Şimdi Ara

BOSE marka Hoparlör hakkında bilgisi olan varmı ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
2
Favori
75.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bir firma yıllar once buyuk bas driverlı kocaman kabınler varken kucucuk hoparlorlerle piyasaya girip insanları hayretler icinde bırakdıysa bu buyuk basarıdır ki gunumuzde hala boyle ve bu sekilde calısan firmada yok. Yeni kupler eskilerinin yarısı kadar kucuk ve cok daha agır. Ayrıca lux segment ust sınıf otomobil firmaları, nasa, helikopter, ucak sektoru bu markayı tercih ediyorsa bu urunlere kotu demek biraz abest kacar zaten. Fiyatı dısında tartısılacak bir sey yok aslında. Yukardaki hoparlor uretmez yorumlu yazıda cok ilginc. Ayrıca 5+1 sistemleri full range sistemleriyle bir tutmak dahada ilginc. Firmanın boyle bir iddeası yokki zaten ev sinema ve stereo sistemleri ayrı tutarak ayrı urunler sunarak bunu belirtmis.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ikarahal

Konu hortlamıs yine.

Bir firma yıllar once buyuk bas driverlı kocaman kabınler varken kucucuk hoparlorlerle piyasaya girip insanları hayretler icinde bırakdıysa bu buyuk basarıdır ki gunumuzde hala boyle ve bu sekilde calısan firmada yok. Yeni kupler eskilerinin yarısı kadar kucuk ve cok daha agır. Ayrıca lux segment ust sınıf otomobil firmaları, nasa, helikopter, ucak sektoru bu markayı tercih ediyorsa bu urunlere kotu demek biraz abest kacar zaten. Fiyatı dısında tartısılacak bir sey yok aslında. Yukardaki hoparlor uretmez yorumlu yazıda cok ilginc. Ayrıca 5+1 sistemleri full range sistemleriyle bir tutmak dahada ilginc. Firmanın boyle bir iddeası yokki zaten ev sinema ve stereo sistemleri ayrı tutarak ayrı urunler sunarak bunu belirtmis.

herkes kendi malını över ben de logitech i övmeye kalksam ne diyeceksin ki bana

• Creative ile Bose Hoparlörleri aynı kefeye koymam zaten
  • Haklısın Turk olarak boyleyiz.

Ama konusunda uzman yıllarını vermis, tecrubeli ve buyuk referansları olan firmalar zaten belli.
    Bose de bu firmalardan biri. 1964 yılında kurulmus sadece speaker konusunda calısan, argesi guclu, piyasaya havacılık sektorune urettigi kulaklıklarla giren ve hala kullanılan, Nasa ya kadar uzanan, audi, mercedes, hummer, maybach gibi lux segment otomobilerin ses sistemlerini yapan bir firmadan bahsediyoruz.

Bose den cok daha ust seviye hiend speaker ureten firmalarda var tabi. Ben bose nin urunlerini tanıdıgım icin burda bildigim olcude artı ve eksileri ile bilgi veriyorum sadece. Kullandıgım malı ovmek gibi bir kaygım yok.
  • Valla arkadaşım porsche arabalarının kolon sistemlerine bir bak derim başkada bir şey demem . PCkolon sistemleri dersen tabiki cerative logitech ipi göğüsler muhakak ancak küçük hoparlör ev sinema sistemlerinde üstüne şu an ürün tanımam bu benim şahsi fikrimdir.Bose cinemate serisinide imkanın olursa bir dinle hangi kolon sistemi 2.1 le bu adar yakın 5.1 ses sistemi hissini verir bilemem ve arzu ettiğin yerede bağla ister pc ye ister tv ye adamlar yapmış kendini ispatlamış Kalite üretiyorsan pahalı olucak tabili yurt dısındaki fiyatına göre yuksek ancak bizdeki hangi ürün yurt dısına gore ucuzki zaten
  • arkadaslar selam,
    suan dubaideyim ve ses sistemi kuruyorum. bugun DENON AVR2808 amfi aldim. Simdi de sirada haporlor kaldi. iki marka ve modelde takildim kaldim. birisi BOSE AM10 ve diqeri DEFINITIVE PRO 1000. bu amfi icin hangi sistem daha iyi olur. birde sunu duydum BOSE AM10 icin amfiye gerek olmadigini ve amfinin bosa alinmis oldugugunu, bose aktif ses urettigini soyluyorlar. sizce hangisi uygun olur. lutfen acil yazarmlisiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: visnesoda

