir yer, KK ya da PayPal'le ödeme mümkün. En iyi posta ücretleri burada.

http://www.performancemotorcare.com/acatalog/Clay_Bars2.html

Diğer ürünler içinde linklerine bakablirsiniz.

Meguiars Quik Detailer + PMC Clay Bar - 100g satın alırsan 16 £ yapar, 7-8 £ da posta parası eklenir, 50 küsür YTL'ye almış olursun. Üstelik 100 gramlık bu bar sana 25'er gramdan 4 uygulamaya yeter, 2 yıl götürür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 26 Aralık 2008; 11:22:23 >

• bıraz once bızım bıraderın arabaya bı uygulama yaptık.arac 2005 getz,daha once hıcbır uygulamaya gırmedıgı bellı:)bu ıslere yenı merak sardıgımdan daha once hıc dıkkat etmemıstım arabasının durumuna.aracın kaput ve tavanı(ozellıkle tavan) fecı halde puturtuluydu.bellı bolgelerde kucuk de olsa recıne ızlerı falan kalmıs.zaten bunları gorunce umıdımı kestım yanı:( neyse temızlık kılı bulacak vaktımız yok deyıp elle turtle wax scratch&swırl removerı uyguladık,ardından platınum serısı wax ondan sonrada gloss guard cıla sertlestırıcı.kardesım sonuctan cok memnun kaldı ama acıkcası benı pek tatmın etmedı.tamponda surtunmeden kaynaklanan bazı cızıkler vardı onları guzel kapattı ama tavana bı etkısı olmadı:(bu kadar ıslemden sonra bıle puturtulu bır yuzey vardı.su clay bar gecırebılır mı yılların puturtulerını:))
  • Orjinalden alıntı: irf@n

Orjinalden alıntı: alpergndz

Ben bu siteden satın aldım. Uzun süredir alışveriş yaparım, güvenli bir yer, KK ya da PayPal'le ödeme mümkün. En iyi posta ücretleri burada.

http://www.performancemotorcare.com/acatalog/Clay_Bars2.html

Diğer ürünler içinde linklerine bakablirsiniz.

Meguiars Quik Detailer + PMC Clay Bar - 100g satın alırsan 16 £ yapar, 7-8 £ da posta parası eklenir, 50 küsür YTL'ye almış olursun. Üstelik 100 gramlık bu bar sana 25'er gramdan 4 uygulamaya yeter, 2 yıl götürür.

sayın hocam vermiş olduğunuz linkteti clay bar hangisi? 8,05 avro olan mı?

ayrıca kaç günde geliyor sayın hocam bu ürünler?

ingilizcemiz yetersi olunca tam anlayamıyoruz ?

teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.