Şimdi Ara

Boğaziçi MIS (Yönetim Bilişim Sistemleri) Soru&Cevap

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
15
Favori
11.662
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bölümde 3. sınıftayım, 2. stajımı yapıyorum. Bosch Siemens grubunda ve Yapı Kredi’de çalıştım. Hem bölüm hem de kurumsal hayat hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlarla konuşabiliriz. 77K tıklamalı 900 cevaplı ana konumuz var ama o maalesef üniversite tavsiyeleri altına taşınıyor ve kimse okumuyor. Buradan devam edelim.

Merak edenler için Ana Konu:
    BOGAZICI MIS ANA KONU

Edit: Arkadaşlar lütfen özel mesaj atmayın. Aynı sorular en az 20 kere geliyor özel mesajlardan, konuya yazarsanız herkes cevabını görmüş olur, teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDenis -- 18 Temmuz 2020; 22:15:29 >

• Hocam klasik bir soru lakin yüksekokul olmanın avantajları /dezavantajları nelerdir
  • nerede staj yapıyorsunuz hocam ve nelerle uğraşıyorsunuz
  • 5 SENE SONRAKİ İŞ İMKANLARINI NASIL GÖRÜYORSUNUZ? SİZCE BİR ANDA YÜKSELİP ANİDEN DÜŞÜŞE GEÇEN BİR BÖLÜM MÜ OLACAK YOKSA POPÜLERLİĞİNİ KORUYAN BİR BÖLÜM OLARAK DEVAM MI EDECEK?
  • Hocam merhabalar,
    Disiplinlerarası bir bölüm olmasının avantaj-dezavantajları nelerdir?
    Yazılım biraz da kişinin kendi çabasına bağlı fakat okulda verilen yazılım derslerinin verimi-öğreticiliği nasıldır?
    İşe ve staja alımlarda bölümünüzü nasıl değerlendiriyorlar, bıraktığınız izlenim ne oluyor bir boyun mis öğrencisi olarak karşı tarafta?
    Boun'da sizin ve çevrenizdekilerin hoşuna gitmeyen şeyler nelerdir?
    Sizce Boğaziçi bu pandemi sürecini nasıl yönetti?
    Hazırlık eğitimine çok iyi diyenler de var tam tersini söyleyenler de. Sizce verilen eğitimin kalitesi nasıl(İngilizcem pek iyi değil, hazırlıkta halledebildiğim derecede halletmek istiyorum bu nedenle verimli bir sene olması benim için önemli)
    Bölümünüzdeki rekabet ortamı ve öğrenci profili nasıldır?
  • up
  • quote:

Orijinalden alıntı: akfq

Hocam klasik bir soru lakin yüksekokul olmanın avantajları /dezavantajları nelerdir
    Merhaba artık 3. sınıfa geldim ve gönül rahatlığıyla hiçbir dezavantajı olmadığını söyleyebilirim. Diğer bölümler nasılsa MIS'de öyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: majorsnake

nerede staj yapıyorsunuz hocam ve nelerle uğraşıyorsunuz
    Bosch ve Siemens grubunda Global Data Analytics ekibinde 14 ay part-time çalıştım stajyer olarak. Şu an Yapı Kredi Teknolojide Data Warehouse ekibinde ikinci stajımı yapıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: unılıgenc

5 SENE SONRAKİ İŞ İMKANLARINI NASIL GÖRÜYORSUNUZ? SİZCE BİR ANDA YÜKSELİP ANİDEN DÜŞÜŞE GEÇEN BİR BÖLÜM MÜ OLACAK YOKSA POPÜLERLİĞİNİ KORUYAN BİR BÖLÜM OLARAK DEVAM MI EDECEK?
    HAyır asla bir anda yükselip düşüşe geçen bir bölüm olarak görmüyorum. İstersen businessla ilgilen istersen IT, kariyerin için seçebileceğin en iyi bölümlerden biri Boğaziçi MIS
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobe6

Hocam merhabalar,
    Disiplinlerarası bir bölüm olmasının avantaj-dezavantajları nelerdir?
    Yazılım biraz da kişinin kendi çabasına bağlı fakat okulda verilen yazılım derslerinin verimi-öğreticiliği nasıldır?
    İşe ve staja alımlarda bölümünüzü nasıl değerlendiriyorlar, bıraktığınız izlenim ne oluyor bir boyun mis öğrencisi olarak karşı tarafta?
    Boun'da sizin ve çevrenizdekilerin hoşuna gitmeyen şeyler nelerdir?
    Sizce Boğaziçi bu pandemi sürecini nasıl yönetti?
    Hazırlık eğitimine çok iyi diyenler de var tam tersini söyleyenler de. Sizce verilen eğitimin kalitesi nasıl(İngilizcem pek iyi değil, hazırlıkta halledebildiğim derecede halletmek istiyorum bu nedenle verimli bir sene olması benim için önemli)
    Bölümünüzdeki rekabet ortamı ve öğrenci profili nasıldır?
    Merhaba,