arkadaslar selam,
    suan dubaideyim ve ses sistemi kuruyorum. bugun DENON AVR2808 amfi aldim. Simdi de sirada haporlor kaldi. iki marka ve modelde takildim kaldim. birisi BOSE AM10 ve diqeri DEFINITIVE PRO 1000. bu amfi icin hangi sistem daha iyi olur. birde sunu duydum BOSE AM10 icin amfiye gerek olmadigini ve amfinin bosa alinmis oldugugunu, bose aktif ses urettigini soyluyorlar. sizce hangisi uygun olur. lutfen acil yazarmlisiniz?

Bose am10 da sadece sub unitesi aktiftir. Uydular enerjilerini sub unitesinden degil, kullanılan receiver dan alırlar. Uydular pasiftir. Ayrıca bosede 5+1 dijital ses cozucu devrelerde yoktur. Yani Receiver kullanmak sart.
  • Bose dünyadaki en keyifli 5.1 sinema sistemini üretiyor. Ancak Türkiye'de satılan fiyatlarla yanlarına yaklaşmak mümkün değil malesef. Lifestyle 48 in Tr de ki satış fiyatı neredeyse 12.000 ytl. Usa satışının 2 katından daha yuksek. Bose u dinlemeyip kulaktan dolma bilgilerle yorum yapanlara kanmayın. Paranın alabileceği en iyi ürün ama Tr fiyatlarıyla değil. 10.000 dolarlık bir ürün olsa zaten USA da o paraya satılır.

Diğer markaların heyyula gibi hoparlörlerle veremediği sesi Bose verir. Ama BOSE da tekno dinlenmez....Koyun bir Vivaldi kapayın gözlerinizi bakın ne oluyor....
  • quote:

Orjinalden alıntı: BLoWeR

Bose dünyadaki en keyifli 5.1 sinema sistemini üretiyor. Ancak Türkiye'de satılan fiyatlarla yanlarına yaklaşmak mümkün değil malesef. Lifestyle 48 in Tr de ki satış fiyatı neredeyse 12.000 ytl. Usa satışının 2 katından daha yuksek. Bose u dinlemeyip kulaktan dolma bilgilerle yorum yapanlara kanmayın. Paranın alabileceği en iyi ürün ama Tr fiyatlarıyla değil. 10.000 dolarlık bir ürün olsa zaten USA da o paraya satılır.

Diğer markaların heyyula gibi hoparlörlerle veremediği sesi Bose verir. Ama BOSE da tekno dinlenmez....Koyun bir Vivaldi kapayın gözlerinizi bakın ne oluyor....

Oyle malesef fiyat yuksekligi ister istemez insanları baska urunlere yoneltiyor, haklılarda. Yalnız suda varki sinema icin uretilen am serisi vb urunler malesef muzik te cuvallıyor. Sonucta o sistem sinema icin uretilmis. Midbas boslugu ve yuksek frekanslardaki yetersizligi sub unitelerinde duyulabilir degilde daha cok hissedilen uguldayan alt frekansları uretmesi mono olması muzik icin cok ters. Full range calısmadıgı icin am serisi yada sinema sistemi urunleri her tur muzikte hayal kırıklıgı yaratır. Tekno tarzı makina muzikleri en kolay muziktir bol ritim o kadar. Ama bir jazz, blues, klasik muzik isin icine girdiginde hersey degisir. Am5 bile pasif oldugu halde ideal stereo performansını veremiyor cunku altyapısı buna izin vermiyor. Zaten muzik ve sinema urunleri ayrılmıstır. Once bunu ayırmak lazım. Yoksa sinema sisteminde su muzik boyle calıyor demek bastan yanlıs oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 5 Aralık 2007; 16:16:42 >

