Şimdi Ara

BOSE marka Hoparlör hakkında bilgisi olan varmı ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
2
Favori
75.242
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bildiginiz gibi THX sertifikası belirli teknik degelere erişilen sistemlere verilen bi sertifikasyon.... tabi almak icin belirli paralar odemek lazımdır ama bu para bu firmaların hiç birine koymas.... Sony nin almamasının nedeni kendi standartlarının peşinden gitmesi.. yoksa yapamadıgından falan diil diye düşünüyorum, aynı şeyi ne bildigim kadarıyla bu standartın bose içinde düşünebiliris sanırım, ama alamayadabilirde. Nedeni ise yine bildigim kadarıyla bu standartın özelliginin sinema salonu ambiyansının yaratılmasına yönelik oldugu. Belki o küçük uydular bunu yaratamabilir... ama tabiki 400$ lık logitech ve creative setleri bunu verebiliyosa bose de bunu verebilir diye düşünüyorum.

neticede ikralhan arkadaşımızında dedigi gibi alternatif üretmeden karşılaştırmak pek dogru olmas.
  • THX ne olduğuna bakalım. yönetmenlerin yaptığı film sinema salonuna göredir. yeni ses formatları ve(birazda surround tüketim çılgınlığı) ev sineması temelli surround seste(dvd video) evler için bir standart olması, böyle bir boşluğun doldurulması hesaplanmış. Star Wars filmini bilirsiniz kısaca.

Bose ise mekana, kişiye yahut dekora özel çözüm sunmuş.THX derdinde olduğunu sanmam. ucuz dandik kalitesiz söz konusu değil. kullandıkları malzemeye bakarsanız aynı malzemeyi kullanan daha pahalı markalar var. her ne kadar Buy Other Sound Equipment dense de kendi fikirleriniz yoksa ezbere yazarsınız bence...

edit: evler için tümcesi eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 2 Şubat 2007; 15:04:22 >
  • PEKI DEGERLI ARKADASLAR SIMDI DE BIR SORUM OLACAK?

DENON AVR 2800 ILE BOSE VCS 10 CENTER, 161 SURROUND ILE, SUBWOOFERSIZ HANGI BOSE FRONTLARI KULLANABILIRIM.

VEYA BU SETUPTA HEM BASS HEM MUZIK DERINLIGI ACISINDAN SISTEMI BESLEYEBILECEK TOWER HOPARLORDEN BASKA SECENEK NE VAR???

SURROUN EFEKTI DERINLESTIRMEK ICIN BIPOLAR FRONTLAR KULLANABILIR MIYIM???

AMFI, CENTER VE SURROUNDLAR SABİT KALARAK BU ISI COZUN BAKALIM BOSE CULAR :)

SELAM
  • garbisusta

Tower istemiyorsan, Bookself speaker modellerini secebilirsin. İlla Bose ise 201, 301 modelleri isini gorecektir. Full range ve direkt/yansıyan seklinde calısır. Muzikal kaliten artacaktır. Subwoofer bilindigi gibi cok alt seslere inip sesten cok titresim seklinde algılanır ve sinema izlemeyi daha keyifli hale getirir. Bir olcude tam olmasada tower tipi front lar subwooferı telafi edilebilir. Ama bookself ler o kadar derine inmeyebilir.

Bose 201 de 16.5 cm bas driver ve 5 cm tweeter surucu bulunur
    Bose 301 de ise 20 cm bas driver ve onde, arkada olmak uzere 2 adet yuksek hassasiyetli 5 cm tweeter bulunur.

BOSE marka Hoparlör hakkında bilgisi olan varmı ?

BOSE marka Hoparlör hakkında bilgisi olan varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 2 Şubat 2007; 15:25:19 >

• quote:

Orjinalden alıntı: garbisusta
    PEKI DEGERLI ARKADASLAR SIMDI DE BIR SORUM OLACAK?

DENON AVR 2800 ILE BOSE VCS 10 CENTER, 161 SURROUND ILE, SUBWOOFERSIZ HANGI BOSE FRONTLARI KULLANABILIRIM.

Bose 701 kolon kullanabilirsin. SW ihtiyacın bile kalmayabilir.

quote:

VEYA BU SETUPTA HEM BASS HEM MUZIK DERINLIGI ACISINDAN SISTEMI BESLEYEBILECEK TOWER HOPARLORDEN BASKA SECENEK NE VAR???

beğendiğin herhangi bir subwoofer ekleyebilirsin.bakmışsın sisteminle uyumlu veya aşk olduğun bir sabbas ekleyebilirsin.