Disiplinlerarası bir bölüm olmasının avantajı: Çok net bir şekilde sana gelecekte çalışmak için sunduğu iş fırsatları. istersen finans istersen marketing istersen developer istersen analist olarak bir çok alanda özgürlük tanıyor bölüm sana.
    dezavantajı ise: Business'da çalışmak isteyen bir çok kişinin IT derslerinde sıkılıp bunaldığını fark ediyorum. Tam tersi için de aynı durumu gözlemledim. Bu denebilir ama ben bir sıkının yaşamadım.

Yazılım derslerinin uygulamalı olması büyük artı sağlıyor, teorik bilgisayar bilimi kavramları olmadığı için kendini yazılım alanında istediğin kadar geliştirebilirsin. Yazılımın hemen her alanına elin mutlaka değiyor.

Şu ana kadar Bosch Siemens grubunda ve Yapı Kredi Teknoloji'de staj yaptım, Bosch grubu uzun dönemdi. 2. sınıfın 2. döneminden beri çalışmadığım ay sayısı 1, başka yerlerden de çok fazla kabul aldım, yani BOUN MIS iş ve staj alımlarında çok popüler. Sadece ben böyle değilim bölümdeki tanıdıklarım da çok kolay staj/iş buluyor.

Boğaziçi bence pandemi sürecini iyi yönetti fakat bizim finallerimiz hala devam ediyor ve 13 Temmuz'da bitecek. Bu tarih çok geç oldu bence.
    Hazırlık bence bir devlet okulunda alabileceğin en iyi eğitim.

Öğrenci profili her sene değişiyor tabii ki ama ben kimseyle bir sorun yaşamadım, kaliteli insanların bulunduğunu söyleyebilirim. Bir çok farklı insan tanıyorsun. Girişimci de var, kendi işini yapmak isteyen de, kurumsalda çalışmak isteyen de. Örnek vermek istedim bir tane bugün dönem arkadaşımın start-up'ı tüsiadın yarışmasını kazanarak yatırım ödülü aldı ve silikon vadisine gitmeye hak kazandılar

• hocam sence boğaziçi olmazsa yeditepe ybs yazmalı mıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: melihceliktas

hocam sence boğaziçi olmazsa yeditepe ybs yazmalı mıyım?
    Hocam benim de aklımda o soru var.Nedense özel üniversitelere karşı ön yargılıyım(özyeğin sabancı koç bilkent hariç) o yüzden bölümü çok istememe rağmen yeditepe ybs konusunda karamsarım.20-25k ile başka isteyerek girebilceğim bölüm de yok napcağımı bilmiyorum
  • BULUNDUĞU KAMPÜSÜ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ? DEZAVANTAJ VE AVANTAJ OLARAK
  • Hocam peki bu girişimcilikle alakalı başarılarda okulun nasıl bir katkısı var bununla alakalı okulun iteklemesi ve desteklemesi mevcut mudur?
    Mis bölümünün seçmeli ders seçme esnekliği nasıl sizce?
    Ve bu bölümü okuyan kişinin işletme mezunundan yazılım dersleri görmesi dışında ne gibi ayrıcalıkları olur?
    Sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim.
  • Hocam merhabalar, ben Ankara Hukukta okuyorum seneye 2. sınıfım inşallah.Ben tercih döneminde Boun Ybs-Ankara Hukuk arasında gidip gelmiştim.Boun Ybs yurt dışına kapı aralıyor diye düşünüyordum.Hâlâ daha içimde o ukte var.Acaba ağustosta yatay geçiş başvurusunda bulunsam mı diyorum?izninizle size birkaç soru sormak istiyorum.

1-Boun Ybs bitirdikten sonra bir işe girdik diyelim.Mesai saatleri hangi günler ve kaçar saat?
    İş hayatımızın büyük bir bölümü mü olacak?Çünkü ben çalışmayı çok seven biri değilim.Daha doğrusu 8 saat çalış 8 saat takıl 8 saat uyu taraftarıyım ha bir de haftasonu 2 gün tatil .D şirketlerde böyle mi?

2-Mezun olunca Maaşlar ne alemde?Ayrıca siz şu an staj yapıyorsunuz ya para kazanıyor musunuz?