• söylemesi ayıp aldım bende laptop um aevde kullanmak için

COMPANION® 5 multimedya bundan aldım

http://www.modern.com.tr/bose/home/product1.asp?pid=10

mecidiyeköy deki yerinden aldım en ucuz piyasa da 990 ytl idi orda sağolsunlar öğrenciyim felan dedim (gerçi bukadar pahalı sistemi öğrenci ne yapsın :) aynısını adama da söyledim ama indirim de istedim)

neyse 900 ytl ye aldık haftaya perşembe elimde inş. ellerinde yoktu bakalım

• bendende kısa bilgiler
    nedir bu bose markası
    stereo olarak bose hifi dünyasında pek tutulan bir marka değildir hatta bazı yorumlarda yerden yere vurulmakta çok daha ucuza daha iyi alternatifler önerilirmektedir.yani müzik olarak iyi bir tercih değil kesinlikle bikaç yerde dinldedim etkiyeci evet ama etkiyelici olan iyidir diye birşey yok kesinlikle hatta bazı ünlü firmalar ticari kaygılarla frekanslarda oynama bile yaparlar örneğin tizler daha keskin daha canlıdır ilk dinlemede kulağınız çok sever hemen satın alma isteği uyanır baslar çok derindir hiç böyle bas sesi duymamışsınızdır gibi..eve geldiğinizde durum değişir hoparlör 1-2 saat içinde başağrısı yapar yada kulağınızı yorar sonra hoparlör kafanıza göre çalamaz yani kendine göre bir sesi var dediğiniz zaman kafasına göre çalıyor demektir

dts konusnuda işler biraz daha farklı yani dtsde patırtıyı çatırtıyı size daha iyi veren daha iyidir gibi bir mantık vardır bununla beraber stereo bir hopörlörden de 5.1 kurulur
    aslında makul fiyatlı iyi bir bookshelf artı sub ile filmlerdeki sesler çok daha iyi duyulur ama böyle bir sistem bile bose un 3000binlik fiyatını geçer aslında bose uydulardaki fullrange sürücülerde ciddi frekans dengesizliği olduğunu kuvvetle düşünüyorum o boyutlardaki bir sürücüyle mutlaka bir yere kadar ses alınır örneğinbas freakanslar çok kısıtlı olacaktır ama bose bunu sub tasarımıyla gizliyor sanırım

yani nekadar çok para verdim o kadar iyi ses alırım paramın karşılığını alırım diye birşey yok ama çok paranız varsa ve macera arıyorsanız o başka tabi ben aslında uydularda kulanılan sürücülerin 25-30 doları dahi geçeceğini düşünmüyorum aslındaki önceki sayfada verilen grafikte şekillerde bana göre saçma sapan grafikte sesin önce direk yukarı çıktığını sonra ani bir viraj alarak öndeki porta yöneldi görülüyor böyle bir şey mümkün değil yani bose öyle bir teknoloji üretmişki her sürücünün üretti ses dalgaları kabin içinde akrobatik hareketler yapıyor sonra kabinden çıkıyor duvarlardan sekiyor ve bozulmadan kulağınıza geliyor bugünkü teknoloji ile böyle bir şeyin mümkün olduğunu sanmıyorum aslında bugün kabinlerin yarattığı olumsuzluklardan dolayı stereo dünyasında açık kabinli tasarımlar yapılmaktadır ve bu tarasımlarda oldukça yaygındır

bunları neden yazdım müzik yada film konusunda kalite arayışında olan bütçesi kısıtlı olan arkadaşlar öyle kulaktan dolma bilgilerle parasını harcamasın diye yazdım biraz araştırırlarsa sonra üzülmezler özellikle film konusunda çok para harcamanıza gerek yok ortlama bir sistem bile işinizi çok rahat görür tabi biraz dürüst bir firmanın ortalama bir sistemi..