!bu setap derken (bookself type) raf tipi kolon koyabilirsin.seçenek bol. b&W dm serisi, klipsch bookself veya bose 301...

quote:

SURROUN EFEKTI DERINLESTIRMEK ICIN BIPOLAR FRONTLAR KULLANABILIR MIYIM???

bi-polar ön(front) hoparlör kullanabilrisin. bose acoustismas serisi bir bi-polar settir mesela...

forum kurallarınca büyük karakter yazı fontu kullanmamalısın.

• Bose hakkında bu topicte "bir işe yaramayan" doğrultusunda söylenen sözlerin yersiz olduğunu düşünüyorum. En iyisi olmayabilir ama işini iyi yapan ürünler ürettiği kesin.

Bu aşağıdaki sitedekileri okuyup da doğruluğuna inanan var ise de helal olsun. Burada resmen dalga geçmişler açık açık ve verilen teknik değerler doğru olsaydı bu ürün bu kadar canlı ses veremezdi. Ben ilk defa ortaokulda dinlemiştim jewel cube lü setleri, 10 seneyi geçti hala hayranım.

THX bile alamamış vs de hikaye. Adamın ihtiyacı mı var başkasının koyduğu standartlara erişebiliyorum diye sağa sola etiket basmaya.
    Yok 80HZ boşluk varmış sub la uydular arasında. Oha diyorum Bu kadar boşluk olacak ve kimse farkına varmayacak. uydular 13Kh den yukarı çıkamayacak falan. Az kulağı olan adam hemen anlar.

saçmalık dolu bence:
    http://www.intellexual.net/bose.html

• orada ki incelemeyi başka sisteme-markaya yapsalar mükemmel sonuçla mı karşılaşacaklar sanki.
  • quote:

Orjinalden alıntı: xeon82

Bose hakkında bu topicte "bir işe yaramayan" doğrultusunda söylenen sözlerin yersiz olduğunu düşünüyorum. En iyisi olmayabilir ama işini iyi yapan ürünler ürettiği kesin.

Bu aşağıdaki sitedekileri okuyup da doğruluğuna inanan var ise de helal olsun. Burada resmen dalga geçmişler açık açık ve verilen teknik değerler doğru olsaydı bu ürün bu kadar canlı ses veremezdi. Ben ilk defa ortaokulda dinlemiştim jewel cube lü setleri, 10 seneyi geçti hala hayranım.

THX bile alamamış vs de hikaye. Adamın ihtiyacı mı var başkasının koyduğu standartlara erişebiliyorum diye sağa sola etiket basmaya.
    Yok 80HZ boşluk varmış sub la uydular arasında. Oha diyorum Bu kadar boşluk olacak ve kimse farkına varmayacak. uydular 13Kh den yukarı çıkamayacak falan. Az kulağı olan adam hemen anlar.

saçmalık dolu bence:
    http://www.intellexual.net/bose.html

xeon82

O yazılanlarda dogruluklar var ama cok yanlıs degerlendirmelerle dolu. İsi bilen zaten guluyor okuyunca.
    Sub+uydu sistemleri sinema icin yapılırlar yani efekt icin. Neden muzik dinlemek soz konusu oldugunda Sub+uydu sistemler tercih edilmez cunku midbas ve tiz frekanslarda bosluklar olur bu tum sub+uydu sistemler icin gecerlidir. Kuplerde tweeter yok, genis band calısan tek driver var cok yuksek frekanslara cıkamaz ama zaten buda aranan bir sey degil onemli olan efektleri max sekilde ulastırmaktır. O sitede kuplerin boyutunda ve ozelliklerinde baska bir firmanın hoparloru alıp baksınlar tizler kaca kadar cıkıyor nasıl bir ses performansı sergiliyor, calısma aralıgı ne kadar. Cok daha gerisinde kalacaktır. Tweeter destegi olmadan hicbir kabin 16-20 Khz e cıkamaz zaten. Kuplerdeki o kucuk hoparlor capına ragmen mid seslerdeki basarısı ve gucu bile, isi bilen icin cok iyi calısma ornegidir. Soyle dusunun 10 sene once kocaman kabinler varken ancak buyuk capta hoparlor ve kabinlerle bas sesler alınırken , bose 13 cm hoparlor ve goze batmayan kucuk kabin le bu sesi almıstır. O yıllarda insanlar cıkan sesle kabinlerin boyutuna hayretler icinde bakıyorlardı. Bende kadıkoy yazıcıoglunda lise yıllarında gormustum ve 10 yıldan daha uzun sure gecmistir, hayran kalmıstım ve cok pahalıydı. Simdi yeni cıkacak kupler yarı yarıya dahada kuculdu.