3-Mezun olduktan sonra yurt dışında çalışmaya gidebilir miyiz?Ya da yüksek lisans yapıp o şekilde mi oraya yerleşebiliriz?

4-Bir de yaşım 22 biraz geç yerleştim söylemesi ayıp :) geçiş yaparsam 26 yaşında mezun olacağım.Özel şirketler bu yaş olayını problem ederler mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerKrc -- 10 Temmuz 2020; 4:42:43 >

• Merhabalar yanlış bilmiyorsam genel birçok ders hisar kampüsündeymiş bunun bir dezavantajı var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: melihceliktas

hocam sence boğaziçi olmazsa yeditepe ybs yazmalı mıyım?
    Diğer üniversiteler hakkında bilgim yok maalesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: unılıgenc

BULUNDUĞU KAMPÜSÜ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ? DEZAVANTAJ VE AVANTAJ OLARAK
    Dezavantaj olarak bölüm derslerini hep aynı yerde almak bazen sıkıcı olabilir, seçmeli dersler var iyi ki. Seçmeli derslerde değişiklik oluyor, bir de diğer kampüslere yürürsen 10dk yürüme var o da sana bağlı, her ders saati sonunda servis var çünkü diğer kampüslere. Ama kampüsün çok güzel ağaçlar içinde bir kafe/restaurantı ve yine aynı şekil boğaz manzaralı balkonlu yemekhanesi var, buralar çok güzel
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobe6

Hocam peki bu girişimcilikle alakalı başarılarda okulun nasıl bir katkısı var bununla alakalı okulun iteklemesi ve desteklemesi mevcut mudur?
    Mis bölümünün seçmeli ders seçme esnekliği nasıl sizce?
    Ve bu bölümü okuyan kişinin işletme mezunundan yazılım dersleri görmesi dışında ne gibi ayrıcalıkları olur?
    Sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim.
    Merhaba,

Okulun genel olarak bir katkı yaptığını duymadım ama bilgim tam yok bu konuda.
    İlk sene iki adet sınırsız seçmeli ders var, bu hakkı dil dersi alarak doldurmak süper oluyor. Ben ispanyolca almıştım. İkinci senede ise sosyal seçmeli ders var iki tane burada da psikoloji gibi dersler çok iyi seçenek bence. 3. ve 4. sınıfta da tamamlayıcı seçmeliler var.
    İşletme mezunundan en büyük artısı IT sektörüne olan bilgisi ve altyapısı olur. Sadece yazılım demiyorum genel olarak IT

• quote:

Orijinalden alıntı: SerKrc

Hocam merhabalar, ben Ankara Hukukta okuyorum seneye 2. sınıfım inşallah.Ben tercih döneminde Boun Ybs-Ankara Hukuk arasında gidip gelmiştim.Boun Ybs yurt dışına kapı aralıyor diye düşünüyordum.Hâlâ daha içimde o ukte var.Acaba ağustosta yatay geçiş başvurusunda bulunsam mı diyorum?izninizle size birkaç soru sormak istiyorum.

1-Boun Ybs bitirdikten sonra bir işe girdik diyelim.Mesai saatleri hangi günler ve kaçar saat?
    İş hayatımızın büyük bir bölümü mü olacak?Çünkü ben çalışmayı çok seven biri değilim.Daha doğrusu 8 saat çalış 8 saat takıl 8 saat uyu taraftarıyım ha bir de haftasonu 2 gün tatil .D şirketlerde böyle mi?

2-Mezun olunca Maaşlar ne alemde?Ayrıca siz şu an staj yapıyorsunuz ya para kazanıyor musunuz?

3-Mezun olduktan sonra yurt dışında çalışmaya gidebilir miyiz?Ya da yüksek lisans yapıp o şekilde mi oraya yerleşebiliriz?

4-Bir de yaşım 22 biraz geç yerleştim söylemesi ayıp :) geçiş yaparsam 26 yaşında mezun olacağım.Özel şirketler bu yaş olayını problem ederler mi?
    1- Mesai saatleri her şirkete göre değişiyor. Özellikle start-uplar gece gündüz çalışıyor mesela. Benim bir önceki şirketim 7.30-17.00 idi ve haftada iki gün homeoffice hakkımız vardı(pandemiden önce)şu anki 9.00-18.00

2) IT sektöründe genel olarak maaşlar 4-6 seviyesinde giriş diyebiliyorum, yalnız bu verdiğim sayıların bölümle alakası yok genel IT sektöründe duyduklarım
    3) Evet tabii ki, bir çok mezun olan arkadaşım yurtdışında yükseklisans başvuruyor şu an.

4)Hocam yaş konusu sıkıntı olabilir de olmayabilir de bir şey diyemiyorum :/

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.