• valla deidğinde kesinlikle haklısın...

ama ben takıntıları olan biriyim vede bu ürünü göreli 5*6 ay ı geçti belki 1 sene oldu almayı düşünüyordum eliem para geçti gittim 1+1 ini alayım dedim 250 ytl felandı sonra yaklaşık 100 ytl lik bir indiirm yapılınca almak istediğim set i aldım

okuduğum yorumlarda da benim aldığım sistem için diyorum iyi olduğu fakat pahalı olduğu yazıyor usa de 400 $ bu ürün ordaki kişiler pahalılığındna şikayet etmişler biz burda aynı ürüne 750 $ verdik ayrı mesele tabii...

neyse benim için ses önemli am abun yanında tasarım da önemli idi vede o kablolu kumandasıda çok hoş gerçekten
  • quote:

Orjinalden alıntı: blackbullet

bendende kısa bilgiler
    nedir bu bose markası
    stereo olarak bose hifi dünyasında pek tutulan bir marka değildir

Stereo acısından:
    Bose urunleri hi-fi degildir. Sesle oynar ve kendince bir yorum yaparak kulaklara iletir. Hi-fi de esas olan sese artı yada eksi hicbir sey katmadan aynen iletebilmesidir. Tum enstruman sesleri mumkun oldugunca dogal cıkmalıdır. Bu yuzden hi-fi ciler pek sıcak bakmaz. Bose aslında baska kulvarda kosar. İnsan kulagının hosuna giden etkileyici bir sese ulasmaya calısır. Ustelik daha kucuk driver ve kabin tasarımıyla. Kimisi begenir kimisi begenmez ayrı konu. Ama basarılıdır, kendine has bir ses karakteri vardır. Bir konserde sesler direkt kulaga gelmez cogu duvarlardan cisimlerden yansır. Bosede buradan yola cıkarak uygun oranlarda on,yan,arka cevresel yayın yaparak duvarları kullanır ve konser salonu etkisine ulasmaya calısır. Direkt/yansıyan ses ile odaya gercekten cok hakimdir. Yanına klasik bir kabin koydugunuzda bu farkını cok iyi hissettirir. Mesela 1 onde 8 arkada olan hoparlor yapısı ile 901 efsane olmus bir urundur. Patentinde olan gelismis bandpass subwoofer kabin tasarımının frekans cevabı cok etkileyicidir. Tum urunleri tescilli bir bilgisayar programıyla test edip piyasaya sunar.

Sinema sistemlerinde ise boyut/performans oranı insanları hep sasırtmıstır. İnsanların duydukları ile gordukleri bugun bile kafalarını karıstırır. Birde siz am5 in 20 yıl once cıktıgındaki etkiyi dusunun. Bunlar basarının gostergeleridir zaten. Birde ciddi referansları vardır. Onemli olan insanın ne aldıgını bilmesidir.
    Sadece pazarlama basarısı degil urun basarısıda var. Fiyatları ozellikle ulkemizde cok pahalı malesef. İnsanlarda bu fiyat karsısında cok daha fazla beklentilere girebiliyor. Aslında elestrilecek tek yanı bu.

• Bilgi acısından:
    Bose nin ses sistemleri dısında etkili calısmalarıda bulunmakta.
    Asagıdaki linkte Bose otomobil amortisorleri konusunda videosu bulunmakta. Porsche ile karsılastırmalı testler var.

http://www.youtube.com/watch?v=eSi6J-QK1lw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 7 Aralık 2007; 16:30:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ikarahal

quote:

Orjinalden alıntı: blackbullet

bendende kısa bilgiler
    nedir bu bose markası
    stereo olarak bose hifi dünyasında pek tutulan bir marka değildir

