Şimdi Ara

BOUN İŞLETME MEZUNLARI CİDDEN DÜŞÜK MAAŞLI MI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
2
Favori
3.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • top class universitelerde işletmeci maaşlarını merak etmeyen var mı?

ben sakaryada elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. baya kişiden bilgi aldım, en ortalama mezun 14-17 arası alıyor. aşağı yukarı 2 asgari ücret.

hemşire maaşı, 20 bin civarı ama seneler geçtikçe pek üstüne koymuyor. atıyorum, 10 senelik tecrübeyle 30 bin alıyorlar.

bir kişiden (2 senelik tecrübeli itü işletme mezunu) ortalama 20-25 diye duydum, böyleyse ve 2 senelik içinse düşük.

çok iyi yerlere giren yeni mezunlar 30k civarı alıyormuş, bunu biliyorum.

başka bilmiyorum ama ortalama üstü bir mühendis kadar alıyorlar. cidden o kadar 1000’e girip 2 senelik tecrübeyle bu adamlar 25 falan alıyorlarsa, 70 binlik bir sayısal bölümdeki adam gibi maaş alıyorlar.

bilgisi olan var mı?

bizim okul mühendislikte turkiyenin tam ortalamasında, baykar maaşları 30’a yaklaşık; ford, siemens için ise bu maaş aralığı 23-25 arası yeni mezu için.

ford,siemense yeni mezun olup giren bir sürü ytü mezunu bile var. bizim okuldan bile yüzde 10’u bu tür şirketlere giriyor yeni mezun olup.

otokar,bmc,toyota boshaku’nun bile neredeyse %20-25i sakarya mezunu. sakaryada olduğundan dolayı.

burada bu insanlar 20-25’ten düşük almıyor yeni mezunken.

tabii, çok yüksek alanlar da var mezunken ama cidden bir boğaziçi,koç,itü,gsü işletme mezunu 20-25k alıyorsa biraz vasat. üstelik, kendinizi geliştirmezseniz ortalama bir mühendisten farkınız kalmıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• zaten kimse Boğaziçili diye kimseye daha yüksek maaş vermez ki, aynı şirketteki farklı bölümlerden insanları maaşları ortalama aynı oluyor. mesele bogazicililerin yüzde kaçı 25k ile işe başlıyor sakaryalilarin yüzde kaçı 25k ile işe başlıyor.

bir de siz Siemens işe alırken tamamını bogazicili alıyor boş kalırsa YTÜlu mu alıyor sanıyordunuz?
  • "top class universitelerde işletmeci maaşlarını merak etmeyen var mı?"

Var.
    Ben.

İyi geceler dilerim.

• zaten kimse Boğaziçili diye kimseye daha yüksek maaş vermez ki, aynı şirketteki farklı bölümlerden insanları maaşları ortalama aynı oluyor. mesele bogazicililerin yüzde kaçı 25k ile işe başlıyor sakaryalilarin yüzde kaçı 25k ile işe başlıyor.

bir de siz Siemens işe alırken tamamını bogazicili alıyor boş kalırsa YTÜlu mu alıyor sanıyordunuz?

• Hocam iibf'de inanılmaz bir uçurum var ve bu hem okullararası boyutta hem de aynı okulun içindeki öğrenciler arasında. iibf'de en önemli üç şey genelde networkünüz, referanslarınız (kimileri buna torpil de diyor ki haklılık payı olmakla beraber tamamen değil) ve kişisel özellikleriniz (buna da şimdi soft skill diyorlar).

Top üniversiteleri top yapan unsur öğrencilerine vizyon vermesi, onları elit kimselerle tanıştırması (mesela Bilkent econa gelip Refet Gürkaynakla karşılaşmak veya kariyer günlerinde okula gelen kişiler). Boun mezunu adam oturup sadece ders çalışırsa yine bir şekilde bir yere gelebilir. Ama diğerleri kesinlikle onun önünde olacaktır.