Ben am5 te kullandım bilirsin pasiftir muzik icin uyarlanmıs modeldir ama full range degildir. Yanına bir zemin tipi full range kabin koyup karsılastırınca eksikler ortaya dokulur ama gayet dogal bir durumdur bu.
    O yuzden firmalar sinema ve stereo diye urunleri ayırırlar. Sinema sistemini alıpta muzik performansına gore degerlendirmek yapılan bilicsizligin gostergesi zaten. Ama Am5 teki 3 odalı kabin tasarımı yıllar once uretilmesine ragmen kendinden 2,3 katı buyuk guncel klasik kabinlerden bile daha kaliteli bas uretiyor.

Diger konu bose patentli 3 odalı bas sisteminde 3 ncu odada akustik kısa devre sozkonusudur. Bu tasarım cok karısık ve zordur. Bose insan kulagının rahatsız oldugu bir frekansı secerek dizay yapar. Yani portlarla oynayarak faz davranısını ayarlar. 701 lerde 100 Hz de bosluk olusur mesela. Bu yapıdaki kabin dizaynı icin normal dir. Her kabin tasarımının artı eksileri vardır. Ama bu eksinin yanında alınan sonuc muazzamdır. Kucuk caplı hoparlorle, fazla hoparlor ve port gurultusu olmadan cok yumusak cok derin alt frekanslar alınır. Bose am5 de 13 bas unite vardır ve cıkan ses bu driverın cok daha ustundedir. İsin sırrı kabin teknolojisinde tabi.

Hifi ve hiend e gonul verenler cok iyi bilirlerki kagıt ustundeki spec ler sadece etikettir. Speaker ın ses karakteri hakkında fikir vermez bu yuzdende kaile pek alınmaz bu degerler. Onemli olan dinleyerek alınan sonuctur.

Bosenin basarısı zaten belli. Cok ciddi prestijli firmalar bile bu urunleri kullanıp onay verirken bizim karalamamız abest kacıyor. Bose kendi kulvarında cok iyidir, belki bu teknolojiyi buldugu ve patenledigi icin piyasada bu sekilde elestiriliyor kimbilir.

Konu cok dagılmaya basladı gereksizce.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 2 Şubat 2007; 18:07:21 >

• Müziğe ilk adımını Bose AM5 ile attım, çok eğlenceli bir sesi vardı. Daha sonra birçok hi-fi sistemine değişilik yaptı. Şu anda giriş sınıfı Hi-End denilebilecek bir sisteme sahibim. Ancak AM5 'in sesi farklıydı, eğlenceli idi. Şöyle anlatayım, AM5 varken misafir geldiğinde sesi fark etmeyen hiç himse olmadı. Sonraki sistemlerde beğenende oldu, eleştirileri olan da. Bose'un o farklı sesine özlemi mi gidermek için son olarak masasüstü PC için Bose companion 5 aldım. Gene aynı hikaye, odama kim girse " ne kadar güzel bir ses bu !!!" diyor.
    Bence dinlemelisin, beğenirsen düşünmeden al derim.
  • harman kardon hkts 11 sesini duyan var mi?

bir aralar ortalikta jbl'in boyle paketleri dolasirdi, harman group, jbl'in imaji ve birikimiyle kendi hoparlorlerini mi pazarliyor simdi (bakiniz compaq/HP) yoksa gercekten almaya deger detayli bir sistem mi? 700 dolara ne kadar detay olur o da ayri soru ?

BOSE cularin hatirina ilk amerika seyahatimde bir takim AM 5 alacagim :)
  • Bose cuların hatrı sözkonusu değil.

JBL, iSub, infinity ile Kardon/Harman International Corp. aittir. jbl'in ortalıkta dolanan 5.1 setleri iyidir de bose daha başarılı onlardan. hatta ben sana söyleyeyim microlab mc-x5d, x4d nin uydu hoarlörleri jbl uydular arasında neredeyse fark yok gibiydi. bose ahum şahım değil ama resmin bütününde daha iyi çıkıyordu.