Stereo acısından:
    Bose urunleri hi-fi degildir. Sesle oynar ve kendince bir yorum yaparak kulaklara iletir. Hi-fi de esas olan sese artı yada eksi hicbir sey katmadan aynen iletebilmesidir. Tum enstruman sesleri mumkun oldugunca dogal cıkmalıdır. Bu yuzden hi-fi ciler pek sıcak bakmaz. Bose aslında baska kulvarda kosar. İnsan kulagının hosuna giden etkileyici bir sese ulasmaya calısır. Ustelik daha kucuk driver ve kabin tasarımıyla. Kimisi begenir kimisi begenmez ayrı konu. Ama basarılıdır, kendine has bir ses karakteri vardır. Bir konserde sesler direkt kulaga gelmez cogu duvarlardan cisimlerden yansır. Bosede buradan yola cıkarak uygun oranlarda on,yan,arka cevresel yayın yaparak duvarları kullanır ve konser salonu etkisine ulasmaya calısır. Direkt/yansıyan ses ile odaya gercekten cok hakimdir. Yanına klasik bir kabin koydugunuzda bu farkını cok iyi hissettirir. Mesela 1 onde 8 arkada olan hoparlor yapısı ile 901 efsane olmus bir urundur. Patentinde olan gelismis bandpass subwoofer kabin tasarımının frekans cevabı cok etkileyicidir. Tum urunleri tescilli bir bilgisayar programıyla test edip piyasaya sunar.

Sinema sistemlerinde ise boyut/performans oranı insanları hep sasırtmıstır. İnsanların duydukları ile gordukleri bugun bile kafalarını karıstırır. Birde siz am5 in 20 yıl once cıktıgındaki etkiyi dusunun. Bunlar basarının gostergeleridir zaten. Birde ciddi referansları vardır. Onemli olan insanın ne aldıgını bilmesidir.
    Sadece pazarlama basarısı degil urun basarısıda var. Fiyatları ozellikle ulkemizde cok pahalı malesef. İnsanlarda bu fiyat karsısında cok daha fazla beklentilere girebiliyor. Aslında elestrilecek tek yanı bu.

Bose' u özetleyen gerçekten güzel bir tespit. Tebrikler. Bosu'un ürün gamında 1399$ USA fiyatıyla satılan "Lifestyle® 18 DVD home entertainment system " eğerki Türkiye'de bu fiyata verilse burada insanlar ev için hangi HT sistemi alayım diye soruyor olmayacaklardı.

• bende hep amerika fiyatıyla karşılaştıreıyorum fakat avrupada da nerdeyse tr fiyatında 510 euro ya aldığım set avrupada 400 euro
  • yazınızı baştan sona kadar okudum.bose markasını eleştirenler bence bu işten anlamayanlar ve hoparlör bir tarz dır benim beğendiğimi sen beğenmessin senin beğendiğini ben beğenmem. sen beğenmedin diye sizce bose 701 kötü bir hoparlörmüdür. hic sanmıyorum.
  • Bose'nin spekearlerine hiç kimse hakaret etmesin. Ben de bir ara 301 düşünüyordum ama pahalı olduğu için almadım. Bir de topicin başlarında bir arkadaş plastik cızırtılar ahşap kabin sesi veremez demiş. Bence çok yanlış. Ben şu an Bir çift Pasif JBL Control CM62 175watts monitör kullanıyorum. Kasaları plastik ama her biri 5kg ağırlığında. İnanılmayacak kadar temiz ve net bir ses. Tok baslar ve en önemlisi yüksek seslerde dahi hiçbir bozulma olmuyor. Eve gelenlerin ağzı açık kalıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyarr -- 15 Aralık 2007; 1:01:52 >
  • benim ki hala gelmedi malaesef pazartesi salı y asarktı tahminim salı anca gelir
  • quote:

Orjinalden alıntı: wolf1907

söylemesi ayıp aldım bende laptop um aevde kullanmak için

COMPANION® 5 multimedya bundan aldım

http://www.modern.com.tr/bose/home/product1.asp?pid=10

mecidiyeköy deki yerinden aldım en ucuz piyasa da 990 ytl idi orda sağolsunlar öğrenciyim felan dedim (gerçi bukadar pahalı sistemi öğrenci ne yapsın :) aynısını adama da söyledim ama indirim de istedim)

neyse 900 ytl ye aldık haftaya perşembe elimde inş. ellerinde yoktu bakalım

Benim COMPANION® 5 bugün geldi gidip hemen aldım...

güle güle kullanayım

yapabilecğeim tek yorum dizaynları züper kumanda modül ü züper şık bir ürün ses kalitesi hakkınd a pek yorumumum yok çok anlamam neylerler kıyaslamam gerekiyor felan diye ama züper alet

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.