Maaş konusunda bizzat benim elimde veri yok, daha bölüme yeni geçtim. Ama üst dönemlerden ve mezunlardan duyduğum başlangıç maaşları:

big4 (9k-15k) süründürür ama isim ve tecrübe verir. Sektördeki CEO ve CFO'ların falan bir kısmı big4 da birkaç yıl çalışıyor.

bankalar (13k-40k) müfettiş yardımcıları sağlam para vurur ama meslek rutindir deniyor. Uzman yardımcılığı ve mtler biraz daha afilli ama daha az maaş alır. Dil tazminatı vs. varsa maaş artabilir. Ayrıca prim mevzusu falan da varmış.

fmcg (10k-40k) burada daha yüksek alan da mutlaka vardır. Yani P&G falan burada.

diğer (işsiz- milyoner) işsiz de kalabilirsiniz iyi bir ekiple şirket kurup milyona da yürürsünüz. hoş bu iibfye özgü değil ama neyse

kısacası kısa vadede çok matah maaşlar bulamayabilirsiniz. Ancak uzun vadede düzgün çalışan ve kendini geliştiren adamlar yurt dışına da çıkıyor 6-7 haneli maaşlara da ulaşıyor (45-60 yaş civarı)

ayrıca çok büyük diye övülen firmalar da o kadar yüksek maaşlar sunmuyorlar (hatta daha küçük firmalar bazen inanılmaz maaşlarla gelebiliyor) ancak isim ve tecrübe sunuyorlar.

• Mithrandir. kullanıcısına yanıt

buradaki olay, tmde ilk 500 vs sayısalda 75k.

kesinlikle boğaziçi sakaryayı keser atar.

ama hacettepe eem, ne bileyim ytü bilgisayar gibi versuslarda işi zor.

saü bana sorarsan ortalama- ortalama altı bir okul.

• versusu kazanacak belli de

hocam boun işletmedeki her mezunun mezun olurken 3k dolarla baslayacagını mı sanıyorsun?

boğaziçi bir ekoldür, giremeyen tadamaz. bir ortamdır, kültürdür. 4 seneni götürür, ha her okula it bağla durur. hayatın boyunca bir etikettir boğaziçi.

sadece maaş kıyaslayaması yaptım, emin ol saü eemden de iyileri vardır, boun işletmeden de kötü vardır.

dediğim olay sayısal-tm olayı.

itü otomasyon vs boğaziçi işletme versusu yapılabilir yani. demek istediğim buydu.

istersen gül ama boğaziçinde pdr,felsefe,sosyolohi falan okuyacağıma ortalama okulda bilgisayar,eem okurdum daha iyi.

• 8500+ssk+günde 29 lira 30 kuruş sodexo alıyorlar

• BOUN İŞLETME MEZUNLARI CİDDEN DÜŞÜK MAAŞLI MI

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 8500ü önceden bir uzman bile kazanamıyordu ve gerçekten iyi para olarak bakarken şimdi asgari ücretin kendisi olmasıBOUN İŞLETME MEZUNLARI CİDDEN DÜŞÜK MAAŞLI MI 

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

Küçükken doktorlar 15k kazanıyor lüks araçları var vs denince şaşırırdım, şimdi bu paralar çok az kaldı :(

• network yani torpile bağlı

• Bir EA'cı asgari ücretten fazlasını almamalı.

• BeforeIforget B kullanıcısına yanıt

asgari ücret + döner yeterli

• quarisret kullanıcısına yanıt
    döner ne döner ekmek mi
    hemen gidiyorum hocam

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • İsletme mezunlarinin maaslari muhendislerinkine gore cok daha hizli artiyor tecrubelendikce.

• vamosnikko kullanıcısına yanıt

Top üniversitelerde öyledirde diğer işletmeciler iş bulduğuna şükretsin yükselmeyi geç

• enesbaba0641 E kullanıcısına yanıt

Ne oldu senin sonuçlar

• Hala bekliyom polisliği BOUN İŞLETME MEZUNLARI CİDDEN DÜŞÜK MAAŞLI MI 

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.