H/K un 5.1 uydu setleri başarlı.hangisisydi hkts-12 mi unuttum o mdel gelmedi aklıma.
  • B&W ve BOSE icin turkiyedeki fiyat politikalari ile ilgili sikayetleri dikkate alacak bir merci yok mu?

bose.com da 1000 dolara satilan AM 15'i bilmem kaç euroya satmaya utanmiyo mu bu herifler ???

tamam amerikadan gumruk problemi yasiyor olabilirler ama avrupadaki bi merkezden cekseler gumruk birligi avantaji olmaz mi?

modern disinda X bir firma gray marketing ile (dogubank ornegi) genis bir ag kurup daha hesapli neden satmaz su top markalari?

Onune gelen istedigi etiketi koyuyor...
  • garbisusta @ zaten o yüzden millet f/p de kendisini en tatmin eden cihazlara yöneliyor. Belli bir müddet sonra değiştireceği kesin. B&W ve BOSE gibi ürünleri alanlar iyi zarar ediyor kanısındayım.
    Bu arada Bose AM5 ile AM3 arasında ses kalitesi açısından fark nasıl?
  • Yanlış mı anladım?
    x4d uyduları bu kadar kaliteli ses mi veriyor?

quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

Bose cuların hatrı sözkonusu değil.

JBL, iSub, infinity ile Kardon/Harman International Corp. aittir. jbl'in ortalıkta dolanan 5.1 setleri iyidir de bose daha başarılı onlardan. hatta ben sana söyleyeyim microlab mc-x5d, x4d nin uydu hoarlörleri jbl uydular arasında neredeyse fark yok gibiydi. bose ahum şahım değil ama resmin bütününde daha iyi çıkıyordu.

H/K un 5.1 uydu setleri başarlı.hangisisydi hkts-12 mi unuttum o mdel gelmedi aklıma.

• quote:

Orjinalden alıntı: xeon82

Yanlış mı anladım?
    x4d uyduları bu kadar kaliteli ses mi veriyor?

quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

Bose cuların hatrı sözkonusu değil.

evet.
  • Eksponansiyel kabinlerde bose firması eskiden çok başarılıydı. Artık bu tür özveriler firmalar tarafından pek önemsenmiyor. Ne yazıkki ne bose eski bose, ne marantz eski marantz, nede altec eski altec, bence hepsi zamanında rüzgar gibi esip geçtiler. O eski özveriyi günümüze uyarlanmış şekinde sadece B&W firmasında görebiliyoruz. Diğer firmalar eskiye göre çok geride kaldılar.

Ayrıca küçük çaplı sürücülerle yapılan subwooferlarların seslerini çok yapay buluyorum.
    Subwoofer sürücüleri düşük güçte olsalar bile büyük çaplı olmalıdır bence.
    Büyük çaplı sürüyü damping faktörü yüksek bir anfi ile beslediğinizde ses kısık bile olsa evin içinde deprem etkisi yaratmalıdır. Ses yüksek değildir ama odanın içindeki herşey titremeye başlar. Vitrindeki camların çınkırtısı, kapalı olan oda kapısının hafifçe tıkırdaması, oturduğunuz koltuğun kamyon kasındaymış gibi titremesi bütün bunlar olurken sesin nereden geldiğini anlamamak ve çıkan sesin böyle bir etki yapabileceğine inanmakta zorlanıyorsanız işte bu ideal bir subwoofer demektir ki bende bir tane var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 15 Şubat 2007; 17:50:24 >

• ogen,
    biraz haksızlık ediyosun.
    jbl, klipsch, wharfedale, B&W bunlar hala iyi.eskiden daha iyi durumdalar.

tüketiciye yönelik dandik ürünleri var.maalef. onları ayrı tutacaksın.
    Dali concept sersi vasat.china
    Wharfedale demem gerek var mı? china üretimleri.
    çin malının iyiside çıkar.
    ama farkında değiller esas kaliteyi daha pahalı almak zorunda kalıyoruz. ayrıca ucuz üretimle bile china ürünlere indirim olmuyor.adamlar karını yükseltmişler. almam.
  • wharfedale firması crossover lara ayrı bir yer verir en kaliteli malzemeleri kullanırdı. Artık aynı kaliteyi pek göremiyoruz. 1000 ytl ye satılan kabinlerin içinden ohmik değeri %5 bile olmayan bipolar kondansatörler çıkıyor. Ayrıca bakır tel mazlemesinden kaçmak için yüksek kısadevre akımlarına sebep olmasına rağmen ferrit nüveli bobin karkasları kullanılıyor.

Eski özentiyi bulmak için 4000 doların üstüne çıkmak gerekiyor.
    Bence şimdiki müşteriler eskisi kadar bilinçli ve bilgili değil bu marka iyidir şu marka kötüdür deyip işin içinden çıkıyor. Bu biraz işin kolayccılığına kaçmak oluyor.
    Tabi eskiden müşterisinin güvenini kazanmış olan firmalar artık ucuza üretilmiş olan ürünlerini sanki çok kaliteliymiş gibi yüksek fiyatlardan satmaya çalışıyor.

Gerçekten kaliteli bişiler yapmaya kalkan firmalar ise kötüdür damgası yiyip fazla bir ilerleme kaydedemiyor.
    Bize düşen görev marka saplantısını bir kenara bırakıp işin içine dalmak Satıcıyı sorduğumuz sorularla onu bayıltmak olmalıdır.

Ben pek çok mağazada sıkça rasladığım bişi söliyim. Satıcıya biraz yüklendiğinizde hemen şunu söylüyorlar "kardeşim bu teac buda marantz kalitesini kanıtlamış markalardır alacaksan al işte" diyip sizi ezmeye çalışıyorlar. Halbuki söylediği modelleri internette biraz araştırıp içindeki işçiliğine malzemelerin kalitesine kullandığı transistörlerin özelliklerine baktığınızda bu markalara yakışmayacak rezalet bir cihaz olduğunu anlıyorsunuz.

Artık çok uyanık olmak gerekiyor. Yoksa insanı bir anda koyun gibi güderler.

• quote:

Orjinalden alıntı: ogen

wharfedale firması crossover lara ayrı bir yer verir en kaliteli malzemeleri kullanırdı. Artık aynı kaliteyi pek göremiyoruz. 1000 ytl ye satılan kabinlerin içinden ohmik değeri %5 bile olmayan bipolar kondansatörler çıkıyor. Ayrıca bakır tel mazlemesinden kaçmak için yüksek kısadevre akımlarına sebep olmasına rağmen ferrit nüveli bobin karkasları kullanılıyor.

tabi ki.asırlık firma. direnci arttırıp bakırdan tasarruf. iyiymiş gibi sunmaları zaten problem.biz niye buradayız.
    infinity de öyleydi. bende Qunatum5 vardı. basit kolon lakin amacı subwoofer olanı anında yer. içinde de sıkı bi filtre devresi vardı. neyse ben esasında crossover a düşmenım.

gelgelim eski özentiyi ben anlayamıyorum.eski özentilerden hoparlör olarak tüketiciye yönelik ciddi kaliteli bir şey yok.olanı bile eskiden 500$ dır.bunu kim alabilir.dolar müthiş değerli. amfilerden eskilerin çok iyi ürünleri var.süper.1950 model bir McIntosh. bugun de.hatta bugun daha iyisi yapılıyor. ama pahalı.
    4000$ iyimser bir rakam esasında.

• ogen

Sana hak veriyorum. Genel anlamda eski kalite anlayısı yerini ticari zihniyete bıraktı.
    Ben olayın vitrin kısmından cok mutfak kısmı ile ilgilenirim cihazlarda. Kaliteli yapıya cok onem veririm.
    Yenilerdede ciddi firmalar ve urunler var tabi ama fiyatlar nerdeyse araba, ev parası. 10 adet ticari urun goruyorsan 1 adet kaliteli urun goruyorsun bugun. Eski nesilde nerdeyse hepsi kaliteliydi.
    Onlara girmeden basitce Technics, akai, sansui,pioneer, sony nin vintage cihazlarını bilirsiniz o yılların urunleri efsane oldular ve hepsi ayrı bir kaliteydi simdi bu firmaların urunlerine bakınca olayı daha net goruyor insan.
    Mesela sony TA-F808ES ampli, Pioneer A-858 ampli, Technics SU serisi ampli, Akai AM serisi ampli,deck, Sansui AU serisi ampli, Teac deck ler, CDP-X777ES cd player, pioneer HPM 100 gibi vs vs urunlere bakın, bugun bu firmaları boyle urunleri yok malesef. Onceden kalite icin resmen yarısırlarmıs firmalar, simdi nasıl daha ucuza imal edip cok satıp kar ederim zihniyeti yaygın malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 16 Şubat 2007; 12:10:04 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.